Jump to content

TIMES : -( !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα για τις τιμές στην Ελλάδα. Οι αντιπρόσωποι επωφελούνται του γεγονότος της καταβολής φόρων (λόγω προέλευσης των τηλεσκοπίων από Αμερική) και μεγενθύνουν ακόμη περισσότερο τις τιμές. Σού λένε, τί ένα εκατομμύριο τί 1.3 εκ δρχ, δεν φαίνεται η διαφορά. Παράλληλα, ο αντιπρόσωπος της Meade (Streamtrade) εκμεταλλεύεται την αποκλειστικότητα που διαθέτει και την ελάχιστη δυνατότητα για αγορά από άλλη χώρα της Ευρ.Ενωσης (λόγω απαγόρευσης διεθνών πωλήσεων από την Meade, κάτι που δεν συμβαδίζει με τις εμπορικές αρχές της Ε.Ε.).

Πρόσφατα, σε κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας μου έδωσαν τιμή 750.000 δρχ γιά το κλασσικό 8" Dob της Celestron (!), όταν αυτά πωλούνται περίπου $500 στις ΗΠΑ. Για το Nexstar 8" ήθελε 1.3 μιλιόνια!

Η παραγγελία μέσω internet και παράδοση μέσω ταχυδρομείου συμφέρει οικονομικά, αλλά περιλαμβάνει γραφειοκρατία και εκτελωνισμούς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η άποψη πως οι τιμές των προιόντων Celestron στην Ελλάδα είναι διπλάσιες από τις τιμές της Ευρώπης.

Αν και οι πωλήσεις τηλεσκοπίων στην Ελλάδα είναι πολύ μικρότερες από τις αντίστοιχες των μεγάλων Ευρωπαικών χωρών κάνουμε ότι μπορούμε για να έχουμε τιμές τουλάχιστον το ίδιο καλές (αν όχι καλύτερες) με εκείνες της Αγγλίας, της Γερμανίας, της Ιταλίας και της Γαλλίας. Η απόφαση να εξειδικευτεί κανείς εμπορικά στον εξοπλισμό της Αστρονομίας δεν είναι δυνατό να υπαγορεύεται από κίνητρα κερδοσκοπίας σε μια χώρα όπου η αγορά είναι τόσο περιορισμένη ενω οι τιμές σ'ολόκληρο τον κόσμο γνωστές μέσω του Ιντερνετ.

 

Γιάννης Ηλιόπουλος

ΑΚΤΙS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

images/smiles/icon_mad.gif

Γεια σας - ψαχνοντας για να αγορασω ενα (1)τηλεσκοπιο, ανακαλυψα οτι τα μεν Celestron που αντιπροσωπεύονται στη Θεσ/νικη από 2 καταστηματα εχουν διπλάσια (ΝΑΙ) τιμη από καταστήματα της Ευρώπης (και μάλιστα ως προσφορά - τέτοια κοροιδία), τα δε Μeade που αντιπροσωπεύονται από ενα κατάστημα στην Αθήνα, εχουν τιμή σχεδόν ίδια με του εξωτερικού (ομως ο αντιπρόσωπος κάνει την 'πάπια΄ για τις προσφορες της κατασκευάστριας εταιρείας και των

αντιπροσώπων εξωτερικου). Θελω απλά να εκφράσω το παράπονό μου γιατί στην Ελλαδα υπάρχει αυτή η αντίληψη (σε ορισμένες ακόμη εμπορικές αντιπροσωπείες) ότι δεν βαριέσαι είναι είδος πολυτελείας και όποιος θέλει πρέπει να τ ακουμπησει χονδρα ... Ετσι ομως χάνονται κάποιοι πελάτες αλλά και δεν αναπτύσεται περαιτέρω το εξαιρετικο αυτο hobby.. (ψιλα γράμματα). Νομίζω τέλος οτι αυτά περί φόρων είναι εντελώς λανθασμένα, γιατί οι αντιπρόσωποι δεν αγοράζουν στην τιμη λιανικής αλλά με μεγαλύτερες εκπτώσεις.

Ελπίζω να αναθεωρήσουν κάποοι άνθρωποι τις απόψεις τους και κάποιοι άλλοι να πάψουν να πιστεύουν ότι τους σερβίρουν ....(εν κατακλειδι, δεν προκειται να αγοράσω ποτε ενα τηλεσκοπιο 1500 $ στην τιμη του 1.300.000) ........

 

[ 06-09-2001: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: DIMITRIS-K-MHX ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατανοητό το παράπονο, ειδικά από την στιγμή που συμφέρει η αγορά από το εξωτερικό με εκτελωνισμούς, φόρους κλπ. Είναι προφανές ότι οι αντιπρόσωποι τιμολογούν τα προϊόντα τους έτσι ώστε να αφήνουν ένα αρκετά καλό μικτό κέρδος ανά προϊόν. Σε άλλη περίπτωση, οι τιμές θα ήταν παρόμοιες ή λίγο ακριβότερες από το εξωτερικό.

 

Ο λόγος που οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες θεωρώ ότι είναι πολύ απλός και ανταποκρίνεται στον βασικότερο κανόνα της οικονομίας: Σχέση προσφοράς και ζήτησης. Κακά τα ψέμματα, η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα δεν έχει την ίδια διάδοση με την Αμερική λχ. Λογικό είναι λοιπόν οι αντιπρόσωποι να θέτουν τέτοια περιθώρια ώστε να συντηρούν τις επιχειρήσεις τους. Ο μόνος τρόπος να πέσουν οι τιμές είναι να αυξηθεί η ζήτηση, δηλαδή να προσελκυθεί περισσότερος κόσμος στο hobby. Μέχρι τότε, ο καθένας επιλέγει αν θα αγοράσει από το εξωτερικό, ή από τοπικό αντιπρόσωπο, με το μοναδικό ίσως πλεονέκτημα της προσωπικής εξυπηρέτησης στην τελευταία περίπτωση.

 

Οσον αφορά την κερδοσκοπική διάθεση των αντιπροσώπων, κανείς από όσους έχω μιλήσει δεν προσπάθησε να μου "πουλήσει" ακριβό τηλεσκόπιο. Η συμβουλή όλων ήταν να πάρω ένα οικονομικό για να μάθω, και αυτή την προσέγγιση εκτίμησα.

 

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τιμές των αμερικανικών τηλεσκοπίων σίγουρα είναι υψηλότερες εδώ από ότι στην Αμερική ωστόσο θα σε διαψεύσω στο ότι οι Ελληνες αντιπρόσωποι έχουν ιδιαίτερα υψηλότερες τιμές σε σχέση με την Ευρώπη γιατί και στις Ευρωπαϊκές χώρες παρατηρείται το φαινόμενο των υψηλών τιμών. Για παράδειγμα θα σου αναφέρω μερικές τιμές τηλεσκοπίων στην Αγγλία και στην Αμερική όπως αναγράφονται σε διαφημίσεις σε αγγλικά και αμερικανικά περιοδικά αστρονομίας:

 

Meade LX 200 8"

England: 2549 pounds (1.430.000 draxmes)

USA: $2295 (890.000 draxmes)

 

ETX 135EC

England: 999 pounds (560.000 draxmes)

US: $895 (347.000)

 

Η να σου πω ότι το Nexstar 4 πωλείται εδώ στις 330.000 δρχ ενώ στην Αγγλία είναι στις 600 λίρες δηλαδή 340.000 δρχ.

 

Το Nexstar 8 στην Αγγλία το πουλάνε 2100 λίρες δηλαδή 1.200.000 περίπου, όχι και τεράστια διαφορά από το 1.300.000 που αναφέρθηκε αν και εγώ έχω ακούσει χαμηλότερη τιμή για αυτό.

 

Και να σκεφτεί κανείς ότι στην Αγγλία το χόμπι είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένο, με πολλά καταστήματα, κυκλοφορία τηλεσκοπίων συναρμολογημένων στην Αγγλία (βλ. Orion UK) και περιοδικά αστρονομίας ευρείας κυκλοφορίας αλλά ακόμα και εκεί τα τηλεσκόπια έχουν πολύ υψηλότερες τιμές από την Αμερική.

 

Συνεπώς είναι ένα ευρωπαϊκό φαινόμενο που ωφείλεται σε πολλούς παράγοντες όπως τα έξοδα μεταφοράς, οι φόροι και κυρίως οι μειωμένες ποσότητες παραγγελιών και όχι τόσο στο κέρδος των αντιπροσώπων που το θεωρώ στα λογικά πλαίσια.

 

Συμπέρασμα: Εμπιστευτείτε τα ελληνικά καταστήματα και στηρίξτε τους γιατί η παρουσία τους συνδέεται άμεσα με την πρόοδο της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα.

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia...

Oi times stin Ellada einai odos agrios tsimbimenes. Ego to TAL-120M mou to pira peripou 450Euro apo to sherwoods (www.sherwoods-photo.co.uk) stin Aglia. Stin Ellada, ta poly katotera Bush(n)ell kai Conus idias diametroy, kai XORIS moter kanoyn 550-600 Euro.

 

Pali kala pou mbikame stin ONE kai se liga hronia, me to anoigma tis agoras, tha ehoume kai emeis ftina tilescopia...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε προηγούμενη απάντηση διάβασα την πλέον ριζοσπαστική εξήγηση του νόμου της προσφοράς και ζήτησης, όπου η μειωμένη ζήτηση ανεβάζει τις τιμές.

Η δική μου εμπειρία από τους πωλητές είναι οτι η προτροπή για αγορά φτηνιάρικων τηλεσκοπίων αποσκοπεί στην αναγκαστική αναβάθμιση μετά από μικρό χρονικό διάστημα.

Ο σωστός πωλητής πρέπει να καθοδηγεί σωστά τον πελάτη σύμφωνα με τις τρέχουσες αλλά και τις μελλοντικές ανάγκες του πελάτη.

Οι δικαιολογίες για την ακρίβεια του εξοπλισμού στην Ελλάδα ακούγονται χλιαρές, και αυτό το γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται με το άθλημα ως πελάτες κι όχι ως μαγαζάτορες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Rama, έχεις δίκιο. Η διατύπωσή του νόμου προσφοράς και ζήτησης στην απάντηση μου που αναφέρεσαι ήταν λάνθασμένη, όχι ριζοσπαστική όπως αναφέρεις.

 

Στην ουσία η αύξηση των καταναλωτών (ζήτησης) θα οδηγήσει σε αύξηση της προσφοράς - περισσότερα καταστήματα δηλαδή, το οποίο θα οδηγήσει σε μείωση τιμών. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά (πχ κινητή τηλεφωνία, Ηλ. υπολογιστές, Ηλεκτρικά είδη κλπ).

 

Πιστεύω ότι είναι υπερβολική η κριτική που ασκείται εναντίων των καταστημαρχών. Θέτω τα ακόλουθα ερωτήματα:

 

- Πόσα τηλεσκόπια μπορεί να πουλήσει ένας καταστηματάρχης τον μήνα, και με τι κέρδος στην δεδομένη Ελληνική αγορά για να αποσβέσει την επένδυσή του και παράλληλα να εξασφαλίσει μια άνετη διαβίωση?

 

- Αν οι καταστηματάρχες όντως αισχροκερδούν, σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλο περιθώριο ανάπτυξης νέων καταστημάτων στην συγκεκριμένη αγορά, τα οποία μπορούν να πουλήσουν φθηνότερα. Εχει ανοίξει κανένα νεο κατάστημα τηλεσκοπίων τώρα τελευταία?

 

- Εστω ότι ένας αντιπρόσωπος αισχροκερδεί. Συνεννοημένοι είναι όλοι οι υπόλοιποι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη?

 

Δεν υπερασπίζομαι κανένα κατάστημα, πελάτης είμαι και εγώ. Αυτό που με στεναχωρεί στην όλη συζήτηση είναι ότι ως κλασσικοί Ελληνες ξεσπαθώνουμε εναντίον των λιγοστών προμηθευτών του hobby μας, γκρινιάζουμε για τα χάλια μας κλπ κλπ. - χωρίς να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ποιές οι πραγματικές συνθήκες που καθορίζουν τις τιμές του εξοπλισμού στην Ελλάδα.

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντας κι έγω, όπως και ο Dimitris-K-MHX, σε αναζήτηση για την αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου, η πρώτη μου πηγή πληροφόρησης ήταν το διαδίκτυο και ξένα περιοδικά όπως το Sky & Telescope και το Astronomy. Αφού επισκέφθηκα ένα κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας (όπου πουλάνε κυρίως Konus και αυτά για μια περιουσία, από τα δε Celestron δεν είδα και πολλά πράγματα πλην του Dobsonian που αναφέρει και ο rama) απογοητεύτηκα από τις υψηλές τιμές και περιόρισα για κάποιο διάστημα την αναζήτησή μου στο διαδίκτυο!

Πρόσφατα επισκέφθηκα τον αντ/πο της Meade στον Πειραιά, όπου -προς εκπληξήν μου- διαπίστωσα ικανοποιητικές τιμές - τουλάχιστον για τα μικρά τηλεσκόπια που ρώτησα (Σειρά DS και σειρά ETX). Πιο συγκεκριμένα ρωτώντας για το ETX-90EC η τιμή που μου είπαν ήταν 260.000 και αν σκεφτεί κανείς ότι στις Η.Π.Α κοστίζει περίπου 200.000, είναι πάρα πολύ καλή πιστεύω. Επίσης ρωτώντας για το ETX-125EC η τιμή του ήταν 460.000δρχ (ή 480.000 - δεν θυμάμαι καλά) που όπως κι αν έχει το πράγμα είναι περίπου 100.000 φθηνότερα από την Αγγλία!!

Συμπερασματικά, αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι -κατά την άποψή μου- συμφέρει η αγορά από τους εδώ αντιπροσώπους τόσο γιατί είναι πολύ καλοί επαγγελματίες [τουλάχιστον ο κ.Νομικός(Meade-στον Πειραιά) και ο κ.Ηλιόπουλος(Celestron&Vixen-Θεσσαλονίκη) - από άλλα καταστήματα δεν είχα καθόλου καλές εντυπώσεις] και είναι πάνω απ' όλα αυτοί που δίνουν σάρκα και οστά στο πολύ πολύ όμορφο (και δυστυχώς ελάχιστα διαδεδομένο)hobby μας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την αγορα τηλεσκοπιου απο το εξωτερικο ισχυουν οι παρακατω επιβαρύνσεις στην τιμή:

- Μεταφορικά που είναι ανάλογα με το βάρος η/και την αξια του.

- ΦΠΑ 18ο/ο στην αξια+μεταφορικα

- φορος εκτελωνισμου περιπου 4ο/ο.

Τα μεταφορικα παντως αποτελουν σημαντικη δαπανη.

Η Meade απ'οτι ξερω δεν στελνει τηλεσκόπια εκτος ΗΠΑ σε χωρες οπου υπαρχουν αντιπροσωποι.

Μπορει ομως να αγορασει κανεις απο αντιπρόσωπο αλλης χωρας στην τιμη καταλογου, οπου ομως επιβαρυνεται με μεταφορικα, κλπ.

Για το συμφερει, χρειαζεται ξεχωριστο ψαξιμο για την καθε περιπτωση. Οι μεγαλυτερες παραγγελιες απο το εξωτερ. ειναι ισως φθηνοτερες γιατι μοιραζονται καπως τα μεταφορικα.

Αυτα... images/smiles/icon_wink.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Me endiaferon diabassa tin parakato sisitisi. Afou i times stin Ellada ine toso ipsiles, den skeftikate na kataskevasete ta tileskopia monoi sas?

Ego meno sto Monacho kai par' olo pou sta teleftea 10 hronia i times epesan stin Germania yparhi edo enas megalos kyklos erasitechnes pou ta ftiachnun monoi tous.

Kita tis dikes mou selides http://www.geocities.com/dobsonstathis

Stathis
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Akou na deis stathi...

para poli kala auta pou les...alla edo einai Ellada. Min ksehnas pos stin Germania yparhei mia etaireia me paradosi stin kataskeyi tromeron tilescopion (APM) pou sigoura borei na parehei amesa kai ftina poles "protes iles" (katoptra, ep's klp) alla stin Ellada, tipote andistiho. Den leo, makari na mas piasei kai emas i prokopi kai kainoume kati tetoio, alla sti hora mas, mallon apithano fainetai auto....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης