Jump to content

Διευρίνουμε την Παρέα του Πειραιά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου το forum αυτό αποτελεί τη συνέχεια του "Συναντήσεις στον Πειραιά". Σας ενημερώνω ότι η πρώτη συνάντηση των ερασιτεχνών αστρονόμων του Πειραιά έλαβε χώρα το Σάββατο 17 Απριλίου, μετά απο αυτό αποφασίσαμε να διευρίνουμε την παρέα στις γύρω περιοχές με απότερο σκοπό να γνωριστούν όλοι οι ερασιτέχνες αστρονόμοι απο τις κοντινές περιοχές και να έχουμε προοπτικές για οργανωση κάποιων ομαδικών παρατηρήσεων και να μάθουμε ο ένας απο τον άλλο! Τι λέτε, είστε μέσα; Όσοι τρελοί, μανιακοί, κουφοί και πάσης φύσεως ερασιτέχνες αστρονόμοι προσέλθεται! :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να πω πως η συνάντηση αυτή ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη αφού είχαμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να συζητήσουμε, εντός και εκτός αστρονομίας.... Πιστεύω πως ο αριθμός των ατόμων θα αυξηθεί προσθέτωντας αξία στις αστρονομικές γνώσεις όλων μας και, γενικότερα, ότι θετικό απορρέει από την έννοια της ομαδικότητας και τις συνεργασίας... Ιδίως στήν ερασιτεχνική αστρονομία και στο επίπεδο όπου αυτή βρίσκεται αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα.

 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΕΛΠΙΖΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΟΔΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ :!:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά από ότι βλέπω δεν έχουμε μαζευτεί όλη η πρώτη παρέα, παρότι το νέο forum έχει γραφτεί απ' τη Δευτέρα! Σήμερα επικοινώνησα τηλέφωνικά με τον hunter οποίος δείχνει πρόθυμος να συμμετέχει παρά τα νεάρο της ηλικίας του στις νέες μας συναντήσεις, έχω μιλήσεις επίσης με αρκετούς που ενδιαφέρονται αλλά ωστόσο δεν έχει ασχοληθεί κανένας με το νέο πεδίο συζητήσεων μας επομένως πρέπει να περιμένουμε αν συμφωνείτ βέβαια η υπόλοιπη παρέα! Περιμένω απαντήσεις παιδιά!
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ! :lol:

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ( 13 ΕΩΣ 19 ΜΑΙΟΥ ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΜΑIL ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολη την διευρυμενη πειραιωτικη αστροπαρεα!!

 

Να θυμισω οτι ενδιαφερομαι κι εγω για καποια παρατηρηση οποτε θα ηθελα σε περιπτωση που κανονιστει κατι να ενημερωθω. :)

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά άντε να μαζευτούμε γιατί θα πάρω τον Τσατσαρούνο παραμάσχαλα και θα πάμε στο χωριό μου στην Κρητη, που είναι και εκτός φωτορύπανσης βάσει του χάρτη. Άντε να συμμαζευτούμε γιατί είμαι και ανυπόμονος.

 

(Κώστα αντέχεις τις ρακές ?????)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη σου είπε κανένας ρε Άρη ότι χωράω στη μασχάλη σου, άσε που δε ξέρω και τι αποσμητικό βάζεις, δεν έχω σκοπό να το ρισκάρω!!! Από εκεί και πέρα η κρήτη αν και απο προσωπική μου εμπειρία είναι ωραίο νησί, δεν μου γεμίζει το μάτι για παρατηρήσεις, άσε που απέχει και πολύ, έτσι λοιπόν προτυμώ τον Κιθαιρώνα! Περιμένω την συμμετοχή σας παιδιά! :wink:

Υ.Σ Όσο για τις ρακές δοκίμασε, εγώ κατεβάζω μπουκάλια και δεν καταλαβαίνω τίποτα, και όταν λέμε μπουκάλια, δεν εννοούμε με γάλα εεε!

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι γίνεται εδώ κανένας καιρνούργιος; Ρε παιδια πειραιώτες είματε, δεν δαγκώνουμε, μπορεί να έρθει όποιος θέλει!
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα καλημέρα/καλησπέρα (καλύπτω όλες τις πιθανές ώρες). Πιστεύω πως θα πρέπει να αναλάβουμε τηλεφωνική δράση με όλα τα παιδιά που είμαστε μαζί στον Πειραιά και τα παιδιά που ενδιαφέρονται επιπρόσθετα.

 

Να είσαι καλά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είμαι και εγώ.....

 

?ντε να κανονήσουμε αστροπαρατήρηση και όσοι μαζευτούμε. Πιστεύω ότι αν ανακοινώσουμε κάτι, θα έρθουν αρκετοί.

Όσο για την στεναχώρια των Πειραιωτών απο το Πρωτάθλημα που έγραψε ο Αντώνης, εγώ προσωπικά ΠΕΤΑΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ!!!

 

Υ.Γ. Φίλε ?ρη, να πάρουμε τα τηλεσκόπια και να τα στήσουμε στην Χερσόνησο. Με αυτόν τον τρόπο και αστροπαρατηρήσεις θα κάνουμε και θα σφυρηλατήσουμε τις σχέσεις μεταξύ Ελλάδας και Ευρωπαϊκής Ένωσης (βλ. τουρίστριες).

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και μ' αρέσει η ιδέα με τις τουρίστριες θα το προτιμούσα να γίνει αυτό σε παραλληλία με αστροπαρατήρηση, δυστυχώς όμως δεν γίνεται αυτό, όσο για την πρόταση του Αντώνη είμαι αναγκασμένος να αρνηθώ λόγω υποχρεώσεων, τουλαχιστον για τον προσεχή ενάμισι μήνα δεν μπορώ να κάνω ρούπι λογω δουλειάς και μελέτης για την εργασία μου στη σχολή, αλλά ελπίζω πως θα τα πούμε σύντομα! Για αυτό περιμένω να έρθει και κανένα άλλο μέλος, αν και το έχω φροντίσει για μερικά άτομα αλλά δε δεν είναι ακόμα επαρκής ο αριθμός μας! :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε ρε crusader, ανυσύχησα με την απουσία σου. Είπα και γω κάνουν πρόβες στην Ομόνοια από την χαρά τους.... Όσον αφορά για την Κρήτη φίλε η Χερσόνησος είναι για να παρατηρείς άλλα πράγματα, το χωριό μου όμως είναι ότι πρέπει για να στήσεις Τηλεσκόπια. Λοιπόν άντε παιδιά να οργανωθούμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρέθηκαν μερικοί ενδιαφερόμενοι ελπίζουν να κάνουν γρήγορα δημοσίευση στο forum μας!!! :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης