Jump to content

1951 μέλη του Astrovox δεν έχουν γράψει ούτε ένα σχόλιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που από τα 2888 μέλη του Αστροβοξ, τα 1951 δεν έχουν ούτε μία δημοσίευση. Πράγμα που σημαίνει ότι είμαστε πολύ λιγότεροι που παίρνουμε μέρος στην δημόσια συζήτηση και αυτό με στεναχωρεί αφού δεν υπάρχει η ζητούμενη πολυφωνία. :-k

 

Από την άλλη σκέφτηκα τα σχόλια που είχαμε κάνει για την έκρηξη εγγραφών την περίοδο της έκλειψης στο Καστελλόριζο (ένας από αυτούς ήμουν και εγώ άλλωστε) και για τις ευχές που κάναμε αυτά τα μέλη να συνεχίζουν να δίνουν το παρόν. :-note

 

Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι παρακολουθούν τις συζητήσεις οι περισσότεροι, έστω και αν δεν συμμετέχουν, έτσι ώστε με κάποιο τρόπο να συνεχίζουν να ασχολούνται με το όμορφό μας χόμπυ. [-o<

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Αυτο ηθελα να ρωτησω κι'εγω εδω και καιρο. :-k Ας ελπισουμε οτι οχι μονο παρακολουθουν αλλα καποια στιγμη να συμετασχουν και αυτοι.
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη σας κάνει εντύπωση, συμβαίνει αυτό... Πολλοί διστάζουν να γράφουν, πολλοί μπορεί απλά να μην έτυχε... Αλλοι πάλι βρήκαν τις απαντήσεις που έψαχναν πριν καν ρωτήσουν κάτι :)

 

Το σίγουρο από τα στατιστικά είναι ότι μας διαβάζουν πολλοί πολλοί περισσότεροι από όσοι γράφουν. Από τη μια καλό θα ήταν να έγραφαν πιο πολλοί, από την άλλη είναι ευχάριστο να μας διαβάζει πολύ κόσμος :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σίγουρο από τα στατιστικά είναι ότι μας διαβάζουν πολλοί πολλοί περισσότεροι από όσοι γράφουν. Από τη μια καλό θα ήταν να έγραφαν πιο πολλοί, από την άλλη είναι ευχάριστο να μας διαβάζει πολύ κόσμος :)

 

Αυτό που λες Ανδρέα είναι πολύ σωστό. Άλλωστε φαίνεται από την κίνηση της σελίδας όπου πολλές φορές είναι συνδεδεμένοι 3 μέλη και 20 μη μέλη!

Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση το ποσοστό επι του συνόλου. Είναι το 68%.....

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να γίνει εκκαθάριση μελών. Όποιος είναι με μηδέν να διαγραφεί. Επίσης και όποιος δεν ποστάρει για μεγάλο διάστημα το ίδιο. Να οριστούν χρονικά όρια.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να γίνει εκκαθάριση μελών. Όποιος είναι με μηδέν να διαγραφεί. Επίσης και όποιος δεν ποστάρει για μεγάλο διάστημα το ίδιο. Να οριστούν χρονικά όρια.
M'αρεσεις ρε Γιωργο γιατι τα λες τσεκουρατα :wink:
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν διαγραφουν,πως θα συμμετασχουν και αυτοι καποια στιγμη οπως προαναφερατε οτι θελετε?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To οτι σχολιασα τα λεγομενα του Γιωργου δεν ανερει τα οσα εχω γραψει για την μη συμμετοχη καποιον μελλων .Απλως μερικες φορες μ'αρεσει ο τροπος που τα λεει
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να συμμετέχει κάποιος στο Forum, δεν είναι αναγκαίο να γράφει κιόλας. :) Πολλοί παρακολουθούν τις όλες συζητήσεις και αν τύχει και έχουν μια απορία (σπανίως εφόσον 99% των ερωτήσεων έχουν απαντηθεί ηδη), μπορεί και να δημοσιεύσουν ενα Thread.Το να διαγράψουμε άτομα με την αφορμή και μόνο οτι δεν ποστάρουν, είναι κάτι τελίως το ανούσιο και θα επιφέρει τα τελείως αντίθετα αποτελέσματα απο αυτό που προσδοκούμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To οτι σχολιασα τα λεγομενα του Γιωργου δεν ανερει τα οσα εχω γραψει για την μη συμμετοχη καποιον μελλων .Απλως μερικες φορες μ'αρεσει ο τροπος που τα λεει

 

Ναι,ναι γενικα αναφερομουν......Απλως ηθελα να πω οτι δν ειμαι υπερ αυτης της ιδεας.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρόταση του Γιώργου κι εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο, γιατί κάθε μέλος που δεν συμμετέχει με δημοσιεύσεις, το κάνει αυτό για τους δικούς του ιδιαίτερους λόγους και γιαυτό δεν μπορούμε να «τσουβαλιάσουμε» όλα αυτά τα μέλη και να τα διαγράψουμε. Όσον αφορά λ.χ. αυτά που απέχουν σήμερα ολοκληρωτικά, δίχως καν να μας διαβάζουν, κάποια μπορεί να γράφθηκαν ευκαιριακά, κάποια άλλα διερευνητικά, και κάποια με ζήλο κι επιθυμίες, πάντως, ήλθαν, είδαν και απήλθαν. Δικαίωμά τους. Και σε αυτό δεν φταίει το astrovox, μάλλον οι επιδιώξεις τους ή οι προτεραιότητες της ζωής τους. Ίσως όμως ορισμένα μέλη να επιστρέψουν ενεργά κάποια στιγμή. Θα ήταν σωστό για το astrovox και γενικά για την προώθηση της ερασιτεχνικής αστρονομίας να μην βρουν ούτε τον λογαριασμό τους?

 

Κι εγώ έτυχε κάποτε να γραφτώ σε φόρουμ με δορυφορικά συστήματα, προκειμένου, ρωτώντας, να βρω λύσεις σε αυτά που με απασχολούσαν. Αν δηλαδή από τότε μπαίνω ευκαιριακά για ενημέρωση ή συμμετοχή, μια φορά το χρόνο, ή τα δύο χρόνια, αυτό πρέπει να συνιστά λόγο διαγραφής μου από το συγκεκριμένο φόρουμ?

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι υπάρχουν πολλοί που μας διαβάζουν, χωρίς να έχουν γίνει μέλη ακόμα. Ο καθένας επιλέγει το επίπεδο της εμπλοκής του και της συμμετοχής του. Μακάρι κάποια στιγμή να τους γνωρίσουμε με ονοματεπώνυμο ή έστω με nick name. Αλλά και η συμμετοχή στο φόρουμ με δημοσιεύσεις, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι που μπορεί να γίνεται αβασάνιστα, τουλάχιστον για το επίπεδο που προσωπικά επιθυμώ να βλέπω το astrovox. Γιατί η συμμετοχή απαιτεί ένα minimum συγκροτημένης σκέψης, σχετική γνώση προηγούμενων δημοσιεύσεων, καθώς και άλλα στοιχεία, όπως, υπευθυνότητα, ειλικρίνεια, ηθική και σύνεση.

 

Τελειώνοντας, κοιτάζοντας πίσω, από τότε που πρωτογνώρισα το astrovox έως σήμερα, παρατηρώ ότι κάθε νέα χρονιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη, με περισσότερα μέλη, περισσότερες συμμετοχές και πλουσιότερα θέματα.

 

Θα πάμε και καλύτερα. Είναι το μόνο σίγουρο!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ένας είναι μέλος απο το 2001 και δεν έχει κάνει ούτε ένα post δεν νομίζω πως θα αντιληφθεί καν την διαγραφή του. Επίσης και μερικά ψευδώνυμα μάλλον δεν πείθουν πως οι χρήστες αυτοί γράφτηκαν εδώ από οποιοδήποτε ενδιαφέρον για την αστρονομία αν και σε αυτό σιωπηλά έχει καθαρίσει το πράγμα μάλλον.

Ανδρέα πάρε τσεκούρι και κόψε όσους είναι "μουγγοί" εδώ και χρόνια!

Ένα πμ σε όλους τους "μουγγούς" να δηλώσουν αν θέλουν να παραμείνουν μέλη του astrovox. Μη απάντηση θεωρείται αδιαφορία/άρνηση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Επίσης και μερικά ψευδώνυμα μάλλον δεν πείθουν πως οι χρήστες αυτοί γράφτηκαν εδώ από οποιοδήποτε ενδιαφέρον για την αστρονομία...

 

Δηλαδή εγω που έχω άσχετο nick, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για την αστρονομία? :mrgreen: Έλα βρε Γιώργο, υπερβάλλεις και το ξέρεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που από τα 2888 μέλη του Αστροβοξ, τα 1951 δεν έχουν ούτε μία δημοσίευση.

Πραγματικά δεν μου κάνει εντύπωση κάτι τέτοιο, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο στα fora και θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση του PapGeo. Οι λόγοι είναι πολλοί και προσωπικοί και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας που να επιβάλλει το γράψιμο ποστ. Το ίδιο γίνεται και σε μια παρέα που συζητά κάποιο θέμα, ο καθένας αντιδρά και συμμετέχει διαφορετικά.

 

Γενικά, πολλοί άνθρωποι ίσως θεωρούν ότι δεν έχουν τις γνώσεις για να γράψουν και να συζητήσουν με τους εμπειρότερους εδωμέσα (για αυτόν το λόγο δεν είχα γραφτεί για ακριβώς ένα ολόκληρο χρόνο, παρόλο παρακολουθούσα, ενώ και όταν έγινα μέλος έγραψα το πρώτο ποστ 6-7 μήνες μετά), άλλοι ντρέπονται να εκφραστούν δημόσια, άλλοι δεν είναι τόσο φανατικοί με το χόμπι, άλλοι δεν τους αρέσει η φιλοσοφία συζήτησης του forum αλλά διαβάζουν τις συζητήσεις, άλλοι απλά τους αρέσει να παρακολουθούν και γράφτηκαν για να μη χάνουν τα νέα ποστ, άλλοι κολλούν να γράψουν επειδή βλέπουν ότι οι περισσότεροι έχουμε μια οικειότητα ή προσωπική γνωριμία μεταξύ μας (κάτι που δεν γίνεται και σε πολλά fora). Απ' την άλλη, αρκετοί μπορεί να μην μπαίνουν ποτέ πια. Πολλοί μπορεί να γράφτηκαν από κεκτημένη ταχύτητα και να απογοητεύθηκαν με το χόμπι, πολλοί επειδή νόμισαν ότι πρόκειται για φόρουμ αστρολογίας, άλλοι από περιέργεια κτλ..

 

Προσωπικά σκέφθηκα πάνω από 10 άτομα που ξέρω τα οποία είναι εγγεγραμμένα , παρακολουθούν συνεχώς αλλά δεν γράφουν.. Δεν μπορεί κανείς να στερήσει αυτό το δικαίωμα. Ίσως βέβαια να ήταν καλό εάν ήταν δυνατό να ερευνηθεί ποιοι δεν τους ενδιαφέρει να είναι πια μέλη, αλλά δεν ξέρω εάν γίνεται τεχνικά και τι δυνατότητες προσφέρει το λογισμικό..είναι δύσκολο γενικά..Σε καμία περίπτωση να καταδικαστούν όσοι δεν έχουν ούτε ένα ποστ..οι οποίοι μπορεί τελικά να συνδέονται πιο συχνά απ' ότι κάποια παλιά εγγεγραμμένα μέλη που δεν επισκέπτονται καν πια και ας είχαν πχ 50 δημοσιεύσεις..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης και μερικά ψευδώνυμα μάλλον δεν πείθουν πως οι χρήστες αυτοί γράφτηκαν εδώ από οποιοδήποτε ενδιαφέρον για την αστρονομία αν και σε αυτό σιωπηλά έχει καθαρίσει το πράγμα μάλλον

 

Αν εννοείς spam robots ή spammers γενικά αυτοί έχουν διαγραφτεί από πολύ καιρό τώρα. Φυσικά όλο και κάποιος μπορεί να γραφτεί κάθε μέρα και σβήνεται με πρώτη ευκαιρία. Ομως στο αρχείο παλιών μελών θα βρεις ελάχιστα spam robots να μου έχουν ξεφύγει. Αν βρεις μερικά, στείλε μου πμ...

 

Επίσης, αυτό το "σιωπηλά" πώς το εννοείς; Πρέπει να βγαίνει ανακοίνωση όταν διαγράφεται ένα spam robot;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβαζα τα παραπάνω και μ'εκοψε κρύος ιδρώτας και ετρεξα να ποστάρω... :wink:

Πάντως το να διαγράφει και κάποιος που έχει να ακουστεί εδώ και 3 χρόνια δεν είναι ότι τον πετάμε έξω από το χωριό με πισσα και πούπουλα και του δημιουργούμε αιώνιο κομπλεξ απέναντι στην αστρονομια .Ούτε νομίζω ότι αυτοί που διαβάζουν και δεν "μιλάνε" θα σταματήσουν να διαβάζουν astrovox επειδή δεν έχουν πια έναν αντικειμενικά άχρηστο γι αυτούς λογαριασμό. Αν κάποιος πάλι θελήσει να ξαναγραφτεί για να κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις, εμείς εδώ είμαστε...

Από την άλλη ποιός ο σκοπός να διαγραφούν όλοι αυτοί? Μόνο πρόβλημα χώρου αν υφίσταται κάτι τέτοιο, θεωρώ ότι ειναι ουσιαστικός λόγος για διαγραφή άντε και η επιλογή των nicks από τα νέα μέλη..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόβλημα τεχνκό δεν υφίσταται κανένα. Από εκεί και πέρα, μια σκέψη που έκανα ήταν ότι θα μου έλειπε το να μην ξαναδώ εισαγωγή πρώτου post από μέλος....

 

"...σας παρακολουθώ εδώ και μερικά χρόνια αλλά μόλις τώρα αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου post διότι....."

 

Και δεν πρόκειται για υποθετικό σενάριο. Το έχουμε δει ούτε μια ούτε δυο φορές και μάλιστα πρόσφατα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σαιτ είναι μια όαση για όποιον ασχολείται η πρόκειται να ασχοληθεί με την Αστρονομία και είναι κρίμα να μπούμε στην λογική της διαγραφής μελών που δεν έχουν κάνει σχόλιο σε κάποια συζήτηση ή για κάποιο θέμα. Είμαστε άτομα με ευρύτητα νου και ελευθερία σκέψης και δεν θα πέσουμε στην παγίδα, θέλω να πιστεύω στον διαχωρισμό των μελών σε ενεργούς και στους αποστασιοποιημένους :-s
ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. FRANCIS BACON [-X
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξιότιμοι και αγαπητοί φίλοι

 

η αλήθεια είναι συνήθως ανάμεσα σε πολλές απόψεις (συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου).

 

Προσωπικά παρακολουθώ το forum αρκετά χρόνια, χωρίς να έχω εγγραφεί. Όταν πίστεψα ότι μπορούσα να προσφέρω κάτι τότε και γράφτηκα.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, αυτό το "σιωπηλά" πώς το εννοείς; Πρέπει να βγαίνει ανακοίνωση όταν διαγράφεται ένα spam robot;

 

Μα δεν το κατέκρινα, ίσα ίσα καλώς έκανες εννοείται!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παραδειγματα που παρατεθηκαν πιστευω οτι μιλουν απο μονα τους :wink: :wink: :wink:

 

ΥΓ:υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που δε δειχνουν παντελως κανενα ενδιαφερον αλλα δε μπορει να τους παρει ολους η μπορα.... [-X [-X

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αλλη μια φορα ο Γιωργος μας ξεσηκωσε με τις καθετες αποψεις του.Δινει μια ζωντανια στα ποστ,αυτο του το παραδεχομαι.Η πλακα ειναι οτι οταν τελικα καποιος νεος αποφασισει να γραψει κατι,συνηθως τον πιανει απο τον λαιμο(πχ με το <αυτα τα εχουμε ξαναπει>).

Πιστευω οτι ειναι αναγνωριση για το αστροβοξ να εχει αναγνωστες.Και να πω την κακια μου,πολλα απο αυτα που εχουμε γραψει ισως να ηταν καλλητερα να τα ειχαμε αποφυγει.Και δεν αναφερομαι σε αστρονομικα θεματα,αλλα σε διαμαχες κ.λ.π.

Πολλες φορες η αναλυση ενος θεματος με καλυπτει,αρα ειναι περιττο

να γραψω κατι,μονο και μονο για να συμμετεχω.Προσωπικα ξερω ατομα που διαβαζουν αλλα δεν γραφουν στο αστροβοξ,σας βεβαιωνω οτι ειναι ερασιτεχνες αστρονομοι με ολη τη σημασια των λεξεων. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικό σχόλιο:

 

Από τα 18 Groups που ανήκω - εδώ είναι η πρώτα τέτοια συνομιλία για τη διαγραφή των μελών από το database -

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να γίνει εκκαθάριση μελών. Όποιος είναι με μηδέν να διαγραφεί. Επίσης και όποιος δεν ποστάρει για μεγάλο διάστημα το ίδιο. Να οριστούν χρονικά όρια.

Ισως με εναν αστερισκο ... ΚΑΙ που δεν εχει συνδεθει στο ΑστροΒοξ μετα απο "χ" μηνες οπου "χ" ειναι κατι "λογικο" (πχ. 18 μηνες; ).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν θυμάμαι καλά και το Cloudy Nights έχει όριο.

Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι εφ' όσον δεν αποτελεί τεχνικό πρόβλημα, όλα τα accounts θα πρέπει να παραμένουν.

 

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης