Jump to content

Κιάλια


Salvation

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες είμαι στο ψάξιμο για αγορά κιαλιών. Έχω ήδη ένα τηλεσκόπιο Bushnell Voyager 60mm διοπτρικό, αλλά είναι για τα μπάζα αφού κατεφέρνω να δω μόνο τη Σελήνη. Ούτε ένα πλανήτη. Φανταστείτε οπτικά... Βασικά σκέφτομαι τη σειρά Vixen Ultima ,αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά τους. Πχ με 300€ παίρνω τα TS 20x80 Triplet (200€) που έχουν περίπου 100€ διαφορά (γιατί άραγε?) με τα Vixen Ultima 9x63 (285€). To Θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θέλω κάτι φορητό ή για τρίποδα. Μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω 300€. Τα φώτα σας λοιπόν...

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με τα vixen θα παρεις μια υποψια απο πλανητες.Γιατι δεν κοιτας να παρεις ενα dob αφου ειναι μεσα στον προυπολογισμο σου.
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με το φίλο ASTROFOROS. Τηλεσκόπιο με 300 ευρώ και κιάλια με 30 ευρώ τα οποία τα πετάς στο αμάξι, τα παίρνεις σε εκδρομές και τα φχαριστιέσαι χωρίς άγχος μην παθουν τίποτα :mrgreen:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι ότι δε θέλω ακόμα να πάρω τηλεσκόπιο, πόσο μάλλον ένα dob που είναι τερατάκι εξαιτίας του γεγονότος ότι δε θα μπορώ να το μεταφέρω. Δεν έχω αυτοκίνητο, μηχανή τίποτα. Οπότε ας περιοριστούμε στα κιάλια.

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Salvation,

τα 20χ80 είναι αρκετά βαριά και χρειάζονται καλό τρίποδο,

που θα ανεβάσει το κόστος πάνω από 300 ευρώ.

Νομίζω ότι και τα Vixen χρειάζονται,

έτσι κι αλλιώς παρατήρηση της προκοπής δεν γίνεται

χωρίς τρίποδο, με οποιαδήποτε κυάλια.

Όσο για πλανήτες, μπορείς και με 15χ70, που επιβαρύνουν

λιγότερο το τρίποδο (θα χρειαστείς νέο αντάπτορα) και είναι

πιό οικονομικά (δε θα κλάψεις αν πάθουν κάτι),

οπότε σου περισσεύουν χρήματα και για ένα καλό προσοφθάλμιο

για το διοπτρικό σου !

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως έχουμε ξαναπεί, την δουλειά σου με τα κιάλια την κάνεις και με ποιό φτηνά. Οχι ότι τα συγκεκριμένα δεν αξίζουν τα λεφτά τους, απλά είναι για "μερακλήδες" του σπορ. Εγώ ακόμη έχω τα 12χ50 αγνώστου πατρός που είχα πάρει με 60 ευρώ και είμαι ευχαριστημένος μαζί τους (και ας τον θέλουν -οριακά- τον τρίποδα τους). Τώρα όσο αφορά την διαφορά τιμής σε αυτά που λες, τα μεν 9χ63 δείνουν 7mm exit pupil τα δε 20χ80 4mm. Το ιδανικό είναι να πλησιάζεις στα 7, όσο το θεωρητικό άνοιγμα της κόρης όταν προσαρμοστεί στο σκοτάδι. Η επικρατούσα άποψη είναι τα κιάλια να έχουν μικρή σχετικά μεγένθυση για ποιό σταθερά, φωτεινα και ευρεία πεδία. Και όπως σου είπανε και ποιό πάνω, μην περιμένεις να δεις πλανήτες με κιάλια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω η σειρά Ultima της Vixen, αξίζει όλα τα λεφτά μέχρι τελευτέας δεκάρας! Εδώ ο Ανδρέας (astrovox), συγκρίνει τα Vixen Ultima 8x56 με τα Bresser 10x50 απο το lidl. http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5873&highlight=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως μπορείτε να μου περιγράψετε τι θα μπορώ να δω με τα Vixen Ultima 9x63??

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

'Εχοντας και εγω Vixen κυάλια (όχι σειρά Ultima) δίνω και εγώ τον ψήφο μου στην συγκεκριμένη εταιρεία...... παρά την υψηλή αξία τους.

 

Το τι θα μπορείς να δεις.....είναι σίγουρα περισσότερα από ότι το γυμνό μάτι........ακόμα και πολύ φθηνά κυάλια και αν πάρεις.

Ο Γαλαξίας της Ανδρομέδας αυτόν τον καιρό είναι υψηλό θέαμα.Μπορείς να δεις και αστρικά σμήνη.

Για τους πλανήτες όντως θα είναι μία χοντρή κουκίδα (π.χ. Δίας -Αφροδίτη) ..αλλά με τα κυάλια θα τους βλέπεις με πιο όμορφα και ζωηρά χρώματα.

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Salvation τα TS20X80 και τα Vixen Ultima 9x63 ειναι πολυ καλα κιαλια.

Eχω τα TS20χ80 και ειναι ανελπιστα καλα για τα λεφτα τους!

Ποιοτικα τα Vixen ειναι ανωτερα αλλα η διαφορα στην διαμετρο των TS και η μεγαλυτερη μεγενθυνση τους ειναι υπερ.

Η διαφορα δεν ειναι μικρη οπως φαινεται.

Εχω και τα Skymaster 15x70 (και αρκετα ακομη 8-[ ) και σε παραλληλη παρατηρηση με τα TS η διαφορα ειναι ευκολα ορατη ακομη και απο εναν σχετικα αρχαριο.

Αντικειμενα που δεν ειναι εμφανη στα Skymaster οπως το M57 το M108 το M1 στα TS φαινονται με σχετικη ευκολια!

Επισης η αισθηση καθε φορα που βυθιζεσαι στον Τοξοτη ειναι απεριγραπτη με τα συγκεκριμενα κιαλια! :shock:

Και αυτα παρολο που εχουν μικροτερο exit pupil 4 εναντι 4.7. (Ισως να φταιει οτι τα TS εχουν πληρως πολυεπιστρωμενα οπτικα σε σχεση με τα skymaster που εχουν απλα πολυεπιστρωμενα.)

Το μονο μειονεκτημα τους ειναι το βαρος τους και ετσι θα χρειαστεις εναν καλο τριποδα με μεταλικη κεφαλη και επισης το μικρο πεδιο που προυποθετει σχετικη γνωση του ουρανου ετσι ωστε να ξερεις που κοιτας.

Προσωπικα εαν επρεπε να επιλεξω με την προυποθεση οτι δεν θα παρω τηλεσκοπιο θα επαιρνα τα TS χωρις δευτερη σκεψη!

Εαν ομως εβλεπα οτι μελοντικα εχω την δυνατοτητα να παρω και τηλεσκοπιο χωρις συζητηση θα επαιρνα τα Vixen.

Εχοντας στην κατοχη σου ενα καλο τηλεσκοπιο και τα συγκεκριμενα Vixen οι παρατηρησεις σου απλα απογειωνονται!

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα απέκτησα από το Μedia Markt κυάλια Olympus 8 χ 40 με πεδίο 8,2 μοίρες (έχει σύστημα wide field) στα 74 euro.

Έχει επίσης 7χ50 Nikon Olympus Pentax γύρω στα 90 €.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα των οπτικών. Άρα δε χρειάζεται να ξοδέψετε αρκετά χρήματα πλέον για να πάρετε ένα αξιοπρεπές ζευγάρι κυάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας χρησιμοποιήσει κιάλια για πάνω από 10 χρόνια πίστεψε με ακόμα και 7χ50 να πάρεις και 100 γραμμάρια να ζυγίζουν ΠΑΡΕ ΤΡΙΠΟΔΑ!

 

Το βάθος πεδίου θα ανέβει κατακόρυφα.

 

Έχω τα SkyMaster 15x70 kai 25x100. Τα πρώτα έχουν εξαιρετκή ποιότητα αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τα Vixen τα οποία όμως είναι πολύ ακριβά.

 

Όσο για το dob ένας φίλος έφτιαξε ένα σακίδιο για να βάζει το 8ιντσο και την βάση και το περνει στην πλάτη, δεν είναι βαρύ και σαφώς πολύ καλή λύση για 300€

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα Vixen 9x63 ο ήλιος πώς θα φαίνεται πχ σε μία ενδεχόμενη έκλειψη?

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας χρησιμοποιήσει κιάλια για πάνω από 10 χρόνια πίστεψε με ακόμα και 7χ50 να πάρεις και 100 γραμμάρια να ζυγίζουν ΠΑΡΕ ΤΡΙΠΟΔΑ!

 

Το βάθος πεδίου θα ανέβει κατακόρυφα.

 

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο csot καθοτι και εγω κιαλοπληκτος! :cheesy:

Οποιαδηποτε κιαλια απο τα πιο ταπεινα εως τα κορυφαιας διαμορφωσης μεταμορφωνονται πανω σε εναν τριποδα.

 

Η παρατηρηση με κιαλια μιας εκλειψης (παντα με χρηση φιλτρου :!: ) ειναι πραγματικα απολαυστικη εμπειρια!

Δεν διαφερει απο την παρατηρηση με τηλεσκοπιο εκτος της μικροτερης μεγενθυνσης.

Προσωπικα μου αρεσει η μικροτερη αυτη μεγενθυνση που προσφερουν καθως και η στερεοσκοπικη εικονα ειδικα σε τετοια φαινομενα.

Εαν ψαξεις λιγο στο site θα βρεις αρκετες φωτογραφιες της τελευταιας προσφατης εκλειψης μεσα απο κιαλια για να παρεις μια ιδεα.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά!! :D :D :D Θα το σκεφτώ και θα σας ενημερώσω για την αγορά μου!

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
τελικα που κατεληξες;επειδη και εγω σκεφτομαι για τα 9Χ63.αν και μου ειχαν πει οτι μπορω να βαλω λιγα χρηματα παραπανω και να παρω ενα τηλεσκοπιο.απο οτι διαβασα ομως και στο site προτεινονται τα κιαλια ως αρχη και συμφωνω.το θεμα ομως ειναι να παρω τα συγκεκριμενα;τι διαφορα θα εχουν απο ενα ζευγαρι των 150 ευρω πχ;θα μπορω να καταλαβω την διαφορα;περισσοτερο καταληγω στο οτι καλυτερα να δωσω 100 με 150 ευρω παραπανω μια και καλη και να τα εχω για παντα παρα να αγορασω και δευτερο ζευγαρι στο μελλον.Τι προτεινετε; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε πτολεμαίο,

Αν και καθένας από εμάς έχει διαφορετικές ανάγκες αρα και απαιτήσεις από τον εξοπλισμό του , εγώ θα πήγαινα για τα κυάλια μέχρι 150 euro και τα υπόλοιπα μια βάση για τα κυάλια ή αργότερα θα τα έδινα για τηλεσκόπιο ... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κιάλια τα θέλουμε για δύο λόγους.

1)Εκμάθηση του ουρανού μέχρι να πάρουμε τηλεσκόπιο.

Φθηνά κιάλια.Ας είναι κ από πανηγύρι, αρκεί να είναι ευθυγραμμισμένα.

2)Σοβαρή παρατήρηση.Εδώ θέλουμε καλά κιάλια, κατα συνέπεια ακριβά.Θέλουμε να έχουμε ωραία είδωλα κ αυτό πληρώνεται.

Σκέψου λοιπών τι θες να κάνεις με τα κιάλια.

Εγώ αν κ μ αρέσει τα παρατηρώ με κιάλια λόγο του μεγάλου πεδίου που δίνουν κλείνω προς την 1).Σκέψου πως με 300 ευρώ παίρνεις ένα 8'' dob

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης