Jump to content

Skywatcher: εμπειριες υπαρχουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια! Χαρηκα που βρηκα το site αυτο, πολυ βοηθητικο ειναι και ωραια να εχει κανεις παρεα στην Ελλαδα!

Ειμαι απο την Αγγλια και μενω στην Ελλαδα κοντα 15 χρονια τωρα (ποτε περασανε;;!) Ασχολουμαι με την αστρονομια απο πολυ μικρο παιδι (οταν ειχαμε και πολυ λιγοτερη φωτορυπανση ακομα και στο χωριο μου στην Αγγλια). Λογω υπερβολικο (πιστευω πια!) αισθημα υπευθυνοτητας, υποχρεωσεων, καλα και ελλειψη οικονομικης δυνατοτητες - παντα υπηρξαν συνθηκες που βαση λογικης (και οχι θελησης η παθους) δεν επετρεψαν την αγορα ποτε ενος τηλεσκοπιου ουτε με δωσανε :cry: .

 

Το παθος το κρατησε ζωντανο με την ελπιδα οτι μια μερα θα παρω, με τα βιβλια και περιοδικα (αλλα οχι επθισκεψεις σε μαγαζια - ποναγε υπερβολικο να το κανω!) και με τη χρηση των ματιων μου και των απλων 10χ50 κυαλια που εχω. Και εχω δει πολλα και ωραια πραγματα παρα το αστιγματισμο που με παιδευε μεχρι που πηρα γυαλια - και τι αποκαληψη ηταν εκεινη τη βραδια οταν για πρωτη φορα ειδα πραγαματικα οτι τα αστερια φαινονται σαν τελιτσες φωτος και οχι σαν μικρες μουζουρες!!! WOW!!!

Anyway, to cut a long story short (hee hee) σε λιγα ετη φτανω τα 40 και παρ'ολα που μαζευουμε λεφτα για την αγορα σπιτιου (αντε και ποσα χρονια ακομη;;;!!) Αποφασισα οτι δεν παει αλλο, αν συνεχιζουμε ετσι δεν θα παρω ποτε τηλεσκοπιο. Τα τηλεσκοπια των ονειρων μου (ζημια που κανουν τα ωραια περιοδικα!) δεν προκειται να παρω ... απο σχετικη ερευνα που εκανα εχω ημι-κατεληξει σε ενα 8" Skywatcher Dob. Ωραια ειναι το EQ βαση αλλα αυξανει το κοστος αρκετα και αυτο για να ειμαι καλυμενη απο πλευρας συζηγου πρεπει να το αποφευγω!!! Ετσι κι'αλλιως τον ουρανο τον ξερω καλα - πιο δυσκολο στην Αθηνα βεβαια απο στην ορεινη Αρκαδια που εινα τα συμπεθερικα μου, με τα dark skies!) οποτε δεν μου προβληματιζει ιδιατερα το Dob mount. Και αν θελησω καποτε, μπορω και να παρω EQ mount καποια στιγμη.

 

Πως τη βλεπετε σαν πρωτη αγορα (να καταφερω και το συζηγο βεβαιως);;

Θα ηθελα απο σας τις εμπεριες με τη χρηση των dobs και σχετικα με τα Skywatcher προιοντα. Εξω βλεπω το skywatcher HEQ5 σε καλυτερη τιμη απο εδω αλλα φοβαμαι παρα πολυ τη μεταφορα του, και να το φερνω καμια φορα απο αγγλια μονη μου δεν το βλεπω ευκολο.

 

Υπαρχει στην Αθηνα μαγαζι που εχει το ντομπ αυτο;; ξερω οτι το εχει στη Θεσσαλονικη - εχει παρει κανεις απο Θεσ. τηλεσκοπιο με μεταφορα ΕΛΤΑ η courier; Ηρθε καλα ;; επειδη ειμαι απο Αγγλια εχω και πολλες κακες δυστηχως εμπειριες με σπασμενα via ΕΛΤΑ. (εχουν βελτιωθει παρα πολυ ομως!!)

 

Sorry που σας κουρασα, απλως ηθελα να κανω introduction επειδη αρχαρια ειμαι μονο οσον αφορα να εχω τηλεσκοπιο (για το πως δουλευουν και ολα τα θεορετικα τους, + τα αστρ, μεσσιερ κλπ ειμαι OK)

 

 

Many thanks in advance

DZ

 

ΥΓ. και μια απορια/ερωτηση που ειναι επειδη δεν ειχα ποτε τηλ. ουτε σχ. με αυτο εχω δει γραμμενο πουθενα.... στα Newtonian (συνεπως και στα Dobs) εχουν το 2ο καθρεφτι το οποιο ετσω και λιγο μειωνει κατα n% το εισερχομενο φως, η απορια μου ειναι το εξης - οταν κοιταμε με τετοιο τηλεσκοπιο το 2ο μας καλυπτει ενα μερος του οπτικου πεδιου;; δηλ. εχουμε σκοταδι στο κεντρο του πεδιου;; η οχι επειδη αυτο που κοιταμε ειναι στο απειρο συνεπως και πολυ μακρια σε σχεση με το σημειο εστιασης;;

θανκσ! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες στην παρεα!

 

για την ερωτηση που θετεις μην σε προβληματιζει γιατι απλα δεν υφισταται

τετοιο θεμα. Ο δευτερευων καθρεπτης στελνει το φως στο προσοφθαλμιο

αλλα δεν προκαλει κενο στο πεδιο.

 

Αυτα σε πρωτη αναλυση.Αν ομως εξετασεις το θεμα λιγο περισσοτερο

θα δεις οτι το δευτ. κατ. προκαλει μειωση του φωτος πραγμα που τα

καθιστα λιγοτερο "ικανα" στο να αποδωσουν το τελικο ειδωλο στην ιδανικη

του μορφη: τα κατοπτρικα τηλ. υποφερουν απο αυτο το πραγμα δε σχεση

με τα διοπτρικα τηλ. σε πλαν. περισσοτερο και στο φεγγαρι θα δεις

μια διαφορα στο κοντραστ της εικονας. Η διαφορα αυτη ειναι μικρη

και πρεπει να "ψαξεις" για να την εντοπισεις. Παντως σε καμια περιπτωση

δεν προκαλειται "κενο" στην εικονα δηλαδη ενας σκοτεινος κυκλος στο κεντρο του πεδιου. το θεμα ειναι στη διαφορα αντιθεσης πραγμα που σχεδον εκμηδενιζεται οταν εχεις μεγαλη διαμετρο κατοπτρου και μικρο δευτ. κατ.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι λιγοτερη η επιφανια του δευτ. απο το

20% της επιφανειας του πρωτευοντος κατοπτρου για να μπορεις να πεις οτι το δευτ. δεν επηρεαζει στο ελαχιστο την εικονα.

 

 

Για το τηλ. δεν γνωριζω κατι αλλα ευχομαι να το παρεις με μια προτροπη:

αν ο συζυγος επιτρεπει προσπαθισε,εφόσον θα παρεις dob να παρεις 10''.

αν δεν γινεται λογω σπιτιου να εισαι σιγουρη οτι και οι 8'' ειναι αρκετες για

πολλα ομορφα αντικειμενα.

 

 

Τελος θελω να σε ρωτησω αν εχεις δει μεσα απο τηλεσκοπιο για να ξερεις

τι να περιμενεις και να μην απογοητευτεις οπως πολυς κοσμος που εχει

την εντυπωση οτι θα δει σαν να κοιτα μεσα απο το hubble.

 

Ελπιζω να βοηθησα και για οτι αλλο θελεις να ρωτησεις μην διστασεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, αυτο υπεθεσα οτι γινεται, και εγω καπου ειχα διαβασει οτι <20% ειναι καλο αλλο τοτε μου εμενε και την απορια- εχω δει λιγες φορες και απο 8" SCT Celestron με ολα τα συμπρακαλα που πηρε ο συμπεθερος μου (μετα απο λιγες μηνες ασχοληση με αστρονομια!! αχ, τυχεροι που ειναι μερικοι! - και το πηρε με 500 λιρες μονο!)

Οποτε παρα την ανατροφη μου με περιοδικα ξερω οτι το ματι του Hubble δεν εχουμε, και ουτε τα φανταχτερα χρωματα στα νεφελωματα κλπ... παρα με τη φαντασια μας την ωρα που κοιταμε βεβαια! Και τοσα χρονια εκανε καλη εξασκηση η φαντασια μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dear Drzeus,

 

I am also planning to buy the same scope.

This will be my first scope after 2 years on naked eye and binoculars.

I have read numerous positive critics for it and I believe it is a good first choice.

My only preoccupation is that observing from Athens starhopping will be very difficult.

I have no experience with shipment through mail. I may go personally to Saloniki to get the scope.

 

Regards,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω μονο καλα reviews βρηκα, πιστευω πως ειναι καλη περιπτωση.απλως αν δεν υπαρχει στην αθηνα θα σκετω για τη θεσσαλονικη - θα τους ρωτησω και για τη μεταφορα κιολας, απο περιεργεια.

Μαλλον πρεπει να κανω υπομονη επειδη παω αγγλια σε 10 μερες και δεν μπορω να το παρω πριν τοτε ¨-(

Μεχρι νεοτερα ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου drzeus,

 

στην Αθήνα δεν νομίζω να μπορείς να το αγοράσεις. Πριν από μερικούς μήνες αγόρασα το ίδιο τηλεσκόπιο με τη HEQ5 και το έφερε στην Αθήνα η μεταφορική εταιρία που συνεργάζεται με την αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε, οι συσκευασίες είναι αρκετά ασφαλείς και ανθεκτικές ώστε είναι δύσκολο να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Εάν βέβαια μπορείς να το μεταφέρεις εσύ με δικό σου αυτοκίνητο θα είναι καλύτερο επειδή σίγουρα θα το προσέξεις περισσότερο.

Με το μαλακό στον σύζυγο ! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα γραψει email στη θεσσαλονικη την παρασκευη με καποια ερωτηματα ... και σημερα μου πηρανε τηλεφωνο να μου απαντησουν!

Τελικα θα το παραγγειλω και να ερθει με κουριερ (40Ε). Αγγελε, θα κοιταξα αυτα του Orion αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι αρκετα πιο ακριβο και πολυ πιθανον απ'οτι εχω διαβάσει να ειναι ακριβως το ιδιο τηλεσκοπιο απλως με την ετικεττα της Orion (βεβαια, εχεις το option με το Orion να παρεις το Ιntelliscope). Οποτε βλεπω να το παρω πριν παω αγγλια και να καθομαι αγγλια 15 μερες σαν σε αναμμενα καρβουνα για την επιστροφη μου!! Αχ περιπλοκη ζωη!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Exo paralavei apo thessaloniki (planitario) to diko mou tileskopio. Ena celestron nexstar 4gt.

 

 

Den eixa kanena problima oute kommatia to vrika :D Episis to service tmima itan poli eksipiretiko ki AMESO.

 

 

Opos kai na exei na koitakseis na agoraseis apo eksousiodotimena magazia stin Ellada.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι ειναι πολυ σωστοι ανθρωποι εκει περα. Και το Skywatcher 8" μου ηρθε μια χαρα! Και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη - το collimation ειναι οτι πρεπει και αυτα που βλεπω ...WOW!! Το NEAT (C/2001 Q4) το παρακολουθω εδω και 10+ μερες, πρωτα με τα κυαλια, αλλα δεν φαινεται να μας κανει πολλα πραγματα (θυμαμαι ποσο ωραιος ηταν ο Hyakutake). Ειχα τρελλα με τον Δια, τωρα ακομα πιο πολυ. Χθες ειδαι ενα μαυρο σημαδακι να περνα στο κατω μερος του - μου λεει το Starry Backyard οτι ηταν η σκια του Ganymede. Συναρπαστηκα πραγματα! (Και ας με κοιτανε οι γειτονες με περιεργο ματι!

Με το καλο να ερθει ο Αυγουστος και να παω στα βουνα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Drzeus,

 

Θα μπορούσες να περιγράψεις με ποιόν τρόπο μπορείς μέσω του Starry Nihgts Backyard να πάρεις πληροφορίες για τις θέσεις των δορυφόρων του Δία? Ποίο menu χρησιμοποιείς?

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sorry gia ta agglo ellinika - o pateras mou den exei balei to elliniko plhkt.!

Aplws epeleksa ton Dia ston oyrano kai ekana zoom zoom zoom. Nomizw pws mporeis na kaneis kai deksio klik ston Dia kai na pareis tis plhrofories kai apo 'kei.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης