Jump to content

Επιστήμη του χάους σε μία μαύρη τρύπα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλοι μου μόλις τελείωσα το βιβλίο του Ian Stewart "η επιστήμη του χάους" και ειλικρινά απορώ γιατο τι είναι αυτό που λέμε χαός στο σύμπαν που ζούμε ή στα πολλάπλα που παρουσίαζουν κάποιες θεωρίες, κάτα τη γνώμη μου το χάος είναι αυτό που θεωρούμε εμείς ως αρμονία, τάξη στα αστέρια μέσα σε ένα πρακτικά άπειρο χώρο. Το ξέρω ότι το έριξα στη φιλοσοφία αλλά είναι πολύ σημαντικό να προσπαθείς να εξηγήσης αυτά που βλέπεις, πόσο μαλλόν να φαντάζεσαι τι μπορεί να γίνεται σε μία μαύρη τρύπα και πόσο λογικό μπορεί να είανι κάθε φαινόμενο στα σπλάχνα ένος αστρικού γίγαντα. Όσοι φιλόσοφοι, τρελοί, και αστρομανιακοί προσέλθεται! :? :arrow: :idea: :arrow: :?: :arrow: :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ti einai to Xaos, i erwtisi einai polu geniki . Xaos mporeis na peis oti einai to irakleio se ora exmis ,

episis kapios kentrikos dromos tis athinas se ora aixmis . Xaos epikratouse sti Nea Yorki otan

epesan ta ktiria tou WTC. Profanos to Xaos exei polles ekdoxes . Episis to xaos palaiotera

legotan k theoria katastrofon (Giafto exei epikratisei na legete xaos otan kati paei strava!?!?).

 

Pws ekfrazete to xaos sta mathimatika einai mia kali erwtisi . h apantisi einai apli (kai diskoli sinama) , Ekfrazete me mi grammikes Diaforikes exiswseis . Tis sinepeis tous tis vlepoume san

xaos . Episis ta diafora oraia sximata pou akoune sto onoma Fractals ofiloune ti "dimiourgia" tous

sto xaos . To erwtima tou ti einai Xaos , einai arketa geniko pantos . en genei me apla logia

mporeis na peis oti mikri metavoli stis arxikes sinthikes sou katastrefei thn olh exeliksi .

 

Gia ton logo auto oi meterologikes provlepseis exoun mia akrivia ~3 hmeron . apo kei kai pera

(tha to deis sti tv na sou kanoun provlepsei gia 7 meres!!!!!!!!!!! ELEOS) exeis xasei se polu

megalo bathmo tin axiopistia tou montelou sou , kai auto ofilete sto Xaos (oxi se auto pou epilkratei stin ellada alla genika ;p) .

 

Suggnomi an parektrapiga , alla apo ti blepw kaleis k trelous sto keimeno sou , opote eipa na apantisw xaxaxaxa. auta

 

Euxaristo gia to kouragio sas na to diabasete

 

Antonis Manousakis

 

Keep Observing !

--

Antonis Manousakis

--

Many photons died to bring you this information

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, ευχαριστώ γαι την απάντησή σου και ειλικρίνα χάρηκα που απαντούν και τρελοί στις ερωτήσεις μου, αλλά ωφείλω να σου πω πως δεν προσπαθώ να λύσω το κυκλοφοριακό, ούτε να λυτρώσω το ανθρώπινο γένος απο την τρέλα του, αλλά να απάντήσω στο ερώτημα της αρμονίας του κόσμου που επιστημονικά ονομάζεται χάος, εμβαθύνοντας στα άδυτα του κόσμου μας πράγμα που αντιπροσωπεύει το εσωτερικό μιας μαυρής τρύπας, το χάος φυσικά και δεν είναι το κυκλοφοριακό, αυτό υπάγεται στην κατηγορία της ψυχοπάθιας. Τι αντιλαμβάνεσαι λοιπόν με το νέο σου θέμα το χάος! Είμαι και έγω τρελός, ότι και να πείς δεν θα ταραχτώ! Όσοι φιλόσοφοι, τρελοί, και αστρομανιακοί προσέλθεται! :idea: :arrow: :twisted: :arrow: :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

file kosta, apla kane ipomoni mexri to 4 etos kai tha matheis gia to xaos. to mono pou exw na sou pw twra einai oti to xaos emfanizete se kathe fainomeno pou perigrafete apo mia mi gramiki diaforiki exiswsi. twra oso anafora gia tin mavri tripa: o orismos tis mavris tripas einai "kamia pliroforia pros ta exw" ara pws eisai sigouros oti emfanizete xaos ekei mesa ???

 

dimitris

 

p.s parolla afta einai thavmasio biblio, elpizw na to katalabes olo.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε messier θα σου απάντήσω ότι απλά δεν πιστεύω ότι στη μαύρη τρύπα κυριαρχεί το χάος το αντίθετο μάλιστα, εγώ ως χάος ορίζω την κατάσταση του σύμπαντος την οποία ο άνθρωπος την θεώρει αρμονική, άρα λαμβανοντας υπόψην και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου μπορείς να καταλάβεις ότι για μένα το χάος ισούται με την αρμονία, ενω αντίθετα σε μια μαυρή τρύπα λόγω της κορεσμένης της πυκνότητας της και της σιγουρα πολύ πυκνής δομής της αντοίστιχα πιθανόν να αποτελεί εξαίρεση στην αρμονία του σύμπαντος που ταυτόσημα εγώ την ονομάζω χάος. ελπίζω να μην τα παιξες, το λέω γιατί συχνά μου λένε ότι δεν καταλαβαίνουν τι λέω ή ότι λέω βλακείες και αναγκάζομαι να τους το λέω πιο αναλυτικά για να καταλάβουν ότι δεν λέω βλακείες. Το μόνο που έυχομαι είναι να τρελάθηκες γιατί μόνο έτσι γοητεύεται κάποιος από το σύμπαν, αλλιώς σου φαίνεται πολύ συνηθισμένη ιδέα. :shock: :arrow: :idea:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβάμαι πως μάλλον έχουμε εκτραπεί λιγάκι. Το χάος (από την άποψη της θεωρίας του χάους τουλάχιστον, γιατί από φιλοσοφική άποψη δε γνωρίζω/δεν απαντώ) είναι αρκετά αυστηρά θεμελιωμένο. Αν προσπαθήσουμε να τον μεταφέρουμε θα μπορούσαμε να πούμε ότι ένα σύστημα είναι χαοτικό τότε για δύο αρχικές καταστάσεις που διαφέρουν ελάχιστα τότε μετά από την εξέλιξη του συστήματος θα απέχουν πολύ (το ελάχιστα εκφράζεται με την τιμή κάποιου ορίου, το αν απέχουν πολύ ή όχι με τον αν οι λογάριθμοι κάποιων ποσοτήτων είναι θετικές ή αρνητικές). Τώρα για μαύρη τρύπα σε πρώτη φάση έχουμε εμφάνιση χάους λόγω τύρβης, δηλαδή καθώς έλκει αέρια, πριν αυτά φτάσουν στο ορίζοντα της λόγω των πολλών βαθμών ελευθερίας που έχουν (γενικά στη κίνηση ενός ρευστού εύκολα εμφανίζεται χάος) εμφανίζουν χαοτική συμπεριφορά. Το άλλο σημείο που είναι σίγουρα μπλεγμένο και ξέρουμε ελάχιστα είναι η ανωμαλία (το κεντρικό σημείο της μαύρης τρύπας), εκεί απειρίζεται η στρέβλωση του χωρόχρονου και παύει να ισχύει η ΓΘΣ οπότε επικαλούμαστε την (αρκετά ασαφή) κβαντική βαρύτητα, Η κύρια άποψη είναι ότι ο χώρος σε τέτοιες καταστάσεις (αποστάσεις μικρότερες του μήκους πλάνκ) παύει να είναι συνεχής και η ανωμαλία βρίσκεται σε μια τέτοια κατάσταση. Σύμφωνα με τέτοιες θεωρίες εκτελεί τυχαίες ταλαντώσεις. Ένα βιβλίο που θα σου λύσει όλες αυτές τις απορίες είναι το μαύρες τρύπες και στρεβλώσεις του χρόνου του Κιπ Θορν. Σε αυτό κάποιο κεφάλαιο μάλιστα πραγματεύεται ακριβώς αυτό το θέμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

swsta. simfwnw me ton Heal. afto akribws simainei xaos. epanalambanw fainomena mi gramikwn diaforikwn (opos kai o diskos prosafxiseis pou eipes Heal). afta exw apo ton orizonta. mesa kaneis den xerei ti simbenei an kai den nomizw na mporoume na exetasoume to fainomeno me tis parouses theories wste na milame gia xaos i' gia taxi.

file mou kwsta to problima einai pws den mporeis na dineis to diko sou "orismo" gia to ti simainei xaos (toulaxiston epistimonika) dioti idi exei oristei. giati o kathenas pou thelei na to paixei epistimonas pernei mia epistimoniki theoria kai tis allazei ta fwta, bazei kai ligi filosofia mesa kai meta leei "oi anthrwpoi den me katalabenoun giati den einai arketa treloi" ???

 

 

panta filika

 

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβάμαι ότι δεν καταλάβατε, δεν διαφωνώ μα τίποτα απλά κάνω μερικές διαπιστώσεις σε σχέση με το τι αντιλαμβανόμαστε ως χάος. Όσο για το άν με καταλαβαίνουνε φίλε μου είπα απλά ότι μερικές φορές λόγω του τρόπου που εκφράζομαι δεν με πιάνουν με την πρώτη, μπορεί να είμαι λίγο τρελός αλλά προπάντων ενδιαφέρομαι για την επιστημονική αλήθεια και επιπρόσθετα με ενδιαφέρουν πάρα πολύ οι πληροφορίες που μου έδωσε ο αγαπητός φίλος Heal! Και τέλος όπως είπα πρέπει να είμαστε λίγο τρελοί για να μας γοητεύει το σύμπαν που τυχαία ίσως αποτελεί ένα σύνολο κόσμων που περιέχει και τον δικό μας κόσμο, χωρίς να είναι τυχαία η λέξη "κόσμος". :?: :arrow: :roll:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Φίλε κώστα είναι αλήθεια όπως έχω διαπιστώσει από πολλές δημοσιεύσεις σου πως αρκετές φορές διατυπώνεις απόψεις πάνω σε θέματα για τα οποία δεν έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα.Τι σημαίνει για εμένα το΄χάος είναι???Σε συμβουλεύω λοιπόν να μελετάς πρώτα την ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία και έπειτα να λες τις απόψεις σου...
Αυτά για το βιβλιάριό σας...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σκλαβενίτη να σε ενημερώσω ότι απο αστρονομία δεν έχεις ιδέα και ότι δεν πρέπει να μπαίνεις στα νερά μου γιατί δε σε παίρνει! Απο εκεί και πέρα σε ενημερώνω ότι εξέφρασα μία άποψη καθαρά φιλοσοφική που πιθανό είανι να μην ευσταθεί αλλά είναι μόνο φιλοσοφία, τίποτα άλλο! Επίσης έχω την τιμη να σου αναγγείλω και την έναρξη των συναντήσεων των Μελών του astrovox στον Πειραια, περισσότερες πληροφορίες στο ανάλογο forum!
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Κώστα,

 

Λυπάμαι πολύ που δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που διάβασες και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η ουσία της αναζήτησης σου.

 

Βλέποντας ότι επιμένεις τόσο πολύ στο θέμα, αισθάνομαι την περιέργεια να μάθω και θα ήθελα πολύ να μας διευκρηνίσεις αν μπορείς το ερώτημα σου.

 

Προειδοποιώ ότι οι γνώσεις μου στα μαθηματικά είναι πολύ λίγες και ενδιαφέρομαι περισσότερο για την φιλοσοφική πλευρά του θέματος που θίγεις.

 

 

Φιλικά

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον κατ' αρχην δεν γνωριζω τα μαθηματικα ή τη φυσικη που γνωριζει ενας φοιτητης

εν' τουτοις απο αυτα που διαβασα και απο τα λιγα που καταλαβα

αναρωτιεμαι εφ'οσον ο χρονος επιβραδυνεται κατα την παρατηρηση της

εισοδου ενος αντικειμενου στον οριζ. γεγ. δηλαδη δεν θα δουμε π.χ.

ποτε το αντικειμενο να εισερχεται στην μαυρη τρυπα λογω διαστολης του χωρο-χρονου ειναι λαθος να υποθεσω οτι ο χρονος επιβραδυνεται για τον ιδιο λογο και για τον π.χ αστροναυτη? αν ναι στο εσωτερικο της μ.τ

ο χρονος δεν θα επαβε να κοιλα?

Σε αυτη την περιπτωση εφ'οσον δεν υπαρχει ο χρονος για να μεταδοθουν οι

φορεις των δυναμεων (πυρην. ισχ. ασθ. δυν.) ειναι δυνατον να υπαρξει-συγκροτηθει υλη? μηπως δηλαδη στο εσωτερικο της μ.τ. δεν υπαρχει καθολου υλη ακομη και σε υπερσυμπιεσμενη κατασταση?

Αν κατι καταστρεφεται η δεν μπορει να διαφυγει (οπως το φως) απο την μ.τ. μηπως ειναι γιατι παυει να υπαρχει???

το χαος και οπως το ερμηνευουμε η το ονομαζουμε μπορει να μην

υφισταται η εφαρμοζεται εκει???

 

Ανυπομονω για μια απαντηση (περισσοτερο για το αν ειναι σωστη η αντιληψη μου για το θεμα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι είναι λογικό να θέτουμε τέτοια παραδείγματα όπως αυτό που έδωσες γιατί είναι πολύ σύνθετα και δεν μπορούμε να είαμστε σίγουροι για τίποτα! Αλλά για να απαντήσω στη ερώτησή σου επιστημονίκα και όχι φιλοσοφικά, μπορώ να σου πω ότι η μαύρη τρύπα είναι ο ορισμός του χάους και κυρίως στο εσωτερικό του ορίζοντα γεγονότων, διοτι οι δυνάμεις που ασκούνται στο κάθε σώματίδιο που εισέρχεται είναι επιεικώς τεράστιες και επομένως η ύλη διαμορφώνεται με πολύ ανορθόδοξους μηχανισμούς, πράγμα που καθορίζει και τις απόψεις μας περί της μαύρης τρύπας! Για περισσότερες πληροφορίες θέλω διευκρινιστικέ ερωτήσεις!
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 έτη αργότερα...
Για όσους θα ήθελαν να διαβάσουν πως η θεωρία του Χάους επηρεάζει τις πολεμικές επιχειρήσεις και γενικά όποιος μετέχει στην διαδικασία λήψης απόφασης μπορεί να διαβάσει και το βιβλίο του υποφαινόμενου με τίτλο "Η ΜΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ" βιβλιοπωλείο ΕΣΤΙΑ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, αν και θεωρώ λίγο ασαφή την ερώτηση "Τι είναι χάος". Σαφώς ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του όσον αφορά τη φιλοσοφική πλευρά του θέματος, αλλά στην επιστημονική πλευρά ο ορισμός έχει ήδη δοθεί κατά κάποιον τρόπο.

 

Δύο πολύ ενδιαφέρουσες παραπομπές:

Σε αυτό το λινκ υπάρχει ένας πιο τυποποιημένος ορισμός. Πιστεύω θα σας ενδιαφέρει και η ερμηνεία του "φαινομένου της πεταλούδας", το οποίο δίνει τροφή για στοχασμούς από φιλοσοφικής απόψεως.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%AC%CE%BF%CF%82_(%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B7)

 

Εδώ υπάρχει η ιστορία του χάους, δηλαδή το πώς το αντιλαμβάνονταν οι άνθρωποι ανά τους αιώνες. Περιέχει αναλυτικότερα τον ορισμό και κάποια παραδείγματα.

http://users.auth.gr/~hadjidem/solar1.html

 

Η προσωπική μου άποψη για τη φιλοσοφική πλευρά του χάους είναι πώς μπορεί να είναι συγχρόνως και η απόλυτη τάξη ή η απόλυτη ανομοιογένεια ή η απουσία χώρου όπως αυτός γίνεται αντιληπτός από τις ανθρώπινες αισθήσεις. "Χάος" είθισται να ονομάζεται κάτι που δεν μπορεί να προσδιοριστεί από την ανθρώπινη φύση, κάτι που αυτή αδυνατεί είτε πρακτικά είτε νοητικά να το συλλάβει.

 

Ελπίζω τα λινκ να σας βοήθησαν! Εμένα μου φάνηκαν αρκετά χρήσιμα, αλλά προς το παρόν θα περιοριστώ μόνο στη φιλοσοφική προσέγγιση του ζητήματος.

 

Καλό βράδυ! :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενδιαφερον θέμα, ούτε καν θυμάμαι αν το εχω διαβάζει, δεν χάνω και κάτι να το ξαναδιαβάσω.

 

Παντελή πάνε τώρα 5-6 χρόνια... Τι ψάχνεις...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Η λέξη χάος και η συνώνυμη της έρεβος στην αρχαία Ελληνική γραμματεία δηλώνουν την κατάσταση της ύλης που υπήρχε πριν τη δημιουργία του σύμπαντος.

 

Σήμερα με βάση την θεωρία του πληθωρισμού η κατάσταση αυτή ονομάζεται ψευδοκενό.

 

Η κατάσταση του χάους είναι μη αισθητή για τον άνθρωπο.

 

Ο Δημόκριτος αναφέρει πώς κατά την περίοδο του χάους υπήρχε χώρος και άτομα.

 

Τέλος στην κατάσταση του χάους έδωσε η δημιουργία που αποτέλεσμα της είναι το σύμπαν και ο κόσμος.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης