Jump to content

Πρωτη φωτογραφια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα μολις καθαρισε λιγο ο ουρανος ανεβηκα και τραβηξα την πρωτη μου φωτο απο την σεληνη. \:D/ Περιμενω σχολια. :)

 

test2.jpg.70d21cb3bf457837e7f9a47d6b672eae.jpg

Σεληνη πριν επεξεργασια

 

test.jpg.ff07d3c833474bb2f44e0e6246509145.jpg

Σεληνη πρωτη φορα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε μου.

Αν και είμαι νέος και αρχάριος στο είδος , η προτι φωτογραφία είναι μαλων λίγω θολή από την δεύτερη!!!!!

 

Αλήθεια !!!! τη εξοπλισμό έχεις!!! (Κάμερα –τηλεσκόπιο βάση)

 

Κάνω ερωτήσεις για τον μελλοντικό εξοπλισμό μου !!!!

 

Καλές αστροφοτογραφιες.

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το Skywatvher 114/1000EQ1 Compact και την καμερα SPC 900NC με IR Cut filter. Η πρωτη φωτο ειναι λιγο θολη γιατι δεν την εχω κανει επεξεργασια με το Registax. Η δευτερη ειναι αφου την επεξεργαστηκα ελαφρα. Η εικονα δεν ειναι και τελεια γιατι ειχε λιγη νεφωση πανω απο την σεληνη αλλα περιμενα τοσο καιρο να τραβηξω φωτο.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη προσπαθεια αλλα πολυ θολη ρε παιδι!!! =; =; =; =;

 

Γιατι ετσι? Ειχε συννεφια? Δεν ειχες εστιασει καλα? Κινηθηκε το τηλεσκοπιο εκεινη την στιγμη??

 

Γιατι το λεω... Γιατι εχεις και στηριξη και καλης ποιοτητας εξοπλισμο και θα επρεπε να βγει καθαροτερη...

 

Κοιτα χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο τι εβγαλα εγω με μια απλη ψηφιακη της Panasonic (DMC FX-10 Lumix) των 160 ευρω και με φωτογραφηση χωρις βαση και χωρις αλλη βοηθεια προγραμματος... Μονο η καμερα με το χερι μπροστα απο το μανισιο προσοφθαλμιο των 10mm του Skywatcher Dobsonian 8" (Και χωρις στηριξη)...

 

Προσπαθησε ξανα δεν νομιζω να ειναι αυτο το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Do more!! O:) O:) O:)

t_moon_-_sk-dob_8__29-10-07__113.jpg.02afabe589e1c048ce122f70d78527b2.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρησα οτι το μεγεθος της εικονας σου ειναι πολυ μικρο.

 

Μηπως δεν ρυθμισες την μηχανη να βγαζει στην μεγιστη αναλυση???

 

Ισως για αυτο ειναι θολη γιατι δεν την ορισες να αποτυπωνει περισσοτερη λεπτομερεια (pixels)..

 

Για check και πες...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρησα οτι το μεγεθος της εικονας σου ειναι πολυ μικρο.

 

Μηπως δεν ρυθμισες την μηχανη να βγαζει στην μεγιστη αναλυση???

 

Την SPC 900NC (Webcam είναι) είπε χρησιμοποίησε, όχι κανονική ψηφιακή για να μπορεί να ρυθμίσει την ανάλυση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε Νικο η καμερα αυτη δηλ. βγαζει μονο σε τετοια αναλυση και ποιοτητα?

 

Δεν ειναι λιγο... καπως :?:

 

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς ναι μεν να αλλάξεις την ανάλυση, αλλά το μέγιστο είναι 640 x 480, κάτι που δεν φτάνει σε καμία περίπτωση την κατά πολύ μεγαλύτερη ανάλυση μιας ψηφιακής όταν δεν τραβάς βίντεο αλλά κανονικά frames.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη προσπαθεια αλλα πολυ θολη ρε παιδι!!! =; =; =; =;

 

Γιατι ετσι? Ειχε συννεφια? Δεν ειχες εστιασει καλα? Κινηθηκε το τηλεσκοπιο εκεινη την στιγμη??

 

Γιατι το λεω... Γιατι εχεις και στηριξη και καλης ποιοτητας εξοπλισμο και θα επρεπε να βγει καθαροτερη...

 

Κοιτα χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο τι εβγαλα εγω με μια απλη ψηφιακη της Panasonic (DMC FX-10 Lumix) των 160 ευρω και με φωτογραφηση χωρις βαση και χωρις αλλη βοηθεια προγραμματος... Μονο η καμερα με το χερι μπροστα απο το μανισιο προσοφθαλμιο των 10mm του Skywatcher Dobsonian 8" (Και χωρις στηριξη)...

 

Προσπαθησε ξανα δεν νομιζω να ειναι αυτο το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Do more!! O:) O:) O:)

 

Η φωτο οπως εχω αναφερει και πιο πανω ειναι καπως θολη γιατι ειχε ελαφρια συννεφια πανω απο τη σεληνη. Οσο για το μεγεθος αυτο θα εχει να κανει με τις ρυθμισεις που επαιξα με το AMCap. Με το προγραμμα της καμερας οι φωτο εβγαιναν πολυ πιο μεγαλες αλλα ηταν πιο θολες απο αυτη λογω συννεφιας Δυστυχως δεν προλαβα να συνεχισω γιατι την σκεπασαν τα συννεφα. Αν αυριο το επιτρεπει ο καιρος θα παιξω πιο οργανωμενα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια χωρις να θελω να φαινομαι σνομπ αλλα πιστευω αν παρω ενα Baader Microstage 6030 (βαση) και κανω afocal θα κανω θαυματα!!!

 

Τωρα για DSO δεν πιστευω πολλα αλλα για πλανητες σιγουρα θα κανω θαυματα! Και σε μεγαλες μεγενθυνσεις τωρα που πηρα τον Barlow 3x.

 

Ασχετο: πως καποιοι φωτογραφιζουν τα νεφελωματα και εχουν και χρωματα σε αυτους? Εχουν βαλει καποιο φιλτρο, εχουν κανει επεξεργασια με χρωματα σε καποιο προγραμμα( δηλ. τα προσθεσανε μονοι τους?). Γιατι απο οτι ακουω για ιντσες μεχρι τις 10' δεν φαινονται τα χρωματα στα DSO.... #-o

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια χωρις να θελω να φαινομαι σνομπ αλλα πιστευω αν παρω ενα Baader Microstage 6030 (βαση) και κανω afocal θα κανω θαυματα!!!

E τοτε παρε ενα, για να δουμε και κανα θαυμα..! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη απαντηση Sheliak!!! Εριξα ενα γελιο ρε φιλε αληθινα!!!

 

Με αποστομωσες. Μπραβο!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης