Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τον τελευταίο καιρό έκανα μαι αναζήτηση για διαφορά θέματα αλλά τελικά έπεσα και πάνω σε κάποια άρθρα,μάλλον σπαράγματα πληροφοριών, σχετικά με την αρνητική μάζα και τώρα θέτω την ερώτηση, υπάρχει όντος;; διαδραματίζει κανέναν ρόλο;; δικαιολογείται από τις διάφορες(ισχύουσες) θεωρίες-προβλέπετε;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά κι εγώ έχω την ίδια απορία :-s

 

Δε γνωρίζω αν δικαιολογείται από τις θεωρίες που γνωρίζουμε ως τώρα πάντως σε καμία περίπτωση δεν αντιτίθεται σε καμία θεωρία φυσικής, όπως αυτές του Νευτωνα. Η αρνητική μάζα επί την επιτάχυνση στο 2ο νόμο του Νεύτωνα δεν ισοδυναμεί με μια απωστική δύναμη f? Με αρνητικά πρόσημα ισχύει πάλι F=m*a , αν και σε αυτή την περίπτωση το σώμα θα έχει αντίθετη φορά, συνεπώς και αντίθετη κατεύθυνση (-F=a*(-m)).

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Και κάτι άλλο: Σε ποιό μέρος στο Σύμπαν θα μπορούσε να υπάρξει άραγε αρνητική μάζα? Στέκει αυτό με κοινή λογική #-o ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαθηματικά προβλέπεται και αρνητική μάζα/ενέργεια (π.χ. στις λευκές τρύπες στις σκουληκότρυπες einstein-rosen) αλλά ακόμα και μιγαδική μάζα (ταχυόνια)

 

Το αν στέκουν φυσικά/σύμφωνα με την κοινή λογική :-note :-note :-note

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αρνητική μάζα επί την επιτάχυνση στο 2ο νόμο του Νεύτωνα δεν ισοδυναμεί με μια απωστική δύναμη f?

 

Δεν είμαι και κανα τσακάλι στη φυσική, οι φυσικοί του forum θα μας διαφώτιζαν καλύτερα. Αλλά όσον αφορά αυτό που λες, η απωστική δύναμη οφείλει το μειον της στο προσημο της ταχύτητας (που δηλώνει την αντίθετη φορά) και μάλλον όχι στο αρνητικό πρόσημο της μάζας.

 

Δεν κόβω και το κεφάλι μου βέβαια.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω κι εγω,χωρις βεβαια να βαζω το χερι μου στη φωτια.Το προσημο - δε σημαινει παντα αντιθετη φορα.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά Περιμένουμε και τις γνώμες των αστροφυσικών περί αρνητικής μάζας

 

Πολύ ενδιαφέρον είναι το σχετικό άρθρο της Βικιπέδια που μας λύνει κάμποσες απορίες

 

Αρνητική ενέργεια? Κοιτάξτε εδώ

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα!

:) Πιστεύω πως δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις στα μαθηματικά για να πεις μια τέτοια υπόθεση.Πιστεύω πως η αρνητική μάζα δεν μπορεί να υπάρχει γιατί η μάζα είναι μορφή ενέργειας.Και ως ενέργεια δεν μπορεί να είναι κάτι το αρνητικό.Η ενέργεια μετασχηματίζεται δεν έχει πρόσημο.

Βέβαια η γοητία της Φυσικής είναι αυτό! Δηλαδή το να ρωτάμε και να ανακαλύπτουμε, να ελέγχουμε και να τροποποιούμε τις παλαιότερες θεωρίες για να κατανοήσουμε τον κόσμο καλύτερα...

Έναν κόσμο τον οποίο αποτελούμε και εμείς οι άνθρωποι.

 

Γιάννης

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα αν και λίγο αργά(ή μάλλον πολύ...)

και ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

 

@ ourania

 

ενδιαφέροντα φαίνονται τα άρθρα

 

@ Γογωνάς Ιωάννης

 

Το θέμα πιστεύω δεν είναι αυτό καθώς κατά το ίδιο "τρόπο" υπάρχει και αρνητική ενέργεια ,δηλαδή δεν είναι απαγορευτική.

 

τώρα το αν τελικά όντος υπάρχει θα το δείξει ο χρόνος όπως πολλά άλλα,μην ξεχνάμε άλλωστε οτι παλαιότερα αγνοούσαμε και την αντιύλη όπως και την σκοτεινή...

 

 

Να κάνω τωρα μια ερώτηση,ολίγο βλακώδη,

αφού αυτή η εξωτική ουσία σε όλα είναι "ανάποδη" δεν θα μπορούσε να είναι απλά "τοποθετημένη ανάποδα" στην διάστασή μας ; όπως δηλαδή ένα υποθετικό ον,δισδιάστατο το οποίο πήραμε από το επίπεδό του και το επανατοποθετήσαμε ανάποδα,το αριστερό δεξιά και αντίστροφα, σε αυτή την περίπτωση αυτό θα προσπαθούσε να πάει δεξιά αλλά θα πήγνε αριστερά και αντίστροφα.Τι λέτε;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα πιστεύω δεν είναι αυτό καθώς κατά το ίδιο "τρόπο" υπάρχει και αρνητική ενέργεια ,δηλαδή δεν είναι απαγορευτική.

 

Μια πολύ σημαντική παρατήρηση, η έννοια της αρνητικής ενέργειας δεν έχει καμιά απολύτως φυσική σημασία, το μόνο που μπορούμε να μετρήσουμε είναι διαφορές ενέργειας -έτσι αν θέσουμε την ενέργεια που έχει ένα σύστημα δύο σωμάτων που βρίσκονται σε άπειρη απόσταση 0 τότε αν έλθουν πιο κοντά η ενέργεια τους θα είναι πράγματι αρνητική αλλά αυτό απορρέει από τον αυθαίρετο ορισμό που δώσαμε για κάποια κατάσταση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζήτηση για το ίδιο θέμα έγινε και στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3746

Σωστά καταλάβατε, εγώ έφτιαξα το άρθρο στην Βικιπαίδεια :wink: :mrgreen:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης