Jump to content

Διαγωνισμός επεξεργασίας - homework II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωτήρη κόψε το κ. Ταρσούδη είμαστε σχεδόν συνομήλικοι και με ξέρεις, γιατί την επόμενη φορά που θα βρεθούμε θα σου φέρω τα σουβλάκια στο κεφάλι.

Τα Homework δεν έγιναν για να κάνουμε μαθήματα Photoshop ή κάποιου άλλου προγράμματος.

 

Απλά σαν εργασία για να δουλέψετε ή να δουλέψω!!!! Είναι ωραίο να έχεις κίνητρο να κάνεις μια εικόνα καλύτερη.

 

Πριν ακόμη αποκτήσω τηλεσκόπιο δούλευα με το Photoshop εικόνες άλλων, πολλές ώρες πειραματισμών με πολλά προγράμματα. Και φυσικά ακόμη και τώρα το κάνω!!!

 

Εξάλλου το να σου δώσει κάποιος μασημένη τροφή δεν έχει αξία.

Θα βοηθήσω όμως τους φίλους που θέλουν να κάνουν μια σύνθεση μωσαϊκού που είναι το πρώτο μέρος αυτού του homework.

 

1οβήμα -> Ανοίγουμε το Photoshop CS2 -> File -> Automate -> Photomerge

2ο βήμα Κάνουμε εισαγωγή τις 6 εικόνες που έχετε κατεβάσει κάπου στον δίσκο σας, και πατάμε ΟΚ.

 

3ο βήμα Με το βελάκι της βάζουμε στην σειρά που θέλουμε. Όταν τελειώσουμε με την ακριβή τοποθέτηση των εικόνων πατάμε ΟΚ.

 

Μετά αρχίζουν UnSharpe, Blur,Levels,Curves & Contrast, αλλά εκεί πλέον είναι σε κάθε εικόνα διαφορετικά.

 

Επίσης είχαν κυκλοφορήσει πολύ ωραία εγχειρίδια για Photoshop τα έχω πάρει όλα.

 

Δουλέψτε το, εγώ έκανα 5 ώρες μόνο στο Registax, είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα όλοι μας.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ομως ειναι η συμπεριφορα της καθε οθονης.

Πχ. και για να γινω πιο κατανοητος ενω μπορει να εχω επεξεργασθει μια φωτο στην δικια μου οθονη και να νομιζω οτι ειναι καλη βλεποντας την σε αλλη ή αλλες οθονες να δειχνει πολυ διαφορετικη και μερικες φορες υποδεεστερη απο αυτο που νομιζουμε πχ. αυξημενος θορυβος η να ειναι υποφωτισμενη-υπερφωτισμενη κλπ.

Εκτος της διαφορετικης κατασκευης και αρα τεχνικων χαρακτηριστικων της καθε οθονης το "προβλημα" προερχεται και απο τις διαφορετικες ρυθμισεις του καθε χρηστη.

 

Είναι όντως μεγάλο πρόβλημα!!! μάλιστα παίζει ρόλο και ο φωτισμός του δωματίου που βρίσκεσαι.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγη βοήθεια παρακαλώ: το hugin επιμένει ότι θα πρέπει να είναι ποιό τετράγωνη η φωτογραφία, αλλά έχω την εντύπωση ότι την έχει παραμορφώσει ; (hugin, gimp-unsharp mask, levels, contrast) Δεν είναι η τελική, απλά αν την πάω στα 1280Χ800 θα πρέπει να κόψω ολόκληρα κομάτια. Μάλλον πρέπει να το πάρω από την αρχή, ε ;

 

(αλήθεια πως λέμε στο Alpha να πάρει μαύρο χρώμα ; )

 

Ωραία!!! λιγάκι παραμορφωμένη. Το είχα δουλέψει το hugin αλλά έχει πολλές ρυθμίσεις, οπότε μετά πήγα στα :

 

Autostitch

iMerge

 

και τελικά κατέληξα στο Photoshop με την διαδικασία που αναφέρω πιο πάνω.

 

Πολύ εύκολο το Autostitch!!!

http://www.cs.ubc.ca/~mbrown/autostitch/autostitch.html

 

iMerge

http://www.geocities.com/jgroveuk/iMerge.html

 

Κατεβάστε τα και δουλέψτε τα όλα!!! το iMerge απλά θέλει τα jpeg να γίνουν BMP εικόνες.

 

Φιλικά ΓΤ.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπα, δεν ξέρω για το Photoshop (ποτέ δεν το δούλεψα και τώρα είναι αργά για να ξεκινήσω) αλλά το hugin δεν παίζεται, τα άλλα 2 παρα-είναι απλά σε σχέση. Απλά θα το ξαναδουλέψω, κάπου μου ξέφυγε κάποια παράμετρος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ομως ειναι η συμπεριφορα της καθε οθονης.

Πχ. και για να γινω πιο κατανοητος ενω μπορει να εχω επεξεργασθει μια φωτο στην δικια μου οθονη και να νομιζω οτι ειναι καλη βλεποντας την σε αλλη ή αλλες οθονες να δειχνει πολυ διαφορετικη και μερικες φορες υποδεεστερη απο αυτο που νομιζουμε πχ. αυξημενος θορυβος η να ειναι υποφωτισμενη-υπερφωτισμενη κλπ.

Εκτος της διαφορετικης κατασκευης και αρα τεχνικων χαρακτηριστικων της καθε οθονης το "προβλημα" προερχεται και απο τις διαφορετικες ρυθμισεις του καθε χρηστη.

 

Κι ακομη χειροτερα υπαρχει και διαφορα μεταξυ της εικονας οπως τη βλεπεις οταν την επεξεργαζεσαι κι αφου αποθηκευτει .Στη καλυτερη περιπτωση η διαφορα ειναι 5 % συμφωνα με μετρησεις .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλη μια με photoshop CS2, neatimage και ACD See 9 Photo Manager.

Την εβαλα γιατι για πρωτη φορα χρησιμοποιω και αλλο προγραμμα επεξεργασιας εκτος photoshop.

316672996_CLAVIUS.5(JIMKIBOU).thumb.jpg.45c540eb38f31c24fd5df2ec97fc7da1.jpg

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία μόνο με PS (2 ώρες περίπου) αφιερωμένη στο νέο αποκτηθέν μέλος της οικογένειας μου, την κόρη μου :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

ΥΣ Ταρσουδή, μου φαίνεται οτι μας έβαλες στην μπρίζα και άντε να βγούμε τωρα.

 

Δημήτρης

 

Untitled-1Untitled-1Untitled-1Untitled-1.thumb.jpg.81701dcf15410dc4b08d1d78c0ddc4cb.jpg

χαλάλι η ώρα που έφαγα

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη τις ευχες μου και μεσω του astrovox για την κορουλα σου, να σου ζησει!

Παρα πολυ καλη η φωτο σου!

Συμφωνω και για την μπριζα! :lol:

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είστε πρώτοι Δημήτρηδες!!! να σου ζήσει και η κοράκλα.

 

Είδατε τι καλά που είναι!!! λίγο να δείτε με τον κόκκο τι θα κάνετε και τελειώσατε.

 

=D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι μου προσωπικα πιστευω οτι οποιαδηποτε προσπαθεια να αφαιρεσεις τον λεπτο κοκκο ειναι χασιμο λεπτομεριας και γι αυτο δεν το παρακανα στην αφαιρεση θορυβου.Η υπερβολικη χρηση του noise reduction(NR) στο τελος παραμορφωνει το αποτελεσμα.Τι λετε εσεις?[/b]

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπρίζα δεν λες τίποτα, αντί να ξεκουράζομαι μετά την δουλειά, κάνω stich για τον Γιώργο :)

 

Λοιπόν, αν και σχετικά αρχάριος στο άθλημα, αυτήν την φορά νομίζω πλησίασα, σωστά ; hugin, gimp (unsharp mask, levels, contrast)

clavius2.thumb.jpg.1c4ef1c3e0aad863c2d6bf6cb9aa0c57.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NicktheGreek, Jimbikou: ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε και που μοιραστήκατε δημοσίως τον τρόπο επεξεργασίας!

 

=D> =D> =D>

 

κ. Ταρσούδη: αν είναι να μου τα φέρετε στο κεφάλι, την άλλη φορά να προτιμήσουμε άλλο μενού, λιγότερο λαδερό και χωρίς λιπαρά!!!

 

:cheesy:

 

Φυσικά και δεν αναφερόμουν σε "μασημένη τροφή" (ρε γιατί όλοι με παρεξηγούν ΤΟΣΟ πολύ ορισμένες φορές;;;;;;) αλλά σε οδηγίες. Ούτε να κάνει κάποιος βίντεο με όλες τις κινήσεις του και να μου τις δώσεις για να κάνω copy / paste. Απλώς, είτε να δίνονται κάποιες συμβουλές / κινήσεις για να ξεκίνήσει και ο αρχάριος (αυτό δηλαδή που κάνει στην ουσία και το Αστροβόξ και όσοι συμμετέχουν, δίνουν οι παλαιότεροι τα φώτα τους στους αρχάριους, δε λένε "αγόρασε τηλεσκόπιο και βρες μόνος σου το Β του Κενταύρου" αλλά βοηθάνε, ασχολούνται, συμβουλεύουν κ.ο.κ.) είτε να αφήνονται όλα έτσι στο φλου, αλλά στο τέλος, όπως και στα περιοδικά με σταυρόλεξο, να δίνεται η λύση έτσι ώστε αυτοί που δεν ήξερα ή δε μπορούσαν να συμμετέχουν να προσπαθήσουν να κάνουν μια αρχή. Αυτό μόνο εννοούσα. Αλλιώς, χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο, αυτό που ξέρει θα κάνει, αυτός που ξέρει λίγα θα κάνει κάτι λίγο, οι υπόλοιποι που δε ξέρουν καθόλου δε θα κάνουν τίποτε και θα μείνουμε στις γνώσεις που είχαμε και πριν. Επίσης το να λέμε τον τρόπο που έγινε η επεξεργασία βοηθάει ακόμη κι εσάς τους γνώστες, να ανταλλάξετε τρόπους και να δείτε αν μπορεί κανείς να φτάσει στο ίδιο ή παρόμοιο αποτέλεσμα από διαφορετικούς δρόμους.

 

Jimbikou

 

Σχεδόν καμία οθόνη δεν έχει απόλυτη ταύτιση στα χρώματα με μια άλλη, εκτός κι αν γίνει καλιμπράρισμα, αλλά ούτε κι εκεί τα πράγματα είναι απόλυτα. Μόνο σε πανάκριβες οθόνες (κάτι μοντέλα της Eizo για παράδειγμα) θα βρεις το απόλυτο. Να φανταστείς πως τις δουλειές μου εγώ τις βλέπω σε 5 - 6 διαφορετικές οθόνες για να σιγουρευτώ.

 

Γιώργο Ταρσούδη

 

Τελικά τους "μπρίζωσες" όλους! Την επόμενη φορά θα φάμε Goodies!! Η θα πιάσουμε κανένα γατάκι από αυτά που τριγυρνάνε στην ταράτσα με τα τηλεσκόπια και θα το κάνουμε μπάρμπεκιου!!!

 

:cheesy:

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε και μία ώρα ακόμα για τον κόκκο. Θέλω να δώ που θα το πας στο τέλος και τί θα ζητήσεις τώρα.

2.thumb.jpg.de63fca26a93530b4ba9fe56980af831.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ενοειοτε με τον κοκο?

 

με ενδιαφερει αυτο που κανετε και αν γινεται θελω λιγες πληροφοριες... σκοπος ειναι να γινουν οσο πιο ευδιακριτες γινεται χωρις να αλιωθει η εικονα ε?

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δύο Δημήτρηδες έσκισαν =D> =D> =D>

 

Ηλία πρόσεξε απλά το blur σου, πολύ καλή δουλειά το Giotto, έχω δει πολύ καλές δουλειές να γίνονται με αυτό το πρόγραμμα και μάλιστα στην Πλανητική. Μόνο μειονέκτημα είναι μόνο στα Γερμανικά!!! Προσωπικά δεν ξέρω.

 

Είμαι πολύ χαρούμενος παιδιά με τα αποτελέσματα όλων σας!!!

Όταν ανέβασα αυτό το homework λίγο μετά το μετάνιωσα γιατί πίστευα ότι θα σας ήταν δύσκολο.

 

Όμως με διαψεύσατε και μάλιστα μου βάλατε γυαλιά!!! :wink:

 

Καλή συνέχεια

ΥΓ. vroxh έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι μικρή μου.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NicktheGreek, Jimbikou: ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε και που μοιραστήκατε δημοσίως τον τρόπο επεξεργασίας!

 

=D> =D> =D>

 

κ. Ταρσούδη: αν είναι να μου τα φέρετε στο κεφάλι, την άλλη φορά να προτιμήσουμε άλλο μενού, λιγότερο λαδερό και χωρίς λιπαρά!!!

 

:cheesy:

 

Φυσικά και δεν αναφερόμουν σε "μασημένη τροφή" (ρε γιατί όλοι με παρεξηγούν ΤΟΣΟ πολύ ορισμένες φορές;;;;;;) αλλά σε οδηγίες. Ούτε να κάνει κάποιος βίντεο με όλες τις κινήσεις του και να μου τις δώσεις για να κάνω copy / paste. Απλώς, είτε να δίνονται κάποιες συμβουλές / κινήσεις για να ξεκίνήσει και ο αρχάριος (αυτό δηλαδή που κάνει στην ουσία και το Αστροβόξ και όσοι συμμετέχουν, δίνουν οι παλαιότεροι τα φώτα τους στους αρχάριους, δε λένε "αγόρασε τηλεσκόπιο και βρες μόνος σου το Β του Κενταύρου" αλλά βοηθάνε, ασχολούνται, συμβουλεύουν κ.ο.κ.) είτε να αφήνονται όλα έτσι στο φλου, αλλά στο τέλος, όπως και στα περιοδικά με σταυρόλεξο, να δίνεται η λύση έτσι ώστε αυτοί που δεν ήξερα ή δε μπορούσαν να συμμετέχουν να προσπαθήσουν να κάνουν μια αρχή. Αυτό μόνο εννοούσα. Αλλιώς, χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο, αυτό που ξέρει θα κάνει, αυτός που ξέρει λίγα θα κάνει κάτι λίγο, οι υπόλοιποι που δε ξέρουν καθόλου δε θα κάνουν τίποτε και θα μείνουμε στις γνώσεις που είχαμε και πριν. Επίσης το να λέμε τον τρόπο που έγινε η επεξεργασία βοηθάει ακόμη κι εσάς τους γνώστες, να ανταλλάξετε τρόπους και να δείτε αν μπορεί κανείς να φτάσει στο ίδιο ή παρόμοιο αποτέλεσμα από διαφορετικούς δρόμους.

 

Jimbikou

 

Σχεδόν καμία οθόνη δεν έχει απόλυτη ταύτιση στα χρώματα με μια άλλη, εκτός κι αν γίνει καλιμπράρισμα, αλλά ούτε κι εκεί τα πράγματα είναι απόλυτα. Μόνο σε πανάκριβες οθόνες (κάτι μοντέλα της Eizo για παράδειγμα) θα βρεις το απόλυτο. Να φανταστείς πως τις δουλειές μου εγώ τις βλέπω σε 5 - 6 διαφορετικές οθόνες για να σιγουρευτώ.

 

Γιώργο Ταρσούδη

 

Τελικά τους "μπρίζωσες" όλους! Την επόμενη φορά θα φάμε Goodies!! Η θα πιάσουμε κανένα γατάκι από αυτά που τριγυρνάνε στην ταράτσα με τα τηλεσκόπια και θα το κάνουμε μπάρμπεκιου!!!

 

:cheesy:

 

Σωτήρη άσε την πάρλα και πιάσε το ποντική, μέχρι αύριο θέλω μια δική σου σύνθεση.

 

Αλλιώς σε έσκισα

:mrgreen:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο θα ηταν να γραφουμε ακριβως τον τροπο επεξεργασιας

για να μαθαινουμε ολοι μας

 

Λοιπον

Εγω αρχισα με το fotoshop,ανοιξα την πρωτη εικονα

και μετα file/automate/photomerge/browse

Εβαλα μια μια τις εικονες μεσα και πατησα οκ

Το προγραμμα ενωνει απο μονο του τις φωτογραφιες

 

Μετα αποθηκευσα την φωτογραφια και την ανοιξα με το προγραμμα

GIOTTO

Εκει εκανα μονο sharpen και αποθηκευσα την φωτογραφια

 

Την ανοιξα παλι με το προγραμμα fotoshop

Εκανα λιγο unsharp mask και την αποθηκευσα

 

Μετα την ανοιξα με το προγραμμα neat image και αφερεσα τον θυρυβο που ειχε δημιουργηθει

 

Ετοιμη!

 

 

 

blur δεν εκανα καθολου Γιωργο,απλα το παραεκανα λιγο στην επεξεργασια με το neat image

για να βγαλω τον θορυβο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε ευαχριστω πολυ! εγω εχω μονο photoshop θα ψαξω και για αλλα software συντομα!

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο θα ηταν να γραφουμε ακριβως τον τροπο επεξεργασιας

για να μαθαινουμε ολοι μας

 

Λοιπον

Εγω αρχισα με το fotoshop,ανοιξα την πρωτη εικονα

και μετα file/automate/photomerge/browse

Εβαλα μια μια τις εικονες μεσα και πατησα οκ

Το προγραμμα ενωνει απο μονο του τις φωτογραφιες

 

Μετα αποθηκευσα την φωτογραφια και την ανοιξα με το προγραμμα

GIOTTO

Εκει εκανα μονο sharpen και αποθηκευσα την φωτογραφια

 

Την ανοιξα παλι με το προγραμμα fotoshop

Εκανα λιγο unsharp mask και την αποθηκευσα

 

Μετα την ανοιξα με το προγραμμα neat image και αφερεσα τον θυρυβο που ειχε δημιουργηθει

 

Ετοιμη!

 

 

 

blur δεν εκανα καθολου Γιωργο,απλα το παραεκανα λιγο στην επεξεργασια με το neat image

για να βγαλω τον θορυβο

 

 

Ηλία όπως αναφέρθηκα και πιο πάνω στον Σωτήρη το post αυτό δεν είναι για μάθημα αλλά για εξάσκηση. Προσωπικά δεν κάνω ποτέ τα ίδια σε μια εικόνα. Αν θέλεις μια συμβουλή κόψε το Neat Image!!! μόνο πρόβλημα δημιουργεί σε μια εικόνα.

Δούλεψε την εικόνα σου ξανά και ξανά, αυτό είναι το καλύτερο :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλη μια προσπαθεια χρησημοποιοντας το automate(απο εσας το εμαθα) και παιζοντας με smart sharpen,unsparp mask και gaussian blur δυο και τρεις φορες εκαστο.Πιστευω το καλυτερο αποτελεσμα που εχω εως τωρα.

final.thumb.jpg.94646ee723ea44998aacfa08f4acbc74.jpg

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία όπως αναφέρθηκα και πιο πάνω στον Σωτήρη το post αυτό δεν είναι για μάθημα αλλά για εξάσκηση. :wink:

 

Ρε Γιώργο δεν το καταλαβαίνω αυτό.Δηλαδή τα παιδιά που το μόνο που έχουν κάνει στο φώτοσόπ είναι να το ανοίξουν κ μετά να το ξανακλείσουν δεν πρέπει να μάθουν 2-3 κολπάκια?

Είναι τόσο δύσκολο για τα παιδιά που κάνουν όλη αυτή τη δουλειά να γράψουν κ δύο λογάκια για το πως τα κατάφεραν όπως ο αστροηλίας?

Ετσι θα έχουμε κ εξάσκηση για εσάς αλλά κ λίίίίγο μάθημα γι αυτούς που κάνουν τώρα τα πρώτα τους βήματα.

Σκέψου πώσες γνώσεις ακόμη κ για τους γνώστες μπορούν να βγουν απ αυτη τη διαδικασία.

Σκέψου σε 1-2-3-5 χρόνια να τα διαβάζει αυτά ένας 15αχρονος κ να μπορεί να κάνει τα πρώτα του βήματα λέγοντας ένα μπράβο κ ένα ευχαριστώ στα παιδιά που έγραψαν αυτά.

 

Να σημειώσω πως αυτά που λέω τα λέω χωρίς να με ενδιαφέρει η επεξεργασία .Ούτε χρόνο αλλά ούτε κ υπομονή διαθέτω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης