Jump to content

Vixen short Barlow 2X VS Televue Barlow 2X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές παρέλαβα τον διπλασιαστή της Televue που παράγγειλα απο το πλανητάριο Θεσσαλονίκης και τον σύγκρινα με τον φτηνό αχρωματικό κοντό της Vixen.Ο πρώτος είναι στα 140 € σε προσφορά την στιγμή που είχα προμηθευτεί τον αντίστοιχο της Vixen στα 30 € ένα χρόνο πρίν.Όσον αφορά τώρα το παρατηρησιακό κομμάτι, γενικότερα είδα διαφορά αλλά όχι όσο μεγάλη θα περίμενε κανείς.Εκεί που πραγματικά αυτός της Televue έριχνε στον άλλον, είναι στο βινιετάρισμα.Με τον κοντό της Vixen είχα πολύ βινιετάρισμα, κάτι που δεν συμβαίνει ούτε στο ελάχιστο με αυτόν της Televue.Κατά τα άλλα, δεν είδα ουσιαστική διαφορά στις άκρες του πεδίου όπου το f/6 8ιντσο μου γίνεται f/12 και το είδωλο, ελάχιστα πιο οξύ.

 

Συμπέρασμα: Καλό είναι να προμηθευτεί κανείς έναν καλής ποιότητας barlow όπως Televue ή Meade, αρκεί να μην είναι κοντός.

Barlows.jpg.aaa933d55d5200c3ba10f520bf3c9f14.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια φίλε Νίκο!

Έκανες άριστη επιλογή. Έχεις δίκιο για τους κοντούς barlow καλό είναι να αποφεύγονται.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ποιότητας σε αυτά τα προσοφθάλμια...

 

Νομίζω αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τι σε συμφέρει απο πλευράς μεγενθύσεων ανάλογα με τα προσοφθάλμια και τη μέγιστη ωφέλιμη μεγένθυση του τηλεσκοπίου σου....ο Χ3 ή ο Χ2

 

 

έχω τον Χ3 και είμαι 100% ικανοποιημένος στην φωτογραφηση πλανητών..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως απο την σύγκριση σου, καθώς και απο τη δική μου εμπειρία, δεν νομίζω οτι αξίζει ο televue το 550% της τιμης του vixen, βασει απόδοσης...
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα, δεν είναι ανάγκη να προμηθευτείς όπωσδήποτε Barlow της Televue.Αρκεί να έχεις έναν ποιοτικό διπλασιαστή, κατά προτίμηση μακρύ.Αν συγκρίνεις δίπλα δίπλα, θα δεις και ο ίδιος πολλές διαφορές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλορίζικα Νικόλα!!! τα televue και η σειρά Powermate δεν παίζονται.

Αν και βέβαια δεν έχω, αλλά έχω ακούσει και πολύ θετικά σχόλια για τους Ultima και κάνουν μονάχα 90 ευρώπουλα.

 

Προσωπικά έχω 2 barlow και είναι Televue powermate το ένα 2.5Χ και το άλλο 5Χ.

Μάλιστα το 5Χ έχει την ιδιότητα και για barlow eyepiece projection αν θέλετε δείτε το σχετικό μου post :

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5585

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο 3Χ της Televue ειναι αψογος .

Ακομη θυμαμαι οταν με αυτον και ενα φακο << επιασα>> Κρονο στις 360 αλλα δυστυχως ηταν dobson και με σκουντισαν .

Σε τετοια μεγεθυνση δεν ειδα κανενα προβλημα ουτε με τη φωτεινοτητα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο 3Χ της Televue ειναι αψογος .

Ακομη θυμαμαι οταν με αυτον και ενα φακο << επιασα>> Κρονο στις 360 αλλα δυστυχως ηταν dobson και με σκουντισαν .

Σε τετοια μεγεθυνση δεν ειδα κανενα προβλημα ουτε με τη φωτεινοτητα .

 

Συμφωνώ και επαυξάνω...τον έχω και ... \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Πρίν λίγο ήμουν έξω και έκανα side by side δοκιμή με τους Vixen short & Televue Barlows και τον 13αρη Hyperion που ήταν επάνω τους.Στόχος δεν ήταν άλλος απο την σελήνη.Εκεί που πήγε το μάτι μου κατευθείαν, ήταν οτι με τον Vixen έβγαινε πολύ κόμη.Ειδικά όταν δεν είχα εστιάσει πλήρως, η κόμη που έβγαινε ήταν απλά απαράδεκτη! Με τον αντίστοιχο της Televue όμως, αυτό δεν γινόταν.Επίσης με τον δεύτερο, το είδωλο ήταν ελάχιστα πιο οξύ και η ρύθμιση της εστίασης λιγάκι ευκολότερη.Ακόμη ενα παράδειγμα λοιπόν με το οποίο ο Barlow της Televue δικαιολογεί την σαφώς υψηλότερη τιμή του σε σχέση με τον φτηνό κοντό Vixen.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω, πάντως, πως η σύγκριση ήταν... άδικη. Οι δύο αυτοί barlow δεν έχουν καμία σχέση ποιότητας (και τιμής). Εμένα το πραγματικό συγκριτικό που θα με ενδιέφερε θα ήταν το Televue vs Ultima... \:D/
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης