Jump to content

Παλαιά κυάλια - γκάλοπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σε όλους καταρχήν...

 

Δεν ξέρω αν έπρεπε να αννοιχτεί εδώ αυτό το θέμα (αλλά και εδώ ταιριάζει μάλλον),

αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά αλλού ανοιχτό.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι από εσάς έχετε ακόμη στην κατοχή σας παλαιά χρονολογικά κυάλια..

και ακόμη τα χρησιμοποιείτε για αστρονομικές παρατηρήσεις?

[..είτε απο συναισθηματικούς λόγους , είτε γιατί σας αρέσουν κλπ κλπ κλπ.]

[..ξέρετε ποια κυάλια εννοώ...//..αυτά τα Ιαπωνικά,Γερμανικά κλπ. που υπήρχαν παλιά]

 

***σημείωση: πιο πάνω είπα ότι το θέμα πάει και εδώ επειδή ακόμη αυτά τα κυάλια μπορείς

να τα αγοράσεις (κάποια από αυτά) είτε στο ebay είτε σε οποιοδήποτε άλλο μαγαζί που πουλάει τέτια.

 

Σίγουρα.... τα σημερινά κυάλια είναι καλύτερα γιατί έχουν καλύτερες επιστρώσεις στους φακούς (έχει και άλλο λόγο?)

...αλλά για να απαντήσω εγώ ο ίδιος πρώτα στο ερώτημα...

...έχω αγοράσει ένα ζευγάρι κάποια Ιαπωνικά κυάλια 7x50.. πολύ φθηνά από ebay με 8 μοίρες οπτικό πεδίο,

χωρίς να είναι το κάτι το πολύ πολύ σπουδαίο αλλά ο λόγος είναι ότι μαρέσει η αίσθηση που έχουν

...όταν τα κρατάς. Είναι κάτι το διαφορετικό από τα σημερινά κυάλια.

Και σχεδον κάθε μέρα τα χρησιμοποιώ :wink:

**θα τα βγάλω και καμία φώτο να την ανεβάσω**

 

Ευχαριστώ.

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο σπίτι υπάρχουν κάποια παλαιά μοντέλα, μια παλιά σοβιετική διόπτρα και κάποια σοβιετικά κιάλια 15Χ60 νομίζω. Και τα δύο είναι μέτρια και γι'αυτό δεν τα χρησιμοποιώ πια (αν και η ρωσική διόπτρα ήταν νομίζω το πρώτο όργανο με το οποίο πήρα υποψία δακτυλίων στον Κρόνο). Πάντως, κάποια σύγχρονα κιάλια έχουν ακόμα μια σχετικά παραδοσιακή γραμμή στο σχεδιασμό τους με παρεμφερή αίσθηση με τα παλιά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κυάλια που χρησιμοποιώ είναι 8Χ30 αγορασμένα πριν 25 χρόνια από πλανόδιο και η μάρκα τους bird optik . Αυτό γράφει τέλως πάντων επάνω.

Είναι πανάλαφρα και εστιάζουν τέλεια.

Έχετε ακούσει κάτι γι αυτή τη μάρκα ; Ή μήπως έτσι λέγονται όλες οι διόπτρες επίγειας παρατήρησης;

Πάντως είναι άπαικτα!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πρωτα κιαλια που χρησιμοποιησα πριν 20 χρονια αν θυμαμαι καλα ηταν Steiner10x50 Γερμανικης κατασκευης.

Ηταν δωρο θειου σε ολα τα ανηψακια και η τιμη τους τοτε (πριν 20 χρονια) ηταν πανω απο 200.000 δρχ!

Το εμαθα δυστυχως οταν τα εσπασα! ](*,)

Το ζευγαρι που εχει απομεινει ακομη και το εχει ο ξαδερφος μου συγκρινεται ανετα με τα Vixen Ultima 9x63 που εχω, με μονο μειονεκτημα το βαρος τους που ειναι αρκετα πανω απο κιλο.

Παντως υπηρχαν αρκετα ποιοτικα κιαλια και τοτε, ομως υπαρχει τεραστια διαφορα (ευτυχως :) ) στην σχεση τιμης-αποδοσης με τα της δικης μας εποχης!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ εχω κάτι ρώσικα κιαλια 7x35 τα οποία τα χρησιμοποιώ μιας και δεν έχω καλύτερα .

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 17 χρόνια αγόρασα από τα Duty free στο αεροδρόμιο Χήθροου κυάλια 10χ50 για 25 λίρες (τότε). Ακόμα τα χρησιμοποιώ! Πολύ καλά οπτικά (δεν τους βρήκα ποτέ σοβαρό ελάττωμα), και πολύ πιο ελαφρά από ένα πιο σύγχρονο ζευγάρι (πάλι 10χ50) που πήρα πρόσφατα (και τελικά τα έκανα δώρο). Με αυτά ξεκίνησα, έμαθα τον ουρανό και πάντα τα έχω μαζί μου. Δεν αλλάζονται, δε χαρίζονται, και δυστυχώς δεν αναγράφεται πάνω η μάρκα τους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης