Jump to content

Νεος Χαρτης του Ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νεος χάρτης, μια φοβερή δουλειά που αξίζει να την έχετε εκτυπωμένη:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/1566727/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

 

ftp://ia340909.us.archive.org/2/items/Mag_7_Star_Atlas/Mag_7_Star_Atlas.pdf

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπωσδήποτε πολύ καλή δουλειά!!

 

Για όσους το εκτυπώσουν (αυτό ή οποιονδήποτε χάρτη) προσοχή, εκτυπώστε σε κάτι καλύτερο από το απλό χαρτί των 80 γραμμαρίων ανά τετραγωνικό μέτρο καθώς έχει την τάση να ζαρώνει από την υγρασία πολύ εύκολα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή προσπάθεια, χρησιμότατος για όποιον δεν έχει καθόλου χάρτες. Εναλλακτικά, σε σχέση με την παραπάνω πρόταση του Ανδρέα, μπορεί κάποιος να εκτυπώσει σε κοινό χαρτί Α4 και μετά να τοποθετήσει τα φύλλα μέσα σε πλαστικές θήκες τύπου ανάποδου «Π» (με άνοιγμα δηλαδή μόνο προς τα επάνω) για ντοσιέ και να τις δέσει μέσα σε κάποιο ντοσιέ με μαλακό ή σκληρό εξώφυλλο, ανάλογα με τις προτιμήσεις του.

 

Ειδικότερα: Από μια πρόχειρη σύγκριση του πρώτου φύλλου του χάρτη αυτού (mag. 7) με τον «The Cambridge Star Atlas» του Will Tirion (mag. 6.5), διαπίστωσα ότι μοιάζουν πολύ, με τις εξής διαφοροποιήσεις για τον χάρτη του Andew Johnson:

+ περιέχονται ελαφρά περισσότερα άστρα (λογικό).

+ τα άστρα δεν έχουν ως προς την θέση τους διαφοροποιήσεις από αυτά του Tirion.

+ υπάρχουν ήδη σηματοδοτημένοι επάνω στον χάρτη οι αστερισμοί.

- αρκετά άστρα ονοματισμένα με αριθμούς στον Tirion, δεν ονοματίζονται.

- περιέχονται λιγότερα μη αστρικά αντικείμενα (περίπου 550 κατά δήλωση του Johnson σε αντίθεση με τα 900 του Tirion).

- υπάρχουν κάποιες ελαφρές αποκλίσεις ως προς την τοποθέτηση και τον προσανατολισμό των γαλαξιών, ενώ και το ίχνος των τελευταίων πάνω στο χαρτί εμφανίζεται κατά τι μεγαλύτερο, και άρα ίσως κάπως ασαφές για την εύρεσή τους.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, συνιστάται για όποιον δεν έχει παρατηρησιακό χάρτη.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπάρχει βέβαια και αυτός ο ενναλακτκός, δωρεάν, χάρτης του φίλου μας του Τακη (Toshimi) :D

 

 

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atlas_85/atlas_85.htm

 

Η τοποθέτηση των εκτυπώσεων σε πλαστικές διαφανείς θήκες, όπως προτείνει ο Papgeo, είναι πολυ σωστή αν θέλουμε να τις προφυλάξουμε και να διατηρηθούν.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ εγω παλια ημουν υπερ των πλαστικων θηκων.Αλλα οταν αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω σκετο χαρτι ειδα πως ειναι καλυτερα.Με το πλαστικο γυαλιζει το κοκκινο φως επανω του κ δεν μπορω να εστιασω τα ματια μου στον χαρτη.

Το εχει προσεξει κανεις?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το πλαστικο γυαλιζει το κοκκινο φως επανω του κ δεν μπορω να εστιασω τα ματια μου στον χαρτη.

Το εχει προσεξει κανεις?

 

Παναγιώτη είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά και υπάρχουν πλαστικές θήκες που είναι ψιλό ματ και δεν γυαλίζουν τόσο όσο οι απλές.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι Δημητρη, ούτε το ψιλό ματ βοηθάει σε αυτο που λέει ο Παναγιώτης. Διαχέεται περιεργα το φώς και δημιουργούνται "στιγματακια" που κουραζουν περισσότερο. Γνωμη μου είναι οτι αφού τέτοιους χαρτες τους έχουμε ηλεκτρονικά, τοτε μπορουμε να τους χρησιμοποιούμε απλα και οταν ενα φυλλο καταστρεφεται από την υγρασία στο τελος της νυχτας, τοτε το αντικαθιστούμε με νεα εκτύπωση.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Δημητρη επειδη παρατηρουμε πολλες φορες μαζι εγω κ ο Κωστας εχουμε βγαλει τα ιδια συμπερασματα.Κ των δυο τα ματια κανουν τσιου ακομη κ σε ματ διαφανειες.Με το βιβλιο που μου εδωσες δεν εχω κανενα προβλημα κ ουτε εχουν παθει τα φυλα τπτ.Κ απο υγρασια τι να σου πω.Να φανε κ οι κοτες.

Κ κατι ακομη.Το προβλημα με τις διαφανειες το εχω μετα απο καμια ωρα παρατηρησης.Ισως να ειναι κ θεμα κουρασης.Γι αυτο ρωταω αν εχει παρατηρησει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πλαστικοποίησα χάρτες και ειναι μια χαρα. Το φως διαχέετε σωστά επάνω τους χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, και δεν τους παίρνει και ο αέρας

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι πολύ ωραίος χάρτης. Έχω εκτυπώσει και την προηγούμενη έκδοση (όπου τοποθέτησα τα φύλλα σε ματ ζελατίνες-δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερο πρόβλημα να πω την αλήθεια) και γενικά έχω τους χάρτες αυτούς πάντα κοντά για να θυμάμαι κάποια messier. Ειδικά για αρχάριους είναι ένας εύχρηστος χάρτης με αρκετές πληροφορίες και η νέα έκδοση είναι αναβαθμισμένη! Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως προς τις ζελατίνες/διαφάνειες, όταν αυτές έχουν ανώμαλη επιφάνεια τύπου σαγρέ, τότε σίγουρα το προσπίπτον φως του φακού μπορεί να διαχέεται περίεργα ή και προβληματικά. Προσωπικά, οι ζελατίνες που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα φροντίζω να είναι όσο το δυνατόν πιο λείες, ομοιόμορφες και καθαρές οπτικά. Τόσο την ημέρα, όσο και τη νύχτα λειτουργούν – τουλάχιστον για μένα – απροβλημάτιστα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικότερα: Από μια πρόχειρη σύγκριση του πρώτου φύλλου του χάρτη αυτού (mag. 7) με τον «The Cambridge Star Atlas» του Will Tirion (mag. 6.5), διαπίστωσα ότι μοιάζουν πολύ, με τις εξής διαφοροποιήσεις για τον χάρτη του Andew Johnson:

+ περιέχονται ελαφρά περισσότερα άστρα (λογικό).

+ τα άστρα δεν έχουν ως προς την θέση τους διαφοροποιήσεις από αυτά του Tirion.

+ υπάρχουν ήδη σηματοδοτημένοι επάνω στον χάρτη οι αστερισμοί.

- αρκετά άστρα ονοματισμένα με αριθμούς στον Tirion, δεν ονοματίζονται.

- περιέχονται λιγότερα μη αστρικά αντικείμενα (περίπου 550 κατά δήλωση του Johnson σε αντίθεση με τα 900 του Tirion).

- υπάρχουν κάποιες ελαφρές αποκλίσεις ως προς την τοποθέτηση και τον προσανατολισμό των γαλαξιών, ενώ και το ίχνος των τελευταίων πάνω στο χαρτί εμφανίζεται κατά τι μεγαλύτερο, και άρα ίσως κάπως ασαφές για την εύρεσή τους.

 

Ο αστροχαρτης του Tirion ποιος ειναι?

Υπαρχει καποιο link? Thanks!

 

Κι εγω εκτυπωσα τον χαρτη του Andrew Johnson. Σε απλo χαρτι (80gr/cm^2) και βλεπουμε.

 

Τα εξωαστρικα ειναι μια χαρα. Ακομα και 550 ΝGC και Messier ειναι μια χαρα.

 

Αυτο που με πειραξε πιο πολυ ειναι οτι στα πιο μεγαλα αστρα δεν εχει τα κανονικα τους ονοματα (τα αραβικα) και δεν τα αναγνωριζω ευκολα.

 

Τα αστρα με ενα κυκλακι και παυλα αναμεσα ξερει κανεις τι ειναι? Μεταβλητοι αστερες φανταζομαι?

 

 

Γενικα πολυ καλη προσπαθεια.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικότερα: Από μια πρόχειρη σύγκριση του πρώτου φύλλου του χάρτη αυτού (mag. 7) με τον «The Cambridge Star Atlas» του Will Tirion (mag. 6.5), διαπίστωσα ότι μοιάζουν πολύ, με τις εξής διαφοροποιήσεις για τον χάρτη του Andew Johnson:

+ περιέχονται ελαφρά περισσότερα άστρα (λογικό).

+ τα άστρα δεν έχουν ως προς την θέση τους διαφοροποιήσεις από αυτά του Tirion.

+ υπάρχουν ήδη σηματοδοτημένοι επάνω στον χάρτη οι αστερισμοί.

- αρκετά άστρα ονοματισμένα με αριθμούς στον Tirion, δεν ονοματίζονται.

- περιέχονται λιγότερα μη αστρικά αντικείμενα (περίπου 550 κατά δήλωση του Johnson σε αντίθεση με τα 900 του Tirion).

- υπάρχουν κάποιες ελαφρές αποκλίσεις ως προς την τοποθέτηση και τον προσανατολισμό των γαλαξιών, ενώ και το ίχνος των τελευταίων πάνω στο χαρτί εμφανίζεται κατά τι μεγαλύτερο, και άρα ίσως κάπως ασαφές για την εύρεσή τους.

 

Ο αστροχαρτης του Tirion ποιος ειναι?

Υπαρχει καποιο link? Thanks!

 

Κι εγω εκτυπωσα τον χαρτη του Andrew Johnson. Σε απλo χαρτι (80gr/cm^2) και βλεπουμε.

 

Τα εξωαστρικα ειναι μια χαρα. Ακομα και 550 ΝGC και Messier ειναι μια χαρα.

 

Αυτο που με πειραξε πιο πολυ ειναι οτι στα πιο μεγαλα αστρα δεν εχει τα κανονικα τους ονοματα (τα αραβικα) και δεν τα αναγνωριζω ευκολα.

 

Τα αστρα με ενα κυκλακι και παυλα αναμεσα ξερει κανεις τι ειναι? Μεταβλητοι αστερες φανταζομαι?

 

 

Γενικα πολυ καλη προσπαθεια.

 

Τον χάρτη του Tirion δεν τον κατεβάζεις από κάπου, γιατί είναι βιβλίο προς πώληση: http://www.amazon.com/Cambridge-Star-Atlas-Wil-Tirion/dp/0521560985

 

Όσο για άστρα με κυκλάκι και παύλα που ρωτάς, υποθέτω, πρόκειται για την ένδειξη που υποδηλώνει διπλά ή πολλαπλά αστρικά συστήματα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μικρή προσθήκη για τον συγκεκριμένο χάρτη

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/1581722-Legend.pdf

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τύπος είναι φοβερός, μολις τελείωσε και ένα ευρετήριο αντικειμένων για τον καταπληκτικό του χάρτη... :D

http://www.siaris.net/astro/atlas/ObjIndex.pdf

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xμ, υπαρχει περιπτωση να προστεθουν στον καταλογο οι αποστασεις των αντικειμενων? Θα με ενδιεφερε παρα πολυ το συγκεκριμενο ζητημα
www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο συγκεκριμένος χάρτης μάλλον απογοητευτικός είναι. 1000 φορές προτιμότερος ο επίσης "freeware" του Taki. Τον κατέβασα και απογοητεύθηκα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφέστατα ο χάρτης του Taki είναι πολύ πιο λεπτομερής, είναι όμως και 130 σελίδες περίπου...Αυτός είναι μόνο 20 και είναι αρκετά εύχριστος, δεν χάνεσε. Είναι ένας αρχικός χάρτης.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφέστατα ο χάρτης του Taki είναι πολύ πιο λεπτομερής, είναι όμως και 130 σελίδες περίπου...Αυτός είναι μόνο 20 και είναι αρκετά εύχριστος, δεν χάνεσε. Είναι ένας αρχικός χάρτης.

 

για όλους εμας που γνωρίζουμε σε πολυ μικρό βαθμο τον ουρανό και δυσκολευόμαστε χωρίς τα GoTo, ειναι ενας πολυ χρήσιμος χάρτης. Πρέπει να πω οτι η δουλειά που έχει κανει μου αρέσει πολυ

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης