Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξυ Πρωτοχρονιας και Φωτων θα βρεθω στη νοτιοδυτικη Γαλλια.Θα επισκευτω στην Τουλουζη την πολη του διαστηματος(cite de l`espace).

Ειναι ενα μεγαλο παρκο με θεμα την διαστημικη και την αστρονομια(πλανηταριο,ομοιοματα πυραυλων και διαστημοσυσκευων,αιθουσα οπου αναπαρισταται το ηλιακο μας συστημα κλπ).Οταν γυρισω θα σας ενημερωσω με λεπτομεριες.Αν καποιος εχει παει,ας μου γραψει τι πρεπει να μην χασω,αν και πιστευω οτι θα προλαβω να το δω ολο. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

:D :D :D

Οποιος μπορει να διαθεσει περιπου 1000 ευρω και 3-4 μερες,αξιζει να επισκεφτει την Τολουζη.Ειναι μια πανεμορφη πολη με πολυ ομορφα κτηρια,κοντα ειναι η μεσαιωνικη πολη Cargassone,και μπορει κανεις να κανονισει μια ξεναγηση στις εγκαταστασεις της airbus(κατι που δεν προλαβα να κανω εγω).

Στο θεμα μας,οπωσδηποτε να αφιερωσετε μια μερα για το Cite de l espace(www.cite -espace.com),τη πολη του διαστηματος.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D

Εκει θα βρειτε¨

Απεικονιση του μαγνητικου πεδιου της γης

Μινιατουρες και αποστασεις τεχνητων δορυφορων και διαστημικων τηλεσκοπειων απο τη γη.

Τους κινητηρες πυραυλου ariane-5,τεχνικους δορυφορους,συστηματα επικοινωνιας,παρουσιαση των GPS,SPOT,ERS,τροχιες και θεσεις δορυφορων,ομοιωματα τους σε φυσικο μεγεθος.Μετεορολογια,μετρηση βυθων και ορεων,κινηση ανεμων και θαλασσιων ρευματων,ολα φυσικα απο μετρησεις δορυφορων.

Ομοιωμα μερους του διεθνους διαστημικου σταθμου σε φυσικο μεγεθος,με το εσωτερικο του,τα οργανα,τις στολες,τα τροφιμα και τις συσκευασιες τους,τα πειραματα που γινονται στο διαστημα.

Μπορειτε να κινησετε μηχανικα χερια,<επιδιορφωνοντας> κατι στο εξωτερικο του σταθμου.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D

Στη συνεχεια υπαρχει ενα ομοιωμα της επιφανειας της σεληνης με τον αστροναυτη και τις πατημασιες του,το Apollo 15,και η δυνατοτητα να κανετε αλματα σε συνθηκες βαρυτητας της σεληνης.Και να θαυμασετε ενα πετραδακι απο τη σεληνη.

Εντυπωσιακο ειναι οι τρεις σφαιρικες οθωνες που αναπαραστανουν τη γη,τη σεληνη και τον αρη καθως εξελισσονται παραλληλα απο την εποχη της δημιουργιας τους μεχρι σημερα.Βομβαρδισμοι μετεωριτων που με τη παροδο του χρονου εξασθενουν,γεολογικες δραστηριοτητες που ενω συνεχιζονται στη γη,σταματανε στον αρη και στη σεληνη,το πως δημιουργηθηκαν οι ηπειροι και η ατμοσφαιρα στη γη.

Και φυσικα αστρονομια.Φασματογραφια των αστερων και του νεφελωματος του οριωνα,αναλυση μιας εικονας αστερων και νεφους σε ολα τα μηκη κυματος,παρουσιαση των εννοιων γαλαξιας,κβαζαρ,διαστολη του συμπαντος,βαρυντικος φακος,το ηλιακο μας συστημα και οι κινησεις των πλανητων,αναλυση των πλανητων,εξωπλανητες,οι εποχες της γης αναλογα με τη θεση της προς τον ηλιο,ομοιωμα του SOHO και εικονες του ηλιου απο αυτο.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεωνίδα, καλό ταξίδι ήταν και καλά περάσατε(αυτό είναι σίγουρο). Σας ζηλεύουμε, είδαίτε όσα μπορέσατε και για μας; τυχεράκιδες...

[διορθώθηκε(':oops:')]

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D

Στον εξωτερικο χωρο υπαρχει το ariane-5 σε πραγματικο μεγεθος με την πλατφορμα μεταφορας του,το ariane -1 σε ανατομια,το διαστημικο τηλεσκοπιο XMM,το MIR ολοκληρο,το SOYOUZ,ολα ομοιωματα σε φυσικο μεγεθος.Το εντυπωσιακοτερο εκτος τον πανυψηλο πυραυλο ειναι το MIR,οπου μπαινοντας κανεις στο εσωτερικο του κατανοει πως ειναι τα πραγματα σε εναν διαστημικο σταθμο.Οι χωροι ειναι πολυ στενοι,βλεπει κανεις τα οργανα,τα κρεβατια,τις στολες και τα τροφιμα,τα πειραματα,το πιλοτηριο και παραλληλα ακουει(στα ρωσικα)τις συνομιλιες των αστροναυτων.

Υπαρχουν και δειγματα κεραιων,αστρονομικες και τηλεπικοινωνιακες.

Πολυ ενδιαφερων εχει ενας διαδρομος οπου ανα μετρο συνανταει κανεις μια φωτογραφια,που απεικονιζει το μερος οπου βρισκεται σε διαφορετικες κλιμακες μηκους του10(ξεκιναει απο εικονα του μικροκοσμου,συνεχιζει με την πολη,την ευρωπη,τη γη ολοκληρη, τους εσωτερικους πλανητες,το ηλιακο συστημα,τα κοντινα αστερια,τη σπειρα του γαλαξια,το γαλαξια,την τοπικη ομαδα γαλαξιων και καταληγει στην εικονα που εχουμε για ολο το συμπαν.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D

Τελος,εχουμε το πλανηταριο,σαν το δικο μας,αλλα με προβολη αστρονομικου θεματος,και με ξεναγηση στους αστερισμους που βλεπουμε την καθε εποχη,κατι που λειπει πολυ απο το δικο μας πλανηταριο.

Το Τerradome,ενα ψηφιακο ταξιδι στην εξελιξη του πλανητη γη απο τη δημιουργια του ως σημερα.

Και το IMAX,τρισδιαστατη εικονα με ειδικα γυαλια,με θεμα τη διαστημικη,νομιζεις οτι εισαι στο διαστημα και ερχεται ο διαστημικος σταθμος καταπανω σου.

Πολυ σημαντικο ειναι πως σε ολα τα θεματα υπαρχουν σχετικα<παιχνιδια>για τα παιδια,που ετσι μπορουν και κατανοουν πολλα απο τα παραπανω.

Εγω σιγουρα θα ξαναπαω καποια στιγμη,ισως μια ομαδικη εκδρομη θα ηταν οτι το καλλητερο.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά όλα αυτά που είδατε και περιγράφεις, ίσως με περισσότερα λόγια να ήταν ένα καλό άρθρο σε κάποιο περιοδικό (?) Με μερικές φωτογραφίες Λεωνίδα ένα άρθρο σε περιοδικό όπως το Γεωτρόπιο... Δε το σκέφτεσαι;

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δανιηλ,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Ελπιζω να ανεβασω καποιες φωτογραφιες στο αστροβοξ,αλλα ως ανθρωπος των σπηλαιων δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο.Το μονο σιγουρο ειναι πως με το αρχαιο κομπιουτερ μου(windows98)μαλλον δεν γινεται,αλλα θα βρω καποιον προθυμο αστροβοξα να με βοηθησει.Για αρθρο σε περιοδικο ισως χρειαστει αδεια απο το cite de l espace.Το κακο ειναι πως αυτον τον καιρο εχω πολυ τρεξιμο με τη δουλεια μου,ετσι ολα αυτα καθηστερουνε λιγο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον αστρόφιλο Daniel... Ένα άρθρο με φωτογραφίες ακόμα και εδω μέσα θα ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον...

Ομορφη εμπειρία μακάρι να ζήσουμε πολλοί απο εμάς μια τέτοια εμπειρία....

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει,εμφανισα και διαλεξα τις φωτο,τις εχω σε τσιπ και σε δισκετα,τωρα μενει να βρω καποιον να μου τις βαλει στο αστροβοξ,συντομα θα τις δειτε. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεωνίδα, θα μπορούσες να βάλεις τις φωτογραφίες, μαζί με την αφήγησή σου σε ένα αρχείο pdf και να το ανεβάσεις στο astrovox ή κάποια άλλη σελίδα;

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτες τις μερες θα το ψαξω λιγο,πιστευω οτι την επομενη εβδομαδα κατι θα εχω καταφερει.Αυτο που γινεται ειναι να σου τις στειλω σε δισκετα. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης