Jump to content

Πανελληνιος μαθητικος διαγωνισμος αστρονομιας 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και πρέπει να είμαστε περήφανοι που έχουμε την αστρονομία ως χόμπυ! Έχουμε διαφορετικά ενδιαφέροντα όπως και να το κάνουμε.Αν η μεγαλύτερη πλειοψηφία ατόμων ενδιαφέρεται για το πως θα πάει ο Σαρμπέλ στην Eurovision ή ποιός θα βγεί πρώτος στο So you think you can Dance, αυτό είναι άλλο θέμα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το θεμα ειναι πως αντιμετωπιζουν οι αλλοι αυτη την διαφορετικοτητα και πιστεψε με φιλε μου (με τη αδεια σου ετσι???)οτι σε παρεες εφηβων η αστρονομια ακουγεται σαν κατι αηδιαστικο,για να μην πω τιποτα πιο βαρυ,δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά προσωπικά δεν έχω δει κάποια παράξενη αντίδραση, αν τύχει να πω ότι ασχολούμαι με την αστρονομία, ούτε χλευασμό ούτε ειρωνία δέχτηκα ποτέ.

 

Φυσικά δεν αποκλειω να υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά σε τελική ανάλυση δε μπορούμε να ταιριάζουμε όλοι με όλους. Φυσικά σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζει το πως και σε ποιους θα ανοίξουμε αστρονομική κουβέντα, αν υπάρχει έπαρση σχετικά με την αστρονομική μας ενασχόληση, τότε ανεμενόμενη είναι η αρνητική αντιδραση από την άλλη πλευρά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπως καταλαβαινεται οι αντιδρασεις ειναι διαφορετικες σε εφηβους,εγω απο σχεδον ολα τα ατομα που γνωριζω αρχικα αυτη την αντιδραση εισεπραξα,αλλα σε σιγα σιγα αρχισαν να αποδεχονται οτι υπαρχει η αστρονομια σαν χομπυ...οσο για αυτο που ειπατε οτι αν υπαρχει επαρση τοτε η αρνητικη αντιδραση ειναι αναμενομενη συμφωνω απολυτα...Δυστυχως απο αστρονομια γνωριζω ελαχιστα οποτε και να θελω να το παιξω ειδικος δν μπορω :D

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας!η αλήθεια είναι ότι πρωτη φορα ακούω να συμβαίνει κάτι τέτοιο. ισως γιατι ποτέ δεν το αντιμετώπισα.πιστεύω πως όλοι οι γνωστοί μου έιδαν την αστρονομία σαν κατι ωραιο κ εξωτικό αλλα ποτε δεν μπήκα στην διαδικασία να τους εξηγησω κάτι, εκτός κ αν το ζητούσαν γιατι ήξερα ότι θα το βρουν βαρετό.η αστρονομια είναι μια πανέμορφη επιστημη αλλα θελει σκέψη για να την καταλαβεις.Γι αυτό σε φίλους καλό έιναι να δείχνετε εικόνες από νεφελώματα πρωτα κ μετα θα σας ρωτάνε από μόνοι τους...είναι δοκιμασμένο!
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το θεμα ειναι πως αντιμετωπιζουν οι αλλοι αυτη την διαφορετικοτητα και πιστεψε με φιλε μου (με τη αδεια σου ετσι???)οτι σε παρεες εφηβων η αστρονομια ακουγεται σαν κατι αηδιαστικο,για να μην πω τιποτα πιο βαρυ,δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα...

 

Συμφωνώ απόλυτα! Εξάλλου το έχω βιώσει ο ίδιος.Έχω αναφέρει σε πολλά παιδιά στην σχολή μου οτι ασχολούμε με την αστρονομία και ενώ δεν μπορώ να πω οτι αντιμετώπισα κάποιον χλευασμό (τουλάχιστον μπροστά μου), φαίνεται με τον τρόπο που το βλέπουν, σαν να κάνω κάτι το παράξενο.Το βλέπεις δηλαδή στο βλέμα τους.Έτσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς, φίλε μου! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια εικονα χιλιες λεξεις και αλλες τοσες αποριες για οσους δν γνωριζουν :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το θεμα ειναι πως αντιμετωπιζουν οι αλλοι αυτη την διαφορετικοτητα και πιστεψε με φιλε μου (με τη αδεια σου ετσι???)οτι σε παρεες εφηβων η αστρονομια ακουγεται σαν κατι αηδιαστικο,για να μην πω τιποτα πιο βαρυ,δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα...

 

Συμφωνώ απόλυτα! Εξάλλου το έχω βιώσει ο ίδιος.Έχω αναφέρει σε πολλά παιδιά στην σχολή μου οτι ασχολούμε με την αστρονομία και ενώ δεν μπορώ να πω οτι αντιμετώπισα κάποιον χλευασμό (τουλάχιστον μπροστά μου), φαίνεται με τον τρόπο που το βλέπουν, σαν να κάνω κάτι το παράξενο.Το βλέπεις δηλαδή στο βλέμα τους.Έτσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς, φίλε μου! :wink:

ειλικρινα χωρις υπερβολες εκει που νιωθω την μεγαλυτερη αμηχανια ειναι οταν λεω σε κοριτσια οτι ασχολουμαι με την αστρονομια με κοιταζουν σαν να βλεπουν εξωγηινο...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μιχαλη ακομη δεν με εχεις γνωρίσει γι αυτο το λες!!!!!!! :cheesy: :cheesy:
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και ξεφευγουμε λιγο αξιζει να κανω μια διευκρινηση.Οταν λεω οτι αντιμετωπιζω χλευασμο εννοω απο καποια συγκεκριμενα ατομα.Υπαρχουν πολλοι που ειναι πισω απο τον κοσμο και δεν εχουν ενδιαφεροντα.Αλλα και απο αυτους οχι ολοι αλλα μονο καποιες ειδικες περιπτωσεις μολις ακουν για αστρονομια οχι μονο παιρνουν το βλεμμα της αγελαδας αλλα κοροιδευουν κιολας.Ομως ευτυχως αυτες οι περιπτωσεις δεν αποτελουν τον κανονα :D Ειδικα μετα το διαγωνισμο η αντιμετωπιση που ειχα και εχω ηταν πραγματικα η καλυτερη.Πληθος παιδιων με εχει συγχαρει, με εχει ρωτησει πραγματα για το τηλεσκοπιο καθως και για την ενασχοληση μου με την αστρονομια.Μαλιστα πολλοι εδειξαν ενδιαφερον να συμμετασχουν και οι ιδιοι στο διαγωνισμο.Αυτο που εφταιγε ηταν ο τεραστιος φοβος μου μηπως με κοροιδεψουν και οι ειδικες περιπτωσεις ατομων.Οταν ομως βγηκα λιγο απο το καβουκι μου με ανακουφιση συνειδητοποιησα οτι το 85% του κοινωνικου μου περιγυρου αντιμετωπιζει την αστρονομια με θαυμασμο.Τελος Μιχαλη υπαρχουν εκτοτε πολλα κοριτσια που οταν με βλεπουν μου λενε "γεια σου αστρονομε" και μαλιστα το λενε επαινετικα :cheesy: :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και ξεφευγουμε λιγο αξιζει να κανω μια διευκρινηση.Οταν λεω οτι αντιμετωπιζω χλευασμο εννοω απο καποια συγκεκριμενα ατομα.Υπαρχουν πολλοι που ειναι πισω απο τον κοσμο και δεν εχουν ενδιαφεροντα.Αλλα και απο αυτους οχι ολοι αλλα μονο καποιες ειδικες περιπτωσεις μολις ακουν για αστρονομια οχι μονο παιρνουν το βλεμμα της αγελαδας αλλα κοροιδευουν κιολας.Ομως ευτυχως αυτες οι περιπτωσεις δεν αποτελουν τον κανονα :D Ειδικα μετα το διαγωνισμο η αντιμετωπιση που ειχα και εχω ηταν πραγματικα η καλυτερη.Πληθος παιδιων με εχει συγχαρει, με εχει ρωτησει πραγματα για το τηλεσκοπιο καθως και για την ενασχοληση μου με την αστρονομια.Μαλιστα πολλοι εδειξαν ενδιαφερον να συμμετασχουν και οι ιδιοι στο διαγωνισμο.Αυτο που εφταιγε ηταν ο τεραστιος φοβος μου μηπως με κοροιδεψουν και οι ειδικες περιπτωσεις ατομων.Οταν ομως βγηκα λιγο απο το καβουκι μου με ανακουφιση συνειδητοποιησα οτι το 85% του κοινωνικου μου περιγυρου αντιμετωπιζει την αστρονομια με θαυμασμο.Τελος Μιχαλη υπαρχουν εκτοτε πολλα κοριτσια που οταν με βλεπουν μου λενε "γεια σου αστρονομε" και μαλιστα το λενε επαινετικα :cheesy: :cheesy:

 

Συμφώνω Koyote, για την άποψη σου... :cheesy: Και εγώ στην αρχή αντιμετώπισα από πολλούς συμμαθητές μου τον χλευασμό και την ειρωνεία!!! :evil: Αλλά εμένα δεν μ' ένοιαζε καθόλου!!!Ίσα ίσα ένοιωθα περήφανη και είχα αρκετή αυτοπεποίθηση και την ψυχολογική υποστήριξη της οικογένεια μου!!! \:D/ [-o< =D> Τώρα που πέρασα στον διαγωνισμό όλοι μου δίνουν συγχαρητήρια και βλέπουν με θαυμασμό την αστρονομία!!! :cheesy: :cheesy: Πολλές φορές με ρωτάνε για διάφορα θέματα στην διαστημική και να τους λύσω τις απορίες!! :cheesy:Νοίωθω αρκέτα περήφανη γιατί ότι κατάφερα, το κατάφερα μόνη μου χωρίς καμία βοήθεια!! :P Όμως υπάρχουν άτομα στο σχολείο μου που ακόμα και τώρα το αντιμετώπιζουν με τόση κακία και απέχθεια... :( :(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπως πολυ σωστα λεχθηκε δν μπορουμε ολοι να ταιριαζουμε με ολους.παντως βαζω στοιχημα οτι το 80% απο οσους γνωριζω θα ηθελαν να βρισκονται στην θεση μου,προσωπικα θεωρω την αστρονομια μοναδικη,ειναι κατι που με ταξιδευει πολυ μακρια οποτε ποιος ο λογος να δινω σημασια σε εκεινους που με κοροιδευουν???

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπως πολυ σωστα λεχθηκε δν μπορουμε ολοι να ταιριαζουμε με ολους.παντως βαζω στοιχημα οτι το 80% απο οσους γνωριζω θα ηθελαν να βρισκονται στην θεση μου,προσωπικα θεωρω την αστρονομια μοναδικη,ειναι κατι που με ταξιδευει πολυ μακρια οποτε ποιος ο λογος να δινω σημασια σε εκεινους που με κοροιδευουν???

 

Πράγματι, θα συμφωνήσω μαζί σου... :cheesy: Τα παιδιά στο σχολείο μου μπορεί να χλευάζουν την Αστρονομία και να την κοροιδεύουν αλλά είμαι σίγουρη ότι θα ήθελαν να είναι στη θέση τη δική μου ή και των άλλων παιδιών....Γιατί όπως είπες η Αστρονομία είναι κάτι το μοναδικό αλλά και το μαγικό.. :cheesy: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το κακο ειναι οτι και οι ιδιοι οι καθηγητες ειναι προκατειλημμενοι για την αστρονομια...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις γυρισα απο την βραβευση των μαθητων που διακριθηκαν σε πανελληνιους διαγωνισμους για το νομο κορινθιας και θα ηθελα να μοιραστω μερικα πραγματα μαζι σας.

Το πρωτο και πιο περιεργο ηταν οτι αρχισαν την βραβευση με την αστρονομια προς εκπληξη μου.αφου μας εδωσαν μεταλλια και επαινους μας εδωσαν και βιβλια αστρονομιας(λεω μας γιατι βραβευτηκε και ο τζουρενιους απο το αστροβοξ μαζι με εμενα).Τελος ενας καθηγητης που μιλησε για την αστρονομια εκεινη την στιγμη ειπε πως εχει παραγκωνιστει και υποβαθμιστει ως ενα μαθημα επιλογης αλλα πως γινονται προσπαθειες απο αρκετους μαθητες γαι την αναβαθμιση της.

Αυτα....παντως η πραξη μου αρεσε πολυ και ενιωσα υπερηφανος που ασχολουμαι με την συγκεκριμενη επιστημη... =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια και στους δύο για την βράβευση!! =D> =D> Πιστεύω πως και οι άλλοι νομοί πρέπει να παραδειγματιστούν απο τον δικό σας και να κάνουν παρόμοιες εκδηλώσεις. Δυστυχώς αυτός ο καθηγητής που σας μίλησε είναι απο τις εξαιρέσεις γιατί οι περισσότεροι καθηγητές αδιαφορούν για το μάθημα της Αστρονομίας επειδή είναι μάθημα επιλογής. Ας ελπίσουμε οτι στο μέλλον τα πράγματα θα βελτιωθούν....!!! :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμμεριζομαι τη χαρα σου :!: :!: :cheesy: Κατι τετοιες στιγμες νιωθουμε περηφανοι για την ενασχοληση μας με την αστρονομια!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια συγχαρητηρια στους επιτυχοντες (που ειναι και astrovoxιτες) και γενικα σ'ολους οσους συμμετειχαν! :) )

Πραγματικα τετοιοι διαγωνισμοι εγειρουν σημαντικα το ενδιαφερον των μαθητων για την επιστημη της Αστρονομιας.

 

Δεν ειχα την τιμη να λαβω μερος σ'ένα τετοιο διαγωνισμο (μιας κ κανεις καθηγητης δεν μας ειχε ενημερωσει :x ) παρ'ολα αυτα θυμαμαι εντονα τους μαθηματικους διαγωνισμους της Ελληνικης Μαθηματικης Εταιριας.

Εκει ειχε τεσσερα σταδια μεχρι να φτασει κανεις σε διεθνη Ολυμπιαδα (Θαλης, Ευκλειδης, Αρχιμηδης και μετα ενα προπαρασκευαστικο ) Τα πραγματα ιδιαιτερα απ΄τον τριτο διαγωνισμο και μετα δυσκολευαν παρα πολυ.

 

Μακαρι του χρονου ο πανελλαδικος διαγωνισμος της Αστρονομιας να ειναι περισσοτερο μαζικος απο αποψης συμμετοχων, και το μαθημα της Αστρονομιας (στη Β Λυκειου) να γινει υποχρεωτικο (οπως και ακουγεται)

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω πως οσο και αν σου αρεσει μια επιστημη αν δεν υπαρχουν κινιτρα να ασχοληθεις με αυτην τοτε δεν θα σου κανει ιδιαιτερη ορεξη να συνεχισεις.παραδειγματος χαριν οταν εμαθα για τον διαγωνισμο αστρονομιας και τα βραβεια,τα ταξιδια και ολα αυτα λεω αυτο αξιζει τον κοπο.και στην συνεχεια οπως καταλαβαινετε μαγευτηκα απο την αστρονομια και εγινα φαν της.... :cheesy: \:D/ :cheesy: θελω να πω πως η επιβραβευση ειναι πρωταρχικος παραγοντας και η χθεσινη απονομη μου το θυμισε....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρωταρχικό θέμα είναι η αγάπη για την επιστήμη.Αν υπάρχει αυτό όλα είναι δυνατά.Οι επιβραβεύσεις δίνουν περαιτέρω κίνητρα, =P~ παρόλα αυτά δεν πρέπει να αποτελούν το μοναδικό ζητούμενο.
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω απολυτα. Η αγαπη για την επιστημη καθ'εαυτη μπορει να υπαρξει και χωρις βραβευσεις.

Παρ'ολα αυτα αυτοι οι διαγωνισμοι αποτελουν ενα πολυ καλο κινητρο.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να δώσω και εγώ με την σειρά μου συγχαρητήρια στα δυο αυτά παιδιά. =D> =D> =D> =D> :-({|= :cheesy: Θα συμφωνήσω και εγώ στην άποψη ότι όσο και εάν αγαπάς απλά κάτι ανεξάρτητα από τις επιστήμες, αν δεν υπάρχουν κίνητρα θα τα παρατήσεις...Βασικά στο θέμα της βράβευσης, μου δίνεται η ευκαιρία να εκφράσω ένα παράπονο:Το σχολείο μου όχι απλά δεν μας βράβευσαν που πέρασαμε στο διαγωνισμό αλλά και μας παραπονέθηκε και ο καθήγητης της Αστρονομίας ότι επειδή δεν περάσαμε στη ΝΑΣΑ έπρεπε να στείλει κάποιο άλλο παιδί που θα τα κατάφερνε(υποτίθεται) καλύτερα...και εκτός αυτού και η υποδιευθύντρια με μεγάλο κυνισμό μας είπε ότι οι απουσίες που κάναμε για να διαβάσουμε πήγαν χαμένες από τη στιγμή που δεν περάσαμε στη ΝΑΣΑ ή στο παγκόσμιο... :( :evil: Με απογοήτευσε η στάση τους απέναντι σε εμάς αλλά και στον τομέα της Αστρονομίας, από τη στιγμή που έδωσαν μεγαλύτερή βάση και βράβευσαν τα παιδιά που πήγαν στους καλλιτεχνικούς αγώνες!!!!Το κατακρίνω όχι επειδή δεν βράβευσαν εμάς σαν παιδιά αλλά επειδή υποβαθμίζουν έμμεσα τόσο πολύ τον τομέα της Αστρονομίας. [-( [-(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σχολείο μου όχι απλά δεν μας βράβευσαν που περάσαμε στο διαγωνισμό αλλά και μας παραπονέθηκε και ο καθηγητής της Αστρονομίας ότι επειδή δεν περάσαμε στη ΝΑΣΑ έπρεπε να στείλει κάποιο άλλο παιδί που θα τα κατάφερνε (υποτίθεται) καλύτερα...και εκτός αυτού και η υποδιευθύντρια με μεγάλο κυνισμό μας είπε ότι οι απουσίες που κάναμε για να διαβάσουμε πήγαν χαμένες από τη στιγμή που δεν περάσαμε στη ΝΑΣΑ ή στο παγκόσμιο... :( :evil: Με απογοήτευσε η στάση τους απέναντι σε εμάς αλλά και στον τομέα της Αστρονομίας, από τη στιγμή που έδωσαν μεγαλύτερή βάση και βράβευσαν τα παιδιά που πήγαν στους καλλιτεχνικούς αγώνες!!!![-( [-(

 

:evil:

 

Πραγματικά εξοργίστηκα με αυτά που διάβασα παραπάνω! Δεν τους ξέρω τους ανθρώπους αλλά πρέπει να ντρέπονται για αυτήν τους τη συμπεριφορά, ειδικά ο καθηγητής που σας δίδαξε Αστρονομία! Το ότι βράβευσαν τους μαθητές που διακρίθηκαν στους καλλιτεχνικούς αγώνες και όχι ΚΑΙ εσάς, δεν μου προκαλεί καμία έκπληξη δυστυχώς. Στα ελληνικά σχολεία ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, ανάλογα με τις ιδέες και τα ενδιαφέροντα των διευθυντών-υποδιευθυντών, ή καλύτερα την ασχετοσύνη τους σε πράγματα εκτός της ειδικότητάς τους. Το είχα νιώσει αρκετές φορές όταν ήμουν Λύκειο κυρίως, όπως βέβαια και με τον διαγωνισμό Αστρονομίας. Βέβαια μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει το υπουργείο παιδείας και οι διευθύνσεις δευτεροβάθμιας..

 

Το μόνο που έχω να πω σε όσα παιδιά υποστούν τέτοια μεταχείριση είναι να μην το βάλουν κάτω, να μην δώσουν καμία σημασία σε αυτά που τους λένε και να συνεχίσουν να κυνηγούν τα όνειρά τους και να κάνουν ότι τους γεμίζει!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχως που απο το σχολειο μου ειχα την καλυτερη αντιμετωπιση απο καθηγητες και μαθητες :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης