Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, μην ανυσηχείς γι' αυτό, ξεκόλλα!

Αυτό που έχει σημασία είναι να συνεχίσεις να μελετάς τα Μαθηματικά και τη Φυσική του Λυκείου, έχουν να σου προσφέρουν πολλά.

Το ελάχιστο όφελος είναι η ακριβολογία και η σαφήνεια στην έκφραση, ώστε να μπορούμε να συζητάμε αντικειμενικά περί λογικών υποθέσεων, επιχειρημάτων και εννοιών, και όχι επί προσωπικού.

Μη με ξαναπείς κ. τάδε, ένα σκέτο Βαγγέλης αρκεί, ΟΚ?

Και πράγματι, εδώ υπάρχουν συνομήλικοί σου, ή λίγο μεγαλύτεροί σου νεαροί, πού είναι διαμαντάκια (αγόρια και κορίτσια). Δες πχ το θέμα περί πανελληνίου μαθητικού διαγωνισμού αστρονομίας. Κάποιους από αυτούς τους ξέρω προσωπικά, να αισθάνεσαι τυχερός που έχεις τη δυνατότητα στο Astrovox να είσαι μέλος ενός τέτοιου φόρουμ.

 

Φιλικά,

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ που είστε όλοι καλά παιδιά...Ευχαριστώ Βαγγέλη!

Θέλω όμως να σας ρωτήσω σε σχέση με τις Μαύρες τρύπες.

Μπορούν να παίξουν κάποιο ρόλο στην πορεία του σύμπαντος?

Από ότι γνωρίζουμε και από τον κ. St.Hawking οι Μαύρες τρύπες που δημιουργήθηκαν στην αρχή του σύμπαντος πρέπει να εκρήγνονται κάπου τώρα στην απεραντοσύνη του σύμπαντος. Μπορούν αυτές οι εκρήξεις να υποδηλώσουν την συστολή του σύμπαντος (μια αρχή ?)?

 

Γιάννης :)

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που έχει σημασία είναι να συνεχίσεις να μελετάς τα Μαθηματικά και τη Φυσική του Λυκείου, έχουν να σου προσφέρουν πολλά.

Εδώ θα διαφωνήσω. Τα μαθηματικά είναι σχετικά οκ, αλλά η φυσική δεν είναι και ότι καλύτερο στο λύκειο. Ένα εξωσχολικό βιβλίο φυσικής με τη σωστή προσέγγιση είναι πολύ καλύτερο από τα σχολικά βιβλία φυσικής (πχ έννοιες της φυσικής).

 

Όσο για τις μαύρες τρύπες έχω κι εγώ μια ερώτηση. Αν η διαστολή δε σταματήσει και δεν αρχίσει η συστολή τότε οι μαύρες τρύπες θα είναι τα τελευταία αντικείμενα που θα μείνουν στο "παγωμένο" σύμπαν, μέχρι να εξατμιστούν και αυτές;

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούν να παίξουν [οι μαύρες τρύπες] κάποιο ρόλο στην πορεία του σύμπαντος?

 

Eίναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα το συγκεκριμένο. Ο κυριότερος ρόλος που μπορούν να έχουν στο σύμπαν είναι στη δομή του σε μεγάλη κλίμακα. Συγκεκριμένα οι μαύρες τρύπες στους πυρήνες των γαλαξιών αποτελούν ελκτικά κέντρα που παίζουν ρόλο στην εξέλιξη των γαλαξιών. Ο ακριβής συσχετισμός όμως της κεντρική μελανής οπής με τον γαλαξία είναι ακόμη ασαφής και χρειάζεται αρκετή έρευνα. Επίσης η δραστηριότητα στο κέντρο του γαλαξία που εξαρτάται από το ρυθμό με τον οποίο απορροφά υλικό η μελανή οπή πρέπει να έχει μεγάλη επίδραση. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ο εξής:

Το υλικό καθώς πέφτει στη μελανή οπή σχηματίζει ένα δίσκο, ο οποίος θερμαίνεται και ακτινοβολεί δίνοντας έναν Ενεργό Πυρήνα Γαλαξία (Active Galactic Nuclei), η ενέργεια που εκπέμπεται παίζει κρίσιμο ρόλο στην εξέλιξη του γαλαξία, ο οποίος όμως δεν έχει αποσαφηνιστεί πλήρως. Εικάζεται ότι οι περισσότεροι γαλαξίες πέρασαν από αυτό το στάδιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για τις μαύρες τρύπες έχω κι εγώ μια ερώτηση. Αν η διαστολή δε σταματήσει και δεν αρχίσει η συστολή τότε οι μαύρες τρύπες θα είναι τα τελευταία αντικείμενα που θα μείνουν στο "παγωμένο" σύμπαν, μέχρι να εξατμιστούν και αυτές;

 

Όχι απαραίτητα, το σύμπαν, θα είναι πάρα πολύ αραιό. Το πιθανότερο είναι να μείνει μεσογαλαξιακό αέριο δίχως να απορροφηθεί απο μαύρες τρύπες. Εξάλλου δεν τελειώνουν όλα τα ουράνια σώματα τον κύκλο τους ως μαύρες τρύπες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε αέριο θα μείνει! 10^30 (δέκα εις την τριακοστή) χρόνια είναι ο χρόνος ημιζωής του πρωτονίου. Όταν όλα τα πρωτόνια θα έχουν διασπαστεί, το μόνο που θα μείνει είναι αχανής, ταχύτατα διαστελλόμενος χώρος, με σκόρπιες μαύρες τρύπες, οι οποίες νομίζω κι αυτές θα "εξατμιστούν" τελικά λόγω της ακτινοβολίας Χώκινγκ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε αέριο θα μείνει! 10^30 (δέκα εις την τριακοστή) χρόνια είναι ο χρόνος ημιζωής του πρωτονίου. Όταν όλα τα πρωτόνια θα έχουν διασπαστεί, το μόνο που θα μείνει είναι αχανής, ταχύτατα διαστελλόμενος χώρος, με σκόρπιες μαύρες τρύπες, οι οποίες νομίζω κι αυτές θα "εξατμιστούν" τελικά λόγω της ακτινοβολίας Χώκινγκ.

 

Νίκο ο χρόνος αυτός είναι το κατώτατο όριο για το πρωτόνιο. Δηλαδή το πρωτόνιο, αν διασπάται, τότε ο χρόνος ημίσειας ζωής του, θα είναι σίγουρα πάνω από αυτόν, δεν ξέρουμε όμως πόσο ακριβώς είναι.

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο.Κ., μπορεί να κάνω λάθος στα νούμερα, όμως αν το σύμπαν είναι ανοιχτό, τότε όσο και να είναι ο χρόνος ημιζωής του πρωτονίου, αφού ο χρόνος δεν τελειώνει, κάποια στιγμή θα συμβεί και αυτό, οπότε στο ίδιο αποτέλεσμα δεν καταλήγουμε; Μια διόρθωση: ο χρόνος είναι 10^35 - και μια ακόμα διόρθωση. Η διάσπαση των πρωτονίων, ξέχασα να το αναφέρω, δεν έχει αποδειχθεί πειραματικά. Αν συμβαίνει, τίποτα δε θα μείνει παρά χώρος και κανένα σκόρπιο (πολύ πολύ σκόρπιο...) φωτόνιο εδώ κι εκεί. Αλλιώς, ναι θα μείνει αέριο - θα είναι τόσο αραιό, που άραγε μπορούμε να το λέμε αέριο; :-k

 

Λογικά οι μαύρες τρύπες θα εξατμιστούν - αν κάνω λάθος πείτε το μου!

 

Δεν είναι εικοτολογία όλη αυτή η συζήτηση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εικοτολογια??? δε το ξερω ουτε και αυτοι μαλλον... βοηθα μας!!

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Νίκο,

 

Η ένστασή μου δεν είναι στο χρόνο ημίσειας ζωής των πρωτονίων, είτε 10^35 είναι, είτε 10^100 δεν αλλάζει, αλλά στο αν είναι ή όχι ασταθή σωματίδια. Πάντως ακόμη και αν διασπώνται τα πρωτόνια τότε θα μείνουν τα προϊόντα αυτής της διάσπασης, που θα είναι οποσδήποτε κάποια σωματίδια, διότι πρέπει να διατηρηθεί το ηλεκτρικό φορτίο του πρωτονίου...

 

Ίσως, και αυτό το λέω με μεγάλη επιφύλαξη, ένας συλλογισμός που να αποδίδει κάποιο αποτέλεσμα είναι ένας θερμοδυναμικός. Δηλαδή να συλλογιστούμε ποια κατάσταση έχει μεγαλύτερη εντροπία, ένα σύμπαν με αραιό αέριο, ή ένα σύμπαν με μαύρες τρύπες, ή ένα σύμπαν που όλη η ύλη έχει συγκεντρωθεί σε μία μαύρη τρύπα; Ο υπολογισμός δεν είναι εύκολο να γίνει βέβαια, αλλά όχι όμως ανέφικτο, υποθέτω. Η κατάσταση με την μεγαλύτερη εντροπία, θα είναι και η προτιμητέα όταν το σύμπαν φτάσει σε θερμοδυναμική ισορροπία...

 

Φυσικά και είναι εικοτολογία η παραπάνω συζήτηση, η εξαέρωση των μελανών οπών δεν έχει παρατηρηθεί ακόμη, αλλά τουλάχιστον βασίζεται σε παραδεκτές φυσικές θεωρίες.

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,Heal και σε όλη την παρέα!

Θα'θελα και εγώ αφού κάνουμε αυτήν την ωραία συζήτηση απο χθες

να αναφέρω το γεγονός πως οι μάυρες τρύπες με τις τεράστιες ελκτικές τους δυνάμεις θα μπορούσαν να σταματήσουν το χρόνο τους σε όλο το χώρο τους? :-k

Επίσης όπως γνωρίζουμε απο τα διάφορα πειραματικά εργαστήρια με επιταχυντές θα μπορούσαν σε τεράστιες πιέσεις να παραχθούν καινούρια σωματίδια με τις διεργέσεις και τις αποδιεργέσεις όπως τα λεγόμενα ταχυόνια. Μήπως αυτά τα ταχυόνια(που λέγεται οτι ξεπερνούν την ταχύτητα του φωτός)θα μπορούσαν να ξεφύγουν απο μία υποθετική Μαύρη τρύπα? :-k :D

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέγιστη ταχύτητα εσωτερικά του κώνου φωτός μας είναι ίση με τη ταχύτητα του φωτός. Αν υπάρχει σωματίδιο με u>c τότε αυτό έχει φανταστική μάζα και φανταστικό μήκος. Και ο χρόνος κυλάει γι' αυτό προς διαφορετική διεύθυνση σε σχέση με ένα σωματίδιο που έχει u

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να καλοσορισω και εγω τον καινουργιο φιλο μας.Μην παρεξηγεις την επιθεση του Γιωργου,οταν τον γνωρισεις απο κοντα θα καταλαβεις οτι

ειναι ενας πραγματικος δασκαλος του ουρανου,λιγο αποτομος και απολυτος εδω στο αστροβοξ.Παντα με γεμιζει χαρα να βλεπω νεους να ασχολουνται με την αστρονομια.

Για τις μαυρες τρυπες,μην ξεχναμε οτι ειναι μεν φοβερες,αλλα μονο στη γειτονια τους,γιατι η βαρυτικη επιδραση τους εξασθενει πολυ γρηγορα

σε πιο μακρυνες αποστασεις.Ετσι δεν ειναι σε θεση να επιρρεασουν τη λειτουργια ενος ολοκληρου γαλαξια,κατι που απο οτι φαινεται μπορει να κανει η σκοτεινη υλη.

Επισεις να μην ξεχναμε οτι χωρος και χρονος,μαλλον και υλη και ενεργεια, δεν υπαρχουν στην μαυρη τρυπα οπως τα γνωριζουμε εμεις.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξερουμε τι υπαρχει εκει.

Παντως το μελλον του συμπαντος εξαρταται πρωτα απο το αν θα ειναι αιωνιως διαστελλομενο(ανοιχτο) η οχι,δηλαδη απο μεγεθη οπως η σκοτεινη ενεργεια,η υλη και η σκοτεινη υλη.Στην τελευταια ισως να εχουν μεγαλυτερο μεριδιο οι μαυρες τρυπες,κατεξοχην σκοτεινα αντικειμενα.:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μαζί σου! Αυτό είπα και εγώ άλλωστε στον Heal αλλά ας μην περιορίσουμε τελείως την σκοτεινή ύλη άλλωστε έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε! Ο Heal έχει δίκιο ίσως μια άλλη μορφή ύλης φτιαγμένη ακριβώς αντίθετα απο την ύλη να μπορέσει να επηρεάσει το σύμπαν. :) :-k

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε αέριο θα μείνει! 10^30 (δέκα εις την τριακοστή) χρόνια είναι ο χρόνος ημιζωής του πρωτονίου. Όταν όλα τα πρωτόνια θα έχουν διασπαστεί, το μόνο που θα μείνει είναι αχανής, ταχύτατα διαστελλόμενος χώρος, με σκόρπιες μαύρες τρύπες, οι οποίες νομίζω κι αυτές θα "εξατμιστούν" τελικά λόγω της ακτινοβολίας Χώκινγκ.

Παρομοιες σκεψεις κανει κι ο Paul Davies στo Τhe last 3 minutes.

 

Aκομα εχω μια μικρη απορια στο θεμα.

Οταν εξαερωθουν κι οι τελευταιαες μαυρες τρυπες, η υλη θα χει μετατραπει εξ ολοκληρου σε ακτινοβολια/ενεργεια?

 

Λεω να παρω και το Scientific American αυτου του μηνα που χει αρθρο για τη σκοτεινη ενεργεια. Ισως αναφερει και κατι για τη σχεση

σκοτεινης ενεργειας/μαυρων τρυπων.

 

 

Φιλικα,

Νωντας

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό μήνα να'χουμε!Συγνώμη που επεμβαίνω.Νομίζω είσαι σωστός! :D

Αυτό όμως ισχύει για ένα διαστελόμενο σύμπαν όπου η κρίσημη τιμή της πυκνότητας της ύλης είναι μικρότερη απο την μονάδα(P crucial < 1).Σε αντίθετη περίπτωση όλα θα καταλήξουν σε μία τεράστια μελανή όπη.

Έτσι και εγώ με την σειρά μου θα'θελα να ρωτήσω τί θα γίνει μετά απο την περίπτωση που μόλις προανέφερα? :-k

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο βιβλιο του P.Davies τα 3 τελευταια λεπτα αναφερει ο συγγραφεας το εξης αξιοσημειωτο

Στην περιπτωση της μεγαλης συνθληψης,εμεις ως παρατηρητες θα καθυστερισουμε να λαβουμε την πληροφορια αυτη λογω του μεγαλου μεγεθους του συμπαντος και της πεπερασμενης ταχυτητας του φωτος,αρα και της οποιασδηποτε πληροφοριας.Και ενω το συμπαν ηδη θα συστελλεται,εμεις θα το βλεπουμε ακομη να διαστελλεται.

Το τελικο αποτελεσμα θα ειναι μια σημειακη ανωμαλια,ισως κατι παραπανω απο μια μαυρη τρυπα!:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσφατα πληροφορηθηκα την υπαρξη αυτου του βιβλιου.Τι λεει?Καλο?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το νετρόνιο δε μπορεί να είναι η τελική κατάσταση της ύλης, γιατι, όταν είναι ελεύθερο, έξω από τον πυρήνα, διασπάται σε πρωτόνιο, ηλεκτρόνιο και αντινετρίνο, με χρόνο ημιζωής 886 δευτερόλεπτα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! :) Παιδιά,σκέφτηκα κάτι και θα'θελα να σας το εκφράσω: μήπως ένα φωτόνιο κοντά σε μια μαύρη τρύπα μπορεί να μεταραπεί σε κάποιο άλλο σωματίδιο?Που εμείς να μην μπορούμε να το δούμε γιατί <<καταπίνεται>> αμέσως? :-k Όσο και τραβηγμένο και αν είναι μήπως είναι δυνατό?Μπορεί κανείς να μου απαντήσει σε κάτι τέτοιο?(δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε πως το φωτόνιο είναι μορφή ενέργειας και όπως γνωρίζουμε η ενέργεια μετασχηματίζεται.Μήπως μετασχηματίζεται η ενέργεια του φωτονίου?)Δεν θέλω να θεωρηθώ ''βλάκας'' αλλά αναρωτιέμαι διάφορα που ίσως θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε...

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! :) Παιδιά,σκέφτηκα κάτι και θα'θελα να σας το εκφράσω: μήπως ένα φωτόνιο κοντά σε μια μαύρη τρύπα μπορεί να μεταραπεί σε κάποιο άλλο σωματίδιο?Που εμείς να μην μπορούμε να το δούμε γιατί <<καταπίνεται>> αμέσως? :-k Όσο και τραβηγμένο και αν είναι μήπως είναι δυνατό?Μπορεί κανείς να μου απαντήσει σε κάτι τέτοιο?(δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε πως το φωτόνιο είναι μορφή ενέργειας και όπως γνωρίζουμε η ενέργεια μετασχηματίζεται.Μήπως μετασχηματίζεται η ενέργεια του φωτονίου?)Δεν θέλω να θεωρηθώ ''βλάκας'' αλλά αναρωτιέμαι διάφορα που ίσως θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε...

Το φωτόνιο δεν είναι μια μορφή ενέργειας, είναι ένα σωματίδιο, συγκεκριμένα είναι ένα μποζόνιο και έχει ενέργεια ίση με h*f ή p*c (όπου h η σταθερά του Planck,p: η ορμή του φωτονίου, c η ταχύτητα του φωτός)

 

Καμιά ερώτηση δεν είναι βλακώδης :wink:

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως!Το φωτονιο ειναι το μποζονιο(σωματιδιο φορεας)της ηλεκτρομαγνητικης δυναμης,μιας απο τις 4 θεμελιωδεις του συμπαντος

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά δεν κατάφερα να εκφράσω σωστά αυτό που σκεφτόμουν συγνώμη για την ασάφειά μου όμως ήθελα να πω πως κάποιο σωματίδιο κοντά στην μάυρη τρύπα μπορεί να μετατραπεί σε μια άλλης μορφής ενέργειας όπως σκοτεινή ενέργεια? Η ακόμα μπορούν οι μαύρες τρύπες να εξηγήσουν το φαινόμενο της σκοτεινής ενέργειας?

:?:

 

Γιάννης

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης