Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου στις 8'' (Skywatcher DOB ή Meade sc-8AT)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο και ύστερα από πολύ σκέψη (και μελέτη) αποφάσισα να στραφώ στις 8''. Μέχρι τώρα είχα καταλήξει στο Skywatcher DOB, που και πολύ φθηνό είναι (300 ευρώ), και ποιοτικό είναι. Το πρόβλημα είναι ότι είναι και τεράστιο και άρα δύσχρηστο. Γιαυτό το λόγο σκέφτηκα να στραφώ προς cassegrain μοντέλα, με πιο οικονομικό το sc-8AT της Meade.

 

Είναι καλό το συγκεκριμένο μοντέλο; (ούτε τα goto με ενδιαφέρουν ούτε τίποτα - μακάρι να έβρισκα ένα cassegrain χωρίς ρομποτικά)

 

Αξίζει να δώσω τα 5πλάσια λεφτά (1483 ευρώ στο Νομικό) απλά και μόνο για να είναι μικρότερο το τηλεσκόπιο; Από ότι είδα και τα δύο μοντέλα είναι στα ίδια κιλά περίπου. Σκεφτόμουν απλά ότι λόγω δυσχρηστίας το dob θα έμενε στο ράφι λόγω δυσχρηστίας αφού άντε να το κουβαλήσεις το από τη θεσσαλονίκη.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Χάρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσες να αγορασεις ξεχωριστα το σωληνα και ξεχωριστα τη στηριξη .

Ποιοι θ αεινια οι βασικοι σου στοχοι με το τηλεσκοπιο .

Σκευτεσαι και για αστροφωτογραφηση? (οποτε αν παρεις το dob θα χρειαστεις αργοτερα στηριξη .

Το νευτωνιο μπορει ν αειναι μεγαλο αλλα εινια ελαφρυ .Νομιζω οτι αν μπορεσεις να δεις απο κοντα το τηλεσκοπιο καποιου αλλου θ αδεις οτι δεν ειναι τοσσο δυσχρηστο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα διπλάσια χρήματα (ca 600 ευρω) μπορείς να αγοράσεις το Lightbridge 8" της Meade το οποίο είναι πιό portable από το Skywatcher:

 

http://www.opticsplanet.net/meade-lightbridge-telescopes-dobsonian-reflector-telescopes.html

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SC θέλει και βάση, η οποία είναι κ αυτή ογκόδης και άρα θα καταλήξεις πάλι με όγκο. Νομίζω ότι το dob υπερτερεί σε αυτό το θέμα.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο forum αναφέρθηκε ότι το Lightbridge στις 8" είναι περισσότερο μπελάς παρά ευκολία αφού θέλει ολόκληρη διαδικασία στησίματος/ξεστησίματος κάθε φορά.

Όλα τα cassegrain με βάση έχουν τον ίδιο όγκο; Λέτε δηλαδή ότι δεν συμφέρουν από άποψη φορητότητας;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χάρη,

 

Έχεις πέσει στην ίδια "λούμπα" που όλοι μας έχουμε πέσει λίγο πολύ.

Το ζήτημα Ογκος - Ιντσες - Φορητότητα ταλανίζει τους ερασιτέχνες εδω και καιρό. Θέτοντας κάποιους κανόνες πάντως:

 

Το 8 dob είναι όντως ογκώδες, και σίγουρα δεν αποθηκεύεται εύκολα, αυτό όμως δεν το κάνει και δύσχρηστο, θα έλεγα μάλιστα ότι στη λογική "γουστάρω να κάνω παρατήρηση τώρα αλλα ψιλοβαριέμαι να στήνω" υπερτερεί σαφώς απο τα Ισημερινά

 

Τα SC είναι σαφώς πιό κοντά απο τα αντίστοιχα Νευτώνια, έιναι όμως σημαντικά πιό βαριά και συνεπώς η στήριξη που θα έφτανε για ένα Νευτώνιο οριακά, στο SC θα είναι ανεπαρκής.

 

Μιά καλή Ισημερινή κοστίζει λεφτά και ανεξάρτητα με το ότι είναι πιο βολική στην αποθήκευση και την μεταφορά της, συνεχίζει να είναι παιδαιμός στο στήσιμο και την ευθυγράμμισή της.

 

Απο ότο βλέπεις, όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις και δυστυχώς καμμία απο τις δύο δεν είναι "αντικειμενικά" ή σωστή.

 

Εγώ πάντως να πώ ότι είχα ένα 10 Dob, έχω ένα 9,25 SC και παρ ότι τα δύο τηλεσκόπια δεν έχουν καμμία σχέση απο άποψη οπτικών (και τιμής δηλαδή μην το ξεχνάμε), πολλές φορές που είμαι κουρασμένος και θέλω να βγώ για παρατήρηση, αναπολώ το Dob μου με νοσταλγία

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφού πέρασα μιά βόλτα από το πλανητάριο, ομολογώ ότι το dob διαγράφεται από τη λίστα (είναι τεράστιο από κοντα!). Δεν έχω μόνιμο μέρος παρατήρησης και δεν είναι εύκολο να κάνω βόλτες αυτό το θηρίο κάθε βδομάδα...

 

Από το πλανητάριο μου προτάθηκε το NexStar 130 SLT γύρω στα 650 ευρώ, με το σκεπτικό να πάρω αυτό τώρα και αν βρώ μόνιμο χώρο να πάρω και ένα 10ιντσο dob. Αξίζει το συγκεκριμένο μοντέλο; Μήπως οι 5 ίντσες είναι πολύ λίγες; Μου άρεσε και το NexStar 6 SE αν και ξεφεύγει σε τιμή (περίπου 1500 ευρώ αν και στη σελίδα της celestron το έχει 1000 δολλάρια!)

 

Ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σκεφτομουν ως δεύτερο τηλεσκόπιο αφού μελλοντικά λέω να προχωρήσω σε αγορά μεγάλου dob (όταν βρω σταθερό μέρος να το έχω). Σε μικρά μεγέθη ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή για αυτό θα προτιμούσα κάτι με λίγες ίντσες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αλήθεια όχι. Βλέπω ότι ζυγίζει 18 κιλά, τα μισά σχεδόν από το αντίστοιχο των 8 ιντσών. Το έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις (μέγεθος, οπτικά, ευχρηστία); Θα άξιζε να τους προσθέσει κανείς μοτέρ για tracking; θα ήταν πολύ μεγάλη η επιβάρυνση στη τιμή τότε;

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι, είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος σχετικά με την επιλογή τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα. :D

Πρέπει να καταλάβεις τι ακριβώς είναι αυτό που θα κοιτάς με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που θα πάρεις τώρα!

Μπορεί όντως αγότερα να πάρεις και δεύτερο για άλλου είδους παρατηρήσεις (πχ ακριβο αποχρωματικό για παρατήρηση-φωτογράφιση πλανητών, τεράστιο dob για deep-sky παρατήρηση).

Εγώ για ικανοποιητική παρατήρηση σε πλανήτες αλλά και deep sky, καθώς και για μελλοντική αστροφωτογράφιση διάλεξα 8 ίντσες (ικανοποιητική διάμετρος) σε ισημερινή στήριξη καλής ποιότητας (Vixen GP-DX) με λίγο καλύτερα οπτικά (λ/6 αντί για λ/4 που διαθέτουν τα περισσότερα τήλε). Πήγε στα 1800 περίπου ευρώ αλλά άξιζε! Τα μοτέρ θα μου στοιχίσουν σχεδόν 700 ευρώ και δε βιάστικα να τα βάλω λόγω χρημάτων κυρίως.

Θέλω αρκετό χρόνο για να το στήσω αλλά δε με πειράζει. Με ένα dob στήνεις σε περίπου 1 λεπτό :evil: αλλά φωτογραφίες δεν έχει! :wink:

Κάνε συμβιβασμό και ψάξε καλά πριν πάρεις τήλε, δε χρειάζεται να βιαστείς!!!! [-X

Σίγουρα σε κάτι θα χάσεις (χώρο, βάρος, φωτογραφία ή αρκετά χρήματα...).

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SC θέλει και βάση, η οποία είναι κ αυτή ογκόδης και άρα θα καταλήξεις πάλι με όγκο. Νομίζω ότι το dob υπερτερεί σε αυτό το θέμα.

 

Τουλάχιστον με SC προλαβαίνεις να δεις 5-6 στόχους, με το dob προλαβαίνεις να ψάξεις εναν!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα διπλάσια χρήματα (ca 600 ευρω) μπορείς να αγοράσεις το Lightbridge 8" της Meade το οποίο είναι πιό portable από το Skywatcher

 

Στο forum αναφέρθηκε ότι το Lightbridge στις 8" είναι περισσότερο μπελάς παρά ευκολία αφού θέλει ολόκληρη διαδικασία στησίματος/ξεστησίματος κάθε φορά.

 

δε ξέρω αν είναι περισσότερος μπελάς το lightbridge....

 

πάντως από όσο είδα στο site της meade είναι στα ίδια περίπου κιλάκια με το skywatcher.....

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να σκέφτεται κανει truss τηλεσκόπιο για 8" και 10" και να δώσει τα διπλά λεφτά. Από 12" αρχίζει να έχει νόημα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης