Jump to content

ΙΣΟΤΗΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρέπει να έχεις την κλίμακα της εικόνας.

Όπως ακριβώς και στους χάρτες.

 

Στην περίπτωση του ουρανού δεν μετράμε όμως τη διάσταση μιας εικόνας σε μέτρα αλλά σε μοίρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εικόνα με χώρο ένα κυβικό μέτρο ???????Δεν ταιριάζουν αυτά που λές.. :(

 

Φίλε μου, σε βρίσκω λίγο μπερδεμένο... :-k

 

Ξεκαθάρισε τα και μετά ρώτησε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να μαθω εαν μια εικονα η οποια καταλαμβανει χωρο 1 κυβικο μετρο ισουτε με 1000000m

 

Τα εχεις μπερδεψει εντελως!!! Μια εικονα ειναι κατι δισδιαστατο και οχι τρισδιαστατο. Μια εικονα ειναι μια εικονα, ειναι μια απεικονιση μιας σκηνης.

 

Το κυβικο μετρο εχει σα μοναδα μετρησης το m^3. Το m^3 δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το m.

 

Aλλα και παλι δυσκολευομαι γιατι δε σε εχω καταλαβει καθολου.. ουτε στην αρχη ουτε τωρα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κι εγω περιπου αυτο που θελει να μαθει ο φιλος.

 

Πως θα υπολογισουμε τι αποσταση καταλαμβανει 1 μοιρα αν εχουμε τα ετη φωτος του αντικειμενου που βλεπουμε.

 

Γιατι οσο πιο μακρια ειναι το αντικειμενο τοσο πιο μεγαλη θα ειναι και η αποσταση των 2 σημειων της μοιρας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να μαθω εαν μια εικονα η οποια καταλαμβανει χωρο 1 κυβικο μετρο ισουτε με 1000000m

 

Φίλε μου :

α) Δεν μετράμε τις εικόνες σε μέτρα ούτε σε κυβικά μέτρα.το μέτρο είναι μονάδα μέτρησης του μήκους.

β)Ένα κυβικό μέτρο δεν ισούτε με 1000000 m. To ένα μετράει όγκο και το άλλο μήκος.

 

ο κυβικο μετρο εχει σα μοναδα μετρησης το m^3. Το m^3 δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το m.

 

Φίλε KOTS ταυτολογείς. Το κυβικό μετρο δεν είναι μονάδα μέτρησης του κυβικού μέτρου. Είναι μονάδα μέτρησης του όγκου.

 

Πως θα υπολογισουμε τι αποσταση καταλαμβανει 1 μοιρα αν εχουμε τα ετη φωτος του αντικειμενου που βλεπουμε

 

Φίλε Γιώργο:

Αν 2 σημεία ισαπέχουν απο σένα και τα βλέπεις υπό γωνία φ τότε το πρόβλημα λύνεται με απλή τριγωνομετρία:

Ο τύπος που δίνει τη μεταξύ τους απόσταση είναι:

Χ=2Εsin(φ/2) ,όπου Ε η απόστασή του καθενός απο σένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης