Jump to content

Αστροβραδιά στην Άνω Βροντού Σερρών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 1η Αστροβραδιά και παρατήρηση της Βροχής Περσείδων πραγματοποιήθηκε χθες στην Άνω Βροντού. Δυστυχώς δεν μπορούσα να σας ενημερώσω πιο νωρίς. Υπήρχαν γύρω στα 10 τηλεσκόπια μεταξύ των οποίων ρομποτικά καταδιοπτρικά από την Ο.Φ.Α Θεσ/νίκης αλλά και νευτώνια από ερασιτέχνες της πόλης των Σερρών.Όμως πριν την παρατήρηση, που έγινε στο γήπεδο του χωριού, υπήρξε εκδήλωση στην πλατεία με φαγητά και ποτό αλλά και ομιλία-προβολές για τον γαλαξία και το ηλιακό μας σύστημα. Ενώ στην αρχή υπολογίζαμε ότι θα έρθουν γύρω στα 150 άτομα, τελικά ξεπέρασαν τα 1200!!!! Αυτό βέβαια σημαίνει ότι η Αστροβραδιά θα καθιερωθεί και θα ξαναγίνει του χρόνου. Επίσης συζητήσαμε με μέλη του Ο.Φ.Α για την δημιουργία συλλόγου αστρονομίας εδώ στις Σέρρες και ήταν πρόθυμοι να μας βοηθήσουν σε ότι χρειαστούμε. Οπότε θέλω να σας ενημερώσω ότι όποιος είναι από Σέρρες ή από εδώ κοντά και ενδιαφέρεται να γίνει μέλος του συλλόγου μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου εδώ με ΠΜ ή να μου στείλει στο KAVAKLIOTIS@YAHOO.GR. Αυτό θα βοηθήσει και στην δημιουργία Αστεροσκοπίου το οποίο θέλουμε να δημιουργήσουμε πάνω στο χωριό, για εκπαιδευτικούς αλλά και ερευνητικούς σκοπούς, και για το οποίο συζητήσαμε χθες με τον Νομάρχη Σερρών.Ο Νομάρχης ήταν πρόθυμος και αυτός όμως βέβαια το πιο σημαντικό είναι να μαζευτούμε πρώτα αρκετά άτομα στον σύλλογο.

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στο φίλο και ξάδερφο ΣΕΡΡΕΣ που πήρε την πρωτοβουλία να ανοίξει το τόπικ.Η βραδιά χθες ήταν καταπληκτική με πολύ κόσμο που έδειχνε μεγάλο ενδιαφέρον σ'αυτά που έλεγαν τα παιδιά του ΟΦΑ.Ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι καλό και στη Σέρρες,εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αλλά θα βοηθήσω εννοείτε όσο μπορώ.Αφήνω κι εγώ το τηλ μου και το mail μου για όποιον ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει.τηλ.6947828806 mail:stathis1@auth.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο και εις ανωτερα.ευχομαι και στη δημιουργια αστεροσκοπειου στον νομο σερρων.

ΟΛΟΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΒΟΥΡΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ,ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ ΑΣΤΡΑ.

 

ΟΣΚΑΡ ΓΟΥΑΙΛΝΤ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα που δεν ξέραμε τίποτα εδώ στη Δράμα..

 

 

Πως και πώς περιμένουμε κάτι τέτοια... μιας και δεν γίνονται πολλές αστροβραδιές εδώ στη Ανατολική μακεδονία....

 

Μπράβο στις Σέρρες...

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης