Jump to content

Panoptic 24mm ή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.

 

Έχοντας ήδη τα παρακάτω προσοφθάλμια :

1)Hyperion 13 mm 68ο

2)Hyperion 17 mm 68ο

3) Orion Ultrascopics 30 mm 52ο

4) Skywatcher Super Plosl 32mm 52ο

και Celestron Focal reducer f/6.3

σκεφτόμουν να αγοράσω ένα από τα α)panoptic 24 mm 68ο ή β) pentax SΜC-XW 20 mm 70ο

Θέλω να ρωτήσω πιο από τα δύο προτείνεται ή κι’ αν η διαφορά τιμής

από έναν π.χ. Hyperion 21 mm δεν αξίζει την διαφορά που θα δει κάποιος κατά την παρατήρηση , σε σχέση με αυτούς του δύο.

Το τηλεσκόπιό μου είναι 6’’ SC και παίρνει προσοφθάλμια 1,25’’.

 

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Νίκο, χάρηκα που άκουσα νέα σου και ότι ασχολείσαι ενεργά με την παρατήρηση :)

Σχετικά με το ερώτημά σου: Δεν έχω εμπειρία από προσοφθάλμια pentax, αλλά έχουν φανατικούς φίλους και κάποιοι τα προτιμούν από αυτά της televue. Τώρα σε σχέση με τους panoptic, δεν έχω τον 24άρη, αλλά κοντά σε αυτό το διαμέτρημα έχω τον 19άρη και τον 27άρη. Μόνο καλά λόγια μπορώ να πω γι αυτά τα προσοφθάλμια, καθαρό πεδίο χωρίς παραμορφώσεις από άκρη σε άκρη. Μοναδικό μείον είναι η ελαφρά κύρτωση που έχουν στο πεδίο (pincushion), η οποία βέβαια φαίνεται μονάχα κατά τη διάρκεια της ημέρας και μόνο όταν παρατηρείς κάποια ευθεία γραμμή - με λίγα λόγια μόνο αν πας ψάχνοντας ...

Η διαφορά σε σχέση με τους hyperion είναι αισθητή.

Να σου προτείνω μία ακόμα επιλογή;

Ο panoptic 22: έχει περίπου το FOV του 20άρη nagler και περισσότερο από κάθε άλλο panoptic αυτή τη spacewalk αίσθηση. Μειονεκτήματα: είναι αρκετά ογκώδης, αν και ελαφρύς, και έρχεται με "φούστα" 2 ιντσών. Επίσης, δεν προσφέρεται για binoviewer σε αντίθεση με τον 24άρη.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, πρόσεξε γιατί είτε "μπλέξεις" με την pentax είτε με την televue, δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής :wink:

Βέβαια είναι ευχάριστα μπλεξίματα, αλλά μάλλον ...ακριβά :mrgreen:

Καλή συνέχεια και καλές αγορές.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ηλία.

 

Κατ’ αρχάς συγχαρητήρια για τις πάρα πολύ ωραίες αστροφωτογραφίες σου.

Εγώ την Δευτέρα (μετά από τρεις! μήνες) παρέλαβα την neximage.

Ε και …… (από ότι διαβάζω στο astrovox) όπως αναμενόταν ο καιρός είναι χάλια.

Σκέφτομαι και για μία canon αλλά τότε …. θα χάσουμε όλο το καλοκαίρι.

Τέλος πάντων . Μάλλον κλείνω υπέρ του pentax γιατί μου δίνει μεγαλύτερη μεγέθυνση και πεδίο 0,933o ενώ ο panoptic με 1,088o είναι πιο κοντά στο 1,040o του Orion Ultrascopics .

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην αστροφωτογράφιση.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε dyonik μιας κ εχεις SC φανταζομαι πως θα εχεις μεγαλη εστιακη αποσταση.Ισως να μην χρειαζεσαι τοσο ακριβους προσοφθαλμιους.

Οσον αφορα τους pentax κ panoptic δεν μπορω να σε βοηθησω μιας κ δεν εχω παρατηρησει ποτε με αυτους.Εχω ομως ενα nagler 11 κ σε σχεση με τον Hyperion 13 ειναι η νυχτα με την μερα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nivan δεν ξέρω ποιος και αν τους εισάγουν στην Ελλάδα.

Έχω σκοπό να τον παραγγείλω από Αμερική ($340).

Φίλε filiatra η απόσταση του τηλεσκοπίου μου είναι 1500mm και με τον Focal reducer γίνεται 945mm.

Η διαπίστωση που κάνεις μεταξύ του 11mm nagler και 13mm μου είναι αρκετή ώστε να μη πάρω hyperion .

Σ’ ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα πρόσφατα για τους Pentax, έμαθα πως τους φέρνει το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

Αν έχω κατάλαβει καλά, δεν τους εισάγει κατευθείαν από Αμερική, αλλά συνεργάζεται με μια γερμανική εταιρία και τους παραγγέλνει μέσω αυτής.

Αν δεν κατάλαβα καλά, παρακαλώ διορθώστε με γιατί μ ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nivan δεν ξέρω ποιος και αν τους εισάγουν στην Ελλάδα.

Έχω σκοπό να τον παραγγείλω από Αμερική ($340).

Αν ειναι ετσι κοιτα πρωτα Ευρώπη:

http://www.telescope-service.com/pentax/start/pentaxstart.html#XW

 

Απο εδώ πρέπει να τα φέρνει και το Πλανητάριο, αλλά δεν ειμαι σίγουρος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι , από κάποιες τιμές που έχω δει , στην Αμερική τα εισαγόμενα προιόντα δεν έχουν και μεγάλες διαφορές από αυτές της Ευρώπης.

Αλλά μαζί με κάποια άλλα εξαρτήματα που σκέφτομαι να παραγγείλω τελικά κάνουν μια υπολογίσιμη διαφορά.

Θα τα παραλάβουν εκεί και μετά θα μου τα στείλουν ταχυδρομικώς.

 

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι, γραφεται και με κ εκτός απο c.

http://www.teleskop-service.de/pentax/pentax.htm

 

Θελει μονο λιγο προσοχη γιατι σε πολλα προιοντα, αλλες τιμες εχει το αγγλικο κι αλλες το γερμανικο σάιτ.

Οι εγκυρες θεωρουνται του γερμανικου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο τότε με το καλό να παραλάβεις :) Θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος. Σχετικά με την ψηφιακή: βάλτο μπροστά! Είναι ένα αξεσουάρ που θα χαρείς και θα έχεις αποτελέσματα άμεσα. Σε συνδυασμό με την σχετικά μικρή εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου, θα βγάλει θαύματα! Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάποια καινούρια 400d. Με μια μεταχειρισμένη 300άρα θα κάνεις δουλειά σου με το 1/3 του κόστους - τουλάχιστον μέχρι τα βγούνε στην αγορά φθηνές αστρονομικές κάμερες με μεγάλο εμβαδόν CCD (του χρόνου και βλέπουμε). Πάντως, μια και έχεις δικούς σου ανθρώπους στην άλλη μεριά του Ατλαντικού, μελλοντικά δες και την περίπτωση του Astromart.

Πραγματικά χάρηκα που άκουσα νέα σου.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης