Jump to content

Βοήθεια με το Deepskystacker!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφάτως έκανα τα πρώτα βήματα μου στην αστροφωτογραφια. Ετσι αφού εξοπλίστηκα με μια Canon eos 400 άρχισα τις πρώτες μου φωτο.Κατέβασα και το συγκεκριμένο πρόγραμμα και είπα να κάνω κάποιες δοκιμές με το visac και την canon στην κύρια εστία του τηλεσκοπίου.Το πρόβλημα μου είναι ότι αφού τράβηξα κάποια(δοκιμαστικά) πλάνα της ανδρομεδας (10Χ30΄') και αφού τράβηξα και αρκετά dark,flat,offset frames (από 10 στο καθένα) προσπάθησα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα να τα στακαρω.Δυστυχώς το μόνο πράγμα που πήρα ήτανε μια μεγαλοπρεπής μαυρίλα.Δεν ξέρω τελικά τη έκανα λάθος. Ητανε λίγη σε χρόνο η έκθεση? η κάνω κάτι άλλο λάθος.Αν κάποιος φίλος γνωρίζει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και πως το δουλεύουμε ευχαριστως θα ήθελα τα φώτα του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω.Αν καποιος φιλος το δουλευει ας μας πει τι κανουμε λαθος.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο έχεις την τελευταία έκδοση;

Η τελική stackαρισμένη φωτό εμφανίζεται στην οθόνη κάπως στρετσαρισμένη (οπότε θα πρέπει να βλέπεις *λίγη* λεπτομέρια) αλλά δεν σώζεται στο δίσκο όπως τη βλέπεις (θα πρέπει να κάνεις εσύ save picture με apply settings...). Μπορείς ακόμη να πειράξεις τις ρυθμίσεις του RGB balance/saturation μετά το stacking.

Πάντως και ωμή μπορείς να τη βάλεις στο photoshop και να παίξεις με levels/curves/color balance. Η λεπτομέρια θα πρέπει να εμφανιστεί διαφορετικά μάλλον κάτι δεν έχει γίνει σωστά κατά τη λήψη.

 

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έτσι τις βγάζει.

Τις <μαυρίλες> ή άλλοτε <ασπρίλες> τις σώζεις σε tif και τις περνάς στο ps όπου τις δουλέυεις με levels πρώτα(να <ανοίξει καλά> το ιστόγρμμα) και σου εμφανίζεται η εικόνα, ή σε fit όπου μπορείς να τις περάσεις σε iris, astroart, maximdl και μετά στο ps.

Καλό είναι να μην τις πειράξεις στο dss και να το χρησιμοποιείς μόνο για στακάρισμα.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατί και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με το deep sky stacker. Στακάρισα λίγα lights και darks του Μ45. Αποτέλεσμα, ο θόρυβος βελτιώθηκε αισθητά αλλά έχασα σχεδόν όλο το χρώμα του νεφελώματος... Ότι κι αν έκανα στην συνέχεια στο Photoshop (levels, curves κλπ) δεν κατάφερα να το επαναφέρω.

 

Δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση στα settings του dss που να βοηθάει...

Δείτε και 2 εικόνες με την ίδια επεξεργασία, με τη διαφορά ότι η πρώτη είναι oneshot ενώ η δεύτερη από στακάρισμα στο dss.

afterDeepSkyStacker.jpg.09550dae7a87d9665663414fd3686c10.jpg

beforeDeepSkyStacker.jpg.29eeca4ed7dcab6811479c3e20c28838.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ammonite μολις τελειωση η επεξεργασια το αρχειο το αποθηκευης σαν fit

και μετα το πετας στο iris και βουαλα χρωματακια!

1.thumb.JPG.c2974a0a6bc51bd423e18f2ded7af77a.JPG

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ammonite μολις τελειωση η επεξεργασια το αρχειο το αποθηκευης σαν fit

και μετα το πετας στο iris και βουαλα χρωματακια!

 

Νίκο γειά σου.

Αποθήκευσα το αρχείο σαν fit αλλά το Iris δεν το ανοίγει. Μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους: "The number of axis is not 1 or 2".

iris_fts_error.jpg.636dd87df276e5605de8e238691882ca.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ! Το βρήκα. Την έκανα τελικά export σαν tif από τον dss, την μετέτρεψα σε 8 bit στο Photoshop και μετά την έβαλα στο Iris. Να και η τελική εικόνα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=7352

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ! Το βρήκα. Την έκανα τελικά export σαν tif από τον dss, την μετέτρεψα σε 8 bit στο Photoshop και μετά την έβαλα στο Iris.

 

Διορθώνω τον εαυτό μου. ΜΗΝ το κάνετε αυτό. Είναι κακό. Να και ο λόγος:

 

"Όταν "πας" μια φωτογραφία στο IRIS ή σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα για

να κάνεις stretch, τότε είναι που χρειάζεσαι όλη τη δυναμική περιοχή της !!!

Το tiff από το DSS είχε πολύ πληροφορία, που όταν την κάνεις 8 bits στο PS,

συμπιέζεται μέσα σε μόνο 256 στάθμες των 8bits του jpg ..."

 

Δημήτρη thanks.

:mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης