Jump to content

CELESTRON OCEANA 7X50 CF ''ΑΠΟΨΕΙΣ''


Draco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μαζί με το τηλεσκόπιο που έκλεισα (Dob 8'') αγόρασα και αυτά τα κυάλια. http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=884

 

Είναι τα Celestron Oceana 7X50 CF. Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά θα ήθελα απλά την γνώμη σας για τα συγκεκριμένα κυάλια. Αξίζουν ??

Θα εκτιμούσα αν κάποιος από εσας τα έχει ήδη δοκιμάσει να μου πεί την άποψη του..Δεν βρήκα πουθενά στο forum κάποια γνώμη για αυτά.. κι έχω αρχίσει να ανυσηχώ μήπως έκανα καμμιά πατάτα..

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι έγινε ρε παιδιά..μόνο εγώ τα έχω αγοράσει τα συγκεκριμένα κυάλια..??

#-o

 

Καμιά απάντηση..καμιά γνώμη..

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Draco δεν εχω δοκιμασει τα συγκεκριμενα αλλα με μια πρωτη ματια στα τεχνικα τους χαρακτηριστικα δειχνουν αρκετα καλα κυαλια.

Φαινονται οτι ειναι μια "μικρογραφια" των πολυ καλων Skymaster!

Αλλωστε η Celestron ειναι δοκιμασμενη και πολυ καλη μαρκα, οποτε δεν βλεπω τον λογο να αγχωνεσαι και να ανησυχεις! :wink:

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να ψάξεις λίγο στο Internet για σχετικές πληροφορίες πριν τα αγοράσεις.

Δεν ενδείκνυνται για αστρονομική χρήση, εκτός κι αν παρατηρούσες από θεοσκότεινους ουρανούς και ήσουν καμμιά 10αριά χρόνια νεότερος, τότε που οι κόρες σου (των ματιών) -τελείως ανοικτές- έφταναν με το ζόρι τα 7mm διάμετρο (exit pupil) που "βγάζουν" αυτά τα κυάλια (7,1mm διάβασα).

Επίσης δεν είναι πλήρως πολυ-επιστρωμένα.

Αλλά αφού τα πήρες και δεν έχεις ξανακοιτάξει από κυάλια τον ουρανό, κάνε πως δεν άκουσες τη γνώμη μου, θα σου αρέσει το θέαμα.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά έκανες και τα πήρες...

τα κυάλια πάντα αξίζουν...

 

Τώρα, αν είναι καλύτερα ή χειρότερα από κάποια άλλα μοντέλλα,

είναι ένα άλλο θέμα επειδή ήδη αγόρασες τα συγκεκριμένα.

 

***μπορεί να είχες τις παραπάνω 3Χ μεγενθύνσεις αν έπαιρνες ασπούμε 10Χ50,

αλλά τα 7Χ50 προσφέρουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά τα κυάλια της Celestron είναι καλά... γιατί μιλάμε για μια από τις δημοφιλέστερες εταιρείες. Τα δικά σου όντως δεν είναι τα καταλληλότερα για παρατήρηση αλλά μιας και τα αγόρασες δοκίμασε τα! Γενικά προτιμώ τα 10x50,20x80,25x100 ενδεικτικά.

 

Αλλά σίγουρα θα κάνεις καλή δουλειά με το dob. Εγώ προτιμώ τα dob στην αρχή, λόγω ευκολίας κίνησης.

Ανδρέας Αμανατίδης - Αλεξανδρούπολη - ΣΕΑΘ - http://www.astrothraki.gr

 

Φοιτητής ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ - Τεχνολογία Φυσικού Αερίου και Πετρελαίου

 

UrbanStyle Magazine

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να ψάξεις λίγο στο Internet για σχετικές πληροφορίες πριν τα αγοράσεις.

Δεν ενδείκνυνται για αστρονομική χρήση, εκτός κι αν παρατηρούσες από θεοσκότεινους ουρανούς και ήσουν καμμιά 10αριά χρόνια νεότερος, τότε που οι κόρες σου (των ματιών) -τελείως ανοικτές- έφταναν με το ζόρι τα 7mm διάμετρο (exit pupil) που "βγάζουν" αυτά τα κυάλια (7,1mm διάβασα).

Επίσης δεν είναι πλήρως πολυ-επιστρωμένα.

Αλλά αφού τα πήρες και δεν έχεις ξανακοιτάξει από κυάλια τον ουρανό, κάνε πως δεν άκουσες τη γνώμη μου, θα σου αρέσει το θέαμα.

 

Στο πλανητάριο μου είπαν ότι είναι κατάλληλα για αστρονομική χρήση και πιο ευχρηστα από τα μεγαλύτερα 15Χ70 της ίδιας εταιρίας που θα χρειαζόντουσαν απαραίτητα τρίποδο για την στήριξή τους. Εξάλλου η διαφορά στην τιμή ήταν μόνο 20 € απο αυτά που αγόρασα..απλά προτίμησα τα μικρότερα και λόγω του μεγαλύτερου οπτικού πεδίου που προσφέρουν. Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι πλήρως πολυεπιστρωμένα?

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά σίγουρα θα κάνεις καλή δουλειά με το dob. Εγώ προτιμώ τα dob στην αρχή, λόγω ευκολίας κίνησης.

 

Άσχετο με τα κυάλια, αλλά από Αθήνα από την ταράτσα της πολυκατοικίας μου θα βλέπω τίποτα..με το dob.. ή θα πρέπει να παίρνω τα όρη και τα βουνά??

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

***μπορεί να είχες τις παραπάνω 3Χ μεγενθύνσεις αν έπαιρνες ασπούμε 10Χ50,

αλλά τα 7Χ50 προσφέρουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.

 

'Ελπις

 

Αυτό σκέφτηκα όταν τα αγόρασα..μεγαλύτερο οπτικό πεδίο σύν μικρότερο τρέμουλο λόγω μεγένθυσης..

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσχετο με τα κυάλια, αλλά από Αθήνα από την ταράτσα της πολυκατοικίας μου θα βλέπω τίποτα..με το dob.. ή θα πρέπει να παίρνω τα όρη και τα βουνά??

 

Ανάλογα με την τοπική φωτορύπανση... εγώ δεν νομίζω να βλέπεις και πολλά... αν και δεν εχω κάνει παρατήρηση από την Αθήνα...

Ανδρέας Αμανατίδης - Αλεξανδρούπολη - ΣΕΑΘ - http://www.astrothraki.gr

 

Φοιτητής ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ - Τεχνολογία Φυσικού Αερίου και Πετρελαίου

 

UrbanStyle Magazine

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δεν είναι πλήρως πολυ-επιστρωμένα.

 

Μόνο τα Vixen Ultima είναι πλήρως πολύ-επιστρωμένα.Αυτό δεν σημαίνει οτι ολα τα άλλα κυάλια δεν αξίζουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης