Jump to content

Φωτογραφία Σελήνης και Απορία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

THEO μου είσαι εξαιρετικά συμπαθής, αλλά ρε φίλε πες μου ειλικρινά που τα στηρίζεις όλα αυτά;;;;;;;;;;;;;;;; :-note :-note :-note

 

Πως τα έχεις διασταυρώσει;;;;;; Εδώ δεν έχουμε δει ζωή αλλού και εσύ μιλάς για νοημοσύνη και πολιτισμούς;;;; Και μάλιστα ανώτερους;;;;

 

Δεν λέω μπορεί να υπάρχουν (σίγουρα σε ένα τεράστιο σύμπαν) αλλά..... τόση βεβαιότητα βρε αδερφέ;;;;;;

 

Τες πα και εγώ κλείνω εδώ το θέμα.

 

Εντελώς φιλικά και συναδελφικά αλλά προπάντων πνευματικά (μια παρέα είμαστε και μάλιστα καλή).

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ορίστε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

THEO μου είσαι εξαιρετικά συμπαθής, αλλά ρε φίλε πες μου ειλικρινά που τα στηρίζεις όλα αυτά;;;;;;;;;;;;;;;; :-note :-note :-note

 

Πως τα έχεις διασταυρώσει;;;;;; Εδώ δεν έχουμε δει ζωή αλλού και εσύ μιλάς για νοημοσύνη και πολιτισμούς;;;; Και μάλιστα ανώτερους;;;;

 

Δεν λέω μπορεί να υπάρχουν (σίγουρα σε ένα τεράστιο σύμπαν) αλλά..... τόση βεβαιότητα βρε αδερφέ;;;;;;

 

Τες πα και εγώ κλείνω εδώ το θέμα.

 

Εντελώς φιλικά και συναδελφικά αλλά προπάντων πνευματικά (μια παρέα είμαστε και μάλιστα καλή).

 

Βασίλης

 

Eνα ειναι σιγουρο οτι οι αρχαιοι ημων προγονοι ηταν πολλοι πιο pneymatika εξυπνοι απο μας.

 

Σχετικα με τους νοημονες πολιτισμους ειναι προσωπικη αποψη. Αλλα δεν μπορουμε να συγκρινουμε διοτι εμεις περα απο τον γαλαξια μας δεν μπορουμε να παμε ενω αυτοι ερχονται.

 

Προσωπικα πιστευω οτι καποιοι μας θελουν στο σκοταδι ενω γυρω μας γινετε πανικος.

 

Δεν τσακωνομαστε απλα λεμε τα πιστευω μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, όντως είμαστε off topic αλλά έτσι είναι αυτά, ανοίγει μία συζήτηση και καταλήγει σε διάφορα θέματα, όπως ακριβώς κάνανε και οι αρχαίοι μας πρόγονοι στα συμπόσία τους.

 

Χωρίς αυτό να αποτελεί απάντηση στον Ευστάθιο, αλλά γενικότερη παράκληση, επειδή ακριβώς δεν είμαστε σε κάποιο συμπόσιο των (πολυσυζητημένων εδώ μέσα) αρχαίων προγόνων μας, καλύτερα ας λήξει το θέμα εδώ. Μη γίνουμε όπως αυτά που κοροϊδεύουμε στις τηλεοράσεις...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, όντως είμαστε off topic αλλά έτσι είναι αυτά, ανοίγει μία συζήτηση και καταλήγει σε διάφορα θέματα, όπως ακριβώς κάνανε και οι αρχαίοι μας πρόγονοι στα συμπόσία τους.

 

Χωρίς αυτό να αποτελεί απάντηση στον Ευστάθιο, αλλά γενικότερη παράκληση, επειδή ακριβώς δεν είμαστε σε κάποιο συμπόσιο των (πολυσυζητημένων εδώ μέσα) αρχαίων προγόνων μας, καλύτερα ας λήξει το θέμα εδώ. Μη γίνουμε όπως αυτά που κοροϊδεύουμε στις τηλεοράσεις...

 

=D> =D> =D> =D>

http://www.astrovox.gr/terms.html

Παράγραφος Γ.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Γ2

 

Ωχχχχχ.............. :mrgreen:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κατά καιρούς "στραβά μάτια" των moderators δείχνουν πόσο δημοκρατικό είναι αυτό το site! =D> =D> =D>

Με τον όρο βέβαια πως και εμείς δε το παρατραβάμε και είμαστε ευγενείς, κάτι που τον τελευταίο καιρό ευτυχώς γίνεται από όλους!! =D> =D> =D>

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξωγήινοι?Που είναι ρε παιδιά?

Μην είναι 5 να πάρω το μαχαίρι μου?

Μην είναι 20 να πάρω το γιαταγάνι μου?

Μην είναι 100 να πάρω το πιστόλι μου?

Μην είναι 1000 να πάρουμε τον :-# :-# :-# :-#

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω οτι παραξεφυγε το thret και το βλεπω να κλειδωνει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα ρωτησω κατι.

 

Καταρχην βλεπω οτι παρα πολλα παιδια ενστερνιζονται οτι υπαρχει εξωγηινη ζωη στο συμπαν.

 

Εμεις επουδενει δεν μπορουμε αυτην την στιγμη τεχνολογικα να εξερευνησουμε πλανητες οπως ο ΔΙΑΣ η ο ΚΡΟΝΟΣ.

 

Εφοσον λοιπον πιστευουμε οτι υπαρχουν εξωγηινοι τοτε ισχυουν δυο περιπτωσεις εφοσον υπαρχουν επαφες τριτου τυπου. Το λοιπον .....

 

1) η ειναι πολυ περισσοτερο νοημονες απο μας και κανουν διαστρικα ταξιδια απο αλλους γαλαξιες εχοντας πολυ ανωτερη τεχνολογια.

 

2) η ειναι το ιδιο νοημονες με εμας οποτε μενουν κοντα μας και μας επισκεπτονται.

 

Και στην δευτερη περιπτωση ειναι πιο νοημονες διοτι απλα δεν τους εχουμε ακομη βρει ενω αυτοι εχουν κανει ακριβως το αντιθετο.

 

 

Δεν καταλαβαινω γιατι να κλειδωθει τo THREAD επειδη γινεται μια τετοια κουβεντα. Δηλαδη τετοιες κουβεντες εδω δεν γινονται.

 

Και κατι αλλο.

 

Eαν η επιστημη δεν εχει σημερα σαν μια απο τις παραμετρους της και τον εξωγηινο πολιτισμο τοτε εμενα η επιστημη αυτη δεν με γεμιζει και δεν την εστερνιζομαι. Θεωρω οτι ειναι για ανθρωπους με παρωπιδες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαινω γιατι να κλειδωθει τo THREAD επειδη γινεται μια τετοια κουβεντα. Δηλαδη τετοιες κουβεντες εδω δεν γινονται.

Συγνωμη Theo δεν το ανεφερα για αυτο τον λογο.

 

Εφοσον λοιπον πιστευουμε οτι υπαρχουν εξωγηινοι τοτε ισχυουν δυο περιπτωσεις εφοσον υπαρχουν επαφες τριτου τυπου.

Νομιζω οτι υπαρχει και η λογικη οτι μπορει να μην υπαρχουν "νοημονα οντα εκτος Γης" στην Γη και να ειναι τοσο μακρια ωστε να μην μπορουμε να ανταμωθουμε. Οποτε δεν ειναι μονο δυο οι περιπτωσεις αλλα περισσοτερες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ρε συ αδερφε τι σοι επιστημη ειναι αυτη.

 

Πχ υπαρχουν ευρηματα σαν αυτο στον ΑΡΗ και αυτοι δεν ξερουν τι να συμπερανουν.

 

 

3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να βγάλουμε και τον Αργύρη αληθινό σε αυτά που είπε, παρακαλώ αν θέλουμε να συζητήσουμε το θέμα "πιθανή εξωγήινη ζωή" να το κάνουμε αλλά χωρίς ουφολογία, αναξιόπιστες πηγές, βίντεο μηδενικής αξιοπιστίας και θεωρίες συνωμοσίας διότι απλά θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε Theo ποσες φορες εχεις παει στην παραλια και εχεις δει καποιον βραχο να μοιαζει με κεφαλη ή με καποιο ανθρωπο/ζωο ή με κατι "φτιαχτο/σκαλιστο" αλλα να ειναι εντολος φυσικο! Δεν θα μπορουσε να συμβει αυτο και στον Αρη; Ποσες φορες τα βοτσαλα στην παραλια μας θυμιζουν κατι, τα συννεφα στον ουρανο να μοιαζουν με ζωακια, τα δεντρα στο δασος με ανθρωπους καμαρωτους ή σαν γυναικες με πλατυ φουστανι.

 

Επισης υπαρχει και το αλλο με την Nasa οσο υπαρχει περιεργια για καποιον πλητη τοσο περισσοτερα κονδυλια θα παιρνει... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

star_city_lg.jpg

 

 

Kαι αυτο θα μπορουσε να συμβει στον ΑΡΗ. Ολοκληρη υπογεια πολη.

 

Παιδια δεν ξερω τι πιστευετε εσεις. Εγω εχω την αποψη μου παντως και δεν την αλλαζω.

 

Οπως λετε εσεις οτι τα βιντεο δεν επιβεβαιωνονται, ετσι μπορω να λεω και γω οτι δεν μπορειται να επιβεβαιωσετε το αντιθετο για να σας πιστεψω. Οποτε επικρατει η αποψη μου τουλαχιστον σε μενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με αυτή την απρόσμενη πάσα, κάνω διαφήμιση το link που βρήκα πρόσφατα!

 

Φίλε THEO προς Θεού, δε σε ειρωνεύομαι :oops: , απλά αναλύω αυτό που έγραψες (και έχω γράψει και εγώ κατά καιρούς εδώ μέσα) στο τέλος! :wink:

 

http://www.skepdic.gr/Entries/Epsilon/epixeirimaagnoia.htm

 

Και άλλο ένα:

 

http://www.skepdic.gr/Entries/Pi/polosiepib.htm

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

THEOO7 με καλυψες γιατι σεβεσαι την αντιθετη αποψη χωρις να την μειωνεις.

=D> =D> =D> =D>

 

Και μονο γι'αυτο σε εξυψωνει γιατι αυτο ειναι και το μεγαλειο του ανθρωπου δηλ. να σεβεται τον διπλανο του, να μην τον μειωνει με σχολια (ελα μωρε πως τα φανταζεσαι αυτα... κλτ) και να πιστευει και να κανει πραξη αυτο που λεμε δημοκρατια του λογου.

 

Το θεμα δεν ειναι αν υπαρχουν ή δεν υπαρχουν ανεξηγητα φαινομενα αλλα αν εχουμε την διαθεση να διερευνησουμε και οχι να αποκλεισουμε καποια πραγματα...

 

Πολυ μπορει να ειναι σιγουροι για κατι, δεν σημαινει ομως οτι μπορει οι αλλοι να ειναι σιγουροι για αυτο. Οπως και το οτι πιστευουμε για κατι δεν σημαινει οτι ειναι σιγουρα και το σωστο και οτι οι αλλοι χανουν τον χρονο τους..

 

It's all about free speaking!

 

=; =; =; =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανω σε αυτο που ειπες πριν theo,αποκλειεις την περιπτωση να υπαρχει πολιτισμος κατωτερος απο το δικο μας??Δε νομιζω οτι πρεπει να φανταζομαστε εναν εξωγηινο πολιτισμο μονο ως τον ανωτερο που μας εμπαιζει και κρυβεται και μας παρακολουθει.Επειδη πιστευω στην υπαρξη ζωης,πιστευω οτι υπαρχουν και πιο ανεπτυγμενοι αλλα και κατωτεροι.Τωρα οσον αφορα τα εκατονταδες βιντεο,φωτογραφιες κλπ που κυκλοφορουν,δεν πιστευω ουτε μια!!Μπορει στην επιστημη να λεμε οτι η απουσια αποδειξης δε συνιστα αποδειξη απουσιας,δεν πρεπει ομως πολλοι να το εκμεταλλευονται για να παρασυρουν τον κοσμο,οπως γινεται.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο υγιής διάλογος απαιτεί και κάτι άλλο από το σεβασμό της άποψης του άλλου: να είμαστε έτοιμοι να πειστούμε στην περίπτωση που έχουμε άδικο. "Οπως λετε εσεις οτι τα βιντεο δεν επιβεβαιώνονται, ετσι μπορω να λεω και γω οτι δεν μπορειται να επιβεβαιωσετε το αντιθετο για να σας πιστεψω" σημαίνει απλά πως "ό,τι κι αν πείτε εγώ δεν πείθομαι - αυτά που εσείς λέτε επιχειρήματα εγώ λέω ότι δεν είναι (και δεν είναι επιχειρήματα επειδή το λέω εγώ) ". Εγώ είμαι έτοιμος να πειστώ για εξωγήινους που έχουν έρθει ήδη αν εμφανιστούν ξεκάθαρα. Όχι να κρύβονται λες και φοβούνται. Κατά τη γνώμη μου αν δε φαίνονται δεν υπάρχουν. Μην ξεχνάμε πως με τα βίντεα και τις φατσούλες και τις υπόγειες πολιτείες έχουν κτιστεί εκδοτικές και κινηματογραφικές πολυεθνικές. επίσης, έτσι βγάζει το ψωμί του και ο Λιακόπουλος.

 

Τώρα, προς το επιστημονικότερο: λέγεται συχνά πως το σύμπαν είναι τόσο αχανές που αποκλείεται να μην υπάρχουν κι άλλοι πολιτισμοί. Παρατίθεται και η εξίσωση Ντρέικ. Υπενθυμίζω όμως πως το όλο σκεπτικό είναι λάθος! Είναι επαγωγική λογική και δε στέκει. Συμπεραίνουμε από το μερικό ("στον πλανήτη μας υπάρχει πολιτισμός" ) το γενικό ("άρα σε όλο το σύμπαν υπάρχουν πολιτισμοί" - χρησιμοποιούνται κάποια ενδιάμεσα βήματα στο συλλογισμό αλλά ας τα παραλείψουμε χάρη συντομίας). Είναι σα να λέμε "Ο Σωκράτης είναι άνθρωπος, έχει λευκό δέρμα, άρα όλοι οι άνθρωποι έχουν λευκό δέρμα". Τίποτα απολύτως δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να είμαστε ο μόνος πολιτισμός στο σύμπαν. Όσοι Γαλαξίες κι αν υπάρχουν, όσα άστρα κλάσης G, όσοι πλανήτες σαν τη Γη, εφόσον δεν ξέρουμε κάτι περισσότερο, δε μπορούμε να αποκλείσουμε η ζωή να υπάρχει μόνο στο δικό μας πλανήτη. Η απεραντοσύνη του σύμπαντος δεν αποδεικνύει τίποτα. Θέλω να πω, η υπόθεση της ύπαρξης εξωγήινης ζωής είναι μια υπόθεση που σίγουρα δικαιούμαστε να κάνουμε, είναι λάθος όμως να νομίζουμε πως η ζωή που αναζητούμε υπάρχει. Πολλοί, ακόμα και επιστήμονες, μοιάζουν απολύτως σίγουροι. Κακώς! Κατά τη γνώμη μου, εφόσον τα στοιχεία που έχουμε για το ερώτημα που συζητάμε είναι ελαχιστότατα (το μόνο σίγουρο είναι πως υπάρχει ένας πολιτισμός σε όλο το σύμπαν, ο δικός μας, και από εκεί και πέρα όλα παίζουν), το ζήτημα είναι μέχρι νεωτέρας (μέχρι η τεχνολογία να μας επιτρέψει να εντοπίσουμε πλανήτες σαν τη Γη και να βρούμε τη σύσταση της ατμόσφαιράς τους) δευτερεύον.

 

Παρά τα ελάχιστα αντικειμενικά στοιχεία, η πεποίθηση της ύπαρξης εξωγήινων πολιτισμών είναι μέσα στην επιστημονική κοινότητα αφύσικα ισχυρή. Το ερμηνεύω ως ένα κοινωνιολογικό φαινόμενο: Όλες οι κοινωνίες, τουλάχιστον στον Παλαιό Κόσμο, κατασκεύαζαν έναν κόσμο υπερβατό, πέρα από το δικό μας. Ένα είδος καταφυγίου από τη σκληρότητα της πραγματικότητας, αλλά και ένας κόσμος φτιαγμένος "σωστά", χωρίς τα λάθη που κάνουν τον πραγματικό κόσμο να απαιτεί αγώνα επιβίωσης. Εκεί οι πολεμιστές ανταμείβονται για τον ηρωισμό τους (Βαλχάλα), οι πιστοί για την ασκητική αγιότητά τους (Παράδεισος των Χριστιανών) ή για την υποταγή τους (Παράδεισος των Μουσουλμάνων). Φαίνεται η ανθρώπινη φύση έχει ανάγκη για πίστη σε ένα τέτοιο υπερπέραν. Για τους θιασώτες της επιστήμης αυτό το υπερπέραν είναι οι εξωγήινοι πολιτισμοί σε όλο το γαλαξία. Η τελειότητά τους φαίνεται στα μέσα που μετέρχονται για να ταξιδέψουν τις αχανείς αποστάσεις που εμείς δε μπορούμε να διασχίσουμε με τα πρωτόγονα διαστημόπλοιά μας (σκουληκότρυπες και τα σχετικά). Ακόμα και η εξίσωση Ντρέικ έχει ψύγματα τέτοιων μυθικών διηγήσεων, όταν υπονοεί πως υπάρχουν πολιτισμοί με πολύ μεγαλύτερη ηλικία από του δικου μας. Τι λέω; Η εξίσωση Ντρέικ "μιλά" για ολόκληρους ενιαίους πολιτισμούς (και προσπαθεί να υπολογίσει και πόσοι είναι) όταν τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ στη Γη μας... Η έννοια "εξωγήινος πολιτισμός" είναι ένα κατασκεύασμα νοητικό και με κανένα τρόπο ένα πραγματικό φαινόμενο. Προκύπτει από τον κρυφό πόθο του καθένα μας για ειρηνική συνύπαρξη των λαών του πλανήτη μας. Με λίγα λόγια: τα πραγματικά κίνητρα για πολλούς που ασχολούνται με την εξωγήινη νοημοσύνη είναι χωρίς να το αντιλαμβάνονται άμεσα κάθε άλλο παρά σχετικά με τις επιστημονικές παραμέτρους του ζητήματος. Υπό αυτό τοπρίσμα βρίσκω την έρευνα για εξωγήινη νοημοσύνη "εκτός θέματος".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-({|= :-({|= :-({|= (...το βιολί τους...!)

 

Παιδιά, υπάρχουν και άλλα forum στο αχανές internet... Και με κατάλληλη θεματολογία. Ας "δουλέψουν" λίγο κι αυτοί, κρίμα είναι... :?

 

Και μένα με ενδιαφέρει πολύ η μαγειρική και οι συνταγές, όπως επίσης η μουσική, ο κινηματογράφος και πολλά άλλα (δυστυχώς ή ευτυχώς...! :? ) αλλά δεν θα αρχίσω να κάνω posts για σουτζουκάκια και για CD ή ταινίες εδώ... Διαβάστε και αυτήν την Γ2 παράγραφο!! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-({|= :-({|= :-({|= (...το βιολί τους...!)

 

 

 

αλλά δεν θα αρχίσω να κάνω posts για σουτζουκάκια εδώ... Διαβάστε και αυτήν την Γ2 παράγραφο!! :mrgreen:

 

Γιατί όχι?

Πιστεύεις ότι δεν έχουν θέση σε μια σοβαρη βραδιά παρατήρησης ενώ τα αυθαίρετα συμπεράσματα έχουν?

Νομίζω ότι θα διαφωνήσω μαζί σου. Έχουν και παραέχουν σχέση κατά τις δύο το βράδυ όπως και τα σουβλάκια.

Γίνε επιτέλους ανοιχτόμυαλος. :-s

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά δεν θα αρχίσω να κάνω posts για σουτζουκάκια εδώ... Διαβάστε και αυτήν την Γ2 παράγραφο!!

Εαν υπαρχει σωστος διαλογος και επιστημονικες τεκμηριώσεις, χωρις αυθαιρεσιες και παραφιλολογια δεν νομιζω οτι αντικεται στην παραγραφο Γ2.

 

 

Νίκο Κατσαμάκα συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι. Καταρχας τα ειπες πολυ ωραια μπραβο, αλλα... νομιζω οτι η αποψη σου (παραγραφος 2) ειναι αρκετα Γεωκεντρικη και ανθρωποκεντρικη, δεν νομιζω οτι μπορουμε να αρνουμαστε οτι υπαρχει ζωη εκτος γης οταν ακομη και εντος γης υπαρχουν οργανισμοι οι οποιοι ζουν σε ακραιες συνθηκες, οταν το συμπαν ειναι αχανες δεν νομιζω οτι μπορουμε να λεμε οτι ειμαστε μονοι μας! Οταν ολα ειναι τοσο μακρια το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υποθεσεις, στατιστικα και μαθηματικοι τυποι, βεβαια ειναι στο χερι μας να τους αρνηθουμε ή να τους δεχτουμε...αλλα βαση πιθανοτητων νομιζω οτι υπερτερη το δευτερο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-({|= :-({|= :-({|= (...το βιολί τους...!)

 

 

 

αλλά δεν θα αρχίσω να κάνω posts για σουτζουκάκια εδώ... Διαβάστε και αυτήν την Γ2 παράγραφο!! :mrgreen:

 

Γιατί όχι?

Πιστεύεις ότι δεν έχουν θέση σε μια σοβαρη βραδιά παρατήρησης ενώ τα αυθαίρετα συμπεράσματα έχουν?

Νομίζω ότι θα διαφωνήσω μαζί σου. Έχουν και παραέχουν σχέση κατά τις δύο το βράδυ όπως και τα σουβλάκια.

Γίνε επιτέλους ανοιχτόμυαλος. :-s

 

Το αν έχει θέση το φαγητό μέσα σε μια βραδιά παρατήρησης δεν έχει καμία σχέση με το αν έχουν θέση συζητήσεις περί παντός επιστητού σε ένα forum ερασιτεχνικής αστρονομίας. Όπως και το να είναι κάποιος ανοιχτόμυαλος δεν έχει καμία σχέση με το να τα μπλέκει όλα μαζί. Επίσης, είναι συχνό φαινόμενο τα πολύ...ανοιχτά μυαλά πολλές φορές να παίρνουν αέρα..! :mrgreen: (Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα.)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, τα πράγματα αυτά είναι γνωστά, ξανασυζητημένα και ισχύουν τα γνωστά που αναγράφονται και στο πλαίσιο λειτουργίας. Παρακαλώ να μείνουμε on topic.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης