Jump to content

Υπάρχουν οροσειρές στον Πλούτωνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση λόγω χαμηλής βαρύτητας και ατμοσφαιρικής πίεσης ο Πλούτων να έχει στην επιφάνεια του πανύψηλες οροσειρές;

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σου φιλε Δια...

μπορεις λιγο να εξηγησεις με ποια διαδικασια συνδεεται η βαρυτητα,, η ατμοσφαιρικη πιεση και το υψος των οροσειρων ???

( αν υπαρχει βεβαια στερεος φλοιος )..

το μηνυμα μου δεν ειναι ειρωνικο απλα δεν το καταλαβαινω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου είχα διαβάσει (ή παρακολουθήσει, δεν θυμάμαι..) οτι το μέγεθος των βουνών έχουν άμεση σχέση με το μέγεθος του πλανήτη, ή μάλλον καλύτερα με την μαζα του, αφού αυτή έχει άμεση σχέση με την δύναμη της βαρύτητας.

Το θέμα λοιπόν είναι, οτι ενα βουνό (ή οροσειρά) δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να ξεπεράσει ενα συγκεκριμένο υψόμετρο, αλλιώς θα "γκρεμιστει" απο το ίδιο του το βάρος.

Νομίζω οτι αυτό εννοεί ο φίλος Δίας.

 

Θυμάμαι μάλιστα οτι έκανε σύγκριση του Ολυμπου στον Αρη, και των δικών μας Ιμαλαϊων.

(υπήρχε κάποιος τύπος νομίζω ή θεωρία, που έδινε το μέγιστο ύψος..)

 

Εχει ενδιαφέρον πάντως, θα δω μήπως το ξαναβρώ, και θα ενημερώσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο όσο γνωρίζω στο συγκεκριμένο θέμα αυτές οι παράμετροι είναι αλληλοσυμπληρούμενες. Εφόσον οι τεκτονικές πλάκες συγκρούονται, συμπιέζονται και στην συνέχεια αναδύονται προς τα επάνω μου φαίνεται λογικό η βαρύτητα δηλαδή το βαρος τους, να παίζει καταλυτικο ρόλο στο πόσο ψηλά θα φτάσουν. Όσον αφορά την ατμοσφαιρκη πίεση στην Γη για παράδειγμα, εμείς δεν την νοιώθουμε λόγω του ότι έχουμε εξισρροπήσει την εσωτερική μας πίεση με αυτη του περιβάλλοντος, η αλήθεια όμως είναι οτι έχει τεράστιες τιμές οπότε φαντάζομαι οτι θα συμπιέζει ως ένα βαθμο και αυτή το αναδυόμενο όρος. Βέβαια για να επανέλθω στον Πλούτωνα μήπως χρειάζεται κάποια κρισιμη μάζα σε ένα ουράνιο σώμα για να έχει τέτοιες γεωλογικές διαδικασίες; Μήπως ο Πλούτων είναι πολύ μικρός για να φιλοξενεί βουνά στην επιφάνεια του; Και κάτι τελευταίο. Ο Πλούτωνας είναι στις παρυφές του Ηλιακού συστήματος και λογικά ένεκα και της αραιής του ατμοσφαιρας, θα βομβαρδίζεται ανηλεώς απο πάσα μεγέθους διαστημικό βράχο οπότε μήπως ενδέχεται να έχει εντελώς ισοπεδωμένη επιφάνεια;

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζευ Σώτερ τε και Πάτερ,

 

Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "πανύψηλες οροσειρές" ???????????

Πόσο πανύψηλες, και σε σχέση με τι?

 

Ο σχηματισμός οροσειρών γενικά στο Ηλιακό σύστημα οφείλεται σε ενδογενείς δυνάμεις: είτε βίαιες κινήσεις- συγκρούσεις τμημάτων του φλοιού (βλ. λιθοσφαιρικές πλάκες), είτε εκχύσεις ηφαιστειακού υλικού και δημιουργία ηφαιστειακών τόξων.

Με τη σειρά τους οι ενδογενείς αυτές δυνάμεις

1. είτε είναι αμιγώς ενδογενείς και συντηρούνται από τη συνεχή ροή ενέργειας από έναν θερμό πυρήνα τηγμένου υλικού στο κέντρο του σώματος,

2. είτε οφείλονται σε εξωγενή αίτια και πυροδοτούνται από ισχυρά πεδία βαρυτικών δυνάμεων εναλλασόμενης έντασης και διεύθυνσης στις οποίες το σώμα είναι δέσμιο - κοινώς: παλιροικές δυναμεις (tidal forces) βλ. δορυφόρος Ιώ, και επιδρόν σώμα ο Ζεύς-Πατήρ-Σωτήρ.

3. είτε συνδιασμός των 1 και 2 (βλ σύστημα Γαία-Σελάνα).

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον οι τεκτονικές πλάκες συγκρούονται, συμπιέζονται και στην συνέχεια αναδύονται προς τα επάνω μου φαίνεται λογικό η βαρύτητα δηλαδή το βαρος τους, να παίζει καταλυτικο ρόλο στο πόσο ψηλά θα φτάσουν.

Κατηγορηματικά όχι. Οι ανυψωτικές δυνάμεις από τις πανίσχυρες τάσεις που αναπτύσσονται στο φλοιό και ορθώνουν τις οροσειρές, είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερες από τη δύναμη της βαρυτικής έλξης, όσο μεγάλο και να είναι το σώμα.

Όσον αφορά την ατμοσφαιρικη πίεση στην Γη για παράδειγμα, εμείς δεν την νοιώθουμε λόγω του ότι έχουμε εξισρροπήσει την εσωτερική μας πίεση με αυτη του περιβάλλοντος, η αλήθεια όμως είναι οτι έχει τεράστιες τιμές οπότε φαντάζομαι οτι θα συμπιέζει ως ένα βαθμο και αυτή το αναδυόμενο όρος.

Κατηγορηματικά όχι. Οι ανυψωτικές δυνάμεις από τις πανίσχυρες τάσεις που αναπτύσσονται στο φλοιό και ορθώνουν τις οροσειρές, είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερες από οποιαδήποτε δύναμη ατμοσφαιρικής πίεσης.

Βέβαια για να επανέλθω στον Πλούτωνα μήπως χρειάζεται κάποια κρισιμη μάζα σε ένα ουράνιο σώμα για να έχει τέτοιες γεωλογικές διαδικασίες;

Νομίζω ναι. Δεν ξέρω ποια είναι αυτή η κρίσιμη μάζα, αλλά είναι μια πολύ λογική υπόθεση. Θα έλεγα ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όχι μόνο η μάζα, αλλά η μάζα σε συνδιασμό με τις παλιροικές δυνάμεις που δέχεται το σώμα από γειτονικά βαρυτικά πεδία, όπως λέω στο προηγούμενο ποστ.

Μήπως ο Πλούτων είναι πολύ μικρός για να φιλοξενεί βουνά στην επιφάνεια του; Και κάτι τελευταίο. Ο Πλούτωνας είναι στις παρυφές του Ηλιακού συστήματος και λογικά ένεκα και της αραιής του ατμοσφαιρας, θα βομβαρδίζεται ανηλεώς απο πάσα μεγέθους διαστημικό βράχο οπότε μήπως ενδέχεται να έχει εντελώς ισοπεδωμένη επιφάνεια;

Δεν είμαι βέβαιος ότι επειδή είναι στην άκρη βομβαρδίζεται ανηλεώς. Υποθέτω πως όχι. Ο Ερμής είναι αυτός που βομβαρδίζεται ανηλεώς, λόγω της εγγύτητάς του με τον Ήλιο. Δηλαδή, για τον εντελώς αντίθετο λόγο.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα υποθετικά μιλώντας επειδή ο Πλουτων δεν πιστεύω να έχει ενεργό θερμό πυρήνα και τόσο ενεργές ενδογενείς δυνάμεις και σίγουρα όχι ηφαίστεια και αποκλείωντας την βαρύτητα και την ατμοσφαιρική πίεση, υπάρχει περίπτωση να έχει πανύψηλα όρη συγκριτικά με της Γής εξαιτίας των παλλιροικών δυνάμεων που δέχεται απο τον Ποσειδώνα;

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω πως όχι.

Νομίζω πως δεν δέχεται παλιροικές δυνάμεις από Ποσειδώνα.

Απλώς οι περίοδοι περιφοράς τους περί τον Ήλιο έχουν ένα συντονισμό 2:3

Αραιά και που, δήθεν πλησιάζουν μεταξύ τους, μοναχικοί, μη-συνοδοιπόροι, στη φθαρτή αιωνιότητα των παρυφών της πλανητικής μας γειτονιάς.

Νο tidal forces applicable here.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γνώμη σου πια είναι; Δύναται να έχει πανύψηλες οροσειρές ή αυτό είναι άτοπο για τον Πλούτωνα;

 

Είθε ο λαμπερός Απόλλωνας να μας φωτίζει όλους.

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα ότι δεν τίθεται θέμα οροσειρών με την κλασσική ένοια της ορογεννετικής διαδικασίας, λόγω μικράς μάζας, και έλλειψης μηχανισμού παλιροικών δυνάμεων. Εδώ αφήνω ένα παράθυρο μήπως και επιδρούν παλιροικές δυνάμεις από το Χάροντα, πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατόν ή όχι. Θα έλεγα όχι, με πολλές επιφυλάξεις.

 

Αν υπάρχουν υψομετρικές διαφορές - που σίγουρα υπάρχουν σε μικρό ή μέτριο βαθμό, αυτό θα οφείλεται στο βίαιο παρελθόν του ηλιακού μας συστήματος μερικά δισ. έτη παλαιότερα, όταν τα αντικείμενα της ζώνης Κuiper όπου ανήκει ο Πλούτων, υπέστησαν πλήγματα και πλαστικές παραμορφώσεις από τις μεταξύ τους συγκρούσεις.

Στα μικρότερα τέτοια σώματα προσέδωσαν ακανόνιστο (πατατοειδές) σχήμα, στα δε μεγαλύτερα, όπως ο Πλούτωνας, διατηρήθηκε κάπως καλύτερα η σφαιρική συμμετρία.

Το Hubble νομίζω έχει φωτογραφήσει στον Πλούτωνα φωτεινές και σκοτεινές περιοχές με πολύ μεγάλη διαφορά φωτεινότητας, και εικάζεται ότι οφείλεται στην ύπαρξη πάγου (μεθανίου, αζώτου και νερού) στα λευκά σημεία ή εκτεθειμένων πετρωμάτων στα σκούρα σημεία.

Μόλις στείλουν οι Αμερικανοί τη διαστημοσυσκευή τους στον Πλούτωνα, φαντάζομαι να φωτιστούμε όλοι μας.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου είχα διαβάσει (ή παρακολουθήσει, δεν θυμάμαι..) οτι το μέγεθος των βουνών έχουν άμεση σχέση με το μέγεθος του πλανήτη, ή μάλλον καλύτερα με την μαζα του, αφού αυτή έχει άμεση σχέση με την δύναμη της βαρύτητας.

Το θέμα λοιπόν είναι, οτι ενα βουνό (ή οροσειρά) δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να ξεπεράσει ενα συγκεκριμένο υψόμετρο, αλλιώς θα "γκρεμιστει" απο το ίδιο του το βάρος.

Νομίζω οτι αυτό εννοεί ο φίλος Δίας.

 

Θυμάμαι μάλιστα οτι έκανε σύγκριση του Ολυμπου στον Αρη, και των δικών μας Ιμαλαϊων.

(υπήρχε κάποιος τύπος νομίζω ή θεωρία, που έδινε το μέγιστο ύψος..)

 

Εχει ενδιαφέρον πάντως, θα δω μήπως το ξαναβρώ, και θα ενημερώσω.

 

Χμ ενδιαφέροντα αυτά που λες, αλλά νομίζω ότι ο λόγος που ο Άρης έχει ψηλότερα βουνά από τη Γη, είναι κυρίως λόγω του ότι ο Άρης δεν έχει κινούμενες τεκτονικές πλάκες, οπότε, μια θερμή κηλίδα στον φλοιό (όπως είναι τώρα η Ισλανδία ή η Χαβάη) εναποθέτει συνέχεια τα υλικά στο ίδιο σημείο, και γι'αυτό δημιουργήθηκαν τέτοια πανύψηλα βουνά.

 

Επιπλέον, στην Γη παίζει φοβερό λόγο ο παράγοντας διάβρωση. Από την ατμόσφαιρα, από τον καιρό, από τη θάλασσα. Επίσης, σκέψου ότι στη Γη μετράμε το υψος των βουνών από την επιφάνεια της θάλασσας, ενώ στους άλλους πλανήτες από την επιφάνειά τους. Για σκέψου όμως ότι τα 7/10 της Γης καλύπτονται από θάλασσα, και από αυτά το 80% είναι ωκεάνιος πυθμένας (~4km πιο χαμηλά από την επιφάνεια). Οπότε, τι ορίζεις ως "επιφάνεια" στη Γη?

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστή παρατήρηση.

Σε απόλυτα νούμερα τοτε, το Εβερεστ (8800m) συν το μεγαλύτερο βάθος που ξέρουμε μέχρι σήμερα, στην τάφρο των Μαριαννών (11000m)

μας κάνουν περίπου 20.000m

Συν, οτι εχεις δίκιο και περι διάβρωσης, και τεκτονικών πλακών, (μην ξεχνάμε οτι ο Ολυμπος, είναι ηφαίστειο)

Μάλλον η ερώτηση εδω είναι, οχι τι ορίζουμε ως επιφάνεια, εδω στην Γη (καθώς έχουμε ενα σταθερό σημείο, την επιφάνεια του νερού) αλλα πως μετράμε το ύψος των βουνών σε άλλους πλανήτες, αφού εκεί δεν υπάρχει ενα "παγκόσμιο" σταθερό υψομετρικό σημείο, να αρχίσουμε το μέτρημα.

 

Υποθέτω οτι υπολογίζουμε το μέσο υψόμετρο σαν σημείο 0 (π.χ. με τον ίδιο τρόπο οι ωκεανοί μας, έχουν μέσο βάθος 3800m)

τουλάχιστον αυτό μου έρχεται σαν ο πιο λογικός τρόπος μέτρησης... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστό αυτό με το υποθαλάσσιο ύψος των βουνών. Το είχα ξεχάσει εντελώς. Μπράβο Canopus.

Για τον Πλούτωνα τι πιστεύεις; Ειναι δυνατόν να έχει ψηλές οροσειρές;

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μην κολλας τοσο με το υψος των οροσειρων ..

το θεμα ειναι αν υπαρχουν οροσειρες γενικα ασχετου υψους..

η ΜΟΝΗ διαδικασια γενεσης και δημιουργιας οροσειρων ειναι οι ενδογενεις γεωλογικοι παραγοντες..( ηφαιστειακη δραστηριοτητα και ενεργες τεκτονικες πλακες)

και οι 2 παραπανω παραγοντες προυποθετουν στερεο φλοιο που υπερκειται ενος ημιρευστου μανδυα..( εγω δεν γνωριζω τι ισχυει στον πλουτωνα)

το υψος των οροσειρων τωρα εχει σχεση και με την ηλικια τους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αυτό που λέτε για την άβυσσο στις Μαριάννες είναι λάθος. Τον Όλυμπο στον Άρη τον μετράνε από τη βάση του, τους πρόποδες, και όχι από το χαμηλότερο σημείο της επιφάνειας του πλανήτη. Δεν υπάρχει σύγκριση. Ο Όλυμπος είναι τρεις φορές ψηλότερος από το Έβερεστ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η ΜΟΝΗ διαδικασια γενεσης και δημιουργιας οροσειρων ειναι οι ενδογενεις γεωλογικοι παραγοντες..( ηφαιστειακη δραστηριοτητα και ενεργες τεκτονικες πλακες)

και οι 2 παραπανω παραγοντες προυποθετουν στερεο φλοιο που υπερκειται ενος ημιρευστου μανδυα..( εγω δεν γνωριζω τι ισχυει στον πλουτωνα)

το υψος των οροσειρων τωρα εχει σχεση και με την ηλικια τους

 

Κάποιος πολύ σωστά είπε ότι το ύψος των οροσειρών έχει σχέση και με τις παλιρροικές δυναμεις ενός τεραστίου σώματος κοντά στον πλανήτη. Το να υπάρχουν ηφαίστεια στον Πλούτωνα το αποκλείω 99% κάτι που κατά συνέπεια αποκλείει και την ύπαρξη ενεργού θερμού πυρήνα ετσι δεν είναι; (απορία) Αν όντως ισχύουν αυτά κλίνουμε προς την άποψη οτι ο Πλούτωνας είναι μια νεκρή έρημος απο μικρές πέτρες κρατήρες και πάγο;

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιος πολύ σωστά είπε ότι το ύψος των οροσειρών έχει σχέση και με τις παλιρροικές δυναμεις ενός τεραστίου σώματος κοντά στον πλανήτη. Το να υπάρχουν ηφαίστεια στον Πλούτωνα το αποκλείω 99% κάτι που κατά συνέπεια αποκλείει και την ύπαρξη ενεργού θερμού πυρήνα ετσι δεν είναι; (απορία) Αν όντως ισχύουν αυτά κλίνουμε προς την άποψη οτι ο Πλούτωνας είναι μια νεκρή έρημος απο μικρές πέτρες κρατήρες και πάγο;

 

Εμμ να σου θυμίσω ότι ο δορυφόρος του Ποσειδώνα Τρίτων έχει "ηφαίστεια" (Γκέιζερς κατά ακρίβεια) από άζωτο, το οποίο, θερμαινόμενο μάλλον από τον Ήλιο (μπορεί να θυμάμαι και λάθος, και να οφείλεται στην ανάδρομη τροχία γύρω από τον Ποσειδώνα, όσοι ξέρουν ας με διορθώσουν), εκτοξεύεται από την επιφάνειά του σε μεγάλους πίδακες (σαν της Ιούς όχι, αλλά αρκετά χιλιόμετρα ψηλούς). Τους πίδακες αυτούς τους ανακάλυψε ο Voyager II το 1989 και να έχεις υπ'όψιν σου ότι ο Τρίτων και ο Πλούτων είναι πιθανό να μοιάζουν πάρα πολύ, καθ'όσον ο Τρίτων --πιο μεγάλος από τον Πλούτωνα-- (και αυτό δικαιολογείται από την ανάδρομη τροχιά του) είναι πιθανότατα ένα ακόμα αντικείμενο της ζώνης Kuiper που παγιδεύτηκε από τον Ποσειδώνα.

 

Επιπλέον, στην επιφάνεια του Τρίτωνα, ο Voyager είδε σημάδια σαν το permafrost που βλέπουμε στη Γη. Αυτά δεν μπορεί να θεωρηθούν οροσειρές, χονδρικά?

 

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το New Horizons θα βρει γκέιζερς και μικρές οροσειρές (που προκλήθηκαν από το Πέρμαφροστ ή τη γρήγορη συστολή του πυρήνα του) και πολλούς-πολλούς κρατήρες (Υπενθυμίζω εδώ ότι από τους παγωμένους δορυφόρους των Ουρανού-Ποσειδώνα μόνο η Μιράντα έχει μεγάλες οροσειρές, και αυτό γιατί διελύθηκε και ξαναενώθηκε πολλές φορές στο παρελθόν).

 

Αλλά ό,τι και να πιστευούμε/προβλέπουμε πρέπει πάντα να περιμένουμε το αναπάντεχο και να μην αποκλείουμε τίποτα. Έτσι δε γίνεται συνέχεια με τις διαστημικές απόστολές? It's a brave new world, guys!

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον Ερμή υπάρχει το Λεκανοπέδιο Caloris, το οποίο περιτρυγιρίζεται από οροσειρά που δημιουργήθικε από πρόσκρουση μετεωρήτη. O μετεωρήτης αυτός χτήπισε τον Ερμή όταν αυτός ήταν δεν είχε ψυχθεί και στερεοποιηθεί τελείως. Το ωστικό κύμα της σύγκρουσης διαπέρασε τον πλανήτη και δημιούργησε το λεκανοπέδιο αυτό.

 

mt-mercury-map2-icon.jpg

FG08_024.jpg

 

Θα μπορούσε κάτι παρόμοιο να συμβεί και στον Πλούτωνα; :-k

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το permafrost:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Permafrost

 

Όσον αφορά αυτά που λέει ο φίλος terring δεν αποκλείεται καθόλου να έχει συμβεί κάτι τέτοιο καθ'όσον υπάρχει και ο δορυφόρος Μίμας του Κρόνου που έχει έναν ακόμα μεγαλύτερο (αναλογικά) κρατήρα. Επιπλέον, με το δεδομένο του ότι ο Πλούτων αποτελείται από υλικά που υγροποιούνται ευκολότερα (από ένα κρουστικό κύμα λ.χ.) αυτό θα μπορούσε να συμβεί αρκετά εύκολα.

 

Το θέμα είναι ότι τότε μιλάμε για "ορογένεση"??? Π.χ. τα τείχη του κρατήρα Herschel είναι 5 km ψηλά (γιγαντιαία για ένα φεγγάρι με διάμετρο 400 χιλιόμετρα, θα ήταν σαν το Έβερεστ να ήταν 150 km ψηλό περίπου) αλλά τα λες "οροσειρές"???

 

Ωραίο θέμα άνοιξε πάνω στην πλανητική γεωλογία :cheesy: =D> =D>

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ υπάρχει μια μικρή διαφορά ανάμεσα στον κρατήρα Χέρσελ του Μίμα και στο λεκανοπεδίου Καλόρις του Ερμή. Ο Χέρσελ σχηματίστικε εκεί ακριβώς που πρόσκρουσε ο μετεωρίτης, δεν έχουμε ορογένηση από μεταφορά κρουστικών κυμάτων πρόσκρουσης μετεωρήτη (του οποίου ο κρατήρας είναι στο άλλο ημισφαίριο).

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ένα σχετικό site πάντως διάβασα ότι ενδεχομένως ο Πλούτων να έχει ενεργή επιφάνεια. Το δέχεστε αυτό για ένα ουράνιο σωμα με μέγεθος το 1/5 της Σελήνης;

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι έχει ενεργή επιφάνεια, τουλάχιστον με τις μέχρι τώρα παρατηρήσεις........ :!: :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει ατμόσφαιρα, οπότε παίζει πολύ να έχει ενεργή επιφάνεια που να την τροφοδοτεί. Δυστυχώς πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι να φτάσει εκεί το New Horizons στις 15 Ιουλίου του...2015. :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης