Jump to content

Για μια φωτογραφία στο Sky and Telescope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι ο τύπος αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε και φακός fisheye, αυτός είναι ένας φακός που τον χρησιμοποιούν για πανοραμικές φωτογραφίες

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fisheye_lens

 

αν δείτε την αναφορά και τις φώτο που κάνει στο wikipedia έχουν όμως οι φώτο μια παραμόρφωση κάτι που στην εικόνα του τύπου δεν υπάρχει!!!

 

Και εμένα μου φαίνετε περίεργη η φώτο του

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φώτα πάντως της Ακρόπολης σβύνουν γύρω στις 3 τη νύχτα (το έμαθα από τον Παναγιώτη που μένει κάτω από την Ακρόπολη, αλλά το διαπίστωσα και μόνος μου στις φωτογραφήσεις που έκανα ξημερώματα).

Απ' ότι ξέρω αυτό γίνεται για να μην αναπτύσσονται βρύα πάνω στα μάρμαρα, αφού το φως τη νύχτα επιτρέπει την ανάπτυξη τους λόγω της αυξημένης υγρασίας και της συνεχούς φωτοσύνθεσης.

Για τη φωτό κι εγώ παραξενεύτηκα, αλλά νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος να διαπιστώσει κανείς τι συμβαίνει είναι η επιτόπια έρευνα.

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα κανείς να πλησιάσει το ναό από την κάτω πλευρά του έξω από τα συρματοπλέγματα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ο τύπος αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε και φακός fisheye, αυτός είναι ένας φακός που τον χρησιμοποιούν για πανοραμικές φωτογραφίες

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fisheye_lens

 

αν δείτε την αναφορά και τις φώτο που κάνει στο wikipedia έχουν όμως οι φώτο μια παραμόρφωση κάτι που στην εικόνα του τύπου δεν υπάρχει!!!

 

Και εμένα μου φαίνετε περίεργη η φώτο του

 

K' εγώ το ίδιο ακριβώς πρόσεξα φίλε Γιώργο.

 

Αλλά με ενημέρωσε ο κος Αντώνης ότι

 

Υπαρχει λογισμικο για τα θεμα των παραμορφωσεων ("defishing").
δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα κανείς να πλησιάσει το ναό από την κάτω πλευρά του έξω από τα συρματοπλέγματα?

Ηλία.

 

Τπν χωρο τον γνωριζω ιδιαιτερα καλα επειδη εχω κανει δουλεια καθως τον εχω μελετησει ΠΑΡΑπολυ. Ειμαι σιγουρος με ακριβεια 100% οτι την δουλεια την εκανε απο'μεσα και μαλιστα ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ που εστεισε!

 

Υπαρχει ενα μικρο στρογγυλο δεντρακι και ειμαι 100% σιγουρος οτι εκει εστεισε. Για το δεντρακι που αναφερω, ριξε μια ματια στην φωτο που προσθετω.

 

Με τετοιο φακο (15μμ), η μονη επιλογη ηταν να στησει εκει που ειναι το δεντραξι (βορειοανατολικη γωνια του ναου - η φωτο μου ειναι μερικα μετρα ποιο περα στην νοτιοανατολικη πλευρα).

 

Οταν λαβω απαντηση απο τον τυπο, θα σας ενημερωσω.

solar-analemma-110000-UTC.jpg.46c1507e7f3cb7fd0d7911436ab620b9.jpg

lunar-scenic-sounion-01.jpg.2ec37b46ca4f448652018f0358325573.jpg

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, η φωτό του Chen νομίζω έχει ληφθεί από την περιοχή ΝΔ του ναού.

Βρήκα μια φωτό που έχει βγει σχεδόν υπό την ίδια γωνία:

http://www.agrotravel.gr/agro/Documents/Hierarchies/areaofinterest/Attiki/sounio/photo?image_scale=popup

Εγώ εκτιμώ ότι βρισκόταν στα βράχια κάτω από το ναό στη ΝΔ πλευρά, αλλά δεν θυμάμαι αν υπάρχει πρόσβαση εκτός της περίφραξης του ναού.

Η προοπτική υπό την οποία φαίνονται οι κολώνες στη φωτό του Chen σε σχέση με αυτή της εικόνας του παραπάνω link αποδεικνύει ότι ο Chen φωτογράφησε από μέρος που βρισκόταν χαμηλότερα.

334990.jpg.ecf669a059ef2aaca8438d23ae1ffc48.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Στέφανο.

Μια χαρά φωτογραφία είναι και μας κάνει μια χαρά διαφήμιση ο άνθρωπος.

Ρε παιδιά τι έχετε πάθει?

Ο ναός δεν ανήκει μόνο σε ΄μας αλλά σε όλο στον ανθρώπινο πολιτισμό και είναι τιμή μας αυτό.

Τι σας έπιασε? Μήπως να τον πάμε μέσα τον άνθρωπο.

Τί κατασκοπευτικά σενάρια αλα CIA είναι αυτά?

 

Η διακοπή ρεύματος (συνηθισμένες φέτος το καλοκαίρι) δεν σας πέρασε από το μυαλό?

 

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σας ενόχλησε.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη,

 

Κανεις θα διαφωνησει μαζι σου οτι ανοικει σε ολους μας καθως και σε ολο τον πολιτισμο. Αν προσεξεις τα γραπτα μου (τουλαχιστον), αυτο ειναι το προβλημα το δικο μου .... ανοικει σε μερικους (πχ. ξενους για φωτογραφηση) αλλα οχι σε αλλους (οπως τους κατοικους σε αυτο τον τοπο που εχουν εξισου το ιδιο η περισσοτερο ενδιαφερον για παρομοια δουλεια).

 

Και κατι αλλο ... εχω επισημη επιβεβαιωση οτι ο τυπος εκανε την δουλεια του χωρις αδεια! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, η φωτό του Chen νομίζω έχει ληφθεί από την περιοχή ΝΔ του ναού.

Ηλια,

 

Εψαξα τα αρχεια μου και να μια ενδεικτικη φωτογραφια και αποψη ... προσοχη στο σημειο που αναφερω με το βελος και το οποιο ταιριαζει με αυτη του Chen.

 

Εχεις δικιο με την "περιοχή ΝΔ του ναού" .... εκει ομως υπαρχει και γκρεμος. Τελος παντων, εχω επισημη επιβεβαιωση οτι η δουλεια εγινε χωρις αδεια.

sounio-naos.jpg.0b71417305c1d071a13356942c761887.jpg

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο τύπος είναι παράνομος, πρέπει αυτός να δώσει εξηγήσεις ή τουλάχιστον να ζητήσει συγνώμη μέσω του περιοδικού που δημοσίευσε την φώτο.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι μια ωραία παράνομη φωτογραφία. :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο τύπος είναι παράνομος, πρέπει αυτός να δώσει εξηγήσεις ή τουλάχιστον να ζητήσει συγνώμη μέσω του περιοδικού που δημοσίευσε την φώτο.

Ουδεν σχολιο απο'μενα επειδη γνωριζω πολυ καλα απο πρωτο χερι με τι καθυστεριμενα ατομα καπιως εχει να αντιμετωπησει.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι μια ωραία παράνομη φωτογραφία.

Μα κανεις εκανε κουβεντα σχετικα με την ποιοτητα της φωτογραφιας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, εννοείς ότι ο Chen μπήκε παράνομα στο ναό το βράδυ, ή ότι δεν πήρε άδεια από το ΤΑΠ για τη δημοσίευση της φωτό?

Για λήψεις από απόσταση (όχι close ups και όχι υψηλής ανάλυσης) απ' ότι έχω μάθει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εκτός αν υπάρξει εμπορική εκμετάλλευση των φωτογραφιών.

Εγώ επιμένω ότι ίσως υπάρχει πρόσβαση στα βράχια ΝΔ του ναού, αφού και στη φωτό που δημοσίευσα φαίνονται μονοπάτια που ανεβαίνουν από κάτω και τα οποία βρίσκονται σίγουρα εκτός του περιβόλου του ναού.

Κοιτάξτε κι αυτή τη φωτό:

http://static.panoramio.com/photos/original/1606552.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, εννοείς ότι ο Chen μπήκε παράνομα στο ναό το βράδυ, ή ότι δεν πήρε άδεια από το ΤΑΠ για τη δημοσίευση της φωτό?

Θα σου στειλω μηνυμα πριβε ...

 

Για λήψεις από απόσταση (όχι close ups και όχι υψηλής ανάλυσης) απ' ότι έχω μάθει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εκτός αν υπάρξει εμπορική εκμετάλλευση των φωτογραφιών.

Οτι λογω και σκοπο και να εχεις, δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα. Αυτες οι νοοτροπιες (τους) κανουν περισσοτερη ζημια και απο καλο.

 

Ισως να μην γνωριζεις το παραδειγμα με τον Παρθενωνα ... η Philips ειχε ζητησει αδεια για φωτογραφηση με ελικοπτερο με στοχο τον Παρθενωνα για μια διεθνες διαφημιστικη καμπανια ... οι δικοι μας οι εξυπνοι ζητησαν δυο εκ. ευρω ... η Phillips τους "εστειλε στον &*#^" και προχωρησαν με καποιο αρχειο καπου αλλου (δεν θυμαμαι). Αντι να πουμε ευχαριστω στην Phillips για την διεθνη και δωρεαν προβολη/διαφημηση, θελουμε και τα ρεστα.

 

Παρομοιος, ειχε γινει κατι το ιδιο με τον Ναο του Ποσειδωνα στο Σουνιο με μια ταινεια ... ζητησαν αδεια και οι δικοι μας παλι ζητησαν καποιο χονδρο ποσο ... τελικα τα γυρισματα εγιναν αλλου.

 

Εγώ επιμένω ότι ίσως υπάρχει πρόσβαση στα βράχια ΝΔ του ναού, αφού και στη φωτό που δημοσίευσα φαίνονται μονοπάτια που ανεβαίνουν από κάτω και τα οποία βρίσκονται σίγουρα εκτός του περιβόλοτυ του ναού.

Τα μονοπατια ειναι πολυ μικρο μυκος ... υπαρχει μια χαμηλοτερη περιοχη αλλα ειναι μικρη ... η δικια μου η φωτογραφια ποιο πανω ειναι απο το μονοπατι που αναφερεις.

 

Η συγκεκριμενη περιοχη ειναι γκρεμος ... βλεπεις το Αιγαιο και τα καραβια που φευγουν απο τον Πειραια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, καλά έκανε ο τύπος και μπήκε, όπως μπήκε!! Το μνημείο είναι εκεί εδώ και χιλιάδες χρόνια και μπορεί πριν ξυπνήσουμε εμείς οι "έξυπνοι" και αρχίσουμε να ζητάμε φράγκα εκεί να βόσκανε γίδια! Έχουμε περιφράξει όλα τα μνημεία και τα έχουμε κάνει επιχειρήσεις.

 

Ντροπή και πάλι ντροπή μας και μπράβο και πάλι μπράβο στον τύπο που μπήκε μέσα και έβγαλε ωραία φωτογραφία.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Εριξα μια αλλη ματια στα αρχεια μου και βρηκα την φωτογραφια που βλεπεις ... στεκομαι στην νοτια πλευρα του ναου και εβλεπα ανατολικα οταν την πηρα. Ο γκρεμος συνεχειζεται "διπλα" που ... δεν υπαρχει προσβαση με τιποτα επειδη ειναι πολυ αποτομα.

 

Η τελευταια φωτογραφια που φορτωσες ειναι τραβηγμενει απο εναν δρομο που γυριζει αποτομα οταν κατεβαινουμε απο Αθηνα ... υπαρχει και παραλια απο βραχους ποιο κατω και η οποια εχει ως θεα την φωτογραφια που φορτωσες. Χτηζουν και δυο ξενοδοχεια.

sounio-naos-east.jpg.afbeed6acd484f17712202cbab8f043d.jpg

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, καλά έκανε ο τύπος και μπήκε, όπως μπήκε!! Το μνημείο είναι εκεί εδώ και χιλιάδες χρόνια και μπορεί πριν ξυπνήσουμε εμείς οι "έξυπνοι" και αρχίσουμε να ζητάμε φράγκα εκεί να βόσκανε γίδια! Έχουμε περιφράξει όλα τα μνημεία και τα έχουμε κάνει επιχειρήσεις.

 

Ντροπή και πάλι ντροπή μας και μπράβο και πάλι μπράβο στον τύπο που μπήκε μέσα και έβγαλε ωραία φωτογραφία.

Δεν μπορω να προσθεσω τιποτα αλλο επειδη τα ειπες ΟΛΑ εκ μερους μου. Μπραβο ... και σ'ευχαριστω! =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, το ξέρω ότι υπάρχει γκρεμός, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλη η περιοχή γύρω από το ναό είναι τελείως απρόσιτη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έχω κάποιες ενστάσεις! Σχετικά με την ιστορία της Philips, δεν τη γνωρίζω από πρώτο χέρι, όμως φαντάζομαι η καμπάνια θα έδειχνε τον Παρθενώνα και το μήνυμά της θα ήταν "αγοράστε Philips", όχι "πάτε στην Ακρόπολη". Ο διαφημιζόμενος ήταν η Philips, η Ακρόπολη ήταν το διαφημιστικό σποτ, και δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να πούμε ευχαριστώ που αρνήθηκαν να πληρώσουν 2 εκ, τη στιγμή που θα έβγαζαν πολλά περισσότερα.

 

Επίσης, νομίζω ότι οι αρχαιολογικοί χώροι πρέπει να φυλάσσονται. Όσο κι αν δε μας αρέσει. Άλλος θέλει να τραβήξει τον Βέγα, άλλος όμως θέλει να χαράξει το όνομά του στις κολώνες, να κάνει το πικ νικ του (και να πετάξει τα σκουπίδια όπου βρει), να πάρει μαζί του σουβενιρ κάποιο κομμάτι. Την εποχή που βόσκαν κατσίκες στα αρχαία, ένας κουβάλησε τη ζοφόρο του Παρθενώνα σουβενιρ στην Αγγλία. Σήμερα, αν ανοίξουν οι χώροι για το κοινό, θα γεμίσουν μηχανάκια και ζευγαράκια να σαλιαρίζουν και από τα στέρεο των παρακείμενων αυτοκινήτων θα ακούγονται ο Χατζηγιάννης και ο Πλούταρχος. Έρχεται από την άλλη άκρη της Γης κάποιος και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πηδήξει το φράχτη, να κάνει τη δουλειά του. Κατ'αρχήν, δεν έχει ήθος αυτό το υποκείμενο, ούτε και σεβασμό στο χώρο τον οποίο παραβίασε, αλλά ούτε και στην ξένη χώρα που πήγε. Επαναλαμβάνω, πού ξέρετε ότι δεν χάραξε και το όνομά του στις κολώνες; Δε φταιει κανείς άλλος όμως, παρά μόνο οι φύλακες. Ας πήγαινε στο Τατζ Μαχάλ να φωτογραφίσει. Θα τον τουφέκιζαν επί τόπου.

 

Εντάξει, ίσως οι αρμόδιοι είναι στενόμυαλοι, και να μας ενοχλεί όταν μας εμποδίζουν για τα πρότζεκτ μας, όμως το επιχείρημα "μα τι ηλίθιοι, θα τους έκανα τζάμπα διαφήμιση" δεν είναι εντελώς βάσιμο, επειδή οι αρχαιολογικοί χώροι για τους οποίους συζητούμε δεν έχουν καμία ανάγκη διαφήμισης. Σιγά μην περίμενε κανείς τον Chen για να μάθει το ναό στο Σούνιο, ή τη Philips να μας δείξει την Ακρόπολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά νευρίασα πολύ όταν είδα αυτή τη φωτό στο Sky and Telescope και μάλιστα τα' βαλα και με τους Έλληνες αστροφωτογράφους επειδή - δήθεν- δεν το σκέφτηκαν! Έμαθα βέβαια αργότερα ότι αυτό δεν ισχύει, αλλά ότι αντίθετα οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν δίνουν άδεια σε αυτούς που το ζήτησαν επίσημα. Επίσης ότι ζητούν και πολλά χρήματα για απλή φωτογράφηση!!!

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα μνημεία μας πρέπει να φυλάσσονται και να μην είναι ξέφραγο αμπέλι. Αν κάποιος Έλληνας επιχειρούσε να εισέλθει σε αρχαιολογικό χώρο στη χώρα του κ. Chen, μπορεί να έμπαινε φυλακή ή να πάθαινε χειρότερα. Μόνο εδώ είμαστε "μπάτε σκύλοι αλέστε".

Όσο αφορά τη διαφήμιση έχω τις επιφυλάξεις μου, αν και νομίζω ότι το ποσό που ζητήθηκε από την Philips ήταν εξωφρενικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη και με τους προβολείς που φωτίζουν τον Ναό κλειστούς, και με μικρό διάφραγμα (πχ f/12), Ο Ναός πιστεύω θα ύπρεπε να είναι αισθητά φωτεινότερος.Δεν ξέρω, ίσως κάνω και λάθος!

Οταν εχω κατι νεο απο τον φωτογραφο, θα σας ενημερωσω.

Φυσικα δεν μου απαντησε αλλα μου εστειλε μονο το τηλεφωνο του στο Ταιβαν ... εννοιτε οτι θα τον παρω τηλεφωνο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Για μενα υπαρχουν δυο προβληματα.

 

Το πρωτο ειναι το γεγονος οτι ο χωρος απο οτι βλεπουμε δεν φυλλασεται. Σ'αυτο τα φταιμε "εμεις" και οχι ο ξενος που ειδε/βρηκε την ευκαιρια να παρει την (ομορφη) φωτογραφια του. Και εγω στη χωρα του το ιδιο θα εκανα ... αν δεν φυλλλασεται καποιος χωρος η μνημειο στην χωρα του, εννοει οτι δεν ενδιαφερονται η/και δεν υπαρχει προβλημα η/και λευκη επιταγη (για παραγωγικους λογους και οχι για να αφυσω το ονομα μου σε καποια γωνια χαραγμενη κτλ).

 

Το δευτερο προβλημα ειναι οι αρχες. Οχι μονο υπαρχει χονδρη εμπορευματοποιηση αλλα πολλες φορες ειναι εξωφρενικη και αντιπαραγωγικη.

 

Με την Philips, ο καθες προβολεας της Ακροπολης ειναι της Philips (λαθος δικο μου που δεν σας εδωσα περισσοτερες πληροφοριες νωριτερα) και η καμπανια ηταν της μορφης "Μεχρι την Ακροπολη αναβουμε" .... ουτε ψεματα ειναι και ουτε κατι το παραλογο η ακραιο.

 

Οσον αφορα την κουβεντα σου οτι οι χωροι μας δεν χρειαζονται διαφημηση και προβολη, διαφωνω καθετα. Εχουμε κατι πανεμορφο και αιωνιο και ειναι κριμα και αμαρτια με καθε ευκαιρια να μην υπαρχει η συνδεση του με κατι εξισου ομορφο και διαφορετικο (πχ. τον εναστρο ουρανο).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης