Jump to content

Ας χαρούμε τον Πάρνωνα όσο είναι καιρός....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και κοιτάμε ψηλά όποτε μπορούμε δεν πρέπει να πάψουμε να είμαστε προσγειωμένοι.Το οικονομικό θέμα δεν είναι αδιάφορο.Αυτή η λογική του λαρτζ τύπου με τα λεφτά των άλλων,είναι που καταστρέφει κάθε προσπάθεια για σοβάρη χρήση των ΑΠΕ.Μήπως αν αύριο χτίζαμε 10 πυρινικά εργοστάσια δε θα μασαμπουκιάζανε οι γνωστοί?'Οπως αναφέρθηκε και πριν είναι θέμα ηλίθιας νοοτροπίας και όχι τεχνολογίας και ενεργεικού σχεδιασμού.

Ασε που τα απόβλητα είναι μεν πιο μικρά σε όγκο άλλα είναι και τοξικότατα για χιλιάδες χρόνια.Κι αν πληρώνουμε τόσα σύμφωνα με το προτόκολλο του Κυότο για το παραπανίσιο CO2 που παράγουμε,πόσα θα πληρώνουμε στη Ναμίμπια για να ξεφορτωθούμε τα κατάλοιπα?Εγώ πάντως θα ζητούσα πολλά!Μην ζηλεύουμε την Γαλλία με τις αποικίες της που έχουν τρύπες να τα θάψουν...

Ορθολογική λοιπόν και μελετημένη χρήση των ΑΠΕ θεωρώ ότι είναι η μόνη λύση διαρκείας για το ενεργειακό θέμα.Ας επενδύσουμε λοίπον όμορφα και έξυπνα.

Όσο για το θέμα του Πάρνωνα, αν με πείσουν ότι αυτά και άλλα 10 ή 100 αιολικά πάρκα με πλήρεις προδιαγραφές θα λύσουν το πρόβλημα, είμαι διατεθιμένος να τ'αποδεχτώ,όσο κι αν πονάω κάθε δέντρο που κόβεται.Στην τελική,δίπλα από το πιάτο της nova βάλτε και μια μινι ανεμογεννήτρια... Με την απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας μέχρι και να βγάζεις λεφτά μπορείς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοούμε τον άναρχο και υπέρμετρο φωτισμό που θα προέλθει από την ενέργεια που θα παράγουν!!

 

Δεν παράγουν και πολλή ενέργεια, αντιθέτως παράγουν πολλές μίζες. Το ίδιο τα επίσης άχρηστα και καταστροφικά φωτοβολταϊκά. Δεκάδες στρέμματα γης δεσμεύονται για μόλις 1MW από αναξιόπιστη ηλιακή ενέργεια.

1 GW παράγεται απο πυρηνικό εργοστάσιο έκτασης μισού τετραγωνικού χιλιομέτρου, 300MW (εγκατεστημένη ισχύς, πραγματική 75-100 γιατί δεν φυσάει συνέχεια) από ανεμογεννήτριες απαιτούν 30 τετραγωνικά χιλόμετρα, βλέπε Σκύρο και Σέριφο.

Ας ξηλώσουμε τα εκτρώματα απο την ελληνική γη!

 

kolasthrio.jpg.4e8825694227cab101203b140e6953d9.jpg

Καλώς ήρθατε στο αιολικό εργοστάσιο Αχλαδοκάμπου!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για τα απόβλητα είναι μικρά σε όγκο και δεν διασκορπίζονται σε όλη την ατμόσφαιρα όπως τα προϊόντα της καύσης των ορυκτών καυσίμων. Είναι συνεπώς προτιμότερα.

 

τα απόβλητα εαν δεν κανω λαθος πρεπει καπου να θαβονται για μερικες εκαντονταδες χρονια, ετσι δεν ειναι? ποιος δημος στην ελλαδα θα τα δεχτει? νομιζω οτι ολοι μας εχουμε παρακολουθησει ειδησεις στην τηλεοραση, που κρατη οπως ΗΠΑ και Γαλλια πανε και πετανε τα αποβλητα σε ξενες χωρες, με αποτελεσμα να δημιουργουν τις απειρες αντιδρασεις, κανω λαθος? η ΗΠΑ δεν τα παει βαλκανια?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι αυτο το θέμα μας στείλε πμ να συζητήσουμε για την πυρηνική ενέργεια εαν θέλεις. Ας περιοριστούμε στον Πάρνωνα και την καταστροφή γενικά των ελληνικών βουνών απο τις "ΑΠΕ" που κανονικά πρέπει να λέγονται ΕΠΕ.

Έχει γίνει και αίτηση για την Μεγάλη Τούρλα έχω ακούσει που ευτυχώς δεν εγκρίθηκε αλλά πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή. Αν φτιάξουν κι εκεί αιολικό εργοστάσιο καταστράφηκε ο Πάρνωνας ως τόπος παρατήρησης και όχι μόνο. Το συγκεκριμένο που προσπαθουν να εγκαταστήσουν είναι πολύ μακριά απο εκεί που πάμε όμως αν γίνει η αρχή της εισβολής η μαφία των "ΑΠΕ" θα αρχίσει να ορέγεται και νέα κομμάτια του βουνού.

Συνολικά έχουν γίνει αιτήσεις για πάνω απο 11GW αιολικών στην Ελλάδα. Δηλαδή περισσότερα απ όσο ειναι η συνολική κατανάλωση σε ηλεκτρική ενέργεια! Το μεγάλο φαγοπότι...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και πράγματι το θέμα της πυρηνικής ενέργειας είναι εκτός θέματος ωστόσο τείνει να επανέρχεται στις συζητήσεις μας καθώς το θέμα της παραγωγής ενέργειας είναι αρκετά επικαιρο. Στην παρακάτω διεύθυση μπορεί να διαβάσει κανείς ένα ενδιαφέρον άρθρο από Το Βήμα για την πυρηνική ενέργεια

 

http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15130&m=A22&aa=1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, αν εγκατασταθούν αιολικά πάρκα στον Πάρνωνα αυτό δε σημαίνει πως και η κατανάλωση θα γίνεται στον Πάρνωνα, μην τρελαθούμε! Στη γύρω περιοχή 3-4 χωριά υπάρχουν, τι να καταναλώσουν; Η ενέργεια περνάει στο εθνικό δίκτυο και από εκεί μοιράζεται κατάλληλα. Επίσης, η παραγωγή περισσότερης ενέργειας δε σημαίνει και αύξηση της ζήτησης απαραίτητα. Με το ίδιο σκεπτικό και η πυρηνική ενέργεια θα οδηγήσει σε αύξηση της φωτορύπανσης.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άρθρο του "Βήματος" βρίθει ανοησιών. Ένα μόνο, αν δεν είχαν σταματήσει ουσιαστικά επί 20 χρόνια οι επενδύσεις στην ατομική ενέργεια δεν θα είχαμε πρόβλημα. Τώρα τα εργοστάσια γέρασαν και κινδυνεύει σε πολλές χώρες να καταρρεύσει το σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας αν κλείσουν. Το 2005 το 3.6% του ρεύματος που καταναλώσαμε σαν χώρα προήλθε απο πυρηνική ενέργεια μέσω Βουλγαρίας. Φυσικά ήταν περισσότερο από τις "ΑΠΕ"...

 

 

Με το ίδιο σκεπτικό και η πυρηνική ενέργεια θα οδηγήσει σε αύξηση της φωτορύπανσης.

Φυσικά υφίσταται αυτός ο κίνδυνος αλλά τα πυρηνικά θα πρέπει να έρθουν σε αντικατάσταση των θερμοηλεκτρικών και δεν θα χωροθετηθούν σε βουνοκορφές και νησιά.

Ο ορειβάτης του μέλλοντος θα αντικρίζει καμμένα δάση, καθρέφτες και παλούκια 100 μέτρων ύψους στα ισοπεδωμένα βουνά.. αυτό ειναι το εφιαλτικό σενάριο των "ΑΠΕ" που ήδη αρχίζει να υλοποιείται και πρέπει να σταματήσει τώρα εν τω γεννάσθαι!

 

Σχετικά με το δάσος της Κρεμαστής στον Πάρνωνα:

 

4. Αιολικά Πάρκα: Η ανάπτυξη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας έρχεται συχνά σε σύγκρουση με την προστασία δασικών εκτάσεων και ορεινών όγκων. Μια τέτοια περίπτωση αποτελεί το αιολικό πάρκο της Κρεμαστής στη Λακωνία, που χωροθετήθηκε να γίνει στον Νότιο Πάρνωνα, σε δασική έκταση. Αυτό που αμφισβητήθηκε ήταν η επίπτωση των κατασκευών και ιδίως της διάνοιξης δρόμων στο ελατοδάσος της περιοχής.

 

Το τοπικό χωροταξικό σχέδιο για το συγκεκριμένο αιολικό πάρκο δεν θεωρούσε κατάλληλη τη συγκεκριμένη περιοχή. Παρ' όλα αυτά, η διοίκηση αποφάσισε να προχωρήσει στην κατασκευή του. Ο Συνήγορος θεωρεί ότι η ανάπτυξη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας δεν πρέπει να γίνεται σε βάρος του δασικού πλούτου.

 

Πηγή : http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=23333000

 

ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΠΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΙΟΛΙΚΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχόμαστε να μη γίνει τίποτα στον Πάρνωνα και να αντισταθούμε και εμείς κάπως!

Αλήθεια, δε μπορούμε να μαζέψουμε καμιά υπογραφή να στείλουμε σε κανένα αρμόδιο??

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό!

Πάντως όσον αφορά τη νοοτροπία του Έλληνα, καθήστε με το καλό να γίνει το πάρκο στο Ελληνικό και θα δούμε τότε πόσο απότομα θα ξυπνήσουν και άλλοι δήμοι με τα οφέλη που θα διαπιστώσουνε........ :wink: :!: :!:

Επίσης σε κάποιο περιοδικό πρόσφατα γράφτηκε πως 122 εργοστάσια παράγουν το 80% των συνολικών ρύπων στον πλανήτη και εμείς μιλάμε για τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων και δε ξέρω εγώ τι άλλο... ](*,)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνολικά έχουν γίνει αιτήσεις για πάνω απο 11GW αιολικών στην Ελλάδα.

 

Ουάου, δεν το ήξερα ότι θα υπάρξει τόσο μεγάλο ποσό ενέργειας παραγόμενης από τα αιολικά! Χαίρομαι να ακούω τέτοιες ωραίες ειδήσεις.

ΖΗΤΩ Η ΑΙΟΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

ΖΗΤΩ ΟΙ Α.Π.Ε.

 

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ, ΤΟΝ ΑΡΝΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ*

 

*την οποία μερικοί εδώ μέσα αλλά και έξω (βλ. Εγνατία, Ε65, σιδηροδρομικές συνδέσεις κλπ) θέλουν μετά μανίας να την κρατήσουν στα 1950 αρνούμενοί της την πρόοδο και την ανάπτυξη που παρατηρείται στην επαρχία των δυτικοευρωπαϊκών κρατών. Ρε ζωολογικούς κήπους με ανθρώπους θέλουμε;;

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνολικά έχουν γίνει αιτήσεις για πάνω απο 11GW αιολικών στην Ελλάδα.

 

Ουάου, δεν το ήξερα ότι θα υπάρξει τόσο μεγάλο ποσό ενέργειας παραγόμενης από τα αιολικά! Χαίρομαι να ακούω τέτοιες ωραίες ειδήσεις.

ΖΗΤΩ Η ΑΙΟΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

ΖΗΤΩ ΟΙ Α.Π.Ε.

 

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ, ΤΟΝ ΑΡΝΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ*

 

*την οποία μερικοί εδώ μέσα αλλά και έξω (βλ. Εγνατία, Ε65, σιδηροδρομικές συνδέσεις κλπ) θέλουν μετά μανίας να την κρατήσουν στα 1950 αρνούμενοί της την πρόοδο και την ανάπτυξη που παρατηρείται στην επαρχία των δυτικοευρωπαϊκών κρατών. Ρε ζωολογικούς κήπους με ανθρώπους θέλουμε;;

 

ε ρε ανεμογεννήτρια, στην αυλή τους, που χρειαζονται μερικοι μερικοι...

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει καποιος φιλος καποιο Link με οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με την τοποθεσια που προκειται να γινει το παρκο την εταιρια που αναλαμβανει το εργο η οτιδηποτε αλλο σχετικο με το θεμα?

Πριν πουμε οτιδηποτε θα πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι τουλαχιστον σε γενικα πλαισια για αυτο που προκειται να συμβει στον Παρνωνα.

 

Με λυπη μου παντως βλεπω οτι το πολυ σημαντικο αυτο θεμα οδηγειτε σταδιακα σε κλειδωμα και θα ειναι κριμα!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου μαλλον πρεπει να επαναπροσδιορισεις τον ορο οικολογικη ενεργεια. Δεν αντιλαμβανομαι πως γινεται να εχουμε οικολογικη μορφή ενεργειας αποψιλώνοντας ένα δασός και καταστρέφοντας ένα οικοσύστημα. Όσο για τα υπόλοιπα έργα που λες εύχομαι να αστειεύεσαι.

Για την Εγνατία που ανέφερες θεωρείς εσύ ανάπτυξη και ευημερία την μετατροπή ενός τόσο όμορφου τοπίου με τόσο σπάνια ζώα σε ένα τσιμέντο-έκτρωμα; Μόλις ξαναπεράσω από την περιοχή θα σου στείλω μερικές φωτογραφίες από την μόλυνση που προκαλούν σε ποτάμια και δάση. Τώρα θα μου πεις γίνεται για το κοινό καλό. ΕΕΕΕΕΕ εκεί είναι η μεγάλη διάφορα. Δεν θεωρώ κοινό καλό την μετάβαση μου στην Θεσσαλονίκη με μίση ώρα κέρδος όσο την προστασία αυτής της περιοχής.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι η μετάβαση με μισή ώρα κέρδος, αλλά με λιγότερα πτώματα κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα...

 

Παιδιά δε μιλάμε γενικά για τις ΑΠΕ, όποιος έχει να πει κάτι για τον Πάρνωνα, ας το πει.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

off-topic, όσοι ενδιαφέρονται για τον Πάρνωνα παρακαλώ να το αγνοήσουν και να δεχθούν τη συγνώμη μου

 

 

Φιλε μου μαλλον πρεπει να επαναπροσδιορισεις τον ορο οικολογικη ενεργεια. Δεν αντιλαμβανομαι πως γινεται να εχουμε οικολογικη μορφή ενεργειας αποψιλώνοντας ένα δασός και καταστρέφοντας ένα οικοσύστημα.

 

Άντε πάλι τα ίδια. Ποιος λέει ότι με τα αιολικά αποψιλώνονται δάση;

Για την Εγνατία που ανέφερες θεωρείς εσύ ανάπτυξη και ευημερία την μετατροπή ενός τόσο όμορφου τοπίου με τόσο σπάνια ζώα σε ένα τσιμέντο-έκτρωμα;

 

Σόρυ, αλλά άμα θεωρείς επιτεύγματα της τεχνικής στυλ Βέροια-Πολύμυλος και σύντομα Γρεβενά-Μέτσοβο-Γιάννενα "τσιμεντο-έκτρωμα" τότε σόρυ, κάπου χάνει η αισθητική σου. Και εγώ άκουγα για αρκούδες κλπ. αλλά όταν είδα τα τούνελ και τις γέφυρες ύψους 40m++ πραγματικά απορώ πως διάολο θα επηρεάσουν αυτά τα ζώα του δάσους. Και το θέμα να βλέπεις την Εγνατία να "κρεμιέται" πάνω από το δάσος είναι αν μη τι άλλο καταπληκτικό.

 

Δεν θεωρώ κοινό καλό την μετάβαση μου στην Θεσσαλονίκη με μίση ώρα κέρδος όσο την προστασία αυτής της περιοχής.

 

Από τα Γιάννενα ως τη Θεσσαλονίκη η Εγνατία μόνο μισή ώρα ταξιδιού θα κόψει; Δε νομίζω για τόσο λίγο να ξόδευαν 5,9 δις ευρώ για να τη φτιάξουν. Να στο πω πιο ρεαλιστικά: θα πηγαίνεις στη Θεσσαλονίκη, στο 1/3 του χρόνου, κάνοντας το 1/2 των χιλιομέτρων και ξοδεύοντας το 1/3 της βενζίνης. Αν τώρα σκεφτείς πόση κίνηση υπάρχει μεταξύ Αλβανίας-Ηγουμενίτσας-Θεσσαλονίκης, η μειωμένη κατανάλωση καυσίμων θα μειώσει σημαντικότατα τις εκπομπές ρύπων από τις μηχανές. Είδες που τελικά οι αυτοκινητόδρομοι κάνουν καλό και στο περιβάλλον;;; (και στην ασφάλεια, όπως πολύ σωστά είπε ο vag_stephanou

 

@all Μου κάνει τρελλή εντύπωση πως οι κάτοικοι περιοχών εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων (Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Ηράκλειο άντε και 2-3 πόλεις ακόμα) ανθίστανται σφόδρα στη δημιουργία σημαντικών έργων ανάπτυξης στους τόπους τους. Τι στο καλό, το ότι η ύπαιθρος έχει ερημώσει και πλέον ζουν 4,5 εκατ. στην Αθήνα και 1,25 στη Θεσσαλονίκη δε τους λέει τίποτα;;; Το ότι σκοτώνονται συνέχεια στους κατσικόδρομους δεν τους ενοχλεί; Το ότι η ανεργία έχει βαρέσει κόκκινο δεν τους πειράζει; Κ μετά γκρινιάζετε για το αθηνοκεντρικό κράτος... ΑΛΛΑ ΟΧΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΤΖΙΖ

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλησπέρα μου στους χρήστες του φόρουμ,

στο οποίο εισέρχομαι καιρό τώρα ως επισκέπτης, όχι

ως ερασιτέχνης της αστρονομίας, αλλά με κάποια αστρονομικά

ενδιαφέροντα.

 

Αιτία της εγγραφής μου είναι το θέμα αυτό, και δεδομένου

ότι κατοικώ στις απολήξεις του Πάρνωνα και βιώνω το

ζήτημα αυτό, νομίζω ότι μπορώ να συμμετέχω εποικοδομητικά

στη συζήτηση του θέματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά στεναχωριέμαι γιατί τείνει το θέμα που ξεκίνησα να καταλήξει μάχη μεταξύ υποστηρικτών των ανανεώσιμων πηγών και των υποστηρικτών της πυρηνικής ενέργειας. Σημειώνω ότι εγώ ήθελα να καταδείξω την έλλειψη μελέτης καθώς και την σκοπιμότητα διαφόρων που προσπαθούν με παράνομο τρόπο να βγάλουν χρήματα τελικά εις βάρος του φυσικού περιβάλλοντος για το οποίο κόπτονται. Για λοιπές λεπτομέρειες των όσων εννοώ θα βρείτε στα αρχικά μου post! Ευχαριστώ!!!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως πρώτα στοιχεία για την υπόθεση του Πάρνωνα

μπορώ να καταθέσω τα παρακάτω:

 

Για τη Λακωνία το θέμα των αιολικών πάρκων προέκυψε γύρω στο 2001,

προκαλώντας έντονες ανησυχίες στους κατοίκους και αρνητική στάση από την πλειοψηφία τους.

Μία κατάσταση που ο τύπος την περιέγραψε ως το "Βροντερό Σπαρτιάτικο Όχι".

Στα χρόνια που πέρασαν η φαινομενική απραξία είχε σαν αποτέλεσμα τον εφησυχασμό, και την πεποίθηση ότι η υπόθεση τελείωσε.

Όμως τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Τις ώρες που οι Λάκωνες πολίτες εφησύχαζαν οι ενδιαφερόμενοι επενδυτές κατέθεταν αιτήσεις για αδειοδοτήσεις.

Και για να αρθούν τα νομικά κωλύματα που είχαν συνηγορήσει στην ακύρωση αρκετών αποφάσεων για εγκατάσταση αιολικών πάρκων κατόπιν προσφυγών πολιτών ή φορέων στο ΣτΕ, ήλθε επιτέλους και το Ειδικό Πλαίσιο Χωροταξικού Σχεδιασμού και Αειφόρου Ανάπτυξης για τις ΑΠΕ.

Ένας Χωροταξικός Σχεδιασμός κομμένος και ραμμένος στα μέτρα των επενδυτών.

Ένας Χωροταξικός Σχεδιασμός που για τη ράχη του Πάρνωνα προβλέπει την εγκατάσταση 478 τυπικών ανεμογεννητριών δυναμικότητας 955 MW, και προφανώς υπολογίζεται ότι η 478 τυπικές α/γ για να δώσουν τα 955 MW θα είναι α/γ των 2 MW.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά όταν είδα τα τούνελ και τις γέφυρες ύψους 40m++ πραγματικά απορώ πως διάολο θα επηρεάσουν αυτά τα ζώα του δάσους.

 

Οταν παρεμβένεις σε ενα τοσο ευαίσθητο οικοσύστημα το καταστρέφεις.Δεν υπάρχει μέση λύση. Δεν θα κατσω να σου απαριθμήσω πως ενας δρομος επηρεάζει (απομόνωση ομάδων ζώων μείωση βιότοπου) ενα απλο google search αρκει.

 

Και το θέμα να βλέπεις την Εγνατία να "κρεμιέται" πάνω από το δάσος είναι αν μη τι άλλο καταπληκτικό.

 

Μαλλον περνάμε και βλέπουμε αλλα δρομο γιατι εγω ειδα μια εγνατια να παταει γερά πανω σε βασεις με εκατομμύρια τονους τσιμέντο και αυτές ειναι πανω σε απεραντα εργοταξία περιστοιχισμένη απο συρματοπλέγματα.

 

Είδες που τελικά οι αυτοκινητόδρομοι κάνουν καλό και στο περιβάλλον;;;

 

Τι να σχολιάσω ακριβως εδω;;

 

Είμαι εκτός θέματος και εγώ απλά πχ η Εγνατία είναι κάτι που επηρεάζει πολύ την περιοχή που ζω όπως οι ανεμογεννήτριες τον Πάρνωνα . Έφερε φως σε μέρη που δεν υπήρχε και (που δεν έπρεπε να υπάρχει ) θόρυβο και γενικά μια αναστάτωση.

Τέτοια έργα πρέπει να γίνονται αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να το νομικό πλαίσιο πρέπει να γίνει ποιο αυστηρό. Τι θα κερδίσουν τα Γιάννενα αν τσιμεντοποιηθουν απόλυτα και γίνουν μια μικρή Αθήνα ;; Τι θα κερδίσει η Ελλάδα αν ο Πάρνωνας αποκτήσει ένα αιολικό πάρκο;; Μάλλον θα χάσει και είναι κρίμα.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Η εμμονή να μετατρέπονται όλα τα πρόσφατα θέματα στον ίδιο πόλεμο "πυρηνικών"-"αιολικών" απλά στερεί τη δυνατότητα από τους υπόλοιπους να ενημερωθούν και να συμμετάχουν σε ένα θέμα που φάνηκε αρχικά να μας αφορά άμεσα.

 

Επαναλαμβάνω πως τα επιχειρήματα και οι σκέψεις για την αιολική και την πυρηνική ενέργεια και οι προεκτάσεις τους έχουν γραφτεί και αναλυθεί μέχρι εξαντλήσεως σε πολλές δεκάδες post σε διάφορα threads. H συνεχής επανάληψή τους απλά κουράζει, δημιουργεί εντάσεις και δεν προσθέτει κάτι καινούριο στην υπάρχουσα πληροφόρηση.

 

Κατανοώ τη σημαντικότητα του θέματος και με τα επιχειρήματα που έχουν ήδη γραφτεί πιστεύω πως μπορούν οι αναγνώστες να βγάλουν τα συμπεράσματά τους για το σημαντικό αυτό θέμα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης