Jump to content

VIXEN SPHINX DΕLUXE SXD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Παίρνοντας αφορμή από την συζήτηση στην θεματική ενότητα

τι πιστέυετε;

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με το βάρος που μπορεί να σηκώσει η SPHINX DΕ LUXE SXD.

Στην ιστοσελίδα της vixen στην Αμερική http://vixenoptics.com/./mounts.htm νομίζω ότι γράφει load capacity 50 lbs (τα αγγλικά μου είναι κάκιστα) ενώ στην Aktis αλλά και στην Telescope-Service αναφέρουν για 15 κιλά.

Ίσως κάνω λάθος αλλά 50lbs είναι πάνω από 20 κιλά.

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσα κιλά σηκώνει αυτή η στήριξη;

 

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,

το σωστό μέγιστο βάρος είναι 15Kg και αυτό δίνει η ιαπωνική ιστοσελίδα και όλες οι άλλες εκτός από τις αμερικανικές. Για την απλή έκδοση το μέγιστο φορτία είναι 10Kg. Τώρα γιατί η αμερικανική αντιπροσωπεία δίνει 50lbs (22.7Kg) ο καθένας μπορεί να δώσει την ερμηνεία του. Είναι πάντως γεγονός ότι η Vixen θεωρείται συνήθως συντηρητική στις τιμές για τα μέγιστα φορτία, οπότε οι αμερικανοί ενδέχεται να έκαναν δοκιμές και σε περισσότερα από 15 Kg.

Αγόρασα τη Sphinx Deluxe πριν λίγους μήνες και τη χρησιμοποιώ για το Orion Optics GX250 (10") f/4.8 το οποίο ζυγίζει από 9 ως 11.5 Kg με τις μετατροπές που του έχω κάνει και ανάλογα τι του φορτώνω. Η βάση το σηκώνει και το οδηγεί πολύ άνετα και χωρίς ταλαντώσεις. Είναι όμως φανερό ότι τα 15Kg είναι το ρεαλιστικό όριο για καλή συμπεριφορά (μην ξεχνάμε και τα επιπλέον αντίβαρα που θα απαιτούνταν) αν και μηχανικά πιθανότατα αντέχει περισσότερα. Μέχρι τώρα δεν έχω αναφερθεί ιδιαίτερα στη βάση γιατί της αφιέρωσα ελάχιστο χρόνο και δεν έχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις που θα ήθελα (οι άξονες είναι από το εργοστάσιο ιδιαίτερα σφιχτοί, περισσότερο απ΄ότι προτιμώ). Εκείνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι είναι εξαιρετικά φορητή και έχει go-to μεγάλης ακριβείας. To StarBook που τη συνοδεύει έχει πολλές προχωρημένες δυνατότητες αλλά και κάποιες ιδιοτροπίες. Όταν τη χρησιμοποιήσω αρκετά θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου εδώ.

Περισσότερα μπορεί κανείς να βρει στο yahoo-group της Sphinx διακρίνοντας τι γράφεται για την απλή και τι για την Deluxe έκδοση.

http://tech.groups.yahoo.com/group/Vixen_Sphinx/

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Στέφανε

 

Τα Αγγλικά μου είναι … άστα να πάνε.

Ρώτησα στο “astrovox” γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση η διαφορά.

Αυτή την στιγμή έχω την EQ5 (με μοτέρ στους δύο άξονες) και είναι φορτωμένη μεβάρος κάτι παραπάνω από 10 κιλά (6'' SC+80 ED + ..) .

Δυσκολεύεται πολύ στην παρακολούθηση αλλά μπορώ έτσι όπως είναι να την μεταφέρω άνετα στο μπαλκόνι.

Χρειάζομαι βάση που να σηκώνει τουλάχιστον αυτόν το εξοπλισμό (κυρίως για αστροφωτογράφηση) αλλά και να μπορώ να την μεταφέρω σχετικά εύκολα .

Από ότι είδα η SXD πλησιάζει περισσότερο σε αυτά που θέλω.

Βέβαια είναι αρκετά ακριβή (πχ EQ6 1500 ευρώ) αλλά … άμα μπεις σε αυτόν τον χώρο θα … «χορέψεις».

Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου ΟΤΑΝ μπορέσεις να την εξετάσεις καλύτερα.

 

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Νίκο,

το σωστό μέγιστο βάρος είναι 15Kg και αυτό δίνει η ιαπωνική ιστοσελίδα και όλες οι άλλες εκτός από τις αμερικανικές. Για την απλή έκδοση το μέγιστο φορτία είναι 10Kg. Τώρα γιατί η αμερικανική αντιπροσωπεία δίνει 50lbs (22.7Kg) ο καθένας μπορεί να δώσει την ερμηνεία του. Είναι πάντως γεγονός ότι η Vixen θεωρείται συνήθως συντηρητική στις τιμές για τα μέγιστα φορτία, οπότε οι αμερικανοί ενδέχεται να έκαναν δοκιμές και σε περισσότερα από 15 Kg.

Αγόρασα τη Sphinx Deluxe πριν λίγους μήνες και τη χρησιμοποιώ για το Orion Optics GX250 (10") f/4.8 το οποίο ζυγίζει από 9 ως 11.5 Kg με τις μετατροπές που του έχω κάνει και ανάλογα τι του φορτώνω. Η βάση το σηκώνει και το οδηγεί πολύ άνετα και χωρίς ταλαντώσεις. Είναι όμως φανερό ότι τα 15Kg είναι το ρεαλιστικό όριο για καλή συμπεριφορά (μην ξεχνάμε και τα επιπλέον αντίβαρα που θα απαιτούνταν) αν και μηχανικά πιθανότατα αντέχει περισσότερα. Μέχρι τώρα δεν έχω αναφερθεί ιδιαίτερα στη βάση γιατί της αφιέρωσα ελάχιστο χρόνο και δεν έχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις που θα ήθελα (οι άξονες είναι από το εργοστάσιο ιδιαίτερα σφιχτοί, περισσότερο απ΄ότι προτιμώ). Εκείνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι είναι εξαιρετικά φορητή και έχει go-to μεγάλης ακριβείας. To StarBook που τη συνοδεύει έχει πολλές προχωρημένες δυνατότητες αλλά και κάποιες ιδιοτροπίες. Όταν τη χρησιμοποιήσω αρκετά θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου εδώ.

Περισσότερα μπορεί κανείς να βρει στο yahoo-group της Sphinx διακρίνοντας τι γράφεται για την απλή και τι για την Deluxe έκδοση.

http://tech.groups.yahoo.com/group/Vixen_Sphinx/

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Επειδή μαλλον κατεληξα σε αυτην την στηριξη θα ήθελα Στεφανε μετα απο ενα χρονο να μου πεις τις εντυπώσεις σου ..αξίζει τα λεφτά της ...με ενδιαφέρει η ακρίβεια και το πολυ να βαλω 10'' ή 12'' Νευτώνειο αντεχει ..την δοκίμασες σε αντοχη και ακρίβεια ..

 

ή εντυπώσεις και κάποιου αλλου αν την δοκίμασε

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eιμαι και εγω χρηστης της SXD και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Το go to ειναι αρκετα καλο ,το περιοδικο σφαλμα στην δικη μου στηριξη ειναι κατω απο +/-6 χωρις την χρηση του PEC .

Ολα τα μηχανικα μερη ειναι υψηλης ποιτητας και παραχει πολικη ευθυγραμιση μεγαλης ακριβειας.

Μεχρι τωρα την φορτωσα μεχρι τα 12kg χωρις κανενα προβλημα .

Τα μονα παραπονα που ειχα ακουσει ηταν πως το tracking δεν ηταν τοσο καλο σε αυτοματη οδηγηση αλλα οπως ενημερωθηκα απο αλλους χρηστες και αυτο εχει διορθωθει με το καινουργιο firmware που κυκλοφορησε πριν απο λιγες μερες.

Τωρα για το starbook οπως αναφερθηκε πιο πανω εχει καποιες ιδιαιτεροτητες και ιδιοτροπιες που σε καποιους αρεσουν ενω σε αλλους οχι.

Επισης ειναι πολυ φωτεινο ακομα και στο χαμηλοτερο seting αλλα αυτο μπορει να λυθει ευκολα με την χρηση ενος κοκκινου φυλλου πλαστικου μπροστα απο την οθονη.

 

Η φωτο με την στηριξη το

vc200l και το ed81swt

n_a.jpg.f3ed7494fd5d303bbb558b3c5b506d79.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ phedia κα γώ κατεληξα μαλλον αυτην την στήριξη θα πάρω και λίγο αργότερα το vc200l

 

Πολυ όμορφο το συνολο σου =D>

 

Α το ολο πακετο στην φωτο είναι 12 Kg? εν νομίζω και γώ να χρειαστώ κατι παραπάνω αντε και κανα κιλο ακομα της μηχανής .

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή μαλλον κατεληξα σε αυτην την στηριξη θα ήθελα Στεφανε μετα απο ενα χρονο να μου πεις τις εντυπώσεις σου ..αξίζει τα λεφτά της ...με ενδιαφέρει η ακρίβεια και το πολυ να βαλω 10'' ή 12'' Νευτώνειο αντεχει ..την δοκίμασες σε αντοχη και ακρίβεια ..

 

ή εντυπώσεις και κάποιου αλλου αν την δοκίμασε

Φίλε jimkopa, είναι παράξενο αλλά ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει την sphinx deluxe παρά ελάχιστα για να έχω σαφή συμπεράσματα. Πρίν ένα μήνα έκανα επιτέλους το "ξέσφιγμα" των αξόνων αλλά δεν τη δοκίμασα καθόλου κατόπιν. Επίσης μέτρησα το σφάλαμα tracking (πρίν το ξέσφιγμα) και δεν ήταν ποτέ πάνω από 12arcsec. Στον περισσότερο χρόνο είναι ως 10 arcsec. Αυτά όλα με το firmware "build 35"

Εκείναι που σίγουρα με ενοχλούν στη βάση είναι:

-Ο υψηλός θόρυβος (δυστυχώς σαν ξυριστική μηχανή αλλά αρκετά πιό χαμηλός φυσικά).

-Η σχετική αδυναμία manual μικροδιορθώσεων στο tracking αφού σε πολύ μικρές ταχύτητες (1Χ, 2Χ) γίνονται με πηδηματάκια κι όχι ομαλά. Έτσι είναι δυστυχώς η σχεδίασή της και είναι ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ. Στην αυτόματη οδήγηση όμως δεν έχει τέτοια προβλήματα απ' ότι διαβάζω.

-Η αποθήκευση του Periodic Error Correction (PEC) πρέπει να γίνεται κάθε φορά από την αρχή, αφού το starbook δεν έχει τη δυνατότητα να το διατηρεί μετά το σβήσιμο της βάσης (!!!!!!!!!!!)

 

Με βάση όμως την εξαιρετική μηχανική κατασκευή, τη μεγάλη φορητότητα, το πολύ εύχρηστο, ακριβές και περιεκτικό starbook (παρά τις κάποιες ιδιοτροπίες) αλλά και την άνεση να σηκώνει μεγάλα νευτώνεια* ή διοπτρικά, χωρίς ταλαντώσεις θα την χαρακτήριζα σαν μιά πολύ καλή «παρατηρησιακή» ισημερινή βάση, αλλα με κάποιες επιφυλάξεις για το πόσο θα ικανοποιήσει ως «φωτογραφική». Με το καινούριο firmware και με autoguiding πιθανόν η φωτογράφιση ακριβείας να είναι πιό εύκολη.

 

Όσο για τη φωτεινότητα της οθόνης του Starbook, μόλις τοποθετήσει κανείς τα "φιμέ" φίλμ στην οθόνη (καλύτερα από μέσα κι όχι απ' έξω όπως προτείνει η Vixen), το πρόβλημα λύνεται δραστικά, και οι ρυθμίσεις φωτεινότητας της οθόνης αποκτούν νόημα, κατά τη νυχτερινή παρατήρηση.

 

*οι 10'' οδηγούνται άνετα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης