Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι έχουμε διαβάσει ότι το σύμπαν διατηρεί τη ενέργεια του σταθερή, δηλ δεν έχει απώλειες αλλά ούτε και δημιουργία ενέργειας ή ύλης απο το μηδέν, αυτό σημαίνει ότι το σύμπαν εκτελεί ταλάντωση και αφού είμαστε στο χρονικό διάστημα της διαστολής διανύουμε το Τ/2 της περιόδου της ταλάντωσης, ωστόσο παρατηρήσεις απο του επιστήμονες και πειράματα υποστηρίζουν ότι το σύμπαν είναι επίπεδο με κάποιες φυσικά συνέπειες! Παρατάσω την ανακοίνωση του physics πάνω στο θέμα:

Ο χάρτης της ακτινοβολίας μικροκυμάτων, που δημιούργησαν οι επιστήμονες του MAXIMA, στηρίζει τα συμπεράσματα που προέκυψαν με βάση τις παρατηρήσεις του ΒΟΟMERANG, ότι δηλαδή το σύμπαν είναι επίπεδο, μία έκφραση που σημαίνει ότι ο χώρος έχει τις ιδιότητες που περιγράφει η Ευκλείδεια Γεωμετρία, όπως, για παράδειγμα, ότι δύο παράλληλες δεν τέμνονται ποτέ.

Το γεγονός ότι τα συμπεράσματα από τα δύο πειράματα απέδωσαν όμοια αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικό, σύμφωνα με τον Σόουλ Χάνανι, καθηγητή Φυσικής από το Πανεπιστήμιο της Μινεσότα. Και τα δύο πειράματα επιβεβαίωσαν διακυμάνσεις που συνηγορούν υπέρ της άποψης ότι το σύμπαν είναι επίπεδο, και όχι καμπύλο (είτε με θετική είτε με αρνητική καμπυλότητα), και αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται κάποια στιγμή στο μέλλον να σταματήσει να διαστέλλεται και να περάσει σε φάση συρρίκνωσης, αλλά θα διαστέλλεται εις το διηνεκές.

 

:arrow: Εν τέλει είναι δυνατόν το σύμπαν να είναι επιπεδο και σαν αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος να διαστέλεται επ άπειρον :?: :?: :?:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

katarxin kalimera,

 

den iparxei kamia fisiki sinoxi sto oti to siman einai klisto sistima kai sto oti kanei talantwsi .... pws sou irthe afto ?? kai i poio trantaxti apodixi oti den simbainei afto einai oti to simban einai telika thermodinamika klisto sistima alla opos les parakatw arxizei na apodiknoietai oti den einai pallomeno .

 

oso gia tin geometria tou. i geometria den kathorizei ton tipo tou simpantos alla i piknotita. fisika kai mporei na einai efklidio alla na exei toso mikri piknotita pou den tha mporesei pote na antistathei stin arxiki ormi tou sistimatos.....

 

na eisai kala

 

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα αρχήν φίλε μου δεν μπορείς να μου αποδείξεις τουλάχιστον προς το παρόν ότι το σύμπαν δεν είναι κλείστο σύστημα όπως άλλωστε και εγώ για το αντίθετο, όλα αυτά είναι θεωρίες και ο καθένας δέχεται αυτή που του φαίνεται πιο λογική, αυτό είναι σίγουρο! Απο εκεί και πέρα πρέπει να σου πώ ότι δεν μπορείς τουλάχιστον αυτήν την εποχή να πείς ότι υπάρχει κάτι άλλο εκτός απ΄το σύμπαν που υπάρχουμε εφόσον δεν νοήται προς το παρόν εξωτερικός παρατηρητής για το σύμπαν άρα το σύμπαν λογικότατα μέχρι να θεωρηθεί εξωτερικός παρατηρητής (που το ελπίζω!) είναι κλειστό σύστημα πάντα σε σχέση με την θέση του εσωτερικού παρατηρητή του τεράστιου συστήματος που λέγεται σύμπαν! Όσο για το επίπεδο σύμπαν δεν μπορώ να καταλάβω φίλε μου πως είναι δυνατόν λόγω της γεωμετρίας του να διαστέλεται επ άπειρον και αφού γινέται αυτό κάποια στιγμή πρέπει η πυκνότητα του να μηδενιστεί σχεδόν, πράγμα που σημαίνει ότι σε κάποιο χρόνο θα σταματήσει να διαστέλλεται λόγω μηδενικής πυκνότητας, τι γίνεται τότε; :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kalimera kai pali.

ma o ORISMOS tou simpantos proipothetei oti einai kleisto sistima. FISIKA kai exei apodixtei oti to simpan einai kleisto sistima. alimono an den itan. afto den einai astronomia einai apli fisiki. twra fisika dai diafono me to oti i PIKNOTITA THA MIDENISTEI ?????? estw kai enan koko ilis na exei to simpan i piknotita apokliete na midenisti. sou xanalew oti i geometria den exei kamia sxesi me to an einai epitaxinomeno i' oxi.

 

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας την κουβέντα σχετικά με το σχήμα και την εξέλιξη του σύμπαντος, σκεφτόμουν με τη λογική και δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ με την άποψη του Κώστα σχετικά με τη μηδενική πυκνότητα. Μάλλον η απάντηση του Δημήτρη με ικανοποιεί καθώς με την κοινή λογική η ύλη του σύμπαντος ποτέ δεν θα είναι μηδενική όσο και αν αυτό διασταλεί.

 

Για την εξέλιξη του σύμπαντος, τουλάχιστον από αυτά που διαβάζει κανείς σε διάφορα περιοδικά ή σελίδες στο δίκτυο, λέγεται πως θα διαστέλεται ασταμάτητα χωρίς να υπάρχει η κρίσιμη μάζα που θα το σταματήσει.

 

Ξέρετε βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα, το μόνο πρόβλημα όμως είναι πως δυστυχώς σε τόσο σύνθετα θέματα, εμείς οι απλοί ενδιαφέροντες περί της αστρονομίας (οχι εσυ Δημήτρη!) δεν μπορούμε να έχουμε μια πρακτική εμπειρία καθώς χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις αστρονομίας που πολύ λίγοι από εμάς έχουν. Εξάλλου από οσο γνωρίζω τα συμπεράσματα για την μορφή και εξέλιξη του σύμπαντος βγαίνουν από τη σύνθεση πολλών επιστημώνων που ασχολούνται με διαφορετικά πεδία.

 

Σε τέτοια θέματα δυστυχώς η έτοιμη τροφή είναι η μοναδική οδός για τη γνώση...

 

Φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρότι διακρίνω ότι είστε φιλαράκια φίλοι μου σας πληροφορώ ότι και εγώ φυσικός σπουδάζω, και ότι παρόλο που δεν είμαι τόσο εξειδικευμένος στο θέμα μπορώ να πώ πως μηδενισμός πάντα υπάρχει έστω και αν ισχύει ότι για να μηδενιστεί ο όγκος του σύμπαντος θα τείνει στο άπειρο! Ωστόσο τα ζητούμενα της πυκνότητας και περί του σύμπαντος είναι αρκέτα αστήρικτα αν αναλογιστούμε στα αμέτρητα λάθη του παρελθόντος! Περιμένω πάντος μία λιγότερο απόλυτη άποψη μια και είναι λάθος στην εποχή μας να είμαστε απόλυτοι!!!

Φιλικά Κώστας! :roll:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

hi there ...

 

nai to kako pou einai stin filia ????

 

anyway, den iparxei kamoia apoliti apopsi. apla pistevw ta dedomena tis kathe xronikis stigmis tis epistimimis arkei na einai axiopista. kai ta simerina dedomena afta lene. eite to theloume eite oxi. apo tin alli paratirw ena link metaxi tis theorias kai twn paratirisewn. opote giati oxi ??? otan erthoun stin epifaneia kapoia alla stixeia to xanasizitame.

 

kali sinexeia me tis spoudes sou

 

dimitris

 

kwsta ( k_astrophotographer ) ta leme apo konta. kales paratiriseis stis 8/6 kai xairetismous sti lina.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα πρόβλημα στην υπόθεση του μηδενισμού της πυκνότητας. Για να φτάσει το σύμπαν να να έχει μηδενική πυκνότητα πρρέπει να διασταλεί τόσο που να φτάσει στο άπειρο. καθώς διαστέλεται με πεπερασμένη ταχύτητα χρειάζεται άπειρος χρόνος για να γίνει αυτό. Το να περάσει άπειρος χρόνος είναι μαθηματική θεώρηση και όχι πραγματικότητα. Ποτέ συνεπώς το σύμπαν δεν θά φτάσει να έχει μηδενική πυκνότητα. Άν υποθέταμε ένα σύμπαν πού είναι άπειρο ήδη και δέν χρειάζεται άπειρος χρόνος για να γίνει άπειρο κάλιστα θά μπορούσαμε να υποθέσουμε οτι περιέχει και άπειρη ύλη. Έτσι και πάλι άπειρο/άπειρο είναι απροσδιόριστη διαίρεση πάντως δεν μας κάνει 0. Συνέπως ούτε εκεί υπάρχει μηδενική πυκνότητα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα μάλλον μας παρεξήγησες καθώς δεν υπάρχει λόγως για να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ώστε να υπερισχύσει κάποια άποψη. Μην το παίρνεις με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν υπήρξε ποτέ τέτοια πρόθεση. Επίσης χαίρομαι που εσυ σπουδάζεις φυσική και θα δεις τα πράγματα από μια οπτική πλευρά που εγω δυστυχώς ποτέ δεν θα καταφέρω να παρατηρήσω καθώς δεν έχω το θεωρητικό υπόβαθρό.

 

Ξανά φιλικά για όλους

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ανησυχείτε παιδιά απλά είδα τα προφίλ σας και είπα ότι πιθανών να έιστε φίλοι και μάλιστα συμφωνείτε αφού εγώ με τον κοντινότερο φίλο μου στο astrovox τον Αλέξανδρο διαφωνούμε συνέχεια λόγω ότι είναι συντηριτικός μέχρι μούχλας! Για αυτό χαίρομαι που υπάρχουν έστω και στη θεσσαλονίκη τέτοιοι φίλοι! Όσο για την απροσδιόριστη μορφή που τέθηκε άπειρο/άπειρο απλά είναι ένα μαθηματικό κόλλημα της σύνχρονης μαθηματικής επιστήμης που δεν μπορεί να νοήσει ακόμη κανείς γι' αυτό κιόλας βρίσκουμε κόλπα για να το ξεπερνάμε αφού αποτελεί και φιλοσοφικό θέμα! Εν κατακλείδι αυτό δεν είναι λόγος για το μηδενισμό ή όχι του σύμπαντος αλλά το ίδιο το μεγαλείο του! :!:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

'Οσο μαθηματικό κόλημα είναι το άπειρο/άπειρο άλο τόσο μαθηματικό κόλημα και όχι πλεον της μαθηματικής επιστίμης είναι και η ύπαρξη μηδενισμού τής πυκνότητας. Και αυτό γιατί άν δείς το θέμα χωρίς τύπους θα βγάλεις το συμπέρασμα που έβγαλε ο φίλος ο messier51 ότι έστω και έναν κόκο ύλης να έχει το σύμπαν δέν πρόκειται ποτέ να μηδενιστεί η πυκνότητά του. Ο μηδενισμός της πυκνότητας προκύπτει απο ένα καθαρά μαθηματικό τύπο πού δεν είναι άλλος απο τον τύπο άπειρο/άπειρο. Δέν μπορεί κάποιος να βγάζει μαθηματικά συμπεράσματα από έναν τύπο και μετά τόν ίδιο τύπο να τόν χαρακτηρίζει ώς μαθηματικό κόλημα της επιστίμης μή αποδεχόμενος έτσι το αποτέλεσμα που δέν τον βολέβει.

Καταρχήν πρέπει να διευκρινίσουμε τήν διαφορά μηδενιστεί σχεδόν με μεδενιστεί. Είναι δύο παραπλήσιες ίσως ένοιες όμως έχουν μία πολύ σοβαρή διαφορά. Η πρώτη είναι κάτι υπαρκτό η δεύτερη κάτι ανύπαρκτο και μόνο θεωρητικό. Μπορούμε να συνεχίσουμε μία συζήτηση πάνω στην βάση της σχεδόν μηδενικής πυκνότητας. Άρα λοιπόν το ερώτημα άν θά σταματήσει να διαστέλεται το σύμπαν λόγω μηδενικής πυκνότητας δέν υφίσταται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου πρέπει να σταματήσεις να είσαι απόλυτος ότι και αν έχεις σπουδάσει ακόμα και τα πάντα να 'ξερες δεν θα ήσουν απόλυτος πόσο μάλλον που τώρα που μετά απο μερικούς αιώνες ,αν υπάρχει ο άνθρωπος,

θα λένε οι τότε άνθρωποι ότι λέγαμε ανοησίες! Και δεν προσπάθησα ποτέ να αψηφήσω κάτι που δε με βολέυει ,άμα ήξερες πόσες φορές έμαθα πράγματα που δε με βόλευαν και τα αποδέχτηκα, δεν ήμουν ποτέ φυγόπονος, το αντίθετο μάλιστα αλλά το θέμα του άπειρο/άπειρο μοίαζει λίγο με το πρόβλημα του πυθαγόρα πριν κάποιος ορίσει την έννοια της ρίζας που ενώ ήξερε ότι το άθροισμα των τετρεγώνων των δύο κάθετων πλευρών ήταν ίσο με αυτό της υποτείνουσας πρακτικά δεν του έβγαινε αλγεβρικά! Σκέψου το! :shock:

 

Φιλικά Κώστας! :wink:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υστερόγραφο: φίλε nik foe μια και μένεις Αθήνα μπορείς να συμμετέχει στις συναντήσεις της αστροπαρέας του Πειραιά, μπορείς να συννενοηθείς άμα ενδιαφέρεσαι στο forum Διευρίνουμε την παρέα του Πειραία ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι πως το ονόμασα ακριβώς!
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε

Για την παρέα του Πειραιά απάντησα ήδη στην συζήτηση που άνοιξε ο antony.

Νομίζω ότι δέν διαβάζεις καθόλου τα επιχειρήματά μου και πώς στηρίζω τήν αποψή μου. Έχω τήν εντύπωση ότι απλά λές αυτά πού θές να πείς χωρίς να σε ενδιαφέρει τι λέει ο άλλος αν έχει δίκιο η όχι. Δέν κάνουμε έτσι συζήτηση. Παράθεσέ μου συγκεκριμένα επιχηρήματα για την κατάριψη τών δικών μου αν θές να αποδείξεις ότι κάνω λάθος και μήν θέτεις επειχηρήματα τού είδους "μήν είσαι απόλυτος"

Έχω τήν εντύπωση ότι δέν υπάρχει λόγος να συνεχίσω αυτήν τήν συζήτηση μιάς που ενώ εγώ παραθέτω συγκεκριμένα επιχειρήματα εσύ απλά πετάς ιδέες αστήρικτες και όταν στις ανατρέπουν αρχίζεις να λές πράγματα τού είδους: "Κάποια στιγμή θύμισέ μου να σου στείλω με email τους τύπους να μάθεις και εσύ". Σου δίνω άλλη μία ευκαιρία να μου πείς πώς έβγαλες το συμπέρασμα της μηδενικής πυκνότητας. Άν μου απαντήσεις φιλοσοφικά θα σου απαντήσω και εγω φιλοσοφικά. Αν μου απαντήσεις μαθηματικά θα σου απαντήσω και εγώ μαθηματικά. Διάλεξε το γήπεδο. Αν πάλι δέν θές και αρκεστείς στις απαντήσεις του τύπου: "Δεν έχεις καταλάβει καλα τα πράγματα πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει την αλήθεια" τότε με συχωρείς αλλά δέν θά συνεχίσω μιάς που δέν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για μένα. Ούτε θέλω να σου αποδείξω ότι είμαι ανώτερος ούτε θέλω να κάνω τόν έξυπνο. Απλά όταν βλέπω κάτι που μου φαίνεται στραβό θέλω να επεμβαίνω. Ίσως κάποια στιγμη ξεφύγω από αυτήν τήν ουτοπιστική ιδέα να αλλάξω τον κόσμο και γίνω πιό ρεαλιστής και καταλάβω ότι ό κόσμος δέν αλλάζει. Ίσως τελικά ή δύναμη που μέ κινεί να μην είναι αυτή άλλά τό γεγονός ότι εγώ μέσα απο τήν τριβή αυτή γίνομαι καλύτερος. Αν αποδειχτεί ότι έχω λάθος με την μηδενική πυκνότητα τότε ακόμα καλύτερα για μένα θά έχω μάθει κάτι. Αλλα παρακαλώ πολύ θέλω απόψεις με επιχειρήματα.

 

Υστερόγραφο: Διάβασε σε παρακαλώ ξανά αυτά πού λέω στα προηγούμενα μυνήματα. Κάτι σου έχει ξεφύγει.(Hint αυτό που σου έχει ξεφύγει είναι ότι δέν διαφωνώ με αυτό πού λές για το άπειρο/άπειρο αλλά ότι ο ισχυρισμός σου για την μηδενική πυκνότητα προκύπτει από ακριβώς αυτόν τον τύπο πράγμα που σημαίνει πολλά στά οποία έχω ενστάσεις)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας τις ανακοινώσεις των φίλων γύρω από το θέμα αυτό φοβάμαι πως η συζήτηση εξετράπη από το αρχικό ερώτημα αν δηλαδη: Είναι δυνατόν το σύμπαν να είναι επιπεδο και σαν αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος να διαστέλεται επ άπειρον. Το θέμα αυτό έχει λυθεί θεωρητικά λίγο καιρό μετά τη δημοσιεύση της ΓΘΣ (παρατηρησιακά αν και συγκλίνουν οι απόψεις ότι το σύμπαν θα διαστέλλετα επ' άπειρον παραμένει ανοιχτό ερώτημα ακόμα).

 

Το σύμπαν όχι απλά μπορεί να είναι επίπεδο και να διαστέλλεται επ' άπειρον, αλλά εφόσον είναι επίπεδο θα διαστέλλεται επ' άπειρον οπωσδήποτε, με ολοένα όμως επιβραδυνόμενο ρυθμό και όταν φτάσει να έχει περάσει άπειρος χρόνος θα πάψει να διαστέλλεται αλλά ήδη θα έχει άπειρες διαστάσεις.

 

Αναφορικά με το κλειστο ή ανοιχτό σύμπαν έχω την εντύπωση πως έχει γίνει σύγχυση δύο διαφορετικών εννοιών. Το σύμπαν είναι κλειστό θερμοδυναμικά σύστημα. Αυτό προκύπτει κατευθείαν από τον ορισμό του σύμπαντος, όντας το "όλον" δεν υπάρχει κάτι με το οποίο μπορεί να αλληλεπιδράσει ώστε να είναι ανοιχτό θερμοδυναμικά σύστημα. Η άλλη έννοια με την οποία χρησιμοποιείται ο όρος κλειστός έχει να κάνει με την καμπυλότητα ενός χώρου. Αν είναι θετικά καμπυλωμένος (δηλαδή από σημείο εκτός ευθείας δεν διέρχεται καμιά παράλλη, το ανάλογο σε δύο διαστάσεις μιας σφαιρικής επιφάνειας) ονομάζεται κλειστό, το αρνητικά καμπυλωμένο (από σημείο εκτός ευθείας άγονται άπειρες παράλληλες, πχ η επιφάνεια μιας σέλλας) ονομάζεται ανοιχτό.

 

Το αν τώρα θα είναι θετικά, αρνητικά καμπυλωμένο ή επίπεδο είναι άμεση συνάρτηση της πυκνότητας του όπως έχει ήδη ειπωθεί. Τέλος θέτοντας το ερώτημα του μηδενισμού της πυκνότητας μόνο μετά από άπειρο χρόνο ίσως μηδενιστεί, αλλά δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτό το θέμα οπότε θα προτιμήσω να μη πω περισσότερα.

 

Φίλε Κωνσταντίνε αυτά τα ερωτήματα θα τα δεις με αναλυτικές απαντήσεις και τεκμηριωμένες με εξισώσεις στη σελίδα 359 του βιβλίου του Βαγιονάκη "Σωματιδιακή Φυσική και Κοσμολογία", σίγουρα θα υπάρχει στη βιβλιοθήκη της σχολής σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sto mono pragma pou diafwnw file Heal einai sto exis :

 

 

Το σύμπαν όχι απλά μπορεί να είναι επίπεδο και να διαστέλλεται επ' άπειρον, αλλά εφόσον είναι επίπεδο θα διαστέλλεται επ' άπειρον οπωσδήποτε, με ολοένα όμως επιβραδυνόμενο ρυθμό και όταν φτάσει να έχει περάσει άπειρος χρόνος θα πάψει να διαστέλλεται αλλά ήδη θα έχει άπειρες διαστάσεις.

 

oi simerines paratiriseis twn ipernainofanwn se allous galaxies lene oti to simpan giastelete epitaxinomena. einai logiko gia ena epidedo simpan na giastelete me epitaxinomeno rithmo, alla aftan les oi metriseis.....

 

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω με αυτό που αναφέρεις, όντως έχω ακούσει και εγώ ότι με βάση τις παρατηρήσεις το σύμπαν διαστέλλεται επιταχυνόμενα. Παρόλα αυτά θεωρώντας αποκλειστικά τις εξισώσεις της ΓΘΣ και την λύση τους το σύμπαν πρέπει να διαστέλλεται (είτε επίπεδο είναι είτε όχι) επιβραδυνόμενα γιατί η βαρύτητα έχει μόνο ελκτικό χαρακήρα.

Για να διαστέλλεται επιταχυνόμενα πρέπει το ίδιο το σύμπαν να έχει μια ιδιότητα που να αντίκειται στην βαρύτητα. Εδώ μάλιστα επανέρχεται το πρόβλημα της κοσμολογικής σταθεράς, αν δηλαδή ο χώρος είναι στατικός ή έχει από μόνος του μια δυναμική συμπεριφορά (να δράσει ως όρος πηγής έλξης ή άπωσης στις εξισώσεις της ΓΘΣ).

Νομίζω πως είναι μια κλασική περίπτωση ασυμφωνίας παρατήρησης και θεωρίας και το μόνο που πρέπει να περιμένουμε είναι να αποφανθούν οι ειδικοί επί του θέματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης