Jump to content

Σύνδεση Hyperion στο visual back


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δείτε κάτι ωραίο !!!!

βγάζουμε το στοιχείο barlow από τον Hyperion και ότι υπάρχει βιδωμένο στο visual back του τηλεσκοπίου ( σε Mak-Cas ή SC ) και βιδώνουμε τον Ηyperion. Εστιάζει κανονικά !!!!!!!! Απλά δεν μπορείς να βάλεις διαγώνιο.

100_7406.thumb.jpg.17797b76254ceaf560f88ce87cf67ded.jpg

100_7402.thumb.jpg.5c58b0b7f318263129ffb4d14b98b5bc.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό Παναγιώτη !!! αν και το είχα δει ότι ξεβιδώνει δεν το σκέφτηκα ότι μπορεί να βιδώνει σε SC, ίσος με βοηθήσει στα τεστ που κάνω με την eyepiece-projection. Αν βιδώνει το Hyperion, τότε το Τ-ring που ξεβιδώνει θα ταιριάζει και στο focal reducer της Meade f6.3!!!

 

Thanks για το post :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά το κάνεις 2" απο 1,25"... Δεν είναι όμως καλό διότι:

 

1) Οι Hyperion αποδίδουν καλύτερα όταν έχουν και τον φακό που βγάζεις για να γίνει 2" που ΔΕΝ είναι στοιχείο barlow...Δίνει καλύτερο πεδίο...

 

2) Καλό θα ήταν να μην μπαίνει καθόλου σκόνη εκει μέσα...

 

Ο ίδιος ο AKTIS, μου είχε πει οτι στους Hyperion δεν λεει πολύ να τους κανεις 2"... Το διαπίστωσα και στην πράξη με τον δικό μου...

 

Μάλιστα το λεει και στο site..

 

Ξεβιδώνοντας το μπροστινό τμήμα τους τα Hyperion μετατρέπονται από προσοφθάλμια 1.25” σε προσοφθάλμια 2”. Η εστιακή απόσταση στην περίπτωση αυτή διπλασιάζεται δηλ. ένα προσοφθάλμιο 21mm (1.25”)μετατρέπεται σε ένα προσοφθάλμιο 42mm (2”) αν και στην περίπτωση αυτή δεν διατηρείται η πολύ καλή περιφερειακή «διόρθωση» που χαρακτηρίζει τη σειρά στις 1.25”.

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά το κάνεις 2" απο 1,25"... Δεν είναι όμως καλό διότι:

 

1) Οι Hyperion αποδίδουν καλύτερα όταν έχουν και τον φακό που βγάζεις για να γίνει 2" που ΔΕΝ είναι στοιχείο barlow...Δίνει καλύτερο πεδίο...

 

2) Καλό θα ήταν να μην μπαίνει καθόλου σκόνη εκει μέσα...

 

Ο ίδιος ο AKTIS, μου είχε πει οτι στους Hyperion δεν λεει πολύ να τους κανεις 2"... Το διαπίστωσα και στην πράξη με τον δικό μου...

 

Μάλιστα το λεει και στο site..

 

Ξεβιδώνοντας το μπροστινό τμήμα τους τα Hyperion μετατρέπονται από προσοφθάλμια 1.25” σε προσοφθάλμια 2”. Η εστιακή απόσταση στην περίπτωση αυτή διπλασιάζεται δηλ. ένα προσοφθάλμιο 21mm (1.25”)μετατρέπεται σε ένα προσοφθάλμιο 42mm (2”) αν και στην περίπτωση αυτή δεν διατηρείται η πολύ καλή περιφερειακή «διόρθωση» που χαρακτηρίζει τη σειρά στις 1.25”.

 

Σωστα.Κ απο κομη αλλο τιποτε.Σαν να βλεπεις σταρ τρειλ ειναι

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παναγιώτη στο δικό μου τηλεσκόπιο SC 8" LXD-75 το Hyperion 13mm δεν βιδώθηκε τελικά απευθείας!!! :cry:

 

Βασικά ήθελα τον 1.25 adaptora που έχει να τον βίδωνα στο focal reducer f6.3 της Meade για να βάλω το focal reducer μετά τον εστιαστή SC grayford που έχω. Είναι ένα πείραμα που ήθελα να κάνω εδώ και καιρό.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης