Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό αναρωτιέμαι όταν στήνω το τηλεσκόπιο στη ταράτσα έαν θα δω κάποτε πρώτος ένα αστέρι αλλά αν κρίνω απο την πραγματικότητα μάλλον απιθανο φαίνεται αλλά εάν είχα δίκιο σε προηγούμενη δημοσίευση μου για την ταχύτητα του φωτός, ότι δηλαδή δεν κινείται πάντα με την ίδια ταχύτητα, πράγμα που διάβασα στη σελίδα του physics τότε σίγουρα δεν είναι απιθάνο απο διαβολική τύχη έστω να δω πρώτος ένα αστέρι, ακόμη και αν έχω για αντιπάλους δορυφόρους και υπερσύνχρονα αστεροσκοπία. τι γνώμη έχετε για την σκέψη μου έχετε δει κανένα άστρο που δεν υπάρχει ακόμη στους χάρτες;;; :twisted: :arrow: :idea: :!: :arrow: :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Κωνσταντίνε,

 

Δεν κατάλαβα καλά την υπόθεση σου με το φως που επιταχύνει και επιβραδύνει. Εννοείς ότι αφού αλλάζει ταχύτητα υπάρχουν διαστήματα όπου ένα αντικείμενο είναι υπαρκτό και μετά εξαφανίζεται; Αρα αν έκοψε ταχύτητα πριν εκατό χρόνια δεν αποτυπώθηκε στους χάρτες και τώρα που επιταχύνει ξαναεμφανίζεται;:lol:

 

Από την άλλη θα μπορούσε ένα αστέρι να γεννήθηκε πριν από εκατό χρόνια και το φως του θα μπορούσε να μην έχει φτάσει ακόμα. Μπορεί λοιπόν αύριο το βράδυ που θα ανέβεις στην ταράτσα σου να δείς ένα αστέρι που δεν είχε λάμψει ποτέ; :lol:

 

Και αν απότομα επιβραδύνει και εξαφανισθεί πως θα αποδείξεις ότι πράγματι το είδες; :lol:

 

Πάντως, αν θέλεις την γνώμη μου το ερώτημα δεν είναι αν υπάρχουν αστέρια που δεν έχουν παρατηρηθεί, αλλά αν γνωρίζεις αρκετά καλά τα αστέρια που έχουν ήδη παρατηρηθεί ώστε να προσέξεις ότι υπάρχει ένα καινούργιο.

 

Τα καταγεγραμμένα αστέρια ανέρχονται σε πολλά εκατομύρια. Μέσα στο κάθε τετραγωνικό λεπτό της μοίρας έχουν βρεθεί πολλές εκατοντάδες και μου φαίνεται αμφίβολο να έχεις τόσο καλή γνώση ώστε να προσέξεις ένα καινούργιο.

 

Παρόλα αυτά μπορείς να γίνεις μάρτυρας ενός μη καταγεγραμμένου γεγονότος και αυτό είναι μια έκρηξη ενός υπερκαινοφανούς. Είναι ξαφνική και αλλάζει τη λαμπρότητα του άστρου. Υπάρχει και ένα σχετικό project στην AAVSO που παρακολουθούν για τη πιθανότητα εμφάνισης τους.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για να συμμετέχεις σε κάποια ερευνητική δραστηριότητα ενημέρωσε με.

 

 

Φιλικά

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μου άρεσε πολύ αλλά δεν ξέρω εάν ως δέχονται άτομα της ήλικίας μου γιατί έιμαι πρωτοετής φοιτητής και δεν ξέρω εάν θα ήταν προσυτό, εάν είναι, τότε σίγουρα θα ήθελα να συμμετέχω εφόσον φυσικά μα ενημερώσει κάποιος για τι ακριβώς προυποθέτει αυτή η ερευνητική δραστηριότητα! Ευχαριστώ για την πρόσκληση! :)
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης