Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κανείς να μου προυείνει ένα βιβλίο που να μπορώ να το κατεβάσω online ή να το αγοράσω , που να περιέχει όλη τη φυσική από το Α-Ω. (πχ από τις στοιχειώδης εξισώσεις μέχρι εξισώσεις της κβαντομηχανικής και της θεωρείας της σχετικότητας...)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρότεινα τους θρυλικούς 3 τόμους του που προήλθαν από τις διαλέξεις/μαθήματα του μεγάλου φυσικού Richard Feynman:

 

Feynman Lectures on Physics

 

Είναι στα αγγλικά δεν έχει μεταφραστεί. Κυκλοφορεί και ευρέως στο ίντερνετ σε pdf.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι δύο τόμοι πανεπιστημιακής φυσικής του YOUNG (στα ελληνικά όπως και του Serway).

 

Φίλε milia νομίζω ότι δεν επιτρέπεται στο site η ανάρτηση συνδέσμων και πληροφοριών που οδηγούν σε παράνομο downloading υλικού με πνευματικά δικαιώματα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι δύο τόμοι πανεπιστημιακής φυσικής του YOUNG (στα ελληνικά όπως και του Serway).

 

Φίλε milia νομίζω ότι δεν επιτρέπεται στο site η ανάρτηση συνδέσμων και πληροφοριών που οδηγούν σε παράνομο downloading υλικού με πνευματικά δικαιώματα!

 

Συγγνώμη quendi. Μου διέφυγε :oops: .

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τον Serway και τον Young υπάρχει και η φυσική του παλιού καλού και πάρα πολύ αυστηρού Αλεξόπουλου!!! Από εκεί και πέρα είναι και οι Halliday - Resnick (ελπίζω να το γράφω σωστά...)
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τον Serway και τον Young υπάρχει και η φυσική του παλιού καλού και πάρα πολύ αυστηρού Αλεξόπουλου!!! Από εκεί και πέρα είναι και οι Halliday - Resnick (ελπίζω να το γράφω σωστά...)

 

Πλάκα πλάκα τα ελληνικά βιβλία φυσικής του '60 είναι συλλεκτικά κομμάτια.

 

Πραγματικές εγκυκλοπαίδειες :shock: .

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό είναι το Fundamentals of physics των Halliday, Resnick,Walker.

Η έκδοση που έχω είναι η 7 και έχει συνολικά 44 κεφάλαια.Μπορείς να δεις ενδεικτικά ένα κεφάλαιο από την 8η έκδοση εδώ http://he-cda.wiley.com/WileyCDA/HigherEdTitle/productCd-0471758019,courseCd-PH1200,pageType-copy,page-excerpt.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τον Serway και τον Young υπάρχει και η φυσική του παλιού καλού και πάρα πολύ αυστηρού Αλεξόπουλου!!! Από εκεί και πέρα είναι και οι Halliday - Resnick (ελπίζω να το γράφω σωστά...)

 

A ναι αρκετά καλοί και οι Halliday - Resnick! Όσο για τον Αλεξόπουλο.. :-# Έχω προσπαθήσει να το βγάλω από τη μνήμη μου! Είναι βασική βιβλιογραφία σε αρκετά εργαστήρια, δεν λέω είναι καλό, αλλά παραείναι παλιό!!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τον Serway και τον Young υπάρχει και η φυσική του παλιού καλού και πάρα πολύ αυστηρού Αλεξόπουλου!!! Από εκεί και πέρα είναι και οι Halliday - Resnick (ελπίζω να το γράφω σωστά...)

 

A ναι αρκετά καλοί και οι Halliday - Resnick! Όσο για τον Αλεξόπουλο.. :-# Έχω προσπαθήσει να το βγάλω από τη μνήμη μου! Είναι βασική βιβλιογραφία σε αρκετά εργαστήρια, δεν λέω είναι καλό, αλλά παραείναι παλιό!!!

 

Στο τελευταίο θα συμφωνήσω(πιο πάνω το είδα κάπως...ρομαντικά).

 

Πρέπει να είναι κουραστικό να πρέπει να καταλάβεις βιβλίο φυσικής

που είναι γραμμένη σε καθαρεύουσα :roll:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχετε δίκιο, αλλά είναι απίστευτο για την εποχή που γράφτηκε, το πόσο σύγχρονες εφαρμογές περιγράφει με τους νόμους της Φυσικής που αναλύει. Όλοι οι Φυσικοί ξέρουμε ότι δεν έχουμε σπουδάσει εύκολη επιστήμη αλλά πάρα πολύ όμορφη!!!!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάποιον δεν τον κουράζει η γλώσσα τα βιβλία του Αλεξόπουλου είναι πράγματι πάρα πολύ καλά. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά βιβλίων Serway και τα προτιμούσα από τα βιβλία του Young.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα ένα βιβλίο σε δύο τόμους ειναι η Ιστορία της Φυσικής του Emilio Segre αλλά δεν ξέρω μήπως είναι πολύ αρχάριο για σένα..μήπως ζητάς κάτι πιο προχωρημένο?Ελπίζω να βοήθησα..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θέλω να βρω είναι μια σειρά βιβλίων η έστω τόμων , βαση της οποίας ένα οποιοδήποτε άτομο χωρίς καμία γνωση φυσικής να μπορεί να μάθει τα πάντα περι της φυσικής μέχρι τη θεωρεία της σχετικότητας και τη κβαντομηχανική.Ενοείται πως πρέπει να περιέχει και μαθηματική ανάλυση για την πλήρη κατανόηση της φυσική.Παίζει βέβαια να έχει και ξεχωριστά κεφάλαια μαθηματικών που θα βοηθήσουν το άτομο στις δύσκολες μαθηματικές αποδείξεις.... :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θέλω να βρω είναι μια σειρά βιβλίων η έστω τόμων , βαση της οποίας ένα οποιοδήποτε άτομο χωρίς καμία γνωση φυσικής να μπορεί να μάθει τα πάντα περι της φυσικής μέχρι τη θεωρεία της σχετικότητας και τη κβαντομηχανική.Ενοείται πως πρέπει να περιέχει και μαθηματική ανάλυση για την πλήρη κατανόηση της φυσική.Παίζει βέβαια να έχει και ξεχωριστά κεφάλαια μαθηματικών που θα βοηθήσουν το άτομο στις δύσκολες μαθηματικές αποδείξεις.... :?

 

Η Φυσική δεν έχει τελειωμό.

 

Αλλά αν θέλεις να μάθεις τα βασικά, μπορείς να μελετήσεις την τετράτομη

σειρά Φυσικής του Serway η οποία είναι αρκετά καλή.

 

Σε τι μαθηματικό επίπεδο βρίσκεσαι ;

Καλό θα ήταν να κατέχεις γνώσεις διαφορικού κ' ολοκληρωτικού λογισμού

(βλ. βιβλία Απειροστικός Λογισμός 1,2 από Thomas-Finney) καθώς και

γραμμικής άλγεβρας (η οποία είναι χρήσιμη για όλους ίσως τους τομείς της

Φυσικής όσο και ο Απειροστικός). Ένα καλό βιβλίο είναι του Strang, από Π.Ε.Κ. αλλά καλύτερα να βρεις από κάποιον φοιτητή Φυσικής σημειώσεις.

 

Για πιο μεγάλη εμβάθυνση σε σχετικότητα (ειδική) θυμάμαι το βιβλίο

του Rindler (Special Relativity) είναι αρκετά κατατοπιστικό. Αλλά

μπορείς να μάθεις και τα βασικά από τον 4ο τόμο Serway.

 

Όσο για Κβάντο, ο Gasiorowitz έχει κάνει καλή δουλειά.

Στα ελληνικά υπάρχουν του Τραχανά(σχετικιστική και μη σχετ. κβαντική

μηχανική) τα οποία είναι καλά για μια πρώτη επαφή με την Κβάντο.

Ανάλογα το άτομο βέβαια. Αν θέλεις πιο advanced υπάρχουν και των

Sakurai. Καλό βιβλίο ασκήσεων είναι του G.L.Squires ("Problems in quantum mechanics").

 

Kλασσική μηχανική Kibble, Goldstein(advanced).

 

Στατιστική Μηχανική, είμαι ικανοποιημένος με το βιβλίο του Οικονόμου.

 

Για Αστροφυσική μπορούν να σου πουν τα άλλα παιδιά.

 

υγ: λύνε και λύνε και λύνε και λύνε ασκήσεις Φυσικής, αν θέλεις να μάθεις Φυσική.

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θέλω να βρω είναι μια σειρά βιβλίων η έστω τόμων , βαση της οποίας ένα οποιοδήποτε άτομο χωρίς καμία γνωση φυσικής να μπορεί να μάθει τα πάντα περι της φυσικής μέχρι τη θεωρεία της σχετικότητας και τη κβαντομηχανική.Ενοείται πως πρέπει να περιέχει και μαθηματική ανάλυση για την πλήρη κατανόηση της φυσική.

 

"Οι Έννοιες της Φυσικής" του Paul G. Hewitt

Μεταφρασμένο στα ελληνικά από Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης

2 Τόμοι

(Το 2002 είχε 20 ευρώ ο τόμος)

 

Ε_Ξ_Α_Ι_Ρ_Ε_Τ_Ι_Κ_Ο

για να μάθει κανείς Φυσική με απλό και κατανοητό τρόπο, με παραδείγματα από την καθημερινότητά μας.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης