Jump to content

Erwtisi gia Barlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Einai dynaton na xrhsimopoisw Barlow 2x , 3x se prosofthalmio 4mm 6,3mm ktl.Genika me oloys toys prosofthalmious mporw na xrisimopoiw ton Barlow. Episis ston f6 (6mm)=83x mporw na balw Barlow 2x , 3x gia 166x 249x.

Eyxaristw

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ola eksartontai apo tin poiotita ton optikon kai ton prosofthalmion kai kata deftero logo apo ti diametro. Gia na xrisimopoiisis stous planites megethinsi pano apo diakosia peninta me tileskopio 4 - 10 intson kai na sou deinei endiaferon eidolo tha prepei kai oi atmospherikes sinthikes na einai poli kales kai to tileskopio na exei kalitera optika apo ta sinithismena. Aftos einai o logos pou oi times ton tileskopion kai ton prosofthalmion diaferoun. Ena tetraintso mporei na exei apo eneninta xiliades mexri kai enamisi ekatomirio. Enas prosofthalmios apo deka xiliades mexri diakosies xiliades....Rikse mia matia sto www.scopereviews.com
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο,

 

Θεωρητικά η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση που μπορεί να φτάσει ένα τηλεσκόπιο είναι ίση με 50 φορές την διάμετρο σε ίντσες ή 2 φορές την διάμετρο σε mm. Στην περίπτωση του Konus motor 500, είναι (50 Χ 4,5 = 225Χ ή 2 Χ 114 = 228Χ). Με το προσοφθάλμιο των 6 mm μπορείς να φτάσεις σε (F500 / 6mm = 83X) άρα με barlow 2X θα φτάσεις τα 166Χ. Me barlow 3X θα φτάσεις 249Χ.

 

Ολα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο. Με Barlow στο δικό μου τηλεσκόπιο έχω φτάσει τα 300Χ (114 mm διάμετρο, 900 fl, 6mm προσοφθάλμιο = 900/6 = 150 * 2 = 300Χ). Η ποιότητα του ειδώλου είναι αρκετά κακή. Για το δικό μου τηλεσκόπιο νομίζω πως τα 200Χ είναι το πρακτικό του όριο. To ίδιο πρέπει να ισχύει και για το δικό σου, μιας και είναι στην ίδια κατηγορία (φθηνά, entry level τηλεσκόπια).

 

Πέτρος

 

[ 02-09-2001: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: psordinas ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ta oikonomika mou den einai kai ta katallhla.Prosfata kateleiksa sto Konus motor 500. F500 f/4,3 114mm. Einai to prwto ttileskopio poy pernw. Ayto dinetai me F6 6mm kai H20 mm Apla ithela na kserw an xrisimopoiontas kapion Barlow 2x i 3x mporw na ftasw me kales atmosfairikes synthikes se megenthinseis tis takshs 166x 180x h 200x

me katallhlous prosfthalmious px

Possl 8mm 62,5x with barlow 3x =187,5x

h akoma ston 6mm pou dinei 83x an mporw na parw 166x me barlow 2x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης