Jump to content

1st International Sidewalk Astronomy Night


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εκδηλωση ηταν πραγματικα εκπληκτικη!!!! =D> =D> =D>

Αξιζουν συγχαρητηρια στους διοργανωτες που εδειξαν την απαιτουμενη υπομονη και με μερακι και αγαπη εδειχναν τον ουρανο στον κοσμο της Λαρισσας =D> =D> Αυτη η εκδηλωση θα μου μεινει αξεχαστη....

Ηταν χαρα μου να παραστω και να γνωρισω απο κοντα καποια απο τα πιο αξιολογα μελη του astrovox.Δεν ειναι τυχαιο οτι στεφτηκε απο απολυτη επιτυχια.Παντα τετοια!! :cheesy:

 

Υ.Γ.:και στη επομενη εκει θα ειμαι :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μενα. Αυτές οι ανοιχτές εκδηλώσεις είναι που ρίχνουν το σπόρο της αστρονομίας στον κόσμο. Πόσοι από εμάς δε χρωστάμε την αγάπη μας στην Αστρονομία σε κάποιο φίλο ή συγγενή που μας έδειξε για πρώτη φορά τους αστερισμούς στο νυχτερινό ουρανό...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, πολλά συγχαρητήρια και από εμένα.

Αυτή η αφιέρωση του ελεύθερου χρόνου σας αφιλόκερδος στην κοινωνία είναι που σας κάνει να ξεχωρίζετε.

Είμαι πολύ χαρούμενος που σας γνωρίζω έστω και μέσα από το φόρουμ.

Μία ερώτηση μόνο.

Μήπως μπορείτε να υπολογίσετε περίπου το ποσοστό των παιδιών-εφήβων που συμμετείχαν?

Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να έχουν τέτοιες εμπειρίες.

 

Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση μόνο.

Μήπως μπορείτε να υπολογίσετε περίπου το ποσοστό των παιδιών-εφήβων που συμμετείχαν?

Δημήτρης

 

Οσο ημουν εκει ο αριθμος των παιδιων ηταν ΠΑΡΑ πολυ μεγαλος..... =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ευχαριστο να βλεπεις κανεις τετοιο ενδιαφερον απο το κοινο ... οπως γραφει και ο φιλος ο Νικος, οι φωτογραφιες ειναι ολα τα λεφτα.

 

Μπραβο στους συμμετεχοντες!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ακομη τρανη αποδειξη οτι ο κοσμος,τουλαχιστον απο περιεργεια,θελει να δει μεσα απο ενα τηλεσκοπιο.Και δεν ειναι λογικο απο την μια να παραπονουμαστε οτι πολυ λιγοι ασχολουνται με την αστρονομια και απο την αλλη να μην μοιραζομαστε αυτην την εμπειρια με τον υπολοιπο κοσμο.Ελπιζω η Λαρισα να γινει παραδειγμα για ολους.Μακαρι μια φορα τον μηνα να υπαρχουν στημενα τηλεσκοπια για το κοινο σε ολη την Ελλαδα.Θα αλλαξει η ερασιτεχνικη αστρονομια στην χωρα μας σελιδα. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα τεράστιο μπράβο στους φίλους από τη Λάρισα για τη καταπληκτική και επιτυχημένη εκδήλωση!! Άξια θαυμασμού ήταν η υπομονή και υπομονή τους για να πραγματοποιηθεί τελικά! Εύχομαι πάντα τέτοιες επιτυχίες στο μέλλον, κάτι που είναι σίγουρο όσο υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι και αγάπη για την Αστρονομία. Είμαι σίγουρος ότι χθες κολλήσατε το "μικρόβιο" σε αρκετούς ανθρώπους! =D>

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερή εκδήλωση! Όχι μόνο «κολλήσατε σε πολλούς το μικρόβιο», εδώ μιλάμε για ενδεχόμενη αστρονομική επιδημία! Γνώμη μου είναι ότι πρέπει μέχρι το φθινόπωρο να επανέλθετε. Ο καιρός από εδώ και πέρα βοηθάει.

 

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους σας και μια ευχή για περισσότερες τέτοιου βεληνεκούς επιτυχημένες εκδηλώσεις στο μέλλον.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια σας για την καλύτερη τέλεση αυτής της οργάνωσης!!!Και βλέποντας κανείς την μεγάλη προσεύλεση παιδιών μαζί με τους γονείς τους,αυτό τα λέει όλα!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :mrgreen: :mrgreen: :D =D> =D> :-({|=

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Μάλιστα λάβαμε "επίπληξη" γιατί είχαμε ανακοινώσει ότι η βραδιά θα ξεκινούσε με τη δύση του Ηλίου και η δύση - λέει - ήταν στις 7 και 32 σύμφωνα με το ημερολόγιο! :cheesy: Ζόρικο κοινό... χρειάστηκε να εξηγήσουμε ότι α)αρκετά ημερολόγια αναφέρουν ανατολή και δύση σε χειμερινή ώρα και β) ...ο ήλιος δεν έδυσε ακόμα, νάτος!

 

Χεχε :P :P :D :cheesy: :cheesy: Περιμενα οτι θα το αναφερατε αυτο με τη δυση.Γιατι παρα λιγο θα την πατουσα κι εγω :oops: :oops:

Αλλα ευτυχως την τελευταια στιγμη...... 8)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια, για τις ευχές και για τα γεμάτα ενθουσιασμό σχόλιά σας.

Ο Στέφανος απέδωσε πολύ παραστατικά το κλίμα της βραδιάς και στη συνέχεια και ο koyote.

Εγώ θα ήθελα να θυμηθώ ξανά την έκπληξη μιας νεαρής κοπέλας, η οποία αρχικά ζήτησε να της δείξουμε πιο αντικείμενο θα παρατηρούσε. Όταν λοιπόν αντίκρυσε το μικρό σημαδάκι φωτός που λέγεται Κρόνος και στη συνέχεια είδε το είδωλό του στον προσοφθάλμιο έμεινε να κοιτά έκπληκτη το φίλο της. Όταν μετά από λίγες στιγμές ξακαβρήκε τη φωνή της το μόνο που είπε ήταν "δεν πιστεύω να έχετε βάλει καμια φωτογραφία μπροστά από το τηλεσκόπιο?? Δεν πιστεύω ότι αυτό που βλέπω είναι πραγματικό!!!"

Καλό απόγευμα σε όλους O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης