Jump to content

Ναι!Ναι! Είναι ο Κρόνος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα να ρωτησω μπορω να δω τον κρονο απο αθηνα με χρωμα με το dob 8" που εχω και τι προσοφθαλμιο θα θελει για να γινει αυτο :?: :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βεβαίως και μπορείς, η φωτορύπανση επυρεάζει βέβαια αλλα όχι σε τραγικά επίπεδα...

Τώρα για το προσοφθάλμιο...αρχίζεις με χαμηλή μεγένθυση και ανεβαίνεις όσο σου επιτρέπει η ατμοσφαιρα(όσο δεν χαλάει το είδωλο δηλαδη..)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω εχω τα προσοφθαλμια που μου ειχαν φερει μαζι με το τηλεσκοπιο τα 25mm 10mm και λεω να παρω ενα barlow μπορεις να μου προτεινεις κανενα καλο και απο που να το παρω :?: :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή πόσο κανει ένας nagler? :shock:
]

 

Στην Αμερικη ποεριπου 300 $ ο φθινοτερος αν θυμαμε καλα.

Στην Ελλαδα 370 ή 470 ευρω.Δε θυμαμε ακριβως κ 100 ευρω αποκλιση ειναι τεραστια γι αυτο ψαξε το

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kοίτα εγώ εχω τον πιό φθηνό barlow(vixen 20 ευρώ) και την δουλειά του την κάνει.Αλλα άμα ψάχνεις για κάτι καλήτερο κοιτα αυτον http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1266070&CFTOKEN=14319311

όλοι λενα οτι είναι κορυφή! :)

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους απο κερκυρα,ειδα και εγω τον κρονο για πρωτη φορα στη ζωη μου και επαθα πλακα...,το απιστευτο κατ εμε ειναι οτι καταφερα να εστιασω με το bresser του lidl!! με barlow meade χ3 και προσφαλμιο 4mm ,δηλαδη μεγεθυνση 525??εκανα σωστα τους υπολογισμους?επεσε πολυ η φωτεινοτητα αλλα εστιασε εστω και ωριακα!! =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με barlow meade χ3 και προσφαλμιο 4mm ,δηλαδη μεγεθυνση 525??εκανα σωστα τους υπολογισμους?επεσε πολυ η φωτεινοτητα αλλα εστιασε εστω και ωριακα!! =D> =D>

 

:-s :-s :-s :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Θέλω να αγοράσω προσοφθάλμιο και BARLOW για τηλεσκόπιο celestron 6SE.Tι προτείνετε για παρατήρηση νεφελωμάτων κ γαλαξιών? 8-[
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταφερα να εστιασω με το bresser του lidl!! με barlow meade χ3 και προσφαλμιο 4mm ,δηλαδη μεγεθυνση 525??εκανα σωστα τους υπολογισμους?

 

Νομίζω οτι τόσο βγαίνει, με αυτά που του έβαλες (700mm δια 4mm επι 3)

αλλα μάλλον κάτι δεν πάει καλά, γιατί το bresser του Lidl θεωρητικά φτάνει μέχρι Χ140 (2 επι 70mm) ενω ο κατασκευαστής αν θυμάμαι καλά δίνει μέγιστο 175Χ

οπότε το 525 είναι εντελώς "άπιαστο" νούμερο..

 

SUNNY, για νεφελώματα και γαλαξίες προτίμησε κάτι με πολύ ανοικτό πεδίο (π.χ. Hyperion) και φυσικά καλή ποιότητα στους φακούς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσα mm προσοφθάλμιο προτείνετε?Ευχαριστώ για τη συμβουλή :roll:
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα για χιλιοστά, αναλόγως και το νεφέλωμα.

Εχε υπ'όψιν σου οτι οσο μικρότερη μεγέθυνση, τόσο φωτεινότερο το νεφέλωμα, και τόσο πιο μεγάλη περιοχή θα βλέπεις.

Αν υπολόγισα καλά ενα 25χιλ. σου δίνει 60Χ ενω ενα 10χιλ σου δίνει 150Χ

οπότε ενα 10mm με ενα Barlow 2X μάλλον θα σε καλύψει (150Χ και 300Χ ενω με το 25mm θα εχεις 60Χ και 120Χ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα από την δυστυχώς συννεφιασμένη κερκυρα,αχ και δεν το βλέπω για μέρες ακόμα…..τελευταία φορά που έκανα παρατήρηση είδα πάλι το μαγευτικό Κρόνο και α η τα ματιά μου έκαναν πουλάκια …όπως λέει και ο λαός η μου φάνηκε ότι ανά στιγμές έβλεπα μια γραμμούλα στην περιφέρεια του?κανεις?ασχετο κανείς από Κέρκυρα για μάζωξη έκλειψης σελήνης….? \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

SUNNY θα σου πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη, αν και μπορεί πολλοί να διαφωνήσουν. Αν σε ενδιαφέρουν κυρίως τα deep sky αντικείμενα, ειδικά δε τα νεφελώματα, μην πάρεις barlow! Πολύ πιο χρήσιμο θα σου φανεί ένα narrowband φίλτρο. Πάρε πρώτα αυτό και αργότερα πάρε και barlow. Α! Και φρόντισε οι προσοφθάλμιοί σου να έχουν καλό κοντράστ. Πολύ βασικό. hlios λογικά ηγραμμούλα που έβλεπες ήταν το χώρισμα Κασσίνι!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή πόσο κανει ένας nagler? :shock:
]

 

Στην Αμερικη ποεριπου 300 $ ο φθινοτερος αν θυμαμε καλα.

Στην Ελλαδα 370 ή 470 ευρω.Δε θυμαμε ακριβως κ 100 ευρω αποκλιση ειναι τεραστια γι αυτο ψαξε το

Υπαρχει ενδιαφερον για τον Nagler 12mm Type II η/και TeleVue PanOptic 27mm; Αριστη κατασταση με το κουτι και τα καπακια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

καλησπερα μετα απο πολυ καιρο.

βρηκα αυτο το παλιο post για να μην ανοιγω καινουργιο μιας και ο τιτλος με εκφραζει απολυτα.

μετα απο πολυ καιρο (μηνες) :oops: καταφερα να βγαλω το τηλεσκοπιο (dob 8'') στο μπαλκονι και να κανω μια ψιλοπαρατηρηση... (για καμια ωριτσα)

ομολογω οτι ειχα ξεχασει ποσο ωραιος ειναι ο νυχτερινος ουρανος!

βασικα ειμαι καινουργια στο χομπυ και μετραω πολυ λιγες ωρες παρατηρησης μεχρι τωρα. και δυστυχως ολες απο το μπαλκονι του σπιτιου μου..

αυτο που θελω ειναι να μοιραστω μαζι σας τον ενθουσιασμο μου απο την προχθεσινη βραδια.

ειδα για πρωτη φορα το νεφελωμα του ωριωνα (με τα μανισια προσοφθαλμια) και διεκρινα πολυ καθαρα τα 4 αστερια στην καρδια του νεφελωματος :D

τωρα θα μου πειτε, σιγα το κατορθωμα, αλλα για πρωτη φορα μου αρεσε πολυ...

η εκπληξη ομως της βραδυας ηταν αλλη. εκει που ετοιμαζομαι να τα μαζεψω και να μπω μεσα (ειχε αρχισει να γκρινιαζει και ο 40 ημερων μπεμπης μου) βλεπω προς τα ανατολικα με γυμνο ματι και ξεχωριζω κατι που μοιαζει με πλανητη και οχι με αστρο.

μιας και δεν εχω πολυ εμπειρια, αναρωτιεμαι αν ειναι ο διας και λεω να κοιταξω με το τηλεσκοπιο.

και τι βλεπω, ειναι ο κρονος με τους δακτυλιους του που φαινονται σαν μια ευθεια γραμμη στο επιπεδο του ισημερινου του :shock: :shock:

ηταν η πρωτη φορα που τον αντικρυζα και ομολογω οτι ξαφνιαστηκα πολυ μιας και δεν πιστευα οτι μπορουσα να τον διακρινω τοσο ευκολα με γυμνο ματι, οποτε περιμενα να δω τον δια η καποιο αστερι που "μου φανηκε" οτι ηταν πολυ μεγαλο και πολυ σταθερο και το περασα για πλανητη.

δεν ξερω αν σας κουρασα αλλα νοιωθω πολυ ενθουσιασμενη και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας...

:cheesy: :cheesy:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Titi δεν μας κούρασες καθόλου.Συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου γιατί αυτό το συναίσθημα το έχουμε ζήσει οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ.Είναι όντως συναρπαστικό να ανακαλύπτεις στην πράξη όλα αυτά που διαβάζεις στη θεωρία.Σου εύχομαι και εις ανώτερα.(Μπορώ να φανταστώ το ύφος του post σου αν οι δακτύλιοι είχαν μια αξιοπρεπή κλίση και τους έβλεπες πιό κάθετα!!!)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης