Jump to content

Τη χρειάζομαι για την ανακάλυψη νέων κομητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι αυτά τα βιβλία Γιώργο?

 

 

"A complete manual of amateur astronomy" C. Sherrod, T. Koed

 

Εκδοσεις Dover

 

"Observational astronomy for amateurs" J. B. Sidgwick

 

Εκδοσεις Dover επισης.

 

Και τα δυο δεν πρεπει να λειπουν απο την βιβλιοθηκη κανενος ερασιτεχνη!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Heal,

Να εξηγήσω γιατί προτείνω 13+13 χρόνια, δεν το λέω αβασάνιστα.

Η Αλεπού στα πρώτα 13 χρόνια παρατήρησης που έκανε λέει ότι είχε πάντα το laptop δίπλα στο τηλεσκόπιο. Αυτός είναι νομίζω ο λόγος που δεν έχει δεί, όχι μόνο κανένα γνωστό κομήτη, αλλά αμφιβάλλω αν έχει δει και το Δία. Οπότε πάμε από την αρχή για 13 χρόνια σωστής παρατήρησης, με Έντυπο χάρτη, πχ Uranometria 2000.

Τώρα, εγώ δεν ξέρω κανενα ερασιτέχνη που να έχει ανακαλύψει ΝΕΟ κομήτη με λιγότερα από 13 χρόνια παρατήρησης. Γιατί σου φαίνονται υπερβολικά; Εγώ πχ, που κοντεύω να ανακαλύψω τον πρώτο μου αστεροειδή στη ζώνη των Τρωικών του Ποσειδώνα, όπως προανέφερα (ελπίζω να ακολουθήσουν πολλοί άλλοι), έχω φάει τα νιάτα μου, με 20 χρόνια παρατήρησης.

 

Αλεπού, έκανα μια μικρή έρευνα για σένα για γερμανόγλωσσα βιβλία για αρχή:

1. Kometen beobachten. Praktische Anleitung für Amateurbeobachter von Andreas Kammerer und Mike Kretlow von Spektrum Akademischer Verlag (Broschiert - Dez. 1998)

http://www.amazon.de/Kometen-beobachten-Praktische-Anleitung-Amateurbeobachter/dp/3827413095/sr=1-39/qid=1160631631/ref=sr_1_39/303-8195444-2583416?ie=UTF8&s=books

 

2. Praxishandbuch Deep Sky. Beobachtung von Sternen, Nebeln und Galaxien von Wolfgang Steinicke von Kosmos (Franckh-Kosmos) (Gebundene Ausgabe - April 2004)

http://www.amazon.de/Praxishandbuch-Beobachtung-Sternen-Nebeln-Galaxien/dp/344009779X/sr=1-1/qid=1160634363/ref=sr_1_1/303-8195444-2583416?ie=UTF8&s=books

Αυτό είναι γενικό, αλλά εδώ θα δεις ότι απαγορεύεται να έχουμε δίπλα μας laptop όταν κάνουμε παρατήρηση, διότι καταστρέφει τη νυχτερινή όραση.

 

Αυτό είναι στην αγγλική, αλλά μή σε απασχολεί η γλώσσα, είναι απλώς ένας κατάλογος γνωστών κομητών. Θα σου φανεί χρήσιμο. ($195.00 In Stock)

3. Cometography: A Catalog of Comets (Cometography) by Gary W. Kronk (Hardcover - Dec 8, 2003)

http://www.amazon.com/Cometography-Catalog-Gary-W-Kronk/dp/0521585058/sr=1-1/qid=1160634602/ref=sr_1_1/002-3886326-3600833?ie=UTF8&s=books

 

4. Τέλος, μια λίστα βιβλίων στην αγγλική. Κάποια στιγμή θα σου είναι εντελώς απαραίτητα τα αγγλικά, όπως και σε κάθε επίδοξο ερευνητή. Όπως ξέρεις, ακόμη και οι γερμανοί επιστήμονες, οταν έχουν να κάνουν μια νέα ανακοίνωση σε επιστημονικό, χρησιμοποιούν την αγγλική γλώσσα, όχι τα αγγλικά, για να τους καταλαβαίνουν οι πάντες. Καλή αρχή!

http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_b/002-3886326-3600833?url=node%3D1000%2C75&field-keywords=comets+discovery

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Αλεπού στα πρώτα 13 χρόνια παρατήρησης που έκανε λέει ότι είχε πάντα το laptop δίπλα στο τηλεσκόπιο. Αυτός είναι νομίζω ο λόγος που δεν έχει δεί, όχι μόνο κανένα γνωστό κομήτη, αλλά αμφιβάλλω αν έχει δει και το Δία. Οπότε πάμε από την αρχή για 13 χρόνια σωστής παρατήρησης, με Έντυπο χάρτη, πχ Uranometria 2000.

 

 

13 χρόνια με λάπτοπ χωρίς έντυπο χάρτη = 0 χρόνια ?

καλά, τί είδους μαθηματικά είναι αυτά ?

Σίγουρα, μεγάλο πρόβλημα το laptop για να δείς το Δία....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνώ με τοτ τρόπο σκέψης του vtsamis για τον εξής απλό λόγο: ο David Levy ξεκίνησε να ψάχνει κομήτες στην εφηβεία του και χωρίς κανενός είδους αξιόλογη εμπειρία. Η εμπειρία έρχεται στη συνέχεια και νομίζω πως η υπομονή και ιδίως η επιμονή μετράνε.

 

Α! Όταν ξεκίνησε ο Levy δεν υπήρχε η Uranometria...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεπού,

 

Μια απορία: Ποια είναι η λέξη για να πούμε "σφαιρωτό αστρικό σμήνος" στα γερμανικά; (πχ το Μ13)

Πρέπει να είναι λέξη-σιδηρόδρομος, ε;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή σκέφτηκα να μην απαντήσω στη επίθεση του Βαγγέλη αλλά το κάνω για τελευταία φορά και εδώ κλείνω το θέμα.

 

Βαγγέλη να μου λες ότι αμφιβάλεις αν έχω δη τον Δία είναι δικαίωμα σου, επίσης μπορείς να αμφιβάλλεις και για της γνώσης που έχω στην αστρονομία. Αλλά να μου λες ότι με το λαπ τοπ δεν μπορείς να κάνης παρατηρήσεις εδώ είσαι πολλή αδιάβαστος και ίσος δεν γνωρίζεις το τη προγράμματα κυκλοφορούνε αυτήν την στιγμή στην αγορά. Σε πληροφορώ ότι τα ηλεκτρονικά προγράμματα παρέχουνε της ίδιες μην σου πω και περισσότερες πληροφορίες από τους τυπωμένους χάρτες χωρίς να υποβαθμίσω την αξία τους. Το λαπ τοπ μπορείς να το συνδέσεις στο τηλεσκόπιο και να υπάρχει τέλια συνεργασία μεταξύ των δυο. Μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που με βάση το τηλεσκόπιο που έχεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαθέτη την μεγέθυνση που φοράει εκείνη την στιγμή και δίνοντας στο πρόγραμμα και της ακριβές συντεταγμένες, το πρόγραμμα σου δείχνει στο λαπ τοπ τη πρέπει να βλέπεις εκείνη την στιγμή και μάλιστα έχεις μια άμεση σύγκριση μεταξύ της πραγματικής και της ψηφιακής εικόνας. Ο νοών νοητό τη σημαίνει αυτό. Επίσης σου πληροφορώ ότι έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις να είναι η ψηφιακή εικόνα με κουκίδες η με πραγματικές έγχρωμες εικόνες.

Και κάτι ακόμη εάν κατάλαβες καλά ο βαθμός δυσκολίας να ανακαλύψεις έναν κομήτη δεν είναι τόσο μεγάλος όσο πιστεύεις. Απλός παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η τείχη που θα έχεις. Μπορεί σε σαράντα μέρες να ανακαλύψεις έναν, αλλά μπορεί και σε σαράντα χρόνια ή και καθόλου.

Παράδειγμα ο γνωστός σε όλους κομήτης Hyakutake ο οποίος ανακαλύφθηκε από τον ομώνυμο γιαπωνέζο Yuji Hyakutake. Σε πληροφορώ λιπών ότι ο Hyakutake άρχισε να ψάχνει για κομήτες το 1989 και αυτό πολλή πολλή περιστασιακά. Ουσιαστικά άρχισε να ψάχνει για κομήτες το 1994. Τα χριστουγενα.1995 ανακαλύπτει τον πρώτο του κομήτη τον C/1995 Y1 Hyakutake, και τον δεύτερο του κομήτη C/1996 Β2 Hyakutake μόλις 5 εβδομάδες αργότερα στης 30.01.1996. με απλά λόγια ο άνθρωπος ασχολήθηκε δυο χρόνια και βρήκε δυο κομήτες. Μάλιστα αργότερα ανακάλυψε και έναν αστεροειδή άμα σε ενδιαφέρει τον 7291 Hyakutake.

Τώρα έμαθες λιπών και έναν ερασιτέχνη που βρήκε κομήτη κάτω από 13 χρόνια έρευνας.

 

Σε ότι αφορά την ερώτηση που έκανες „Ποια είναι η λέξη για να πούμε "σφαιρωτό αστρικό σμήνος" στα γερμανικά“

Kugelsternhaufen

 

Για σας.

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Χρηστο

 

Καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου! Με οσες γνωσεις διαθετω και εγω θα σου προτεινω οσο το δυνατο πιο ευρεως πεδιου τηλεσκοπιο (wide field). Μιλησες για συνεργασια τηλεσκοπιου με προγραμμα φορητου υπολογιστη. Με αυτες τις δυο παραμετρους εγω βλεπω μονο μια οδο. Ρομποτικο Νευτωνιο! Ενα 10" f/5 απανω σε μια EQ6 ασπουμε..

 

Καλη επιτυχια!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο Hyakutake ή ο David Levy ξεκινούσαν τη σταδιοδρομία τους με λαπτοπ σε ΚΑΘΕ τους παρατήρηση, όπως ισχυρίζεσαι εσύ, και ΟΧΙ ΕΝΤΥΠΟ χάρτη, σήμερα δε θα τους ήξερε ούτε η μάνα τους, έστω και αν έκαναν 103 χρόνια παρατηρήσης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω γιατί απορρίπτεις έτσι επίμονα τον ψηφιακό από τον έντυπο χάρτη, και η δυο μπορούν να δείξουν το ίδιο βάθος στο σύμπαν, δείχνουν τα ίδια αστέρια.. Με απλά λόγια τον ίδιο αστρικό θόλο. Πρέπει να μου επιχειρηματολογήσεις τη είναι αυτό το κάτι παραπάνω που έχει ο έντυπος από τον ψηφιακό χάρτη. Γιατί δεν μπορούμε με έναν ψηφιακό χάρτη να κάνουμε της ίδιες παρατηρήσεις με έναν έντυπο χάρτη. Που σκοντάφτει ο ψηφιακός χάρτης και δεν επιτρέπει να γίνει μια νέα ανακάλυψη ενός αστρικού σόματος.

Με απλά λόγια δεν αποδέχομαι μια απόρριψη χωρίς βάσιμα επιχειρήματα.

Και Βαγγέλη εάν τα επιχειρήματα σου είναι σωστά τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτό ότι έχεις δίκαιο και να αλλάξω τρόπο σκέψης. Ο άνθρωπος πρέπει να είναι πάντα ανοιχτός σε ιδέες και να μην πιστεύει ότι τα γνωρίζει όλα. Με τον τρόπο ώμος που γράφεις δείχνει μια απαξίωση στο πρόσωπο μου θα έλεγα και όχι βοήθεια. Ένας άνθρωπος που θέλει να βοηθήσει έναν άλλον που βρίσκεται κατά την γνώμη του σε λάθος δρόμο. Δεν τον απαξιώνει αλλά τον βοηθάει να βρει την αλήθεια μέσο σωστών μη ανατρέψιμων πληροφοριών. Εγώ από εσένα δεν είδα κάτι τέτοιο. Περιμένω λιπών τα σωστά επιχειρήματα σου.

 

Υ.Γ..

Ας μην γίνει λιπών αυτός ο χώρος τόπος αντιπαράθεσης, αλλά ανταλλαγή γνώσεων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Alepou,

Δεν απορρίπτω τη χρήση του laptop γενικώς, αλλά σε σχέση με τη δική σου περίπτωση. Προσπαθώ να σε προσγειώσω. Ίσως ακούγομαι σκληρός, αλλά η αλήθεια αλήθεια.

Τις ίδιες συμβουλές θα έδινα σε οποιοδήποτε νέο ερασιτέχνη αστρονόμο ήθελε να ξεκινήσει να κάνει παρατηρήσεις με τηλεσκόπιο.

Με την κοινή λογική σε συμβουλεύω να κάμεις επιτέλους την πρώτη σου παρατήρηση, μετά από 13 χρόνια, με έντυπο χάρτη και κόκκινο φακό.

Θα διαπιστώσεις ότι ο λόγος που δεν έχεις δει ακόμα ούτε έναν γνωστό κομήτη είναι ότι το laptop καταστρέφει την προσαρμογή στη νυκτερινή όραση, και οι κομήτες είναι αμυδρά αντικείμενα, θέλουν απόλυτη προσαρμογή στο σκοτάδι. Εικάζω ότι παρατηρώντας με λαπτοπ δίπλα στο τηλεσκόπιό σου θα έχεις προκαλέσει την οργή των συμπαρατηρητών σου. Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να ανεχτεί ένα λαπτοπ να φωτοβολεί δίπλα του.

Είτε έβαζες κόκκινο χρώμα στα windows, είτε χρησιμοποιώντας κόκκινη ζελατίνα στην οθόνη. Σε ποιο σύλλογο ήσουνα στη Γερμανία;

 

Δεν είναι δυνατόν ερασιτέχνης που δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή του έντυπο χάρτη ή έστω εκτυπωμένες σελίδες από το "starry night" ή το "the sky", να ανακαλύψει νέο κομήτη. Τόσο ο Hyakoutake, όσο και ο Levy θα συμφωνούσαν μαζί μου.

Κάποια στιγμή στο μέλλον βέβαια, η χρήση του laptop θα είναι απαραίτητη.

Προς το παρόν, κάνω έκκληση να προσπαθήσεις να κάνεις παρατήρηση με χάρτη και κόκκινο φακό, και για πρώτη φορά στη ζωή σου να βγεις για παρατήρηση ΧΩΡΙΣ laptop δίπλα στο τηλεσκόπιό σου. Προκαλείς φωτορύπανση.

 

Φιλικά,

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν, κάνω έκκληση να προσπαθήσεις να κάνεις παρατήρηση με χάρτη και κόκκινο φακό, και για πρώτη φορά στη ζωή σου να βγεις για παρατήρηση ΧΩΡΙΣ laptop δίπλα στο τηλεσκόπιό σου. Προκαλείς φωτορύπανση.

 

 

Εγω γιατι βρισκω πολυ πιο ευκολη και ανετη την περιηγηση με λαπτοπ εφοδιασμενο με κοκκινη ζελατινα? Οσες παρατηρησεις εχω κανει ετσι ηταν πολυ πιο παραγωγικες και χωρις να παραπονεθει κανεις εκ των συμπαρατηρητων μου! Με 6-7 στρωσεις κοκκινης διαφανειας εχω μειωσει την φωτοβολια της οθονης σε αρκετα χαμηλο επιπεδο το οποιο ΔΕΝ καταστρεφει την νυκτερινη οραση... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην ειναι αποδεκτο?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το laptop δεν ειναι για να χρησιμοποιειται ως χαρτης διπλα στο τηλεσκοπιο. Βαρυ, καταστρεφει την οραση ευαισθητο στην υγρασια..... το οτι ακολουθεις μια μη ενδεικνυομενη τακτικη φιλε Foehammer δεν σημαινει πως ειναι παραδειγμα προς μιμηση.

Η χρησιμοτητα του pc γενικα οχι μονο του laptop ειναι κατεμε ειναι η εκτυπωση χαρτων μεγαλυτερης λεπτομερειας σε συγκεκριμενες περιοχες του ουρανου, ο εντοπισμος με τον ιδιο τροπο αμυδρων αντικειμενων του βαθεως ουρανου, αστεροειδων, κομητων ... και οχι η μεταφορα του στα σκοταδια, απο το τραπεζι στο τηλεσκοπιο και παλι πισω για να κανουμε αστοαλματα. Καθε εργαλειο εχει την χρηση του.

Ουτε το αλλο καταλαβα, τι προτεινεις στον φιλο 10" ισημερινο τηλεσκοπιο ρομποτικο για να ψαξει για κομητες;;; τα αντιθετα απ οτι χρησιμοποιουν ολοι οι ειδημονες συμβουλευεις, γιατι σχεδον ολοι οσοι κυνηγουν κομητες εχουν υψοαζιμουθιακα και οχι ρομποτικα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το οτι ακολουθεις μια μη ενδεικνυομενη τακτικη φιλε Foehammer δεν σημαινει πως ειναι παραδειγμα προς μιμηση.

 

Ουτε προς αποφυγην. Θεματα υγρασιας και προσαρμογης στο σκοταδι λυνονται πανευκολα! Αν ειστε κολλημενοι εσεις αλλο θεμα!

 

τα αντιθετα απ οτι χρησιμοποιουν ολοι οι ειδημονες συμβουλευεις, γιατι σχεδον ολοι οσοι κυνηγουν κομητες εχουν υψοαζιμουθιακα και οχι ρομποτικα.

 

Παντως ο Levy εξοσων εχω δει χρησιμοποια μια συστοιχια απο ρομποτικα meade και ενα μεγαλου διαμετρηματος νευτωνιο.

Προτεινω ρομποτικο επειδη εδειξε ενδιαφερον ο φιλος για συνεργασια του τηλεσκοπιου με τον φορητο υπολογιστη.

 

 

Η χρησιμοτητα του pc γενικα οχι μονο του laptop ειναι κατεμε ειναι η εκτυπωση χαρτων μεγαλυτερης λεπτομερειας σε συγκεκριμενες περιοχες του ουρανου, ο εντοπισμος με τον ιδιο τροπο αμυδρων αντικειμενων του βαθεως ουρανου, αστεροειδων, κομητων ... και οχι η μεταφορα του στα σκοταδια, απο το τραπεζι στο τηλεσκοπιο και παλι πισω για να κανουμε αστοαλματα. Καθε εργαλειο εχει την χρηση του.

 

Η προσωπικη σου αποψη δεν ειναι νομος ομως. Εγω τη βρισκω ετσι. Εχω βρει πολυ πιο ευκολα στοχους με το λαπτοπ παρα με χαρτες. Ας δοκιμασει και τα δυο ο φιλος μας, να αποκτησει ιδιαν αποψη και να πραττει αναλογως.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! :D

Εντάξει βρε Βαγγέλη, δε δημιουργεί πια και τόοοοση φωτορύπανση ένα laptop με κόκκινη ζελατίνα.... Αλλά μάλλον πλάκα θα κάνεις,ε ?? :D

Και συ βρε αλεπού παρατήρησε δυο τρεις φορές με χάρτες, σύγκρινε τα υπέρ και τα κατά και ίσως καταλήξεις στη χρήση χαρτών από δω και μπρος... Γενικά η πλειοψηφία προτιμά αυτή τη μέθοδο για τους λόγους που έγραψε ο giorgos gr...

Αν πάλι σε βολέψει καλύτερα η παρατήρηση με το laptop δε νομίζω να στεναχωρήσεις και κανένα :!: :!:

Και δε νομίζω να παίζει κάποια κόντρα στην κουβέντα.. Ζήτησες βοήθεια και νομίζω πως ο Βαγγέλης αυτή θέλει να δώσει, όπως και οι υπόλοιποι.. Ίσως λίγο απότομα αλλά έχει και αυτό την ομορφιά του!

(...Για κοίτα κάτι παλιές δημοσιεύσεις του φίλου giorgos gr περί.... dobson και ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών και θα καταλάβεις... :lol: :lol: )

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον λόγο αυτό μπήκα στο φόρουμ, όπως είχα αναφέρει στης αρχές το τηλεσκόπιο μου έσπασε στην μεταφορά. Και επειδή θέλω να αγοράσω οπωσδήποτε καινούργιο αλλά ως επί το πλείστον να είναι άκρος κατάλληλο για κομήτες ζήτησα της συμβουλές σας.

Τώρα σε ότι αφορά την χρήση του λαπ τοπ στην νυχτερινή παρατήρηση των ουράνιων σωμάτων. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όταν ήθελα να παρατηρήσω πχ ένα γαλαξία έδινα το όνομα του γαλαξία στο λαπ τοπ και αυτόματα μου έδειχνε το πρόγραμμα της συντεταγμένες (πόλη εύχρηστο). Από τα γραπτά σας λιπών συμπεραίνω ότι το μόνο αρνητικό στοιχείο του λαπ τοπ είναι η φωτεινότητα του με αποτέλεσμα το μάτι να χάνει την ευαισθησία του κοιτώντας μια στο τηλεσκόπιο και μια στον λαπ τοπ Σε ότι αφορά το ψάξιμο νέων κομητών εκεί τα δεδομένα είναι διαφορετικά και ίσος να έχετε δίκαιο. Για μια ακόμη φορά τονίζω ότι δεν έψαξα ποτές μου για νέους κομήτες. Απλός τα 13 χρόνια πύρα που έχω είναι καθαρά παρακολούθηση του ουράνιου θόλου και εκεί δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσης ούτε έπαιζε καθοριστικό ρόλο η ευαισθησία του ματιού μιλάμε πάντα για απλή παρατήρηση. Αλλά για να μην λέτε ότι είμαι εγωιστής μόλις αγοράσω το τηλεσκόπιο μου θα αγοράσω μαζί και έναν έντυπο χάρτη για να κάνω την σύγκριση μεταξύ των δυο (ψηφιακού και έντυπου). Ποιον μου προτείνετε λιπών.

 

Υ.Γ.

Δεν έχω την φιλοδοξία να βρω ντε και καλά κομήτη απλός θέλω να κάνω κάτι το καινούργιο και θέλω να το αρχίσω από σωστή βάση. Ε… άμα προκύψει καμία ανακάλυψη καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ.

Χρηστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δική μου άποψη:

 

Το laptop είναι χρήσιμο για να βρίσκεις εύκολοτερα γνωστά αντικείμενα είτε με το να τυπώνεις λεπτομερέστερους χάρτες είτε συνδέοντας το απευθείας με το τηλεσκόπιο.

 

Επειδή όμως δεν είναι αυτό που συζητάμε στο συγκεκριμένο topic αλλά το πως μπορεί κάποιος να ανακαλύψει κομήτες, νομίζω ότι ενα υψοαζιμουθιακό τηλεσκόπιο είναι η σωστή οδός λόγω της ευκολίας στον χειρισμό του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειστε κολλημενοι εσεις αλλο θεμα!

 

Το ποιος ειναι κολλημενος και το ποιος οχι καθως και το ποιος εχει εμπειρια αστροπαρατηρησης και ποιος οχι ας το κρινουν οι λοιποι χρηστες....

 

Επειδή όμως δεν είναι αυτό που συζητάμε στο συγκεκριμένο topic αλλά το πως μπορεί κάποιος να ανακαλύψει κομήτες, νομίζω ότι ενα υψοαζιμουθιακό τηλεσκόπιο είναι η σωστή οδός λόγω της ευκολίας στον χειρισμό του.

 

Εννοειται πως ειναι ετσι αγαπητε Σεργιο! Μονο και μονο με βαση την κοινη λογικη.....

 

Φιλε αλεπου παρε σε πρωτο σταδιο τον SkyAtlas 2000

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατσε βρε Γιωργο μου.... γιατι θα ξεχασω και τα λιγα που ξερω με αυτα που διαβαζω....

Δηλαδη με τον κοκκινο φακο δε χαλαει η οραση σου... αλλα χαλαει μονο με το κοκκινο φως του λαπτοπ που το εχεις παραδιπλα μονο και μονο για να ψαξεις καποια στιγμη που ειναι ενα αντικειμενο; Ασε που μπορεις αν θελεις μετα απο 1 λεπτο που δε θα κουνας το ποντικι να σβησει η οθονη ή να χαμηλωσουμε το καπακι χωρις να χασουμε το παραθυρο.

Δηλαδη οσοι καπνιζουμε, που μας τυφλωνει ο αναπτηρας οταν τον αναβουμε στα σκοταδια.... πρεπει να ξεχασουμε την παρατηρηση αξιωσεων... ?

Μηπως ηρθε η ωρα να κοψουμε το καπνισμα καλυτερα (οσοι καπνιζουμε) και να αφησουμε το λαπτοπακι να μας "ευεργετει", οπως και οποτε βολευει τον καθενα ; :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και το καπνισμα και ειδικα ο αναπτηρας ενοχλει παροτι εκανα το ιδιο πριν κοψω το τσιγαρο :cheesy: Και φροντιζα να αναβω χωρις να κοιταζω τον αναπτηρα η με αναπτηρα αυτοκινητου.

Αν μπορεις να μην καπνιζεις οταν παρτατηρεις ειναι φυσικα προτιμοτερο.

Το laptop δεν ειναι πρακτικο δεν το συζητω παραπερα ειναι αυτονοητο. Τι θα εχεις δηλαδη; το λαπτοπ στο χερι και κοιτας μια στον προσοφθαλμιο μια στην οθονη που φεγγει συνεχεια...... δεν συζηταω το ενδεχομενο να τσακιστει στο εδαφος μεσα στα σκοταδια με τραγικες οικονομικα συνεπειες.. ουτε την μπαταρια να τελειωνει οποτε λαχει (ισως βεβαια να χει κανεις μπαταριες αυτοκινητου και καλωδια να μπλεχει οπως περπαταει στα σκοταδια) ενω ενα κομματι χαρτι δεν παθαινει τιποτε. Ουτε ο χαρτης φωτοβολει να ενοχλει ολους τριγυρω οταν τον φωτιζουμε με εναν κοκκινο φακο. Φυσικα το πρωτο και κυριο ειναι οτι ενοχλει εμας η οθονη.......

Προσωπικα ενοχλουμαι και απο laptop αλλων, ειδικα χωρις κοκκινη ζελατινα, αλλα και απο το μονιτορ ψηφιακων φωτογραφικων μηχανων. Δεν συνηθιζει το ματι στο σκοταδι ποτε.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγα μην το χω το λαπτοπ παραμασχαλα !

Μια χαρα μεγαλο τραπεζακι φερνεις στον Παρνωνα , Γιωργο μου !!! :mrgreen:

χεχεχεχε

 

Υ.Γ Μονο να θυμηθω ν αγορασω 10 ζελατινες ακομα :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με τον χάρτη τον λύσαμε. θα Πάρο το SkyAtlas 2000 και θα απαρνηθώ τουλάχιστον για την παρατήρηση κομητών το λαπ τοπ μου.

Αλλά στην έρευνα αγοράς που έκανα στο internet για τηλεσκόπιο διαπίστωσα ότι λίγο πολλή όλοι η κατασκευαστές πρεσβεύουνε το δικό τους μοντέλο.(Meade, coronado, bresser, simons, weaver, redfield). Μπερδεύτηκα ρε πεδία και Θα ήθελα να μου αναφέρετε εάν είναι δυνατόν κάποια συγκεκριμένη εταιρία, η ακόμα καλύτερα άμα μπορούσατε και μοντέλο, που κατά την γνώμη σας θα ήταν ιδανικό για το εγχείρημα μου.

 

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεπού καλή αρχή!

 

Εγώ πάντως θα επιμείνω, και συμβουλεύω όλους τους ερασιτέχνες που έχουν τηλεσκόπιο από 6'' και πάνω, να προτιμήσουν την Uranometria 2000. Παιδιά, με αυτόν το χάρτη, θα βρείτε την υγειά σας!!!

 

Βαγγέλης Τσάμης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O SkyΑtlas 2000 εχει λιγοτερα φυλλα και λιγοτερα αντικειμενα βαθεως ουρανου. Εσυ θελεις χαρτη οχι με κυριο σκοπο την παρατηρηση του βαθεως ουρανου αλλα την αναζητηση κομητων. Για αυτο τον σκοπο θεωρω καλυτερον τον SkyAtlas 2000 ο οποιος και για τον βαθυ ουρανο ειναι μια χαρα. Αν εντοπισεις κατι πολυ αμυδρο που δεν υπαρχει σε αυτον τοτε μπορεις να καταφυγεις και σε καποιο προγραμμα για το PC να δεις εαν ειναι σημειωμενο. Αν παρεις την Uranometria με τα πολλα φυλλα και τους πολλους γαλαξιες μαλλον θα σε μπερδεψει... Αν ελεγες θελω τον καλυτερο χαρτη για βαθυ ουρανο θα συμφωνουσα για Uranometria 2000.

Το βιβλιο "A complete manual to amateur astronomy" συνιστα 3 προσοφθαλμιους που να δινουν μεγεθυνση 4x, 10x και 25x το ανοιγμα σε ιντσες.

Το πραγματικο πεδιο που θα πρεπει να εχεις καλο ειναι να ειναι 1,5 μοιρα τουλαχιστον συμφωνα με την "βιβλο" της παρατηρησιακης αστρονομιας

"Observational astronomy for amateurs" του J.B. Sidgwick.

Ενα dobsonian 8-10" η ενα διοπτρικο 6" f/5 ειναι ιδανικα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης