Jump to content

Στήριξη για κυάλια


KC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Έχω τα κυάλια Vixen Ultima 9x63. Ψάχνω για μια καλή στήριξη (βάση+τρίποδας) για να τα τοποθετήσω. Έχω δει ότι η εταιρεία Orion δίνει μια λύση στο πρόβλημα αυτό

 

www.telescope.com/shopping/product/detailmain.jsp?itemID=7620mount

 

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και για άλλες στηρίξεις.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τοποθετήσω red dot finder στα κυάλια αυτά.

 

Σας ευχαριστώ

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα,

Πολύ καλό αλλά πολύ ακριβό...δεν ξέρω αν αξίζουν τόσα χρήματα σε στήριξη για κιάλια. Το ποσόν είναι για καλό τηλεσκόπιο!!

Εχω τα ίδια κιάλια με τον αντάπτορα της vixen πανω σε ένα φωτογραφικό τρίποδα των 65ευρω και είναι μια χαρά και για όρθια θέση.

Δοκίμασε σε φωτογραφικά είδη για τριποδα και τον αντάπτορα της vixen που μπαίνει στα κιάλια τον εχουν στο Πλανηταριο Θεσ/νικης.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ,νομίζω στο είπα, έχω παρόμοια βάση της Virgo που την είχα πάρει από τον κ.Νομικό, που την είχε τελευταίο κομμάτι στην έκθεση. Αν έρθω στον Πάρνωνα θα στη φέρω να βάλεις επάνω τα κυάλια σου. Για τοποθέτηση red dot finder ή παρόμοιου έχει γίνει ξανά εδώ συζήτηση για το εξάρτημα αυτό http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5531&highlight=%EA%F5%E1%EB%E9%E1+red+dot

Θα με ενδιέφερε κι εμένα ένας "C" adapter όπως τον λένε. Η επόμενη λύση η ιδιοκατασκευή.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

κ. Νίκο, αν έρθετε στον Πάρνωνα και το θυμηθείτε φέρτε τη βάση της Virgo!

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα τον τρίποδα (με κεφαλή) TS-VT-172 από τον aktis. Κορυφαίος τρίποδας με τιμή στα 135 ευρώ. Αφού έφτιαξα και φίλτρα ηλίου, αμφιβάλλω αν θα χρειαστώ κάτι άλλο έξτρα για κιάλια.
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αργυρη τι υψος εχει ο TS-VT-172 σε πληρη αναπτυξη?

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την στιβαροτητα του συγκεκριμενου τριποδα καθως και για την ανεπηρεαστη λειτουργια του ακομη και με πολυ βαρια κιαλια.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε JIMKIBOU ο συγκεκριμένος τρίποδας σε πλήρες άνοιγμα (εννοώ και με το "τιμονάκι" που σηκώνει κι'άλλο το τρίποδο μέχρι τελικού σημείου) αγγίζει περίπου το 1.90 ενώ το τρίποδο τελείως ανοιχτό φτάνει το 1.72 (το λέει και το όνομά του).

Ναι, ο τρίποδας αυτός σηκώνει άνετα ακόμα και τα 20x100 και είμαι απολύτως ικανοποιημένος με αυτόν! Σκέψου ότι τα 10x50 που μπήκαν πάνω ήταν "αέρας" και η δυνατότητα να βλέπει ακριβώς πάνω από το κεφάλι σου είναι εφικτή..

Στη συσκευασία περιλαμβάνεται και δεύτερο καπάκι κεφαλής (αυτό που βγαίνει για να βιδωθεί ο αντάπτορας των κιαλιών με μια πεταλούδα που έχει από κάτω).

Επίσης έχει κοχλίες οι οποίοι σφίγγουν την ευκολία κίνησης στους άξονες μέχρι το σημείο της πλήρους ακινησίας (άρα δείχνεις όι θες και έχεις τα κιάλια "κλειδωμένα").

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα το 172 στον κωδικο και καταλαβα οτι πρεπει να εχει σχεση με το υψος του τριποδα.

Πιστευα ομως οτι προκειται για το συνολικο του υψος σε πληρη αναπτυξη και μου φανηκε καπως χαμηλος.

Το 1.90 ομως σαν συνολικο υψος ειναι πραγματικα πολυ καλο και ανετο στην παρατηρηση.

Ειχα καποια σχεδια για χειροποιητο τριποδα οσον αφορα τα 25χ100 που ερχονται συντομα οποτε τον ηθελα μονο για τα 20χ80 που ηδη εχω, αλλα αν ειναι οντως τοσο στιβαρος ισως να μην χρειαστει καν η ιδιοκατασκευη για τα μεγαλα κιαλια.

Σκεφτομαι λοιπον να τον παρω και να τον δοκιμασω.

Ετσι και αλλιως ενας καλος φωτογραφικος τριποδας ειναι παντα χρησιμος. :wink:

 

Σε ευχαριστω φιλε Αργυρη.

Καλοριζικος και καλες παρατηρησεις!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Αν ανέβεις Πάρνωνα στις 10-11/8, θα τον έχω μαζί μου!

Θα τον φέρω κυρίως για να στοχεύσω Ανδρομέδα με τα 15x70..

Τον τεστάρεις ελεύθερα! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Έχω τα κυάλια Vixen Ultima 9x63. Ψάχνω για μια καλή στήριξη (βάση+τρίποδας) για να τα τοποθετήσω. Έχω δει ότι η εταιρεία Orion δίνει μια λύση στο πρόβλημα αυτό

 

www.telescope.com/shopping/product/detailmain.jsp?itemID=7620mount

 

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και για άλλες στηρίξεις.

 

Κώστα αυτή η λύση είναι η καλύτερη.

Εδώ είναι 2 δείγματα - αριστερά είναι για πολύ μεγαλύτερα Binoculars.

DSCN6139.JPG.aa5b2095dffbffdb4b66a18e96974814.JPG

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπόψην, ο τρίποδας που λέω δεν έχει σχέση με αυτά τα "θηρία" έτσι? Κάποιος είχε φέρει τέτοια στήριξη στη Χαλκιδική πάνω σε ξύλινο τρίποδα και μεγάλα κιάλια, πραγματικά πολύ εντυπωσικό και εξίσου στιβαρό σύνολο!
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αργυρη με χτυπησες στο αδυνατο μου σημειο τωρα!

Ειμαι λιγοτερο απο μια ωρα απο τον Παρνωνα και δεν εχω παει ποτε μου! :oops: ](*,)

Ειμαι αδικαιολογητος! #-o

Σε ευχαριστω πολυ για την προταση.

Θα προσπαθησω να ερθω αυτη την φορα και να δω απο κοντα τον τριποδα.

 

ΥΓ. Και εγω συμφωνω οτι αυτου του τυπου παραληλογραμμοι τριποδες ειναι εξιδικευμενοι και παρα πολυ καλοι σε στιβαροτητα ευχρηστια κλπ ομως δυστυχως κοστιζουν αρκετα.

Επισης εαν αποφασισεις να τους κατασκευασεις μονος σου θελει πολυ ψαξιμο και υπομονη.

Ειμαι σε ενα τετοιο σταδιο ξυλινης κατασκευης αυτη την εποχη και τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα.

Πρεπει να ληφθουν υποψην πολλοι παραμετροι!

Εαν δεν εχει καποιος τρελες απαιτησεις (πχ παρατηρηση ξαπλωμενος) και δεν τον ενοχλει η λιγο πιο αβολη σταση κατα την παρατηρηση ο τριποδας που εχει ο φιλος Αργυρης ειναι πραγματικα πολυ καλος!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα εσύ (και όλοι οι υπόλοιποι) στον Πάρνωνα και θα δεις (δείτε) πολλά πράγματα "από κοντά"!!! :cheesy: :cheesy:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα.Νομίζω είναι καλύτερο να ξεχωρίζουμε , όπως και στα τηλεσκόπια, τον τρίποδα από τη βάση. Ο φίλος KC στην αρχή διαχωρίζει τη στήριξη από τον τρίποδα. Τρίποδες υπάρχουν πολλοί.Ο,τι τραβάει η όρεξή σου. Οι βάσεις-στηρίξεις όμως για κυάλια είναι το μυστικό. Εκεί πρέπει να επικεντρώσει κανείς πρώτα και ύστερα σ'έναν,στιβαρό βέβαια, τρίποδα ανάλογα με το βάρος των κυαλιών. Το σύστημα της Virgo που προανέφερα είναι μονταρισμένο σε καλό τρίποδα της Canon.Τώρα αν ο έμπορος το πουλάει "κοστούμι" και μας κάνει, γιατί όχι!

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Adam σαφως και εχεις δικιο στον διαχωρισμο της στηριξης-βασης απο τον τριποδα και πολυ σωστα το επισημανες.

Σε οσα εγραψα πιο πανω χρησιμοποιησα και εγω (ατυχως) την λεξη τριποδα εννοωντας πολλες φορες την βαση οπως στην περιπτωση των παραληλογραμμων βασεων της φωτογραφιας.

Ελπιζω να μην μπερδεψα καποιον φιλο.

Συμφωνω επισης οτι το πραγματικο μυστικο στο συστημα τριποδα-βαση για κιαλια ειναι η βαση καθως ειναι αυτη που διαχειριζεται αμεσα ολες τις ροπες και δυναμεις που ασκουνται απο το αναρτημενο βαρος.

Αλλα οπως και εσυ ειπες, μονο ενας καλος τριποδας συνδεδεμενος σε μια καλη βαση μπορει να απογειωσει πραγματικα το συνολο ή και να το καταστρεψει στην αντιθετη περιπτωση υπαρξης μετριου τριποδα.

Με αλλα λογια η διαπιστωση ειναι, καλη βαση σε ενα καλο τριποδα για καλες παρατηρησεις!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επί 15 μέρες κοιτώντας τον ουρανό με τα vixen 9x63 πάθαινα απίστευτες κράμπες στους βραχίονες αλλά δεν το έβαλα κάτω.

Ο φωτογραφικός τρίποδας ειναι καλός μέχρι τις 45 μοίρες.

Μετά αρχίζουν τα δύσκολα [-o<

Για την αποφυγή λύσης: "ακριβά κιάλια με προσοφθάλμιους 45 μοιρών"....

Εχει κανείς χρησιμοποιήσει ή έχει δεί κάτι σαν κι'αυτό; Μήπως είναι άσχετο;

 

http://www.bigbinoculars.com/mirror.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο φαινεται..

 

Τον χειμωνα ειχε αφιερωμα το Sky at Night στην κατασκευη τετοιας βασης με μονο κοστος τον καθρεφτη που πρεπει να παραγγειλεις απο το εξωτερικο. Τα υπολοιπα υλικα, βρισκονται πανευκολα και η κατασκευη οχι πανω απο 2 ωρες! Εαν θελεις μπορω να το σκαναρω και να σου το στειλω με mail η fax.

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευή μπορεί να είναι 2 ώρες, δεν ξέρω το ψάξιμο για τα

υλικά πόσο θα πάρει.

Στείλτο αν σου είναι εύκολο να το δώ.

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να επιρεάζει στην παρατήρηση ο καθρέφτης..

Πάντως φαίνεται πολύ βολικό από το να σου βγαίνει ο λαιμός!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...
Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα τον τρίποδα (με κεφαλή) TS-VT-172 από τον aktis. Κορυφαίος τρίποδας με τιμή στα 135 ευρώ.

 

Που θα μπορούσα να βρώ επιπλέον πληροφορίες για αυτόν; Στο διαδυκτιο δεν βρίσκω τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Ζητώ την βοήθεια των πιο έμπειρων στο εξής πρόβλημα:

 

Έχω τρίποδα για κιάλια konus, αυτόν από το πλανητάριο θεσσαλονίκης (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1264). Έχω χάσει το αποσπόμενο εξάρτημα που έχει πάνω-πάνω και στο οποίο βιδώνει ο αντάπτορας και δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Μπορώ να το αγοράσω από κάπου ξεχωριστά; Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Πχ να το φτιάξω μόνος μου; (!!!) Είναι κρίμα να δώσω άλλα 67 ευρώ για να αγοράσω πάλι ολόκληρο τον τρίποδα, που είναι ουσιαστικά αχρησιμοποίητος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι πωλειται και ξεχωριστα απο το πλανηταριο περιπου 17 ευρω....
"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης