Jump to content

Πανελληνιος μαθητικος διαγωνισμος αστρονομιας 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi guys!Δεν τα βρηκα και πολυ δυσκολα τα θεματα :) :) Το πως τα πηγα δα δειξει...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστω Στελλα!!!! :cheesy:

Αν και δεν ειναι τοσο ευκολο....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έδωσα κι εγώ.Τα θέματα σχετικά εύκολα ήταν, πιστεύω πως πήγα αρκετά καλά.

Παράξενο δεν είναι όμως που δεν είχε ερώτηση για τον Πλούτωνα;

Μακάρι τώρα να περάσουμε στη δεύτερη φάση και να συναντηθούμε από κοντά στο Βόλο. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ βρήκα τα θέματα πολύ ευκολα!!! Όλοι εχουμε γραψει καλά αλλά δεν νομίζω να περάσουμε όλοι!!! Θα δείξει! Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mακαρι να περασουμε ολοι!!!Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα ευκολα θεματα.Σημαινει οτι πολλοι εγραψαν καλα οποτε οι απαιτησεις για να περασει καποιος ειναι μεγαλυτερες.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχεις δικιο.θα περασουν οι καλυτεροι.να σε ρωτησω κατι κογιοτ τι ακριβως εγραψες στα δυο τελευταια ερωτημα τα του 4ου θεματος.επειδη με προβληματισε αρκετα...

:?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί να μην περάσουμε όλοι;

40 άτομα δεν πάνε στη δεύτερη φάση;

Στην Καρδίτσα 7 άτομα είμασταν και οι περισσότεροι δεν είχαν διαβάσει τίποτα, απλά είχαν πάρει μάθημα επιλογής την αστρονομία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι μενα με προβληματισε να σου πω την αληθεια.Στο β εγραψα για την ποικιλια φαινομενων στη γη καταιγιδες κλπ και για το φασμα του λευκου φωτος που αναλυεται στα χρωματα της ιριδας.

Στο γ για την ατμοσφαιρα που προστατευει τη γη απο κομητες και οτι τα διαστημοπλοια πρεπει να μπαινουν με μικρη κλιση στην ατμοσφαιρα κλπ...

Εσυ?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω?Μακαρι...

Ο αλλος να φανταστεις δεν ηξερε που οφειλονται οι παλιρροιες :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα στην αρχή με προβλημάτισε το 4ο θέμα.Στο β έγραψα ότι επειδή από το διάστημα μπορούμε να παρατηρήσουμε διάφορα φαινόμενα στην επιφάνεια της γης έχουμε στείλει διάφορα εέδη δορυφόρων(μετεωρολογικοί,ανίχνευσης πλουτοπαραγωγικών πηγών κ.α.)

Στο γ έγραψα ότι η γήινη ατμόσφαιρα προστεύει από την πτώση μετεώρων και τα διαστημικά οχήματα έχουν ειδικό περίβλημα(π.χ. κεραμικά πλακίδια στα διαστημικά λεωφορεία) ώστε να προστατεύονται από τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται κατά την είσοδό τους στη γήινη ατμόσφαιρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμενα οτι ενα απο τα θεματα θα ηταν τσιμπημενο.Αυτο που εβαλαν το προτιμω απο τις διαστημικες αποστολες και τα αλλα που εβαλαν σε προηγουμενους διαγωνισμους

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως τα θεματα με τις διαστημικές αποστολές είναι λίγο εκνευριστικά.Πάντως τα αγαπημένα μου θέματα είναι όλα τα σχετικά με κοσμολογία και μάυρες τρύπες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτος εισαι... =D> Το στοιχειο μου...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι ρε παιδια...τετοια επρεπε να μπουν.αλλα πιστευω πως τα δυσκολα θα μπουν στο βολο.επομενως θα τα παμε καλυτερα εκει απο οτι εδω αν περασουμε.ποσα παιδια ειχαν ερθει σε σας.εμεις στην κορινθο ημασταν μονο 3 παιδια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πιο θεωρητικα θεματα μπαινουν στη β φαση οντως.Στα Τρικαλα ημασταν 6 ατομα συνολικα.Σας αφηνω τωρα γιατι εχω αγωνα μπασκετ.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:)

Bye!!!!!!!!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όσα παιδιά έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό. Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

 

Σχετικά με τα θέματα θα έλεγα ότι οι καλύτεροι θα κριθούν από το τέταρτο θέμα. Παραθέτω παρακάτω σκαναρισμένα τα θέματα.

 

Δυστυχώς όμως πρέπει να αναφέρω ότι στην Πάτρα έδωσαν μόνο 4 μαθητές!! Κάτι καθόλου ενθαρρυντικό αν λάβει κανείς υπ'όψη ότι είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδος και ότι ο "Ωρίων" προώθησε όσο μπορούσε το διαγωνισμό στα σχολεία και στα μέλη του. Με λύπησε ιδιαίτερα αυτό το γεγονός σήμερα και αναπόφευκτα έγινε σύγκριση με τα παλαιότερα χρόνια όπου λάμβαναν μέρος από 1 έως 2 τάξεις με μαθητές! Δυστυχώς τα μηνύματα δεν είναι ενθαρρυντικά και από τις άλλες μικρότερες πόλεις της Ελλάδος. Βέβαια η κατάληξη αυτή είχε προβλεφθεί από καιρό εξαιτίας της κατάστασης με το μάθημα της αστρονομίας στη Β' Λυκείου, την αδιαφορία των περισσοτέρων καθηγητών, σχολείων και εν μέρει του Υπουργείου Παιδείας. Χωρίς να ξεχνάμε τους εξαντλητικούς ρυθμούς στους οποίους υποβάλλονται οι μαθητές για τις Πανελλήνιες όπου δεν έχουν χρόνο για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα. Αυτά ήταν τα συμπεράσματα της σχετικής συζήτησης με τους καθηγητές-επιτηρητές που βρίσκονταν στο 8ο Λύκειο Πάτρας.

 

Νομίζω πως πρέπει να δωθούν κίνητρα στους μαθητές και να γίνει προσπάθεια από όλους τους ενδιαφερόμενους φορείς να γνωρίσουν την Αστρονομία τα παιδιά. Ήδη στον "Ωρίωνα" άρχισαν να δρομολογούνται κινήσεις για το μέλλον..

 

File0001.thumb.jpg.f1904039cc79f9d9b158c05b9a954479.jpg

Διαγωνισμός Αρίσταρχος 2007

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθολου υπερβολικο.Εγω 12 παρα τεταρτο τελειωσα.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έδωσα, στο 1ο Αγίας Παρασκευής, μαζί με τον Αλέξη... Καλά έγραψα, αλλά δεν νομίζω να περάσω, έκανα αρκετά μικρολαθάκια και αρκετές παραλήψεις...

πχ: δεν ανέφερα τις επιπτώσεις της παλίρροιας στη σελήνη.

έγραψα ότι η ενέργεια του ήλιου θα παύσει να δημιουργείτε σε 5

εκατομμύρια χρόνια αντί για δισεκατομμύρια :(

έγραψα επίσης ότι ο ήλιος απέχει 12.000 έτη φωτός από το κέντρο του

γαλαξία, αντί για 24.000 :cry:

όσο για το 4ο θέμα έγραψα απαράδεκτα πράγματα, που ντρέπομαι νατα

γράψω... ](*,)

 

οι υπολοιποι εντοπισατε λαθη σας?

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης