Jump to content

Φιλτρα & Προσοφθαλμια : Αποψεις & Ιδιοτητες


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια επειδη εχω αγρια μεσανυχτα σχετικα με τα φιλτρα και γενικως επειδη πολυ νεοι απο εμας θα ηθελαν να μαθουν ποιες κατηγοριες υπαρχουν, τι ακριβως κανουν, ποσο κοστιζουν για τα λεφτα τους, και πως χρησιμοποιουνται γενικοτερα δημιουργω αυτο το θεμα.

 

Μια γενικη και αρχικη ερωτηση απο μενα ειναι;

 

Αξιζουν τα λεφτα τους? Και για να γινω κατανοητος. Ποσο αξιζει να επενδυσεις σε ενα καλο προς μετριο φιλτρο σε σχεση με εναν καλο προς μετριο προσοφθαλμιο. Δηλ. Αν ειχαμε μια συγκριση επιλογης ενος καλου προσοφθαλμιου που δινει καλυτερη ευκρινεια ή φωτεινοτητα και ενος φιλτρου με αναλογα χαρακτηριστικα τι τελικα θα αξιζε πιο πολυ σε σχεση με τα λεφτα του.

 

Δεν αναφερομαι στα χρωματικα φιλτρα αλλα στα φιλτρα της φωτορυπανσης και της διορθωσης της ευκρινειας (ετσι τα λενε?) που υποτιθεται καλυτερευουν το κοντραστ της εικονας...

 

Αυτα και πιστευω να μαθουμε τι γινεται με αυτα τα .... διαολια!! :mrgreen: :mrgreen:

 

ΥΓ: Ασχετο αλλα τι ειναι το DSO? (Μην βαρατε)!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια χαρα .

Τα φιλτρα σε βοηθανε να βλεπεις καποιες λεπτομερεις καλυτερα εις βαρος αλλον του ιδιου στοχου .

Πιστευω η καλυτερη λυση εινια η προτιμηση αριστου προσοφθαλμιου και θεοσκοτεινος ουρανος .Αλλα επειδη ο σκοτεινος ουρανος γινεται ολο και δυσευρετος χρισημοποιουνται φιλτρα οπως αυτα που αναφερεις .

Βεβαια υπενθυμιζω οτι εχουν το τιμημα τους .Θα βλεπεις συγκεκριμενες λεπτομερεις στον στοχο σου αλαλ οχι καποιες αλλες για τις οποιες ισως να χρειαζεσαι αλλο φιλτρο .

Διαβαζα ενα αρθρο στο οποιο οι συγγραφεις του προτιμουν φιλτρα που να βοηθουν τη παρατηρηση -φωτογραφηση σε αλλα μηκη κυματος ,διοτι πιστευουν οτι μονο τοτε ειναι χρησιμα .Διαφορετικα παρατηρουν χωρις κανενα φιλτρο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξιζουν τα λεφτα τους?

Φυσικα και αξιζουν τα λεφτα τους, καθε ενα φιλτρο και μια διαφορετικη εικονα :wink: Το θεμα ειναι να παρεις το σωστο και αυτο που χρειαζεσαι.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερει κανενας ποιες κατηγοριες υπαρχουν και τι αξιζει να εχει καποιος σαν αρχη οταν κοιταει μεσα απο αστικο περιβαλλον (οχι ιδιαιτερης φωτορυπανσης)?

 

Επισης τι τιμες υπαρχουν και αν το κερδος ειναι μεγαλο για να επενδυσεις εκει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,καλό θα είναι,πριν ανοίξουμε νέο θέμα,να ψάχνουμε λίγο τα παλαιότερα και να αποφεύγουμε τις γενικές ερωτήσεις περί τηλεσκοπίων,φίλτρων,προσοφθαλμίων κλπ.Διότι πολύ απλά είναι βέβαιο ότι τα γενικά αυτά θέματα έχουν θιγεί και αναλυθεί εκτενέστατα στο παρελθόν και δεν είναι καλό να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Σκεφτεστε τί θα γίνει εδώ μέσα αν κάθε νεοεισερχόμενος ρωτά τα ίδια και τα ίδια;Δεν είναι κουραστικό;;;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρταται κι απο το τι θες να παρατηρησεις .

Εχε υποψη σου οτι υπαρχουν αλλα φιλτρα για παρατηρηση κι αλλα για φωτογραφηση .

 

Κοιτα κι εδω .

Εγω τη θεωρω χρησιμη ιστοσελιδα .

http://sciastro.net/portia/advice/filters.htm

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το προσεξα αυτο Alepohori. Εχεις δικιο. Θα κοιταξω να βρω αν υπαρχει σχετικο θεμα και βασικα σχετικα προσφατο.

 

Ευχαριστω και για το λινκ τον φιλο μου... Πολυ καλο!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως σε βοηθήσουν να τα βάλεις σε μια σειρά και τα παρακάτω άρθρα:

 

Αστρονομικά Φίλτρα

 

Προσοφθάλμιος Φακός

 

Υ.Γ. Μετά είδα το site του Βολιώτη, αλλά δεν πειράζει, πηγή και στα Ελληνικά.. :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα διάφορα φίλτρα μπορούν να αλλάξουν κατακόρυφα την εικόνα που πέρνουμε απο ένα τηλεσκόπιο.Την στιγμή που θα βλέπεις μικρές διαφορές στο κοντράστ και στην φωτεινότητα μεταξύ προσοφθάλμιων, σε ένα φίλτρο DSO (Deep Sky Object) η χρησιμοποίηση του είναι καταλυτική! Υπάρχουν διάφορα είδη φίλτρων, άλλα είναι καθαρά φωτογραφικά,άλλα καθαρά για παρατήρηση και κάποια άλλα και για τα δύο.Έχουμε και λέμε :

 

ΟΙΙΙ - Μακράν το καλύτερο μου φίλτρο (προσωπικά), αφήνει να περάσει μόνο το διπλό μήκος κύματος ιονισμένου Οξυγόνου 3 μπλοκάροντας όλα τα άλλα.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το θέμα μας (το νεφέλωμα δηλαδή), να γίνεται πολύ πιο ευκρινές αλλά κόβει πολύ φως και έτσι έχεις μόνο τα φωτεινότερα άστρα στο background.Δείνει ενα χρώμα βαθύ πράσινο.

 

UHC - Το συγκεκριμένο εκτός του διπλού μήκους κύματος ιονισμένου Οξυγόνου 3, αφήνει να περάσει και του Υδρογόνου Β (H-beta).Αλλά είναι αρκετά πιο ακριβό και καλό μπορείς να βρείς μόνο της Lumicon,DGM ή Astronomik.

 

H-Alpha - Αφήνει να περνάει το μήκος κύματος Υδρογόνου. (Φωτογραφικό)

 

IR-Pass - Αφήνει να περάσει το υπεριώδες που είναι πιο πάνω απο το "κόκκινο" του Υδρογόνου. (Φωτογραφικό)

 

IR-Cut - Μπλοκάρει το υπεριώδες. (Φωτογραφικό)

 

Fringe Killer - Βελτιώνει το χρωματικό σφάλμα στα αχρωματικά διαθλαστικά.

 

U-Filter - Ένα φίλτρο καθαρά για την Αφροδίτη, χρησιμοποιόντας το γίνεται καταγραφή των νέφων της (φωτογραφικό)

 

Χρωματικά φίλτρα - Πλανητικά φίλτρα που τα χρησιμοποιείς στους πλανήτες η την σελήνη ανάλογα των συνθήκων που επικρατούν εκείνη την ώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ρε Νικολα τα ειπες ολα με την μια!

 

Να σαι καλα ρε φιλε!

 

Ωστε και το DSO μου ερμηνευσες!

 

Τι να πω τωρα... :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο το Φίλτρο νεφελωμάτων Baader O-III, 31,8 mm (1 1/4" )

θα κανει δουλεια δηλ.???

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=932

 

Ποιο εχεις εσυ?

O-III_Med.jpg.ef8bbd9172053c103036d2b6cbb42534.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό έχω και έγω, και είναι άψογο ! Απλά κοβεί πολύ φως (πράγμα καλό για μένα αφού μόνο το νεφέλωμα μας ενδιαφέρει).Αν προτιμάς να έχεις και νεφέλωμα και άστρα στο ίδιο πεδίο, πάρε κάτι άλλο (δεν θα είναι τόσο δυνατό στα νεφελώματα όπως το OIII όμως).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο χτυπα το ΟΙΙΙ ειναι πολυ καλο, ειδικα στο Vail :cheesy: :cheesy: και.... αργοτερα πας και για ενα UHC Lumicon και εισαι Super.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην σελιδα της Lumicon, προτεινουν το ΟΙΙΙ για τηλεσκοπια πανω απο 10" ομως, υποθετω οτι επειδη "κοβει" πολυ φως. :roll:
Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην σελιδα της Lumicon, προτεινουν το ΟΙΙΙ για τηλεσκοπια πανω απο 10" ομως, υποθετω οτι επειδη "κοβει" πολυ φως. :roll:

Απο οτι βλεπω και ο Νικος εχει 8"inch αρα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν ομως ο φιλος μας εχει κατω απο 10" και παρατηρει απο σημειο με μεγαλο το προβλημα της φωτορυπανσης, μηπως θα ηταν καλυτερα να αγορασει ενα UHC, αφου το ΟΙΙΙ θα κοψει πολυ φως???? λεω εγω τωρα... :oops:

 

Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω για τα deep sky φιλτρα. εχεις κανεις καμια σχετικη εμπειρια? καπου διαβασα οτι ειναι κυριως για φωτογραφιση.

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν ομως ο φιλος μας εχει κατω απο 10" και παρατηρει απο σημειο με μεγαλο το προβλημα της φωτορυπανσης, μηπως θα ηταν καλυτερα να αγορασει ενα UHC, αφου το ΟΙΙΙ θα κοψει πολυ φως???? λεω εγω τωρα... :oops:

 

Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω για τα deep sky φιλτρα. εχεις κανεις καμια σχετικη εμπειρια? καπου διαβασα οτι ειναι κυριως για φωτογραφιση.

 

Οπως εγραψε και ο Νικος παραπανω εχουμε:

Τα διάφορα φίλτρα μπορούν να αλλάξουν κατακόρυφα την εικόνα που πέρνουμε απο ένα τηλεσκόπιο.Την στιγμή που θα βλέπεις μικρές διαφορές στο κοντράστ και στην φωτεινότητα μεταξύ προσοφθάλμιων, σε ένα φίλτρο DSO (Deep Sky Object) η χρησιμοποίηση του είναι καταλυτική! Υπάρχουν διάφορα είδη φίλτρων, άλλα είναι καθαρά φωτογραφικά,άλλα καθαρά για παρατήρηση και κάποια άλλα και για τα δύο.Έχουμε και λέμε :

 

ΟΙΙΙ - Μακράν το καλύτερο μου φίλτρο (προσωπικά), αφήνει να περάσει μόνο το διπλό μήκος κύματος ιονισμένου Οξυγόνου 3 μπλοκάροντας όλα τα άλλα.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το θέμα μας (το νεφέλωμα δηλαδή), να γίνεται πολύ πιο ευκρινές αλλά κόβει πολύ φως και έτσι έχεις μόνο τα φωτεινότερα άστρα στο background.Δείνει ενα χρώμα βαθύ πράσινο.

 

UHC - Το συγκεκριμένο εκτός του διπλού μήκους κύματος ιονισμένου Οξυγόνου 3, αφήνει να περάσει και του Υδρογόνου Β (H-beta).Αλλά είναι αρκετά πιο ακριβό και καλό μπορείς να βρείς μόνο της Lumicon,DGM ή Astronomik.

 

H-Alpha - Αφήνει να περνάει το μήκος κύματος Υδρογόνου. (Φωτογραφικό)

 

IR-Pass - Αφήνει να περάσει το υπεριώδες που είναι πιο πάνω απο το "κόκκινο" του Υδρογόνου. (Φωτογραφικό)

 

IR-Cut - Μπλοκάρει το υπεριώδες. (Φωτογραφικό)

 

Fringe Killer - Βελτιώνει το χρωματικό σφάλμα στα αχρωματικά διαθλαστικά.

 

U-Filter - Ένα φίλτρο καθαρά για την Αφροδίτη, χρησιμοποιόντας το γίνεται καταγραφή των νέφων της (φωτογραφικό)

 

Χρωματικά φίλτρα - Πλανητικά φίλτρα που τα χρησιμοποιείς στους πλανήτες η την σελήνη ανάλογα των συνθήκων που επικρατούν εκείνη την ώρα.

Υπαρχει επίσης:

Ηβ -= Αφήνει να περνάει το μήκος κύματος Υδρογόνου.(Για παρατηρηση - HorseHead, North America, κ.α)

http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/filtres/lumicon-h-beta-filtres/hydraulic-gene---beta-1-25--

 

DeepSky Filter - http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/filtres/lumicon-deep-sky-filtres/deep-sky-1-25--

 

Υπαρχουν και αλλα φιλτρα εδω:http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/filtres/lumicon-deep-sky-filtres

 

 

Αρα οχι δεν ειναι ολα για φωτογραφιση. Ακομα και σε πολυ σκοτεινο ουρανο εχει μεγαλες διαφορες.

 

Ναι ενα UHC θα ηταν καλυτερο σε μια τετοια περιπτωση φωτορυπανσης.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό έχω και έγω (Σ.Σ.:Baader OIII), και είναι άψογο ! Απλά κοβεί πολύ φως (πράγμα καλό για μένα αφού μόνο το νεφέλωμα μας ενδιαφέρει).Αν προτιμάς να έχεις και νεφέλωμα και άστρα στο ίδιο πεδίο, πάρε κάτι άλλο (δεν θα είναι τόσο δυνατό στα νεφελώματα όπως το OIII όμως).

Έχω διαβάσει στο διαδίκτυο ότι το ΟΙΙΙ της Baader είναι ελαφρά πιο «σκοτεινό» από τα αντίστοιχο της Lumicon, δεν έχει τύχει όμως μέχρι σήμερα να τα συγκρίνω. Αυτό μπορεί να είναι και καλό και κακό, ανάλογα με την διάμετρο του τηλεσκοπίου μας (μεγάλη ή μικρή). Το UHC της Baader πάλι, με βάση τα διαγράμματα που κυκλοφορούν, αλλά και τις συζητήσεις που γίνονται, πλησιάζει περισσότερο στο Deep Sky της Lumicon, το οποίο αφήνει περισσότερες «γραμμές» του φάσματος να περάσουν στον προσοφθάλμιο και γιαυτό δεν το θεωρώ καθαρόαιμο UHC.

 

Γενικά, θα πρότεινα, αν πρόκειται να αγοραστεί ένα μόνο φίλτρο νεφελωμάτων, αυτό να είναι UHC, γιατί από την μέχρι σήμερα εμπειρία μου συνάγω ότι εξυπηρετεί καλύτερα σε μεγαλύτερο αριθμό αντικειμένων, όσον αφορά μεσαίου μεγέθους τηλεσκόπια (δηλ. κυρίως 8 – 10 ίντσες). Οι εικόνες που παρέχει δεν είναι τόσο σκοτεινές, όπως του OIII, το οποίο σβήνει τα γύρω άστρα σαν σε «black out», σε αντίθεση με το UHC, όπου αφήνει να φανούν αρκετά από τα λαμπρότερα και άρα δίδει μια πιο ευχάριστη εικόνα στον παρατηρητή. Σε ορισμένα αντικείμενα μάλιστα, το UHC αφήνει να φανούν τα ακρότατα και αμυδρότερα τμήματα του νεφελώματος, σε αντίθεση με το ΟΙΙΙ, όπου δεν φαίνονται. Γι’αυτό θεωρώ το UHC ως το πρώτο – γενικής χρήσης φίλτρο νεφελωμάτων που οφείλει να αγοράσει ο μέσος ερασιτέχνης.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PapGeo συμφωνω μαζι σου, και εγω το πρωτο φιλτρο που πειρα ηταν UHC, απλα o Altinakis ειπε για ΟΙΙΙ :-k

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει στο διαδίκτυο ότι το ΟΙΙΙ της Baader είναι ελαφρά πιο «σκοτεινό» από τα αντίστοιχο της Lumicon, δεν έχει τύχει όμως μέχρι σήμερα να τα συγκρίνω.

 

Νομίζω ισχύει το αντίστροφο.

 

Γενικά, θα πρότεινα, αν πρόκειται να αγοραστεί ένα μόνο φίλτρο νεφελωμάτων, αυτό να είναι UHC, γιατί από την μέχρι σήμερα εμπειρία μου συνάγω ότι εξυπηρετεί καλύτερα σε μεγαλύτερο αριθμόαντικειμένων, όσον αφορά μεσαίου μεγέθους τηλεσκόπια (δηλ. κυρίως 8 – 10 ίντσες). Οι εικόνες που παρέχει δεν είναι τόσο σκοτεινές, όπως του OIII, το οποίο σβήνει τα γύρω άστρα σαν σε «black out», σε αντίθεση με το UHC, όπου αφήνει να φανούν αρκετά από τα λαμπρότερα και άρα δίδει μια πιο ευχάριστη εικόνα στον παρατηρητή.

 

Όπως έγραψα πιο πάνω, αν κάποιος ενδιαφέρεται για UHC, το καλύτερο είναι να πάρει της Lumicon ή της DGM.Και αυτό γιατί το UHC-S της Baader είναι για τα μπάζα !.Το έχω και είναι παντελώς άχρηστο.Δεν είναι καν πραγματικό Narrowband φίλτρο.

 

Σε ορισμένα αντικείμενα μάλιστα, το UHC αφήνει να φανούν τα ακρότατα και αμυδρότερα τμήματα του νεφελώματος, σε αντίθεση με το ΟΙΙΙ, όπου δεν φαίνονται. Γι’αυτό θεωρώ το UHC ως το πρώτο – γενικής χρήσης φίλτρο νεφελωμάτων που οφείλει να αγοράσει ο μέσος ερασιτέχνης.

 

Τα καθαρόαιμα UHC όπως της Lumicon,DGM & Astronomik ναι.Με το UHC-S της Baader δεν κάνεις τίποτα.Όσες φορές το έχω δοκιμάσει παράλληλα με το OIII, το δεύτερο του ρίχνει παντού.Σε κανέναν απολύτως στόχο δεν έχω δει το UHC-S όχι καλύτερα να δείχνει, αλλά ούτε κοντά στην απόδοση του ΟΙΙΙ να είναι!

 

Πάντως το οτι αυτά τα φίλτρα βγαίνουν για την αντιμετώπιση της φωτορύπανσης, είναι μύθος.Ο σκοτεινός ουρανός είναι αναντικατάστατος και κανένα φίλτρο στον κόσμο δεν μπορεί να είναι παραπλήσιο αυτού!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια νομιζω σαν επιλογη (οικονομοτεχνικη παντα!) πιστευω οτι το φιλτρο της Baader OIII στην τιμη των 67ευρω ειναι πολη καλυτερη επιλογη.

 

Επισης θα συμφωνησω οτι οταν ψαχνεις για νεφελωματα θελεις να δεις οσο καλυτερα το νεφελωμα και οχι τα γυρω αστερια...

 

Το φιλτρο λετε οτι ειναι λιιιγο σκοτεινοτερο αλλα νομιζω οτι αν δεις ενα νεφελωμα με πιο μεγαλη οξυτητα αυτο θα ειναι αμελητεο...

 

Και παντα σκεπτομενοι την τελικη τιμη τους ετσι?

 

Πιστευω οτι και στους πλανητες δεν θα ειναι και ασχημο, ετσι δεν ειναι nick the greek?

Παντως διακρινω μια επιθφυλακτικοτητα με τους baader και δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο. Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια (βλεπε Hyperion, Zoom, φιλτρα)...

 

Τι λες ρε nickthegreek? O:)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και παντα σκεπτομενοι την τελικη τιμη τους ετσι?

Γιωργο το ΟΙΙΙ ειναι πολυ καλο φιλτρο αλλα δεν ειναι... παντα σκεπτομενοι τα λεφτα, αλλά αυτα που θελουμε να δουμε, το να δωσεις 30-40 ευρω παραπανω δεν ειναι κατι, αλλα το να ξανααγοραζεις φιλτρα ειναι, δεν λεω να μην αγορασεις άλλα, και εγω εχω παρει αρκετα, αλλα πρωτα εψαξα να δω τι αντικειμενα βλεπω καλυτερα με το καθε φιλτρο και πια αντικειμενα με ενδιαφερουν περισσοτερο. Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα εκτον ΟΙΙΙ/UHC αλλα να μετα να βαλεις σκοπο κα παρεις το αλο 8)

Τα παραπανω δεν τα λεω γιατι εκανες λαθος επιλογη απλα γιατι δεν ειμαι συμφωνος με την λογικη της τιμης.

Οποιο και αν παρεις παντως θα το ευχαριστηθεις :cheesy: Καλες Παρατηρησης φιλε μου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης θα συμφωνησω οτι οταν ψαχνεις για νεφελωματα θελεις να δεις οσο καλυτερα το νεφελωμα και οχι τα γυρω αστερια...

 

Σωστά

 

Πιστευω οτι και στους πλανητες δεν θα ειναι και ασχημο

 

Όχι, το OIII δεν είναι για πλανήτες.Κάνει όμως πολύ καλό Μοon filter όταν η σελήνη είναι γεμάτη κόβοντας πολύ το φώς.

 

Παντως διακρινω μια επιφυλακτικοτητα με τους baader και δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο. Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια (βλεπε Hyperion, Zoom, φιλτρα)...

 

Φυσικά και είναι μια απο τις σοβαρότερες και καλύτερες αστρονομικές εταιρείες.Έχει επιτύχει σε πολλά πράγματα, απλά στους Υπερίωνες (τους σταθερούς λέω όχι τον Zoom) όχι και τόσο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2L παρατηρω οτι συνηθως επικεντρωνεσαι μονο σε ενα κομματι των λογων καποιου, το αναφερεις "ενθετα"και σχηματιζεις μια αποψη στα λεγομενα σου χωρις να αντιλαμβανεσαι την γενικοτερη αντιληψη και σκεψη αυτουνου που γραφει.

Δεν σε κατηγορω - το ξερεις αυτο νομιζω ετσι - αλλα το να αναφερεις μονο οτι σκεφτομαι μοναχα την τιμη ενος προιοντος νομιζω οτι δεν ειναι αυτο που εγραψα ατο συνολο των σκεψεων.

Εχεις ομως και συ το δικαιωμα απο την μερια σου δεν λεω και καλα κανεις και αναφερεις την γνωμη σου και για αυτο εισαι εδω και ξερουμε οτι εκφραζεσαι οπως εσυ ξερεις και εκφραζεσαι γιατι εισαι ο .... Bi2L!!

 

Απλα εκανα μια μικρουλα επισημανση, και δεν θελω να νομιζεις οτι δεν σε παω γιατι καποιες φορες τα χωνεις πολυ ωραια!!!! :-)

 

 

Σιγουρα δεν πρεπει να σκεφτομαστε μονο την τιμη αλλα φυσικα δεν θα πρεπει να σκεφτομαστε και μονο την ποιοτητα. Ολα εχουν εναν.... οριζοντα επιλογης!

Ετσι δεν ειναι? Αν ειμασταν ολοι πλουσιοι, ολοι ξεραμε τι θα θελαμε, πολυ γρηγορα αλλα και πολυ ευκολα... O:)

 

Αυτο που λεω, πιστευω εχει καποια λογικη. Δεν κοιταω πχ για εξαρτηματα αγνωστης προελευσης ή μαρκας αλλα καταρχας επωνυμα προιοντα.

 

Βλεποντας απο τις κατηγοριες σκεφτηκα οτι τωρα θα ηθελα ενα φιλτρο για νεφελωματα και ετσι ειδα οτι για επωνυμη και ποιοτικα αποδεκτη λυση το Baader OIII ειναι μια πολυ καλη ιδεα... Το πιο σκοτεινο πεδιο μπορει να μην ειναι και τοσο αισθητο εξαλλου ολοι εχουν μια διαφορετικη αισθητικη με αυτα τα θεματα. Αλλα το να βλεπω με καθαροτητα και οξυτητα αλλα και με χρωμα (με χρωματικο φιλτρο) ειναι κατι που το απιτω. και ειναι κατι το οποιο το συγκεκριμενο φιλτρο το δινει...

 

Θα μου πεις υπαρχουν και τα high end φιλτρα των 100-150+ ευρω. Γιατι δεν κανω υπομονη να τα παρω? Γιατι οπως και οτι υπαρχουν οι Ethos δεν θα παρω εναν γιατι απλα δεν θελω να χαλασω τωρα εκει τα λεφτα μου. Ο καθενας εχει εναν ειπαμε "οριζοντα αποφασεων" και ο δικος μου λεει οτι τωρα Γιωργο αν θα παρεις φιλτρο μην παρεις κατι παραπανω απο εναν Baader OIII . Τωρα το αν ο UHC αφηνει και λιγο περισσοτερο φως μπορει να και να ειναι αληθινο αλλα πανω απο 100 ευρω ειναι για μενα - τωρα - κατι απαγορευτικο...

 

Ειδωμεν...

 

ΥΓ: Στο κατω κατω ρε συ οταν δεις οτι κατι δεν σε ικανοποιει μπορεις ευκολα να το μεταπωλησεις. Δεν ειναι και τοσο απολυτο αυτο που λενε μερικοι , μην κανεις λαθεμενες επιλογες...

 

Οι λαθεμενες πιστευω ειναι οταν περνεις ενα προιον ανωνυμο, με παντελης ελλειψη ποιοτικων χαρακτηριστικων και οχι τα προιοντα των γνωστων εταιρειων και συγκεκριμενα για τα προιοντα που μιλαμε...

 

Ετσι δεν ειναι ρε φιλε μου? :? :oops: O:) O:) O:) :-s

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου :wink:. Και φυσικα δεν λεω να δωσεις 150ευρω για φιλτρο.

Ναι το φιλτρο της Baader ειναι αρκετα καλο εχω ενα 2" ΟΙΙΙ της Baader :cheesy: απλα δινω ερεθισματα ωστε να μην παρεις κατι χειροτερο [-X γιατι περαν απο εμας εδω που παιρνουμε μερος στην συζήτηση μας διαβαζουν και αλλοι.... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης