Jump to content

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχάριος και εγώ, θα ήθελα να σου μεταφέρω αυτά που έμαθα πρόσφατα κατά την δική μου αναζήτηση. Στα λεφτά που διαθέτεις, δεν νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις αξιόλογο εξοπλισμό. Σύμφωνα με την δική μου έρευνα αγοράς, σε αυτόν τον προϋπολογισμό (και θα σου μείνουν και ρέστα) καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα καλό ζευγάρι κυάλια (7Χ50, 10Χ50), με τα οποία μπορείς να παρατηρήσεις αρκετά ουράνια αντικείμενα που δεν μπορείς να δεις με γυμνό μάτι. Τα κυάλια εξυπηρετούν και στην επίγεια παρατήρηση, και είναι εύκολα στην μεταφορά. Τηλεσκόπια σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρείς σε "παιδικά" μοντέλα, τα οποία δεν γνωρίζω πόσο καλά είναι και τι μπορείς να δείς. Με τα διπλά λεφτά αρχίζεις και πλησιάζεις κάποια εισαγωγικά μοντέλα. Δεν ξέρω και τι θέλεις να παρατηρήσεις. Αν ενδιαφέρεσαι για αστρονομία, ακολούθα την συμβουλή που δίνουν οι πιό έμπειροι: Μάθε πρώτα τον ουρανό με τα κυάλια, και κάνε υπομονή μέχρι να μαζέψεις αρκετά χρήματα για κάποιον καλό εξοπλισμό. Ο ουρανός θα είναι εκεί και αύριο... Για περισσότερες λεπτομέρειες, καλύτερα να ανατρέξεις στην σελίδα του Astrovox που αναφέρεται στα τηλεσκόπια και στα καταστήματα που τα πουλάνε στην Ελλάδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης