Jump to content

Πανελληνιος μαθητικος διαγωνισμος αστρονομιας 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΣΤΗ ΝΑΣΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ... :D :D :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω θα παω εκει που το επιπεδο θα ειναι αναλογο των γνωσεων μου.

Αν ειναι στην 1η καλως.Παντως πιστευω οτι εχω τις γνωσεις να παω στην 3η.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ για την 2η σκέφτομαι. Μπορούμε όμως εμείς που δέν περάσαμε στην ολυμπιάδα να πάμε στην 3η;
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά μπορούμε! :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Μήπως κάποιος απο σας έχει φωτογραφία που βγάλαμε στο ηλιακό ρολόι να μου στείλει;
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έχει φωτογραφία το περιοδικό ''ΟΥΡΑΝΟΣ'' στο επόμενο τεύχος!!! :o

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα καλέ!!! :mrgreen: :cheesy: \:D/ :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθε χρονο μετα την αστροβραδια στα Χανια πηγαινουμε στο χανι .

Τα μαθηματα κρατουν 5 ημερες με 15' ενδιαμεσο διαλλειμα και μετα συνηθως εχει παρατηρηση με το μεγαλο τηλεσκοπιο της Εταιρειας .

Αξιζει να πατε φιλοι .

( Και ειπαμε δοκιμαστε και το πατα-ουγκα μας :wink: )

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βολιώτη, τι είναι το πατα-ουγκα;;;

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φημισμενο μας πεϊνερλι ΠΑΤΑτες-ΟΥΓΚΑρεζα .

Αλλα το παραγγλνουμε ως πατα-ουγκα :mrgreen:

Και μη ξεχναμε τις ωρες που δεν εχει θερινο οτι εχει και πολλ αωραια μερη και μεσα κι εξω απο το Βολο για μπανακι .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφώνω απόλυτα!! Όταν είχα πάει πέρυσι στο θερινό την τελευταία μέρα δεν ήθελα να φύγω!! Αν δεν είχα σχολείο θα έμεινα και άλλο!!! Πάντως είναι τεράστια πόλη, καμία σχέση με την Κοζάνη!!! Την πρώτη μέρα δεν μπορούσα να με τίποτα να προσαρμοστώ στο Βόλο, ένιωθα εντελώς χαμένη!! Αλλά προσαρμόστηκα γρήγορα!!! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί, αν δεν επιτρέπεται;;; :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2πλη εξεταστικη :(

Και κανα στησιμο σκηνης σε τοπικη παραλια με καλη παρεα κιθαρα και φωτια αν προλαβουμε .Αλλα κυριως λογω εξεταστικης .

Θα δειξει βεβαια αλλα δυσκολο το βλεπω .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα τέλεια θα είναι φέτος στο θερινό. Θα δημιουργηθεί και 3η βαθμίδα για τα παιδιά που πήγαν στο παγκόσμιο και στη ΝΑΣΑ... Πάντως θα χάσεις!!! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ για 3η βαθμίδα λέω.Δεν υπάρχει αμφιβολία εμείς που βγήκαμε νικητές από τη δεύτερη φάση του διαγωνισμού ότι μπορούμε να παρακολουθήσουμε τέτοιο επίπεδο.Το μάθημα θα είναι στα Αγγλικά στην 3η βαθμίδα λόγω Ολυμπιάδας? O:)
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια, και συγχαρητηρια σε αυτους που συμμετειχαν και διακριθηκαν στο διαγωνισμο. Συμμετειχα και εγω το 2003 και ηταν αξεχαστη εμπειρια (κυριως το ταξιδι στη ΝΑΣΑ). Ειδικα φετος ειστε πολυ τυχεροι λογω της ολυμπιαδας. Ηταν κατι που το ζητουσαμε απο τοτε. Ξερει καποιος ημερομηνιες για το θερινο; Δυστυχως μαλλον δε θα μπορεσω να το παρακολουθησω λογω 3πλης εξεταστικης.. :(
Το ότι υπάρχει ένα σύμπαν αγγιζει τα όρια του αδυνάτου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα και με την απάντηση του Αstrovox πιο πάνω πιθανότατα να γίνει στις 27-31 Αυγούστου.... Δεν ξέρω άμα σε κάλυψα.... :cheesy: :cheesy: :cheesy: :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μάθημα θα είναι στα Αγγλικά στην 3η βαθμίδα λόγω Ολυμπιάδας?

Αν θυμάμαι καλά, το είχαν αναφέρει οτι τα μαθήματα θα γίνονται στα Αγγλικά. Πάντως, θα είναι και μια καλή ευκαιρία να ξεσκονίσουμε τα Αγγλικά μας...!!! :cheesy: :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα πριν από 10΄ ο Γ.Παπαδάκης είχε συνδεθεί με Πάτρα και είχε φιλοξενούμενη την Κωνσταντίνα(Βell). Όλοι έδειχναν ενθουσιασμένοι που μια κοπέλα ασχολείται με την αστρονομία (και..... όχι με την αστρολογία). Πραγματικά ένοιωσα πολύ περήφανη και χάρηκα που για άλλη μια φορά προβλήθηκε η αστρονομία στην τηλεόραση!Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους εσάς τους μαθητές που ασχολείστε με την αστρονομία και μάλιστα με τέτοιο πάθος καθώς και σε όλους εσάς που τολμήσατε και συμμετείχατε στο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια και από μένα Κωνσταντίνα!

Συγχαρητήρια για την αναφορά σου και στο μάθημα της Αστρονομίας, είπες ξεκάθαρα ότι το Υπουργείο Παιδείας θα πρέπει να σκεφτεί να το κάνει -επιτέλους- υποχρεωτικό.

Αν και μου φάνηκε ότι έκαναν πως δεν άκουσαν, και το γύρισε αμέσως αλλού το θέμα η Κανέλλη.

Τόνισέ το όσο πιο ξεκάθαρα μπορείς, με κάθε ευκαιρία. Η φωνή σου είναι τώρα πολύ δυνατή.

 

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να δώσω και εγώ με την σειρά μου συγχαρητήρια στην φίλη μου την Κωνσταντίνα!!!! Ήταν αξιοθαύμαστη!!! Πραγματικά όμως ήταν απαράδεκτο από τον Παπαδάκη να μην αφήσει να μιλήσει και από την στάση της Κανέλλης να κάνει πως δεν ακούει σχετικά με το ζήτημα για το μάθημα της Αστρονομίας!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :frown:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να συγχαρω την Κωνσταντινα .Δυστυχως λογοι ανωτερας βιας(υπνος)με εμποδισαν να τη δω :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης