Jump to content

Φιλτρα & Προσοφθαλμια : Αποψεις & Ιδιοτητες


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας μετα απο πολυ καιρο,με ενδιαφερει και εμενα η αγορα ενος φιλτρου νεφελωματων απο ολα αυτα που διαβασα αποφασισα να παρω το ΟΙΙΙ,μια ερωτηση οταν παρατηρεις ενα νεφελωμα με το φιλτρο δεν φαινεται κανενα αστρο?να υποθεσω πως για τα σκοτεινα νεφελωματα δεν κανει απολυτως τιποτα?
BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

είπα να μην ανοίξω δυο τόπικ και να γράψω εδώ τις απορίες μου.

 

Έχω το 8αρι dob με τα κλασικά του προσοφθάλμια (10,25) + barlow.

Σιγά σιγά ψάχνομαι για νέο προσοφθάλμιο, πιθανότατα ευρέως πεδίου και ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.

:D

 

κοιτάζοντας βέβαια τις τιμές για πχ ...32άρι μπορώ να πω ότι ...τρόμαξα.

 

φαντάζομαι ότι θα πείτε "καλύτερο είναι να μαζέψω λεφτάκια και όταν είναι να πάω για το καλό και όχι για ημίμετρα". Ξέρει κανείς ωστόσο κάποιο wide προσιτό και δοκιμασμένο?

 

ευχαριστώ

 

α και κάτι τελευταίο. από τη στιγμή που δε φοράω γυαλιά υπάρχει λόγος να αναζητάω μεγάλο eye relief?

#-o

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vixen LVW, LANTHANUM

 

φαινόμενο πεδίο 65

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1516

 

 

175 ευρω

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σ' ευχαριστώ elli. 8)

 

το 'χεις δοκιμάσει αυτό?

 

και για να γίνω λίγο ...ψείρας. μήπως με το 22άρι "καίω" το 25άρι μου από άποψη μεγεθύνσεων ή (για να το πω απλά) δεν υπάρχει κανένα σημείο και λόγος "σύγκρισης" με τα φτηνά super plossl της skywatcher? δεν είχα πάντως ως τώρα τη δυνατότητα να δω μέσα από καλό wide :(

 

γενικότερα για DSOs τι μεγεθύνσεις είναι προτιμότερες?

ισχύει πάντα το "όσο μικρότερη μεγέθυνση τόσο καλύτερα" (φωτεινότερα)?

 

πολλές ερωτήσεις πάλι :oops: :mrgreen: :oops:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα έχω δοκιμασει αλλά εχω ακούσει οτι είναι καλά.

Φυσικά και δεν συγκρίνονται σε ποιότητα με τα plossl της skywatcer.

Και εχουν και πιο ευρυ πεδίο.

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι προφανώς δε συγκρίνονται αλλά φοβάμαι μήπως όπως και να 'χει με την αγορά ενός 22mm "καίω" το 25άρι μου... #-o

Ιδίως αν δεν πάρω καλό 22άρι...

Χμμμ

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει κανείς άποψη για τον Ζοοm 8-24 της Celestron :?::?: Αν βρίσκεται σε επιδόσεις κοντά στον Hyperion ίσως η αγορά του να είναι συμφέρουσα :-k

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1302

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Έχει κανείς άποψη για τον Ζοοm 8-24 της Celestron :?::?: Αν βρίσκεται σε επιδόσεις κοντά στον Hyperion ίσως η αγορά του να είναι συμφέρουσα :-k

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1302

 

διαβάζοντας (πως είχα χασει αυτό το διαμάντι???!) το review του Στέφανου για τους zoom, νομίζω ότι μπαίνει και αυτή η επιλογή στο παιχνίδι.

 

υπενθυμίζω ότι έχω το κλασικό dob8 SW, και έχω βγει παγανιά για προσοφθάλμιο, με "στόχο" πιο πολύ DSO, παρά πλανήτες. Γιατί με τα plossls της SW δε βλέπω προκοπή.

 

 

Οι Hyperion (κυρίως)/Celestron Zoom ενδείκνυνται για παρατήρηση αμυδρών αντικειμένων με f/6 ???

 

#-o

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι προφανώς δε συγκρίνονται αλλά φοβάμαι μήπως όπως και να 'χει με την αγορά ενός 22mm "καίω" το 25άρι μου... #-o

Ιδίως αν δεν πάρω καλό 22άρι...

Χμμμ

Θα κάψεις το 25mm σίγουρα αλλά ο 22 LVW είναι εκπληκτικός προσοφθάλμιος κ αρκετά φθηνός σε σχέση με τον ανταγωνισμό.Τον 25 ούτως ή άλλος θα τον πετάξεις κάποια στιγμή.Πόσα χρήματα ενδιαφέρεσαι να δώσεις?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον vixen. το να μην έχω τη δυνατότητα ωστόσο να τον "ζήσω" από κοντά, αυτόν και άλλα τόσα προσοφθάλμια που έχω στη "λίστα" δε βοηθά.

 

για λεφτά κάπου στα 150 σκεφτόμουν να διαθέσω.

 

δηλ για τον zoom της baader ούτε λόγος?

 

και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, (και κουραστικός επαναλαμβάνοντάς το) ψάχνω για προσοφθάλμιο για αμυδρά αντικείμενα.

 

:-k

 

Τον 25 ούτως ή άλλος θα τον πετάξεις κάποια στιγμή.
πράγματι...

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, (και κουραστικός επαναλαμβάνοντάς το) ψάχνω για προσοφθάλμιο για αμυδρά αντικείμενα.

Ενα αντικείμενο μπορεί να έχει μεγάλη έκταση κ να είναι αμυδρό.Θέλει μεγάλο προσοφθάλμιο.Απ την άλλη μπορεί να είναι μικρό κ αμυδρό.Θέλει μικρό προσοφθάλμιο.Δεν είναι στάνταρ αυτά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

αγόρασα πρόσφατα ένα ηλιακό φίλτρο από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, και πάνω στις οδηγίες γράφει τα εξής:

 

"Προσοχή! Δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε τα Astrosolar Photofilm για παρατήρηση χωρίς κάποιο πρόσθετο, ουδέτερης πυκνότητας, προσοφθάλμιο φίλτρο."

 

Πρέπει δηλαδή να αγοράσω κάτι επιπλέον; Ευχαριστώ

"Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that''s not why we do it." - R. Feynman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι για φωτογράφιση κ δεν πρέπει με τίποτα κοιτάξεις τον Ηλιο.Αλλά φίλτρα είναι για οπτική παρατήρηση.Καλό θα ήταν να το επιστρέψεις κ να πάρεις ένα που κάνει για οπτική παρατήρηση.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ιστοσελιδα αυτή, μιλάει για ασφαλή άμεση ηλιακή παρατήρηση:

 

http://www.telescopes.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=789

 

Λες να μην το εμπιστευτώ; Απλά αναφέρει διάφορα standard ασφαλείας...

"Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that''s not why we do it." - R. Feynman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου έγραψε και ο Παναγιώτης Φωτεινέας ("filiatra") αν προσέξεις το κείμενο του Πλανητάριου θα δεις να αναφέρει οτι το Astrosolar Photofilm είναι ακατάλληλο για άμεση παρατήρηση μιας και είναι για φωτογράφιση. Το ηλιακό φίλτρο Baader Astrosolar ND 5.0 είναι αυτό που είναι κατάλληλο για άμεση παρατήρηση ηλίου. Κοίταξε λοιπόν ποιο από τα δύο αγόρασες και πράξε ανάλογα.

 

Φιλικά

Κώστας Σιδηρόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έχω αυτό που δείχνει και στην σελίδα, το Baader Astrosolar ND 5.0. Ευχαριστώ πολύ
"Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that''s not why we do it." - R. Feynman
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω για καθαριστικό για προσοφθάλμια και (άλλο προφανώς) για φίλτρα.

 

Έχετε κάποια πρόταση?

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχει κανείς άποψη για τους Hyperion Aspheric 31mm & 36mm :?:

http://www.astroshop.de/en/baader-planetarium-hyperion-31mm--aspheric-eyepieces/p,10803

http://www.astroshop.de/en/baader-planetarium-hyperion-36mm--aspheric-eyepieces/p,10804

Είναι καλύτεροι από τους υπόλοιπους σταθερούς Hyperion ή μία από τα ίδια;

 

Βασικά ψάχνω για ένα καλό προσοφθάλμιο χαμηλής μεγέθυνσης (27mm - 36mm) αλλά για υποδοχή 1,25''. Μέχρι τώρα μόνο κάποια plossl και αυτούς τους Hyperion κατάφερα να βρω. Είμαι ανοιχτός βέβαια και σε άλλες προτάσεις O:)

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, ήρθε η ώρα για το πρώτο deep sky φίλτρο.

 

Το μόνο για το οποίο μπορώ να εκφέρω άποψη είναι το Orion Ultrablock, το οποίο είχα στα "χέρια" μου για αρκετή ώρα στον Πάρνωνα και μπορώ να πω ότι έμεινα ενθουσιασμένος.

 

Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε και το ΟΙΙΙ (μάρκα? Lumicon?βοήθησε με Ανδρέα) με το οποίο στον Πάρνωνα είδαμε με το 12άρι Orion Dob το Veil, "κόλπο του μεξικού" και άλλα.

 

Μιλώντας βέβαια χθες στον Κιθαιρώνα με άλλους, υπερίσχυσε η άποψη ότι ΔΕΝ αξίζει να επενδύσεις (εννοώντας να "σκάσεις" πολλά σε φίλτρο πχ Lumicon, Astronomik κλπ) καθώς δεν έχουν τεράστιες διαφορές.

 

1)Έχει συγκρίνει κάποιος το UltraBlock πχ με το UHC/LPR της Celestron. Γιατί προσανατολίζομαι στο Celestron, λόγω τιμής καθώς δε βλέπω να φέρνει κάποιος το Orion εδώ. Ή μήπως ...Lumicon? :-k

 

2)Είναι τελικά μύθος ότι στις λίγες ίντσες (οι 8, που έχω εγώ, είναι οριακά "καλές" σύμφωνα με όσους το υποστηρίζουν αυτό) το ΟΙΙΙ σκοτεινιάζει πολύ η εικόνα?

 

Ευχαριστώ

 

 

 

8)

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα στην 1η σου ερώτηση δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω δοκιμάσει της Celestron, αλλά στην 2η μπορώ να σου πω ότι προσωπικά το O-III με δυσκόλευε στο 8ιντσο.

 

Είναι χρήσιμο σε κάποια νεφελώματα (λιγότερα απ'όσα είναι χρήσιμο το UHC/UB) αλλά κατά την γνώμη μου σκοτεινιάζει τόσο την εικόνα που ίσως αξίζει να επενδύσεις μόνο σε UHC.

Ειδικά αν δεν θα παρατηρείς συχνά από πολύ σκοτεινό ουρανό.

 

Αργότερα αν το επιθυμείς τόσο πολύ, παίρνεις και το O-III.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα το OIII που είχες δει ήταν Lumicon.

 

Αν είναι να πάρεις το πρώτο σου φίλτρο, προτείνω UHC. Το Lumicon UHC που έχω είναι πολύ καλό και κάνει για πάρα πολλά αντικείμενα.

 

Κοστίζει περίπου 80 ευρώ μαζί με ταχυδρομικά από opt:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-156-823-832-6644

 

Το ΟΙΙΙ αποδίδει καλά στα μεγαλύτερα τηλεσκόπια, μην ξεχνάς είδες μέσα από 12άρι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα. Ευχαριστώ και τους δύο.

 

Ίσως τότε να ήταν προτιμότερο να πάρω ένα καλό UHC (βλ. Lumicon).

Και όταν πάρω το 800ιντσο νευτώνειο θα πάω στο ΟΙΙΙ.

 

Παρεμπιπτόντως το Lumicon UHC από την Optcorp κάνει ΜΕ τα έξοδα αποστολής 89 ευρώ, 20 ευρώ φθηνότερα απ' ό,τι θα σου κοστίσει στην Ελλάδα το ...Celestron UHC (που απ' ό,τι πληροφορούμαι είναι κάπως ...broadband).

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, έχω πάρει και τα 7 φίλτρα Lumicon που έχω από το opt και δε μετάνιωσα. Πραγματικά για μικρο-πράγματα που μπαίνουν σε μικρο-δεματάκια με λίγα μεταφορικά, δεν μπορείς να χτυπήσεις τις τιμές Αμερικής ειδικά με δολάριο στο 1:1,45 όπως είναι τώρα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, έχω πάρει και τα 7 φίλτρα Lumicon που έχω από το opt και δε μετάνιωσα. Πραγματικά για μικρο-πράγματα που μπαίνουν σε μικρο-δεματάκια με λίγα μεταφορικά, δεν μπορείς να χτυπήσεις τις τιμές Αμερικής ειδικά με δολάριο στο 1:1,45 όπως είναι τώρα.

 

Τέλεια.

Και μια ερώτηση ψιλοofftopic.

Αν πάρω 2 ή 3 πράγματα ταυτόχρονα από opt παίζει να στα στείλουν πακέτο και να πληρώσεις λιγότερα μεταφορικά?

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα μαζί στην ίδια παραγγελία θα μπουν οπότε γλιτώνεις κάμποσα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης