Jump to content

Περάσματα του I.S.S. πάνω από Ελλάδα τις επόμενες ημέρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας αγανακτίσει από τα σύννεφα των τελευταίων ημερών πάνω από την περιοχή μου και μη μπορώντας ούτε να παρατηρήσω, ούτε να φωτογραφήσω τον ISS, δίνω κάποιες εικόνες με τα σημεία από τα οποία περνά τις επόμενες ημέρες, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται.

 

Για να βρει κανείς τις θεάσεις πάνω από την περιοχή του, πάει εδώ:

 

http://www.heavens-above.com/selecttown.asp?CountryID=GR

 

...γράφει την πόλη που είναι πιο κοντά π.χ. Agrinio ή Athens ή Mykonos και του δίνει κατάλογο με δορυφόρους, επιλέγει ISS και του δίνει λεπτομερή χάρτη του ουρανού με την ακριβή τροχιά του δορυφόρου.

 

Για τις επόμενες ημέρες, οι χάρτες βρίσκονται παρακάτω. Σημειώσατε πως πάνω δεξιά γράφει ημερομηνία και πως ο κόκκινος κύκλος περιλαμβάνει τα σημεία από τα οποία ο δυρυφόρος θα είναι ορατός. Στο κέντρο του κύκλου όπως βλέπεται είναι η Κομοτηνή, αλλά μπορεί ο καθένας να μετακινήσει νοητά τον κύκλο σε κάθε κατεύθυνση για να δει αν και η δική του περιοχή είναι μέσα.

0001.jpg.09b143c7e277e3b77a9f1756e76df57e.jpg

0002.jpg.8a2a294aad5f7f0b4c338f98c4b273a4.jpg

0003.jpg.cd3d3023b673e7b967fff8a640b38da5.jpg

0004.jpg.3ed85b184d8dfa5bdd608e3ee6a11ccf.jpg

0005.jpg.f2e0140f83c7b2781a8a2d363ed0ecae.jpg

0006.jpg.5527107b127d87774b058f630e8762e0.jpg

0007.jpg.59c4c5bacf1cc1a2752efc50f34bacf0.jpg

0008.jpg.9e6fa8cea59ea3e46d7690f617925956.jpg

0009.jpg.ed7823574bfe93bfc5dbe7eaea0d3d15.jpg

0010.jpg.ee026483b6a23664665d8d3b88bb565c.jpg

0011.jpg.f8c80d507875f5f1cfbb613d7964c6eb.jpg

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χθες το βραδυ το ειδα για πρωτη φορα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! απο Αθηνα το εβλεπες ξεκαθαρα και με γυμνο ματι!!! αναμενω την επομενη φορα!!!

 

:shock: :shock:

 

Τραβηξε κανενας καμια φωτο ?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαίως και τράβηξε!! Ο Γιώργος Ταρσούδης:

 

http://www.flickr.com/photos/80161946@N00/612041424/

 

Και μάλιστα με το bresser-άκι του LIDL!!!

 

Για να βρίσκεις τα επόμενα περάσματα του ISS πάνω από Αθήνα:

 

http://www.heavens-above.com/PassSummary.asp?satid=25544&lat=37.983&lng=23.733&loc=Athens&alt=147&tz=EET

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι ναι το γνωριζω το σαιτ!!

 

αυτη η φωτο ειναι απο 22/6(!) πολυ καλη!!!!

 

σημερα θα στηθω και εγω με τον εξοπλισμο μου μπας και "πετυχω" κατι...

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!!!

Σας γραφω με μεγαλο ενθουσιασμο αυτη την στιγμη!!!:D

Τηλεσκοπιο μπορει να μην εχω, αλλα τελικα, τα πιο θαυμαστα φαινομενα τα βλεπω δια γυμνου οφθαλμου που λενε!!!! :cheesy:

 

Πριν λιγα λεπτα (22:04) περιμενα να δω τον ISS πανω απο την πολη μου.

Ηξερα περιπου απο που θα περασει και την ωρα απο εδω:

http://www.heavens-above.com/PassSummary.asp?satid=25544&lat=40.633&lng=22.933&loc=Thessaloniki&alt=0&tz=EET

 

Αλλα δεν ημουν σιγουρη οτι θα εβλεπα και το Endeavour, το οποιο σημερα το μεσημερι, αποχωρηστηκε απο τον ISS και ξεκινησε για το ταξιδι επιστροφης του στην Γη.

 

Ετσι, ενω εβγαζα φωτογραφιες την Σεληνη ετσι ομορφη και κιτρινη οπως την ειδα σημερα, ειχα στο νου μου να μην χασω και τον ISS....

Αλλα δεν ειχα ορατοτητα εκει που εστησα την μηχανη μου.....κι ετσι που να προλαβω να την μετακινησω κλπ για να βγαλω φωτο τον ISS (κι αν τον "επιανε" κιολας η μηχανη μου..... :roll:

 

Ειδα την ωρα οτι πλησιασε, και πηγα πιο περα στο μπαλκονι μου, για να εχω καλυτερη ορατοτητα του ουρανου......... και τι βλεπω!!!!!!?

2 "αστερακια" :cheesy: :cheesy: να κινουνται με σταθερη ταχυτητα "πανω απο το σπιτι μου" και με μια αποσταση μεταξυ τους.... (πως να την μετρησω τωρα?? 2 δαχτυλα στο υψος του ματιου μας με το χερι σε εκταση.... :roll: :mrgreen: )

 

Φυσικα δεν προλαβα να δω και πολλα, γιατι μετα απο 1 λεπτο εξαφανιστηκαν μεσα στον ουρανο (στην σκια της Γης αν το λεω σωστα... :roll: )

 

Ηταν ενα πολυ ωραιο φαινομενο και συγκινητικο μαζι, αν σκεφτει κανεις οτι εκει ψηλα σε εκεινα τα 2 "αστερακια" βρισκονται 10 ανθρωποι!!!! =D>

Ευχομαι να τυχει να δειτε κι εσεις τον ISS ή το Endeavour...

Αυριο νομιζω θα ειναι παλι ορατα τουλαχιστον για την πολη μου ,και εξαρταται φυσικα απο τον καιρο...

Δειτε εδω για την πολη σας:

http://www.heavens-above.com/selecttown.asp?CountryID=GR

 

Καλο ταξιδι να εχουν...κι εσεις καλες παρατηρησεις!

:wink:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ περπατούσα και τυχαία είδα τον ISS να ανεβαίνει από ΒΔ και αμέσως πίσω του το Space shuttle. (το κατάλαβα αφού πλέον περιμέναμε αποσύνδεση το συντομώτερο).

Μου δόθηκε η εντύπωση ότι η απόσταση μεταξύ τους αυξανόταν καθώς προχωρούσαν και μετά από λίγο μπήκαν στη σκιά της γης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα χα.... ωραια!!!

Ισως εχεις δικιο για την αποσταση που λες μεταξυ τους, το παρατηρησα κι εγω, αλλα ηταν τοσο γρηγορα ετσι κι αλλιως η κινηση τους, κι εγω πηγα να παρω την μηχανη μου και μετα νομιζα ηταν η εντυπωση μου...

Νομιζω εκεινη την ωρα εκανε boost (προωθηση ή καπως ετσι...:oops:) το Endeavour , ειχα ανοιχτο το orbital tracking και ακουγεται ποτε ποτε ο θορυβος τους....

Ωραια παντως, χαιρομαι που το ειδε κι αλλος!

:wink:

Καλη συνεχεια!

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους, λύθηκε η απορία - το 2ο φως πίσω από τον ΙΣΣ ...ΔΕΝ ήταν εξωγήινο καταδιωκτικό!!!

 

:cheesy:

 

Εγώ δυστυχώς δεν είδα το θέαμα με το διαστημικό σκάφος να ακολουθεί, μόλις εμφανίστηκε ο ISS προσπάθησα να τον αποθανατίσω, χωρίς δυστυχώς αποτέλεσμα (ξεχαστήκαμε με τη φωτογράφηση της Σελήνης και του Δία και πέρασε η ώρα). Εριχνα βέβαια καί κάποιες κλεφτές ματιές και πιθανό να κοιτούσα μια τη μία κουκίδα, μια την άλλη αλλά δυστυχώς ...όταν κοιτάζεις το δέντρο, χάνεις το δάσος!!

 

(Γι αυτό και γενικώς είμαι "κατά" της κυριαρχίας των τηλεσκοπίων, το μάτι είναι αναντικατάστατο)

 

Σήμερα πάντως θα έχουμε πολύ καλύτερο πέρασμα, μεγαλύτερη φωτεινότητα και κοντινότερη προσέγγιση, στην περιοχή μου τουλάχιστο (θα περάσει πάνω από Αν. Θράκη) κι ελπίζω να είναι πάλι κοντά και τα δύο "σιδερένια πουλιά" μαζί για να τα απολαύσω κι αν προλάβω να τα αποθανατίσω αυτά ή τις τροχιές τους.

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στις 21 Αυγούστου θα εχουμε ένα καλό πέρασμα πάλι με μέγιστο ύψος 88 μοίρες για Αθήνα

 

Rises above horizon 21:11:04 0° 309° (NW ) 2,147

Reaches 10° altitude 21:13:05 10° 310° (NW ) 1,305

Maximum altitude 21:15:58 88° 320° (NW ) 349

Enters shadow 21:17:25 27° 130° (SE ) 707

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες ο ISS μαζί με το Endeavour έκαναν την εμφάνισή τους στον ουρανό της Λάρισας γύρω στις 22:03 στον αστερισμό των Θηρευτικών Κυνών, μεταξύ Βοώτη και Μεγάλης Άρκτου. Ο διαχωρισμός τους ήταν 4 με 5 μοίρες και λαμπρότητα η οποία, όσο προχωρούσαν τα δύο σκάφη ανεβαίνοντας πιο ψηλά στον ουράνιο θόλο, αυξάνονταν δραματικά.

Τελικά όταν βρίσκονταν σχεδόν στο ψηλότερο σημείο μεταξύ των αστερισμών της Λύρας και του Ηρακλή και στη μέγιστη λαμπρότητά τους (-4 και -1,5 περίπου αντίστοιχα) εξαφανίστηκαν καθώς εισήλθαν στην σκιά της Γης.

Καλό απόγευμα σε όλους

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Το χθεσινο βραδακι (Δευτερας εννοω) ήταν απο τα καλυτερα για την σχετικη παρατηρηση!\:D/

Κρατησε περισσοτερο η κοινη πορεια τους στον ουρανο ωσπου να εξαφανιστουν απο το οπτικο μου πεδιο...:cheesy:

Αργησαν να εμφανιστουν ομως και ανησυχησα....(ετσι νομιζα... #-o ) \:D/

 

Ειδα πρωτα τον ISS μονο του και λιγα δευτερολεπτα μετα, εμφανιστηκε και το Endeavour αρκετα πιο πισω του και πιο ψηλα σε σχεση με τον ISS...

 

Ευτυχως χθες ειχα οργανωθει καλυτερα, κι ετσι μπορεσα να βγαλω καποιες φωτογραφιες με πιο αυξημενες τις πιθανοτητες επιτυχιας απο τις προηγουμενες φορες κι ετσι, με μεγαλη χαρα και ικανοποιηση τις μοιραζομαι μαζι σας. :D

 

Σημειωσεις:

Οι φωτογραφιες βγηκαν με μια απλη HP photosmart M307 στην ρυθμιση selftimer γιατι εχω παρατηρησει απο αλλες φορες οτι εκει βγαζει καλυτερα και μενει λιγο περισσοτερο ανοιχτο το διαφραγμα...και δεν ακουμπας και την μηχανη!!!:mrgreen:

Επισης την ειχα τοποθετησει σε ενα τριποδα παλιας τεχνολογιας γι αυτο και το αποτελεσμα της 4ης φωτογραφιας #-o :oops:

Εβγαλα και με μηχανη με φιλμ, αλλα τα αποτελεσματα θα αργησουν λιγακι...ελπιζω κατι να επιασε κι εκει... :wink:

 

Αυτα απο μενα... κλεινοντας να ευχηθω καλη προσγειωση στο πληρωμα του Endeavour που μου κρατουσε παρεα αυτες τις μερες παρακολουθωντας τους μεσα απο την nasa tv και καλη συνεχεια στο πληρωμα του ISS που "μας βλεπει" απο κει πανω καθε μερα... Μην ξεχναμε οτι ειναι και ο Θοδωρης εκει!!! :cheesy:

 

1351721011_IM000312_re_ISSANDENDEAVOUR20_51.thumb.jpg.dadfd57d55f1c5131c3b9aab707a4416.jpg

Πρωτα ειδα τον ISS ...

 

2083016494_IM000313_re_ISSANDENDEAVOUR20_52.thumb.jpg.106b91c3baff65e07b08a377b03ba284.jpg

Δεξια απο την κεραια ειναι o ISS πιο φωτεινος και στο κεντρο το Endeavour λιγο πιο αχνο...

 

1777561424_IM000314_re_ISSANDENDEAVOUR20_53.thumb.jpg.4b33ef6c2e9dad342f2247ea7b095f18.jpg

Στο κεντρο δεξια ειναι o ISS πιο φωτεινος και πανω κοντα στην κεραια, το Endeavour λιγο πιο αχνο...

 

549362638_IM000315_re_ISSANDENDEAVOUR20_54.thumb.jpg.db6517ad5365327d88863d4897f32e2a.jpg

Αυτη βγηκε ποιο σκοτεινη γιατι ειχα κανει ζουμ και νομιζω οτι κρατουσα την μηχανη στον τριποδα επανω, γι αυτο και δεν φαινεται ευθεια η τροχια τους....

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτικό το θέαμα και από το χώρο παρατήρησης βορείως της Κομοτηνής, με τα δύο "σιδερένια πουλιά" εξαιρετικής φωτεινότητας (-2.0 !!!) να μαγνητίζουν τα βλέμματα!!

 

Μόνο που όντως άργησαν να εμφανιστούν κι όταν τελικά τα είδαμε ήταν ήδη ψηλά στον ουρανό και είδαμε τη μισή τους πορεία.

 

Σήμερα το πρωί btw το Εντέβουρ προσγειώνεται (με το καλό).

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καπως οφ τοπικ...

 

ακουσα πως to Εντεβουρ εχει παρομοια προβληματα με αυτα του Κολουμπια στην μονοση του...ισχυει ή παραπληροφορηση?

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει ένα "σκίσιμο" 8 περίπου πόντων αλλά "από κάτω" είπανε πως δεν είναι κάτι επικίνδυνο.. :-k

Μένει μια μέρα να δούμε... [-o<

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους τους συν-φορουμίτες για αυτό το φοβερό θέαματης διάβασης του ISS που μόλις αντίκρυσα. Πολύ γρήγορα πάει ο άτιμος, και πολύ γρήγορα σουρουπώνει στην τροχιά!

 

Από ~45x έβλεπα άνετα τα ηλιακά πανέλα, σε πιο μεγάλες μεγεθύνσεις όμως δεν μπόρεσα να τον κεντράρω! Ζορικο το τράκινγκ, παρόμοιο με τα αεροπλάνα που προσγειώνονται στο Ελ. Βενιζέλος!

 

Άντε και τον Οκτώβρη μετο Ντισκάβερι παρέα (το εντέαβορ προσγειώθηκε με ασφάλεια πιο πριν σήμερα)

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες τα ρε nick! :wink:

 

Δοξα τω Θεο, πηγαν ολα καλα και προσγειωθηκε με ασφαλεια η αποστολη STS-118 του Endeavour στο Kennedy Space Center στην Florida σημερα στις 19:32 ωρα Ελλαδας!

=D> =D> =D>

 

Μετα απο ταξιδι 5,3 εκατομμυριων μιλιων και συνολικο χρονο ταξιδιου

12 ημερων + 17 ωρων + 55 λεπτων + 34 δευτερ. !!! :cheesy:

 

Περισσοτερες πληροφοριες και βιντεακια με την προσγειωση, εδω:

http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html και στην nasa tv.

Επισης εδω μια φωτογραφια πριν το touchdown:

http://www.nasa.gov/images/content/187270main_07pd2298.jpg

 

Η επομενη αποστολη του θα ειναι η STS-123 στα μεσα Φεβρουαριου 2008.

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Πριν λιγα λεπτα ειδα ξανα τον ISS πολυ λαμπρο να διασχιζει τον νυχτερινο ουρανο της Θεσσαλονικης απο τα ΒΔ προς τα ΝΑ.

:cheesy:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις ξεκινησα να τραβηξω καμια φωτο μου τελειωσε η μπαταρια #-o #-o

 

παντως φοβερο το θεαμα!!

 

θα ηθελα να ρωτησω κατι ομως, αφου ο διαστημικος σταθμος περναει τοσο γρηγορα, τα ρομποτικα τηλεσκοπια πχ ενα celestron gt που διαθετω, σε συνδυασμο με το καταλληλο λογισμικο παρακουλουθησης δορυφορων πχ satellite tracker ειναι δυνατον να τον προλαβαινουν αφου "παει" τοσο γρηγορα? λιγο αδυνατο μου φαινεται, αφου και στη μεγιστη ταχυτητα "9" το τηλεσκοπιο μου δειχνει καπως αργο σε σχεση με την ταχυτητα του iss!!

 

τι λετε?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις μαζί σου το λαπτόπ & το starry night θεωρητικά μπορείς να συνδέσεις το τηλεσκόπιο στον υπολογιστή και να χειριστείς το τηλεσκόπιο μέσω του προγράμματος (του starry night).

 

Απο κεί, μπορείς (θεωρητικά πάντα) να δώσεις στο τηλεσκόπιο εντολή να βρει και να παρακολουθεί το Χ αντικείμενο (το starry night έχει στη βάση δεδομένων του και δορυφόρους). Ομως δε θα μπορέσει να το κάνει αυτό, μέχρι το Χ αντικείμενο να είναι πάνω από τον ορίζοντα (σε διαφορετική περίπτωση σου βγάζει μήνυμα λάθους).

 

Οπότε θα πρέπει πρώτα να εμφανιστεί στον ορίζοντα και μετά να το βρει και να το παρακολουθήσει. Αν αναλογιστούμε πως ο χρόνος παραμονής του ΙΣΣ στον ουρανό μας κάθε φορά διαρκεί ελάχιστα σε συνδυασμό όπως πολύ σωστά αναφέρεις με τη μεγάλη ταχύτητά του, ίσως ο μηχανισμός να μη προλάβει καν να το βρει.

 

Αν όμως (θεωρητικά πάντα μιλάμε, ε;) το βρει (ή το βρεις εσύ χειροκίνητα), τότε το βλέπεις ή το φωτογραφίζεις. Δηλαδή με λίγα λόγια, άμα δε διαθέτουμε κανένα Δοβ. ως δεύτερο τηλεσκόπιο, ¨κοκό¨ δεν έχει!!!

 

:cheesy:

 

Το satellite tracker δεν το γνωρίζω, έχει δυνατότητα χειρισμού του τηλεσκοπίου;

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Ηράκλειο θα περάσει ρε παιδιά;

 

Αγαπητε planetman, πας εδω:

http://www.heavens-above.com/main.aspx?Loc=Irakleion&Lat=35.333&Lng=25.133&Alt=40&TZ=EET

και πατας εκει που λεει "ISS" και σου βγαζει μια λιστα με τις επομενες ορατες τροχιες του Διαστημικου Σταθμου πανω απο την πολη σου...

Δηλαδη σε βγαζει εδω:

http://www.heavens-above.com/PassSummary.asp?satid=25544&lat=35.333&lng=25.133&loc=Irakleion&alt=40&tz=EET

 

Κι απ' οτι βλεπω σημερα και τις επομενες 2 μερες θα ειναι αρκετα φωτεινος, επομενως καλη ευκαιρια να τον δεις και να τον απολαυσεις , εφοσον στο επιτρεψει και ο καιρος... :wink:

 

Καλη παρατηρηση!

:cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά. Χτές είδα πρώτη φορά κι εγώ τον διεθνή διαστημικό σταθμό. :lol: Βασικά εντελώς από τύχη καθώς είχα βγεί για παρατήρηση με τα κιάλια και βλέπω από δυτικά να έρχεται κάτι φωτεινό. Ως άσχετη που είμαι δεν ήξερα τί είναι :roll: , μπερδεύτηκα :-k , τρέχω παίρνω τηλέφωνο και μαθαίνω πως ήταν ο διαστημικός σταθμός. Χαρά εγώ που τον είδα \:D/ δεν μπορείτε να φανταστείτε!!! Τώρα θα περιμένω και απόψε να τον δώ!!! 8) Άντε εύχομαι σε όλους να πετύχουν καθαρό ουρανό για να τον δούν όσο καλύτερα μπορούν...... :cheesy: :cheesy:
Οταν θέλεις κάτι πάρα πολύ όλο το σύμπαν συνομοτεί για να το αποκτήσεις. \\\\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιά φωτό στά γρήγορα ISS,διας,ανταρης.Φρέσκια-φρέσκια παιδιά.Μιά δοκιμαστική ληψη.Μέ μπόλικο φώς δίπλα στήν σελήνη. D-100 75m.m. f2.8 10" :D :D :D

186579497_ISS22-8-2007___(21-37GMT3)_ELEYSINA1.thumb.jpg.f45dce990cb45e49b355824e2d896f2f.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης