Jump to content

Newtonian collimation masterclass!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εστιαστής στα skywatcher 8 (δεν γνωρίζω την νέα φουρνιά) είναι για πέταμα. Εγώ σε πρόσφατο collimation με laser έπαιζε γύρω απο τo κέντρο του πρωτεύοντος μέχρι και 2 cm η δέσμη.

 

Δεν φταίει η skywatcher.Απλά είναι το μειονέκτημα της σχεδίασης του εστιαστή.Αν φταίει κάπου η εταιρία είναι που εμπιστεύεται αυτό το προιόν για τα τηλεσκόπια της.

 

Παναγιώτη,στο workshop του συνεδρίου στην Πάτρα,ο Χάρης Καμπάνης μας είχε πει έναν τρόπο για έλεγχο της ευθυγράμμισης του εστιαστή.Μήπως τον θυμάσαι;

Θυμάμαι κάτι για χαρτόνι που έλεγε αλλά νομίζω πως ήταν για να τσεκάρουμε τον δευτερεύων αν είναι στο κέντρο του εστιαστή κ όχι για την ευθυγράμμιση του εστιαστή.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια απο opt βρηκα αυτο το φθηνο σετ ευθυγραμισης που φαινεται να τα εχει ολα. Μονο 75$

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-180-133-137-683

Σάν μέθοδος είναι ότι καλύτερο για ακριβέστατη ευθυγράμμιση. Ακριβέστερο φυσικά από τα lazer collimators.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβέστερο φυσικά από τα lazer collimators.

 

Στέφανε έχεις ξαναγράψει πως το λέιζερ δεν είναι ακριβές.Γιατί?Δεν μπορώ να το καταλάβω.Η λογική μου μου λέει πως είναι ότι πιο ακριβές υπάρχει, με την προυπόθεση πως ο εστιαστής είναι 100% κάθετος.Μία δέσμη λέιζερ πάει κ έρχεται.Πως είναι δυνατόν να κάνει λάθος?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάν μέθοδος είναι ότι καλύτερο για ακριβέστατη ευθυγράμμιση. Ακριβέστερο φυσικά από τα lazer collimators.

Περιλαμβανει και κατι που λεγεται autocollimator. Αυτο σαν λειζερ μου ακογεται. Μου φαινεται οτι εχει και λειζερ μεσα το πακετο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση .

 

Αν ευθυγραμμίσουμε με laser , και αφού έχει γίνει η ευθυγράμμιση σε μία θέση , κάνουμε όλες τις δυνατές κινήσεις που μπορεί να κάνει το τηλεσκόπιο μας ( θέσης και εστίασης) πόσο μπορεί να είναι η μεγαλύτερη αποδεκτή απόκλιση της δέσμης στο σημείο επιστροφής ( σε mm) ώστε να θεωρήσουμε (πρακτικά )πως το τηλεσκόπιο δεν είναι ευθυγραμμισμένο.

 

Το βέλτιστο φυσικά είναι ‘0’, αλλά αυτό δεν είναι δυνατόν στην πράξη

( ελαστικές παραμορφώσεις – αποκλίσεις συστήματος εστίασης ) .

 

Για την ερώτηση μου ας υποθέσουμε πως αναφέρομαι σε τηλεσκόπιο 8” /1200

 

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

-

Το νέο τηλεσκόπιό μου ήρθε με ένα πλήρες σύνολο του Astro Systems Collimation tool set - (Sight tube, autocollimator, Barlowed Laser) -

 

Sight Tube + Autocollimator:

http://www.astrosystems.biz/coltlsm1.htm

 

Astro Systems Barlowed Laser:

http://www.astrosystems.biz/laser.htm

 

Όπως είχαμε πει σε προηγούμενο post το Barlowed Laser είναι μια νεώτερη ιδέα και μια που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Τώρα θα έχω την ευκαιρία να ελέγξω την ακρίβεια του Barlowed Laser και να το συγκρίνω με τα Tectron Tools. 8)

 

Από αυτα που έχω διαβάσει το Barlowed laser είναι μια άριστη επιλογή και είναι αρκετά ακριβής - θα δούμε.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση .

 

Αν ευθυγραμμίσουμε με laser , και αφού έχει γίνει η ευθυγράμμιση σε μία θέση , κάνουμε όλες τις δυνατές κινήσεις που μπορεί να κάνει το τηλεσκόπιο μας ( θέσης και εστίασης) πόσο μπορεί να είναι η μεγαλύτερη αποδεκτή απόκλιση της δέσμης στο σημείο επιστροφής ( σε mm) ώστε να θεωρήσουμε (πρακτικά )πως το τηλεσκόπιο δεν είναι ευθυγραμμισμένο.

 

Το βέλτιστο φυσικά είναι ‘0’, αλλά αυτό δεν είναι δυνατόν στην πράξη

( ελαστικές παραμορφώσεις – αποκλίσεις συστήματος εστίασης ) .

 

Για την ερώτηση μου ας υποθέσουμε πως αναφέρομαι σε τηλεσκόπιο 8” /1200

 

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

 

φίλε Δημήτρη - η ερώτησή σου έχει να κάνει με "tolerances" (ανοχές ??) -

 

μερικοί purists επιμένουν ότι η ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου πρέπει να γίνει κάθε φορά που κινείστε προς ένα διαφορετικό μέρος του ουρανού - ουσιαστικά αυτά είναι αηδίες -

 

Εντούτοις συνιστάται η ευθυγράμμιση να ελέγχεται τουλάχιστον μιά φορά μετά από μερικές ώρες παρατήρησης - ειδικά με τα Truss Tube τηλεσκόπια - τα Solid Tube τηλεσκόπια δεν επηρεάζονται πολύ.

 

Αφότου χρησιμοποιούμε το τηλεσκόπιό μας για extended periods of time ξέρουμε όταν η οπτική ποιότητα δεν είναι οτι πρέπει - έτσι η επαλήθευση της ευθυγράμμισής μας είναι εμφανής.

 

για να απαντήσο στην ερώτηση άμεσα - οποιαδήποτε απόκλιση από τον οπτικό άξονα θεωρείται "not collimated ".. τώρα περιερχόμαστε στο συλλογισμό των Purists ..

 

Οποιοδήποτε f/6 τηλεσκόπιο είναι κάπως "forgiving" - εάν είσε <1 mm από το κέντρο - δεν θα είναι τόσο εμφανές όσο ένα f4.5 τηλεσκόπιο.

 

.. this is why the f/6 is considered the Sweet Spot ..

 

Αλλά γιατί να σκεφτόμαστε αυτα ...

Καλύτερα να σιγουρευόμαστε ότι το τηλεσκόπιο είναι κατάλληλα ευθυγραμμισμένο για να επιτρέψει την καλύτερη απόδοσή του. :wink:

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση.

 

Αν ευθυγραμμίσουμε με laser , και αφού έχει γίνει η ευθυγράμμιση σε μία θέση , κάνουμε όλες τις δυνατές κινήσεις που μπορεί να κάνει το τηλεσκόπιο μας ( θέσης και εστίασης) πόσο μπορεί να είναι η μεγαλύτερη αποδεκτή απόκλιση της δέσμης στο σημείο επιστροφής ( σε mm) ώστε να θεωρήσουμε (πρακτικά )πως το τηλεσκόπιο δεν είναι ευθυγραμμισμένο.

 

Το βέλτιστο φυσικά είναι ‘0’, αλλά αυτό δεν είναι δυνατόν στην πράξη

( ελαστικές παραμορφώσεις – αποκλίσεις συστήματος εστίασης ) .

 

Για την ερώτηση μου ας υποθέσουμε πως αναφέρομαι σε τηλεσκόπιο 8” /1200

 

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

 

φίλε Δημήτρη - η ερώτησή σου έχει να κάνει με "tolerances" (ανοχές ??) -

 

μερικοί purists επιμένουν ότι η ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου πρέπει να γίνει κάθε φορά που κινείστε προς ένα διαφορετικό μέρος του ουρανού - ουσιαστικά αυτά είναι αηδίες -

 

Εντούτοις συνιστάται η ευθυγράμμιση να ελέγχεται τουλάχιστον μιά φορά μετά από μερικές ώρες παρατήρησης - ειδικά με τα Truss Tube τηλεσκόπια - τα Solid Tube τηλεσκόπια δεν επηρεάζονται πολύ.

 

Αφότου χρησιμοποιούμε το τηλεσκόπιό μας για extended periods of time ξέρουμε όταν η οπτική ποιότητα δεν είναι οτι πρέπει - έτσι η επαλήθευση της ευθυγράμμισής μας είναι εμφανής.

 

για να απαντήσο στην ερώτηση άμεσα - οποιαδήποτε απόκλιση από τον οπτικό άξονα θεωρείται "not collimated ".. τώρα περιερχόμαστε στο συλλογισμό των Purists ..

 

Οποιοδήποτε f/6 τηλεσκόπιο είναι κάπως "forgiving" - εάν είσε <1 mm από το κέντρο - δεν θα είναι τόσο εμφανές όσο ένα f4.5 τηλεσκόπιο.

 

.. this is why the f/6 is considered the Sweet Spot ..

 

Αλλά γιατί να σκεφτόμαστε αυτα ...

Καλύτερα να σιγουρευόμαστε ότι το τηλεσκόπιο είναι κατάλληλα ευθυγραμμισμένο για να επιτρέψει την καλύτερη απόδοσή του. :wink:

 

-

 

 

ngc4565 ευχαριστώ για την απάντηση σου ,

 

Καταλαβαίνω ότι θεωρητικά η οιαδήποτε απόκλιση από τον άξονα θεωρείται σφάλμα ευθυγράμμισης αλλά στην πράξη σωστά αναφέρεις ότι “ Οποιοδήποτε f/6 τηλεσκόπιο είναι κάπως "forgiving" - εάν είσε <1 mm από το κέντρο - δεν θα είναι τόσο εμφανές όσο ένα f4.5 τηλεσκόπιο.”.

Αυτό το διαπίστωσα στο τηλεσκόπιο που κατασκεύασα ( dobsonian 10”-1600) όπου κύρια λόγω των μηχανικών συνδέσεων στους σωλήνες, είχα μία μετατόπιση της δέσμης του laser collimator κατά 1-1,5mm αλλά σε οπτική παρατήρηση δεν μπορούσα να δω καμία μεταβολή. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αυτό πρόβλημα σε φωτογράφιση .

 

Το παραπάνω πρόβλημα αποκαταστάθηκε με αντικατάσταση των τεσσάρων σωλήνων που χρησιμοποιούσα με σύστημα truss tube. (σχετικά θα δημοσιεύσω και στο αντίστοιχο θέμα του astrovox).

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ο τρόπος για collimation που περιγράφω παραπάνω,έχει ένα μειονέκτημα: Ενώ είναι πολύ λειτουργικός και αποτελεσματικός, δεν λαμβάνεται υπόψιν η ευθυγράμμιση του εστιαστή σε σχέση με το δευτερεύον.

Έχω βρει έναν τρόπο για έλεγχο της ευθυγράμμισης του εστιαστή,αλλά δεν είναι πολύ πρακτικός.Εξηγώ:

 

Αφού κάνουμε προσεκτική ευθυγράμμιση 2-οντος,προεκτείνουμε τον εστιαστή μέχρι το ανώτατο σημείο του και κάνουμε ευθυγράμμιση του 1-οντος με το γνωστό λευκοδιάφανο καπάκι.Δηλαδή ταυτίζουμε την τρυπούλα του καπακιού με το κυκλακι που είναι στο κέντρο του 1-οντος.Στη συνέχεια,φέρνουμε τον εστιαστή στο κατώτατο σημείο της διαδρομής του και ελέγχουμε αν η τρυπούλα του καπακιού παραμένει στο κέντρο του κύκλου.Αν δεν παραμένει,τότε ο άξονας του εστιαστή δεν είναι ευθυγραμμισμένος με το δευτερεύον.

 

Προς τους κατέχοντες την διαδικασία του collimation: Έχετε βρει κάποιον τρόπο για την ευθυγράμμιση του εστιαστή ως προς το δευτερεύον;

 

Ο μόνος τρόπος που βρήκα μετά από πολύ καιρό, για την ευθυγράμμιση του εστιαστή στον άξονά του, ίσως να είναι το Autocollimator. Όμως δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

 

infrobqbig.jpg

 

Σε άρθρο που διαβάζω εδώ http://web.telia.com/~u41105032/Acoll/Acoll.htm

αναφέρει ότι με αυτό μπορείς να διορθώσεις σφάλματα στην κλίση του εστιαστή, αν ο εστιαστής επιτρέπει διορθώσεις. Αυτό επιτυγχάνεται με το να δούμε όλες τις εικόνες των ανακλάσεων να γίνονται μία.

acoll9.jpg

Φυσικά πρέπει πρώτα να έχει γίνει καλή ευθυγράμμιση στο δευτερεύον με τους υπόλοιπους τρόπους που χρησιμοποιούμε. Είναι λίγο μεγάλο το άρθρο αλλά πολύ κατατοπιστικό σχετικά με την χρήση του Autocollimator. Θέλω να το δοκιμάσω.

 

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει ήδη Autocollimator; Μπορεί να μας ενημερώσει για του άρθρου το αληθές;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης