Jump to content

ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΟΙΡΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα εαν γνωριζετε να μου πειτε το εξης. αν υπαρχει καποιος πινακας στο σαιτ η αν καποιος να γνωριζει απο τηλεσκοπια να με ενημερωσει σχετικα με τις μοιρες και σε τι εστιακη αποσταση αντιστοιχουν.

 

οταν π.χ. λεμε οτι για να δουμε τον ταδε πλανητη η τον ταδε γαλαξια χρειαζομαστε 2° τι εστιακη αποσταση πρεπει να εχουμε?

 

η π.χ. 1,3° τι εστιακη αποσταση χρειαζεται ??

 

αν υπαρχει καποιο αρθρο σχετικο παρακαλω ενημερωστε με.

 

ενδιαφερομαι για εστιακες αποστασεις απο 200mm και πανω. εως περιπου 10.000 mm

 

σας ευχαριστω.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη,

το πραγματικό πεδίο το οποίο προσφέρει ένα τηλεσκόπιο δεν καθορίζεται μόνο από μία παράμετρο (πχ την εστιακή απόσταση που ανέφερες). Αυτό που έχει σημασία είναι η μεγέθυνση που επιτυγχάνεται με την χρήση ενός συγκεκριμένου προσοφθάλμιου και το πεδίο που προσφέρει η οπτική σχεδίαση αυτού του προσοφθάλμιου (πχ 50 ή 68 ή 82 μοίρες). Επομένως, η εστιακή απόσταση μόνο έμμεσα επηρεάζει το πραγματικό πεδίο.

Το πραγματικό πεδίο του τηλεσκοπίου σου μεταβάλλεται ανάλογα με τον προσοφθάλμιο που χρησιμοποιείς, και αντιστοιχεί στο πεδίο που προσφέρει (πχ 50 μοίρες για έναν plossl) διαιρούμενο με την μεγέθυνση. Για παράδειγμα, αν έχεις 100 φορές μεγέθυνση με έναν plossl, τότε θα έχεις πραγματικό πεδίο 0,5 μοίρες (=50μοίρες/100x) ή 30 πρώτα λεπτά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Hari

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη,

το πραγματικό πεδίο το οποίο προσφέρει ένα τηλεσκόπιο δεν καθορίζεται μόνο από μία παράμετρο (πχ την εστιακή απόσταση που ανέφερες). Αυτό που έχει σημασία είναι η μεγέθυνση που επιτυγχάνεται με την χρήση ενός συγκεκριμένου προσοφθάλμιου και το πεδίο που προσφέρει η οπτική σχεδίαση αυτού του προσοφθάλμιου (πχ 50 ή 68 ή 82 μοίρες). Επομένως, η εστιακή απόσταση μόνο έμμεσα επηρεάζει το πραγματικό πεδίο.

Το πραγματικό πεδίο του τηλεσκοπίου σου μεταβάλλεται ανάλογα με τον προσοφθάλμιο που χρησιμοποιείς, και αντιστοιχεί στο πεδίο που προσφέρει (πχ 50 μοίρες για έναν plossl) διαιρούμενο με την μεγέθυνση. Για παράδειγμα, αν έχεις 100 φορές μεγέθυνση με έναν plossl, τότε θα έχεις πραγματικό πεδίο 0,5 μοίρες (=50μοίρες/100x) ή 30 πρώτα λεπτά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Hari

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ και σε ευχαριστω πολυ. το ξερω οτι δεν παιζει ρολο μονο η εστιακη αποσταση αλλα ειναι και σε συνδιασμο με το προσοφθαλμιο. με λιγα λογια παιζει ρολο η τελικη μεγενθηση. εγω τα υπολογιζω ως εξης . οταν εχω ας πουμε 200 φορεσ μεγενθυση τοτε η εστιακη αποσταση ειναι 10.000 αν δεν κανω λαθος. με λιγα λογια υπολογιζω οτι τα 50 mm ειναι 1χ . ετσι δεν υπολογιζεται? αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι το καθε προσοφθαλμιο εχει διαφορετικο ευρος πεδιου.

αν θυμαμαι καλα η τελικη μεγενθυση βγαινει με την εστιακη αποσταση επι τα χιλιοστα του προσοφθαλμιου. βεβαια οι γνωσεις μου περι αστρονομιας ειναι ελαχιστες γιατι ως τωρα εχω ασχοληθει μονο με την φωτογραφια αλλα θα κατσω να ασχοληθω. και μαλιστα αυριο θα πετατω να κοιταξω στο πειραια για το etx 125 to οποιο δουλευει και σαν ενας καλος τηλεφακος για την νικον μου και θα κανω και τα πρωτα βηματα στην αστρονομια.

 

αληθεια μπορεις να μου πεις πως υπολογιζει κανεις την τελικη μεγενθυση? τι διαφορα θα εχει ας πουμε ενα τηλεσκοπιο 2.000 mm με προσοφθαλμιο 20 χιλιοστων η ας πουμε με ενα προσοθφαλμιο 30 χιλιοστων? δεν εχω ιδεα.

 

σε ευχαριστω

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη,

τά 'χεις χάσει!

Λοιπόν, η εστιακή απόσταση ενός τηλεσκοπίου είναι σταθερή ανάλογα με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και δεν μεταβάλεται.

Η μεγέθυνση προκύπτει διαιρώντας την (σταθερή) εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου με την (επίσης σταθερή) εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιου. Δηλαδή στο παράδειγμά σου 2000 / 20 = 100 φορές.

[Υπόψη οτι και ο προσοφθάλμιος είναι ένα μικρό αλλά πολύπλοκο διοπτρικό τηλεσκόπιο, το οποίο το χρησιμοποιούμε από την ανάποδη].

Οσο για το ΕΤΧ, εκτός από φεγγάρι/πλανήτες που χρειάζονται μικρούς χρόνους έκθεσης, δεν είναι κατάλληλο για φωτογράφηση αντικειμένων στον βαθύ ουρανό λόγω μεγάλου εστιακού λόγου ο οποίος έχει αποτέλεσμα μικρό πεδίο και ανάγκη για μεγάλους χρόνους έκθεσης.

[εστιακός λόγος = εστιακό μήκος / άνοιγμα τηλεσκοπίου]

Εκτός κι άν έχεις όρεξη για τέλεια πολική ευθυγράμμιση, ώρες ατέλειωτες για να την πετύχεις κλπ. Και όταν τα καταφέρεις, θα διαπιστώσεις οτι οι 5 ίντσες είναι λίγες και θα ψάχνεις νέο τηλεσκόπιο και μαζί θα πρέπει να αγοράσεις όλα τα φωτογραφικά παρελκόμενα από την αρχή.

Αν σε ενδιαφέρει η φωτογραφία, οι βασικές επιλογές είναι δύο:

ισημερινή βάση ("γερμανική" με αντίβαρα) κυρίως για κατοπτρικά τηλεσκόπια ή fork με wedge για schmidt-cass. Για αποχρωματικό διοπτρικό δεν το συζητάω γιατί μιλάμε για πολλά λεφτά.

Στο μαγαζί που θέλεις να πάς, μη πάς για συμβουλές γιατί δεν θα πάρεις τις σωστές. Να πάς μόνο όταν θέλεις να παραγγείλεις αυτό που έχεις αποφασίσει με την βοήθεια κάποιων έμπειρων ερασιτεχνών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη,

τά 'χεις χάσει!

Λοιπόν, η εστιακή απόσταση ενός τηλεσκοπίου είναι σταθερή ανάλογα με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και δεν μεταβάλεται.

Η μεγέθυνση προκύπτει διαιρώντας την (σταθερή) εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου με την (επίσης σταθερή) εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιου. Δηλαδή στο παράδειγμά σου 2000 / 20 = 100 φορές.

[Υπόψη οτι και ο προσοφθάλμιος είναι ένα μικρό αλλά πολύπλοκο διοπτρικό τηλεσκόπιο, το οποίο το χρησιμοποιούμε από την ανάποδη].

Οσο για το ΕΤΧ, εκτός από φεγγάρι/πλανήτες που χρειάζονται μικρούς χρόνους έκθεσης, δεν είναι κατάλληλο για φωτογράφηση αντικειμένων στον βαθύ ουρανό λόγω μεγάλου εστιακού λόγου ο οποίος έχει αποτέλεσμα μικρό πεδίο και ανάγκη για μεγάλους χρόνους έκθεσης.

[εστιακός λόγος = εστιακό μήκος / άνοιγμα τηλεσκοπίου]

Εκτός κι άν έχεις όρεξη για τέλεια πολική ευθυγράμμιση, ώρες ατέλειωτες για να την πετύχεις κλπ. Και όταν τα καταφέρεις, θα διαπιστώσεις οτι οι 5 ίντσες είναι λίγες και θα ψάχνεις νέο τηλεσκόπιο και μαζί θα πρέπει να αγοράσεις όλα τα φωτογραφικά παρελκόμενα από την αρχή.

Αν σε ενδιαφέρει η φωτογραφία, οι βασικές επιλογές είναι δύο:

ισημερινή βάση ("γερμανική" με αντίβαρα) κυρίως για κατοπτρικά τηλεσκόπια ή fork με wedge για schmidt-cass. Για αποχρωματικό διοπτρικό δεν το συζητάω γιατί μιλάμε για πολλά λεφτά.

Στο μαγαζί που θέλεις να πάς, μη πάς για συμβουλές γιατί δεν θα πάρεις τις σωστές. Να πάς μόνο όταν θέλεις να παραγγείλεις αυτό που έχεις αποφασίσει με την βοήθεια κάποιων έμπειρων ερασιτεχνών.

 

ΙΣΩΣ δεν τα λεω καλα επειδη κρινω απο τους τηλεφακους τους οποιους εχω δουλεψει αρκετα. ενα ειναι σιγουρο . οτι τα 2χ ειναι 100 mm . και οτι τα 10χ ειναι 5oo mm.η τουλαχιστον ετσι τα υπολογιζα ως σημερα. οταν εγω εχω εναν σταθερο τηλεφακο 400 mm ο οποιος ειναι 8χ με ενα τηλεκονβερτερ που θα του βαλω μεταβαλλω την εστιακη του αποσταση κανοντας τον 800mm αρα 16χ. ετσι δεν ειναι?

αυτες λοιπον οι εστιακες αποστασεις βγαζουν και καποιες μοιρες. εχω διαβασει αναλογα τεστ για τους φακους οι οποιοι σε καθε εστιακη αποσταση εχουν και διαφορετικες μοιρες.

αλλα ας τα παρουμε αλλιως. οταν εγω μαθω να υπολογιζω ποσες φορες εχω μεγενθυση τοτε αυτοματα μεσα στο μυαλο μου θα εχω υπολογιζει και την εστιακη αποσταση που θα εχω. δεν τα λεω καλα?

τωρα θα μου πεις τι να την κανω την εστιακη αποσταση?

την χρειαζομαι για δυο λογους.ο πρωτος ειναι οτι εχω καποιο προγραμματακι για πλανητες το οποιο αναλογα τις μοιρες που εχεις βλεπεις και την αναλογη μεγενθυση στον συγκεκριμενο πλανητη που εχεις μπροστα σου.δευτερον και πιο σημαντικο. το τηλεσκοπιο που θα αγορασω (etx 125) θα εχει πιο πολυ το ρολο τηλεφακου παρα του τηλεσκοπιου.θα με εξυπηρετησει πιο πολυ στην γη και λιγοτερο στον ουρανο.το διαλεξα γιατι ειναι πολυ ελαφρυ και εχει αρκετα χιλιοστα κανοντας τη νικον πολυ δυνατη απο θεμα μεγενθυσης.

 

βεβαια αργοτερα που θα εχω πιο πολλες γνωσεις αστρονομιας και θα την αγαπησω πιο πολυ θα ξηλωθω και θα αγορασω καποιο ρομποτικο 10 η 12 ιντσων με τις αναλογες κεφαλες οδηγησης , gps και τα σχετικα. στην φαση που ειμαι τωρα δεν θα κανω πολλες αγορες. μονο το τηλεσκοπιο.ουτε βαση στηριξης ουτε πολλα εξτρα. αντε το πολυ πολυ κανενα προσοθφαλμιο για μεγαλυτερη μεγενθυση. εχω ηδη και τα δυο τελεκονβερτερς της νικον οποτε ειμαι ακετα καλυμενος. αργοτερα βλεπουμε.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Τάκη. Κι εγώ όταν ασχολήθηκα με φωτογραφία είχα μπερδευτεί λίγο διότι έβλεπα τα πράγματα από την πλευρά των τηλεσκοπίων, ακριβώς όπως εσύ τα βλέπεις τώρα από την πλευρά της φωτογραφίας! Ωστόσο, κατάλαβα ότι τα τηλεσκόπια είναι ανάλογα οπτικά συστήματα με τους τηλεφακούς απλά υπάρχουν διάφορα σημεία στα οποία υπάρχει σύγχηση. Ας έρθω λοιπόν στο θέμα.

 

Αναφέρεις ότι στους τηλεφακούς "τα 2x ειναι 100 mm και οτι τα 10x ειναι 500 mm". Αυτό όντως ισχύει προσεγγιστικά στους τηλεφακούς, το θέμα είναι γιατί; Η απάντηση είναι γιατί με την μεγέθυνση αυτή μετράμε πόσο μεγενθυμένο είναι το είδωλο όταν αποτυπώνεται στο τυπικό φιλμ των 35 χιλιοστών. Σε διαφορετικό μέγεθος φιλμ δεν ισχύει αυτό, όπως και δεν ισχύει στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές όπου το μέγεθος του αισθητήρα όπου αποτυπώνεται το είδωλο είναι πολύ μικρό και κατά συνέπεια με μικρές εστιακές αποστάσεις έχουμε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις. Στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, για παράδειγμα, χρησιμοποιούμε την "ισοδύναμη εστιακή απόσταση"για να μετρήσουμε τη μεγέθυνση που δίνουν η οποία δείχνει τι εστιακή απόσταση θα είχε μια μηχανή με φιλμ 35 χιλιοστών που δίνει την ίδια μεγέθυνση με την ψηφιακή μηχανή. Αυτό το κάνουμε διότι οι φωτογράφοι είναι εξοικειωμένοι με τους υπολογισμούς για φιλμ 35 χιλιοστών, όπως ακριβώς είσαι κι εσύ! Στην πραγματικότητα οι υπολογισμοί είναι πιο σύνθετοι και αυτοί οι εμπειρικοί κανόνες ισύουν αποκλειστικά για φιλμ 35 χιλιοστών.

 

Αν χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο σαν μεγάλο τηλεφακό και αν προσαρμόσεις εκεί τη φωτογραφική μηχανή σου με φιλμ 35 χιλιοστών, τότε ναι οι υπολογισμοί σου θα είναι περίπου έτσι, και η εστιακή απόσταση δίνει και τη μεγέθυνση, αλλά μόνο τότε!

 

Στην οπτική παρατήρηση η διαφορά είναι ότι χρησιμοποιούμε τον προσφάλμιο για να μεγενθύνουμε το είδωλο. Οπως σου είπε και ο rama, μεγέθυνση=εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου/εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου. Ο αριθμητής είναι σταθερός για δεδομένο τηλεσκόπιο και άρα η μεγέθυνση αλλάζει μεταβάλλοντας τον παρανομαστή (δηλάδή αλλάζοντας προσοφθάλμιο).

 

Το συμπέρασμα είναι ότι είναι διαφορετικοί οι υπολογισμοί στην οπτική παρατήρηση και διαφορετικοί στη φωτογράφηση με μηχανή, όπως εξήγησα. Τα τηλεσκόπια δεν είναι σαν τους φακούς που μπορεί να αλλαχτούν ή να ζουμάρουν αλλά έχουν σταθερή εστιακή απόσταση. Υπάρχουν φακοί για να αλλάζουν την ενεργή εστιακή απόσταση, είτε barlow για οπτική παρατήρηση είτε focal reducers για φωτογραφία.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Τάκη. Κι εγώ όταν ασχολήθηκα με φωτογραφία είχα μπερδευτεί λίγο διότι έβλεπα τα πράγματα από την πλευρά των τηλεσκοπίων, ακριβώς όπως εσύ τα βλέπεις τώρα από την πλευρά της φωτογραφίας! Ωστόσο, κατάλαβα ότι τα τηλεσκόπια είναι ανάλογα οπτικά συστήματα με τους τηλεφακούς απλά υπάρχουν διάφορα σημεία στα οποία υπάρχει σύγχηση. Ας έρθω λοιπόν στο θέμα.

 

Αναφέρεις ότι στους τηλεφακούς "τα 2x ειναι 100 mm και οτι τα 10x ειναι 500 mm". Αυτό όντως ισχύει προσεγγιστικά στους τηλεφακούς, το θέμα είναι γιατί; Η απάντηση είναι γιατί με την μεγέθυνση αυτή μετράμε πόσο μεγενθυμένο είναι το είδωλο όταν αποτυπώνεται στο τυπικό φιλμ των 35 χιλιοστών. Σε διαφορετικό μέγεθος φιλμ δεν ισχύει αυτό, όπως και δεν ισχύει στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές όπου το μέγεθος του αισθητήρα όπου αποτυπώνεται το είδωλο είναι πολύ μικρό και κατά συνέπεια με μικρές εστιακές αποστάσεις έχουμε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις. Στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, για παράδειγμα, χρησιμοποιούμε την "ισοδύναμη εστιακή απόσταση"για να μετρήσουμε τη μεγέθυνση που δίνουν η οποία δείχνει τι εστιακή απόσταση θα είχε μια μηχανή με φιλμ 35 χιλιοστών που δίνει την ίδια μεγέθυνση με την ψηφιακή μηχανή. Αυτό το κάνουμε διότι οι φωτογράφοι είναι εξοικειωμένοι με τους υπολογισμούς για φιλμ 35 χιλιοστών, όπως ακριβώς είσαι κι εσύ! Στην πραγματικότητα οι υπολογισμοί είναι πιο σύνθετοι και αυτοί οι εμπειρικοί κανόνες ισύουν αποκλειστικά για φιλμ 35 χιλιοστών.

 

Αν χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο σαν μεγάλο τηλεφακό και αν προσαρμόσεις εκεί τη φωτογραφική μηχανή σου με φιλμ 35 χιλιοστών, τότε ναι οι υπολογισμοί σου θα είναι περίπου έτσι, και η εστιακή απόσταση δίνει και τη μεγέθυνση, αλλά μόνο τότε!

 

Στην οπτική παρατήρηση η διαφορά είναι ότι χρησιμοποιούμε τον προσφάλμιο για να μεγενθύνουμε το είδωλο. Οπως σου είπε και ο rama, μεγέθυνση=εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου/εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου. Ο αριθμητής είναι σταθερός για δεδομένο τηλεσκόπιο και άρα η μεγέθυνση αλλάζει μεταβάλλοντας τον παρανομαστή (δηλάδή αλλάζοντας προσοφθάλμιο).

 

Το συμπέρασμα είναι ότι είναι διαφορετικοί οι υπολογισμοί στην οπτική παρατήρηση και διαφορετικοί στη φωτογράφηση με μηχανή, όπως εξήγησα. Τα τηλεσκόπια δεν είναι σαν τους φακούς που μπορεί να αλλαχτούν ή να ζουμάρουν αλλά έχουν σταθερή εστιακή απόσταση. Υπάρχουν φακοί για να αλλάζουν την ενεργή εστιακή απόσταση, είτε barlow για οπτική παρατήρηση είτε focal reducers για φωτογραφία.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΙΛΜ 35 ΑΡΙ. ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ. ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ 80 - 400 ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΧΩ 120 - 600 ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΚΟΝΒΕΡΤΕΡΣ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΕΧΩ ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 2.400 ΧΙΛΙΟΣΤΑ.

 

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΑΛΛΙΩΣ.

ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ? ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΕΝΘΥΣΗ?

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ? ΔΗΛΑΔΗ Π.Χ. 1ΟΟΧ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 5.000mm ΤΕΛΙΛΚΗ ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Τάκη,

 

παρόλο που νομίζω ότι ο rama και ο astrovox έχουν καλύψει το θέμα σχεδόν εξ'ολοκλήρου ....

Γράψε κάπου το email σου έτσι ώστε να σου στείλω ένα "πρόγραμμα" στο οποίο θα βάζεις την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, τα προσοφθάλμια που θέλεις να χρησιμοποιήσεις, τα aperature filed των προσοφθαλμίων και να σου δίνει μεγεθύνσεις και μοίρες στον ουράνιο θόλο. Κάποια στιγμή το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ αλλά το έλυσα(τουλάχιστον ώς προς το θέμα των τηλεσκοπίων). Αν δεν θέλεις να φανεί το email σου στείλτο με προσωπικό μύνημα.

Υπολόγισε ότι θα λείψω μερικές μέρες, από αύριο μέχρι Σάββατο. Αν προλάβεις στείλεις το email μέχρι το μεσημέρι, θα στείλω.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ με το email, το αρχείο το έστειλα ήδη. Καλή δουλειά. Αν θέλεις μια φιλική συμβουλή από μένα, έλα σε επαφή με κάποιο σύλλογο αστρονομίας πιστεύω ότι μάθεις πολλά πράγματα που δεν ξέρεις. Τουλάχιστον έχεις την ευκαιρία να το διαπυστώσεις......

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File taki as ta paroume me th seira.

 

Prwton an prosarmoseis thn fwtografikh mhxanh sto thleskopio xwris prosofthalmio tote ousiastika to thleskopio einai enas thlefakos.

Gia na breis to optiko pedio se moires des http://www.sweeting.org/mark/lenses/#formula

Deyteron an theleis na deis poso einai to optiko pedio pou exeis kanontas optikh parathrhsh me enan prosofthalmio tote diareis to fainomeno optiko pedio tou prosofthalmiou me thn megetymnsh.

Px enas prosofthalmios dinei megethynsh 100 fores kai exei fainomeno pedio 50 moires pragmatiko 50/100=0.5 moires, dhladh blepeis ston ourano enan kyklo diametrou mishs moiras(peripou oso o diskos ths selhnhs)

triton o thlefakos einai 10x ayto shmainei pws sygrinomenos me ton normal fako twn 50mm dinei 10 fores megethynsh.(milame gia format 35mm gia 6x6 o normal fakos einai 80mm)

Px 500mm thlefakos 500/50=10.

Ena thleskopio schmidt cassegrain 8 intwsn gia paradeigma einai san thlefakos 2000mm f/10. dhl 2000/50=40x

Tetarton gia na petyxeis megalyteres fwtografikes megethynseis gia na fwtografhseis as poume planhtes, ayksaneis thn estiakh apostash me to legomeno eyepiece projection dhladh parembaleis enan prosofthalmio anamesa sthn fwtografikh mhxanh kai to thleskopio.

 

Ayta kai elpizw na se diafwtisa

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης