Jump to content

Τί μπορώ να φωτογραφήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι,

 

Εδώ και αρκετό καιρό διαθέτω ένα Sky-Watcher 130 EQ και έχω παρατηρήσει αρκετά ουράνια σώματα! Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να αρχισω να τα αποθανατίζω. Αλλά σ' αυτό θα ήθελα μια βοήθεια. Ξέρω οτι οι περισσότεροι απο σας ασχολείστε με την αστροφωτογράφηση σοβαρά και το βλέπω άλλωστε στις πολλές ωραίες φωτογραφίες που εκδίδετε σ΄αυτή τη σελίδα. Εγώ πάλι είμαι αρχάριος σ΄αυτό το θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να φωτογραφήσω με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και αν γίνεται να μου πείτε τι θα χρειαστώ. Πάρακάτω παραθέτω τις λεπτομέρειες σχετικά με το τηλεσκόπιό μου:

 

ΜΑΡΚΑ: SKYWATCHER

ΜΟΝΤΕΛΟ: 130 EQ

ΤΥΠΟΣ: Κατοπτρικό

ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΚΑΤΟΠΤΡΟΥ: 130mm (5.1'')

ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 900mm

ΕΣΤΙΑΚΟΣ ΛΟΓΟΣ: f/7

ΜΕΓΙΣΤΗ ΩΦΕΛΙΜΗ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ: 260x

ΜΕΓΙΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΣΤΕΡΑ: 13,3

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ: 0,9''

ΣΤΗΡΙΞΗ: EQ2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου johnmis,

 

Για να μπορέσεις να κάνεις αστροφοτογράφιση χρειάζεσαι τουλάχιστο ένα μοτεράκι οδηγό που θα κινεί τον άξονα ορθής αναφοράς της βάσης σου.

Με το τηλεσκόπιο σου μπορείς να φωτογραφίσεις τόσο τους πλανήτες όσο και τα αντικείμενα του βαθύ ουρανού. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μια Philips TUCam web camera όσον αφορά τους πλανήτες. Είναι καλό να εφοδιαστείς με ένα ΙR φίλτρο και αρκετή υπομονή. Επίσης είναι καλό ξεκίνημα και η piggy back αστροφωτογράφιση. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μια ψηφιακή μηχανή ώστε να μπορείς να επεξεργάζεσαι τα αποτελέσματά σου με κατάλληλα προγράμματα όπως το Photoshop κά.

 

Για τα deep sky αντικείμενα θες μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης και χρήματα να επενδύσεις για την αγορά εξοπλισμού. Παρόλα αυτά με μια ψηφιακή μηχανή και χρόνο έκθεσης της τάξης των 15sec μπορεις να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα (με λίγη επεξεργασία) για τα πιο λαμπρά deep sky αντικείμενα.

 

Φιλικά,

 

Κώστας

http://www.geocities.com/nubium75/index.htm

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα. Θα βρω αυτά τα πράγματα που μου είπες και ελπίζω να μπορέσω να φωτογραφήσω κατι καλό.

 

Όποιες αλλές συμβουλές απο τον καθένα θα γίνουν δεκτές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΧΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ.

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ ΑΨΟΓΑ ΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕ WEB CAMERA

(PHILIPS TU740)

 

ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΩ ΕΝΑ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ OLYMPUS 5060 ΠΟΥ ΕΧΩ.

 

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΟΙΩΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ

 

ΜΕΝΩ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΡΚΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΜΟΥ

 

ΑΝ ΘΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ

 

ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ

 

ΝΙΚΟΣ ΤΡΕΜΟΥΛΗΣ

nicktremoulis@yahoo.com

6974-645898

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Στην αστροφωτογραφια ισχυει το ρητο: μπορεις να βγαλεις καλες αστρροφωτογραφιες με μετριο τηλεσκοπιο και καλη βαση στηριξης αλλα οχι με τον αντιθετο συνδυασμο....η EQ2 ειναι παναλαφρη και απαραδεκτη....επενδυσε σε καλυτερη στηριξη αν σε ενδιαφερει σοβαρα το αντικειμενο....

 

Καλα να περνας

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την πρόσκληση Νίκο αλλά φοβάμαι οτι αυτό δε γίνεται επειδή μενω Θεσσαλονίκη! Αλλωστε ακόμα δεν έχω φωτογραφικό εξοπλισμό. Τώρα θέλω να πάρω.

 

Οσο αναφορά τη στήριξη, ξέρω πως μια πιο στιβαρή στήριξη δίνει καλύτερα αποτελέσματα, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να αρχίσω με τη δικιά μου. Ετσι κι αλλιώς δε μπορώ να διαθέσω ακόμα 1000+ ευρώ για την αγορά μιας καλής στήριξης σε αντίθεση με τα 280 ευρώ που θα δώσω για ένα μοτεράκι, ενα φίλτρο και τη ToUcam Pro II.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Eπειδή στο μέλον σκεφτόμουνα να αγοράσω αυτό το τηλεσκόπιο.. Εχω μια compact sony cybershop p73 που δέχετε ring αντάπτορα.. Ομως δεν ξέρω εαν υπάρχει αντάπτορας για αυτό το τηλεσκόπιο! Μην το πάρω κ μετά δεν κάνει η μηχανή :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Androu,

α)Ουτε στο μελλον ουτε ποτε να μην παρεις τηλεσκοπιο που στηριζεται στην EQ-2 ακομα κι αν στο δινουν τσαμπα,εκτος και πρωτη σου δουλεια ειναι να αλλαξεις βαση.Θα συμπληρωνα να μην παρεις ουτε κατοπτρικο τηλεσκοπιο κατω απο 6" (εχω βαρεθει να το λεω).

Προσωπικα δεν θα εδινα ουτε για μοτερ της EQ-2 η βαση αυτη ειναι αστεια.. δεν αξιζει να ριξει κανεις λεφτα σε αυτη.

β)Οι adapters πανε με βαση την μηχανη και οχι το τηλεσκοπιο ....

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πές τα βρε Γιώργο... Μακριά!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη τη πάρεις.

Στην αρχή πιθανον και να ενθουσιαστείς αλλα όσο προχωράς θα απογοητεύεσαι όλο και πιο έντονα.

Φτηνή και ΚΑΛΗ βάση είναι η HEQ5.

Αν δε σε παίρνει , πάρε μόνο τη βάση!

Δούλεψα για κάποιο διάστημα με την EQ2.

Μόνο για τη σελήνη κάνει.

Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος.

Εχεις ήδη πάρει την EQ2?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε johnmis για το τηλεσκοπιο σου προτεινω χαλαρα την HEQ5,το σηκωνει ανετα κ εχει πολυ καλη οδηγηση.Πολυ καλυτερη απ οτι περιμενα να πω την αληθεια.Κατι το οποιο το εξακριβωσα το προηγουμενο Σαββατο με το τηλεσκοπιο του Νικου Τρεμουλη σε μια εξορμηση που ειχαμε στην Αττικη.ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν τηλεσκόπιο (εκτός απο την βάση) τι δυνατότητες έχει? Ας πούμε εκτός απο την σελήνη. Πλανήτες εχει την δυνατότητα να "φερει κοντά?" (Αρη, Δία... :roll: )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης