Jump to content

Καταγραφή ελληνικών βιβλίων αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βιβλιο που με καιει να διαβασω πολυ αυτην την εποχη ειναι η αυτοβιογραφια του φωτος,με μια ματια στα περιεχομενα μου φανηκε εξαιρετικο,οπως και ολα τα βιβλια του κυριου Γραμματικακη :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλιο που με καιει να διαβασω πολυ αυτην την εποχη ειναι η αυτοβιογραφια του φωτος,με μια ματια στα περιεχομενα μου φανηκε εξαιρετικο,οπως και ολα τα βιβλια του κυριου Γραμματικακη :cheesy:

 

Φιλε Koyote, ειναι πραγματι συναρπαστικο το βιβλιο και ο τροπος που αναπτυσει το θεμα ο συγγραφεας.

Εγω το λατρεψα παντως.

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

πραγματικα και εγω αυτο τον καιρο διαβαζω την αυτοβιογραφια του φωτος και την βρισκω καταπληκτικη οπως επισης και την κομη της βερενικης.Συνδυαζει την αστρονομια και την φιλοσοφια κατι που ειναι νομιζω αρρηκτα συνδεδεμενο τελικα ασχετως απο που ξεκιναμε...

 

μακαρι να εβαζε ξανα η ερτ ξανα τις εκπομπες που ειχε κανει γιατι δεν εχω δει καμια.. :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχουν πολλα ωραια βιβλια που σε ταξιδευουν...

 

μακαρι ομως να ειχαμε οπως ειπωθηκε παραπανω και το χρονο!

 

Παω δευτερα λυκειου τωρα και το παραπονο μου ειναι οτι δεν θα εχω πολυ χρονο να διαβαζω hawking πχ.

 

Οτι θα μου μενει καποιος χρονος ειναι σιγουρο ομως ανθρωποι ειμαστε! Οσο και να μας αρεσει η επιστημη δεν μπορουμε τον ελευθερο μας χρονο παλι να διαβαζουμε.

 

κριμα γιατι υπαρχουν πολλα ωραια βιβλια που μπορουν να μας μαθουν πολυ περισσοτερα απο τα σχολικα!

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...
*Η ΚΟΜΗ ΤΗΣ ΒΕΡΕΝΙΚΗΣ* του ΓΙΩΡΓΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑΚΗ πανεπιστημιακες εκδοσεις Κρητης περιλαμβανει μια εκτενη περιγραφη για τη δημιουργια του συμπαντος και αναλυει διαφορες εννοιες.εΕιναι καταπληκτικο =D>

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα επισης φανταστικο βιβλιο που δεν ειναι ομως για αρχαριους ειναι το

<<τι στο μπιιιπ ξερουμε>> των william arntz betsy chasse και mark vicente.ειναι εκδοσεις ορφεας.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ-ΙΣΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ =D> =D> Το διδυμο που θεμελιωσε τον κοσμο μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Ενα επισης καταπληκτικο βιβλιο ειναι ο 'ατλας του νυχτερινου ουρανου',ειναι τυπου nightwatch μονο ,που περιοριζεται μονο στην εκμαθηση των αστερισμων,μαλιστα εχει για καθε μηνα του χρονου χαρτες για αρχαριους με ατερια ως περιπου 6-6.5 mag.Πραγματικα απο τα καλυτερα δωρα που μου εκαναν φετος!

 

 

εκδοσεις ελληνικα γραμματα!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Το βιβλίο που διαβάζω αυτή την στιγμή και με συνεπήρε είναι:

 

- Η φιλοσοφία της Φυσικής του Στράτου Θεοδοσίου

 

Αλλά έχω διαβάσει αυτό το διάστημα όπως:

 

- Η φωτεινή πλευρά της Βαρύτητας του Nayant Narlikar

-To σύμπαν που αγάπησα Α' και Β' τόμος (7η φορά) του Μάνου Δανέζη και του Στράτου Θεοδοσίου

- Το σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο του Stephen Hawking κ.α.

 

Αλλά αυτό που σκοπεύω να διαβάσω είναι και έχω παραγγείλει είναι: Physics of the impossible του Μichio Kaku (Υπάρχει και η Ελληνική έκδοση)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Επειδή προσωπικά έχω διαβάσει διάφορα ββλία αστρονομίας προτείνω για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν αστρονομία και να κατανοήσουν τα θέματα με τα οποία ασχολείται η αστροφυσική, προτείνω τα εξής:

 

1) Το σύμπαν που αγάπησα Εισαγωγή στην αστροφυσική τόμος 1 Εκόσεις Δίαυλος

2) Το σύμπαν που αγάπησα Εισαγωγή στην αστροφυσική τόμος 2 Εκδόσεις Δίαυλος

3) Στα μονοπάτια του ήλιου Εκδόσεις Δίαυλος

4) F. Shu Αστροφυσική τόμοι 1 και 2

5) Μαύρες τρύπες και στρεβλώσεις του χρόνου τόμοι 1 και 2 του Kip Thorn( Εξαιρετικό βιβλίο εκλαίκευσης περιγράφει με απλό τρόπο την Γενική θεωρία της Σχετικότητας και διάφορα άλλα θέματα της αστροφυσικής)

 

Όλα τα παραπάνω βιβλία που ανέφερα μπορεί να τα διαβάσει και ο μη ειδικός, εκτός ίσως των βιβλίων του F. Shu.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης