Jump to content

H «ΑΡΑΧΝΗ» ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΟΣ και το COLLIMATION ........


THEO-007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ακρίβεια, ο εστιαστής δεν πρέπει να είναι ούτε τέρμα μέσα, ούτε τέρμα έξω όταν κάνουμε ευθυγράμμιση. Το ιδανικό είναι να είναι σε τέτοια θέση, ώστε η τρύπα στο καπάκι του φίλμ ή το led του lazer να βρίσκεται στο εστιακό επίπεδο του τηλεσκοπίου. Αυτό βρίσκεται συνήθως πιό κοντά στη θέση «τέρμα έξω». Πάντως διαφορετική θέση του εστιαστή δεν θα προκαλέσει λάθος ευθυγράμμιση αλλά θα επηρεάσει το κεντράρισμα του δευτερεύοντος μπροστά από τον εστιαστή (αν αυτό δεν είναι σωστό, δεν χαλάει το είδωλο αλλά μόνο ο ομοιόμορφος φωτισμός του πεδίου.)

 

Και να γιατί:

Το δευτερεύον κάτοπτρο φαίνεται σαν κύκλος από τη τρύπα του κουτιού του φιλμ αλλά είναι μιά έλλειψη με τη μία άκρη της πιό κοντά στον εστιαστή απ' ότι η άλλη. Αν «βυθίσουμε» πολύ τον εστιαστή μέσα στον οπτικό σωλήνα και τότε κεντράρουμε το δευτερεύον μπροστά του (με την κεντρική βίδα του δευτερεύοντος) το κεντράρισμα θα φαίνεται λανθασμένο όταν αποσύρουμε τον εστιαστή τελείως έξω. Αυτό συμβαίνει επειδή η κοντινή στον εστιαστή άκρη του δευτερεύοντος φαίνεται να κάνει μεγαλύτερη ακτινική διαδρομή καθώς ο εστιστής μετακινείται από θέση σε θέση. Έτσι, άλλο «κενό» αφήνει γύρω της η κοντινή άκρη και άλλο η πιό απομακρυσμένη. Μόνο λοιπόν σε μία θέση του εστιαστή το δευτερεύον θα φαίνεται κεντραρισμένο μπροστά από τον εστιαστή. Ε, αυτή η θέση καλύτερα να είναι κοντά στις συνήθεις θέσεις εστίασης, ώστε εκεί να πετύχουμε τον ομοιόμορφο φωτισμό του πεδίου. Στην πράξη, όταν πετύχουμε το παραπάνω και έχουμε ευθυγραμμίσει και το πρωτεύον, αυτόματα θα έχουμε ρυθμίσει και το offset του δευτερεύοντος! (Όποιος κατάλαβε να σηκώσει το χέρι... ... ...Δεν βλέπω χέρια :| :-k )

 

Τα παραπάνω δεν είναι τα μόνα που αφορούν στην ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος. Υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να περιγραφούν σε ένα forum χωρίς αναλυτικά σχήματα, ή μάλλον χωρίς ένα αληθινό τηλεσκόπιο.

 

Για άλλη μιά φορά θα προτείνω ένα βιβλιαράκι (στα αγγλικά) σαν το ευαγγέλιο της ευθυγράμμισης:

"New Perspectives on Newtonian Collimation" των Vic Menard and Tippy D'Auria

http://www.geckooptical.com/anttlers_optics/telescope_acc_books_edu.html

Υπήρχε και στο on-line store του Sky & Telescope αλλά δεν το βλέπω πλέον.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα φταίει ο εστιαστής.Δοκίμασε αυτά που σου χω γράψει κ βλέπουμε.

 

 

Το δικο μου εχει εστιακο λογο φ5 και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι χρησιμο τελικα και το καπακι με την τρυπα.

Μέχρι να λυθεί το πρόβλημα με τον εστιαστή το καπάκι μια χαρά είναι

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα ρυθμισα την αραχνη.

 

Μετρησα απο τον πατο του σωληνα στην εσωτερικη πλευρα και μεχρι την ενωση του λεπτου σιδερου με τον κυλινδρο οπου βρισκονται οι βιδες.

 

Και τα 4 σιδερακια μετρηθηκαν μεταξυ 9.8 και 10 ποντων (μεταξυ 10 ποντων και δυο γραμμουλες πιο κατω, αλλα οχι ακριβως) αλλα η μια βιδα παιρνει κι` αλλο σφιξιμο αλλα θα μετρηθει η μια ακτινα στους 9.6 ποντους.

 

Πρεπει να την σφιξω κι`αλλο η πρεπει να ειναι ολες οι ακτινες μετρημενες στο ιδιο ακριβως μηκος.

 

COLIMATION θα κανω το ΣΑΒΒΑΤΟ γιατι το βραδυ θα εχει καλο καιρο πιστευω και θελω να δοκιμασω παρατηρηση.

 

Παντως σημερα παρατηρησα οταν βιδωνα την αραχνη ενα λευκο σημαδι σαν χαρτονι κοντα στους 2-3 ποντους απο την μεσα πλευρα του εστιαστη προς το εσωτερικο του σωληνα. Επειδη ηταν βραδυ δεν το ειδα καλα ομως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε Σοφολόγη βοηθεια!!

 

Δες ξανα τις φωτο με το Collimation του Dob μου και πες μου αν ειναι καλα ευθυγραμισμενο..

 

Εβγαλα τωρα τον εστιαστη προς τα εξω και διαφορα δεν ειδα...

 

Ο κυκλος παραμενει στρογγυλος, ο σταυρος στο ιδιο σημειο...

 

Να υποθεσω οτι ολα ειναι ενταξει??

 

Ερωτηση:Οταν κανω defocusing λιγο επανω σε ενα αστρο λαμπερο, το αστρο φαινεται σαν να λαμποκοπαει σαν πολλα διαμαντακια... Ειναι καλο αυτο?

 

Διαβασα καπου οτι ειναι οταν το τηλεσκοπιο δεν εχει κρυωσει πολυ...

 

Επεισης οταν εστιαζω (παω δηλ. κατα εκει) σε ενα αστερι βλεπω αρχικα ενα μαυρο αντικειμενο καπως στρογγυλωπο να εμφανιζεται στο μερος του αστεριου, κατι σαν χοντρουλικο μαυρο πεταλακι...

 

Ειναι η σκια του δευτερευοντος γιατι οταν παω σχεδον να εστιασω αυτο μικραινει, μικραινει και μετα εξαφανιζεται...

 

Για βοηθα ρε μαστορα... :wink:

t_t_eythigramismena_mesa_apo_to_kapaki_toy_film_-_trypa_799_529.jpg.91ece903a0eac3866caf7fa70ea858d8.jpg

t_t_parathrhste_thn_teleia_eythigrammish_881_238.jpg.a8a5c49144e5da1e246c4472749192aa.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

COLIMATION θα κανω το ΣΑΒΒΑΤΟ γιατι το βραδυ θα εχει καλο καιρο πιστευω και θελω να δοκιμασω παρατηρηση.

 

Και γιατι ρε αδερφε δεν το κανεις μερα να μην παιδευεσε μεσα στη νυχτα :?: :?: :?:

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχεις ακουσει την παροιμια : οποιος νυχτα περπατει λασπες και ...... πατει. :lol:

 

Αστειευομαι Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε ΑΛΤΙΝΑΚΙ δεν εχω σκοπο να σε μπερδεψω με αυτα που σου γραφω. Απλα σου λεω πως γινεται κολιμεισον.

 

Τον παν στην ευθυγραμμιση του δευτερευοντως ειναι να βλεπεις τα κλιπς του πρωτευοντως ισομηκη.

 

Το ειδωλο του εστιαστη δεν πρεπει να φαινεται ειτε ο εστιαστης ειναι τελειως εξω, ειτε σε καποιο αλλο σημειο. Το θεμα ειναι να μην φαινεται καθολου το ειδωλο του.

 

Δεν εχω σκοπο να σε μπερδεψω απλα σου λεω τι βλεπω εγω απο το δικο μου ΝΕΥΤΩΝΙΟ. Βλεπω διαφορα στα κλιπς.

 

Απλα οταν δεν φαινεται το ειδωλο κανω πιο καλο κεντραρισμα στα κλιπσ του πρωτευοντως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οσους ειναι "κολλημενοι" με το Colliamation!

 

http://backyardastronomy.com/chapter6/page1.html

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος αλλα θα μοιραστω το πως προσεγγιζω εγω το θεμα ευθυγραμμιση.

 

Η ευθυγραμμιση εχει τοσες πολλες παραμετρους που πολυ ευκολα μπερδευει και αποθαρρυνει. Εχει προσεγγιστει με πολλους και διαφορους τροπους και ανεκαθεν πιστευα οτι ο συνδυασμος ολων θα ειχε το καλυτερο αποτελεσμα.

 

Διευκρ. Δεν εχω χρησιμοποιησει laser μεχρι στιγμης γιατι δεν εχω νιωσει την αναγκη. Ευθυγραμμιζοντας με το τρυπιο καπακι 2" του τηλεσκοπιου μου εχω ευκρινεστατα ειδωλα και πιστευω οτι ο συνδυασμος flocking και ψυξης κατοπτρου εχει επισης βοηθησει πολυ το 8" f/5 μου να αποδωσει στο μεγιστο των δυνατοτητων του.

 

Οπως το βλεπω εγω, ακριβης ευθυγραμμιση μπορει να γινει με τον δευτ. να ειναι οσο το δυνατο πιο τελεια ευθυγραμμισμενος σε σχεση με τον εστιαστη. Και εξηγω (ελπιζω να γινομαι αντιληπτος):

 

Οταν βλεπουμε μεσα απο τον εστιαστη (με κουτακι φιλμ)

- Ο δευτ. να απεχει ισες αποστασεις απο τις ακρες του "οπτικου πεδιου"

(Θα βοηθουσε πολυ περισσοτερο εαν στο λευκο χαρτι που χρησιμοποιουσε ο φιλος, να ειχε εκτυπωσει κατι σαν grid τυπου φυλλο excel). Αυτο επιτυγχανεται οταν χαλαρωσουμε ελαφρα τις μικρες εξαγωνες βιδες που τον συγκρατουν στην αραχνη και ρυθμισουμε την κεντρικη βιδα. Ξεβιδωνοντας ο δευτ κατευθυνεται προς το πρωτ. και βιδωνοντας το αντιθετο.

 

Οταν βλεπουμε μεσα στον οπτικο σωληνα

- Ο δευτερευων να εχει τετοια θεση ετσι ωστε να ειναι κεντρο στον οπτικο σωληνα. Φανταστειτε τα "ποδια" της αραχνης σαν βελη-οδηγους για τις κατευθυνσεις που ακολουθει ο δευτ. οταν ρυθμιζουμε τις περιμετρικες βιδες της αραχνης. Με λιγη ρυθμιση στις βιδες αυτες (προσοχη να μην αποσυναρμολογηθει) θα εχουμε κεντραρει τον δευτ. στην επιθυμητη θεση οταν δεν θα εχει αποκλιση απο το κεντρο ενος νοητου αξονα που διατρεχει τον οπτικο σωληνα κατα μηκος η πιο απλα, οταν απεχει ισες αποστασεις απο τα ακρα (τοιχωματα) του οπτικου σωληνα.

 

Ακολουθει η ρυθμιση της κλισης και της περιστροφης του δευτ. απο τις μικρες εξαγωνες βιδες του ετσι ωστε να βλεπουμε το πληρες ειδωλο του πρωτ. οταν κοιταμε απο τον εστιαστη (παντα με το τρυπιο καπακι) η αλλιως και τα τρια κλιπς που τον συγκρατουν (παλι με ισες αποστασεις απο την περιφερεια).

 

Τελος η ρυθμιση του πρωτ. για να κεντραριστει το κουλουρακι στο νοητο σταυρονημα που σχηματιζει η αραχνη στο οπτικο πεδιο (παντα κοιτωντας απο τον εστιαστη). Εδω πιθανον να χρειαζεται δευτερο προσωπο. Συνηθως εγω ονομαζω τις τρεις βιδες που συγκρατουν και ρυθμιζουν το πρωτ με αριθμους απο το ενα εως το τρια αντιστοιχα και ακολουθωντας δεξιοστροφη φορα (clockwise). Σε συνεργασια με δευτερο ατομο δινω οδηγιες τυπου "σφιξε/ ξεσφιξε την 1" αναλογα μεχρι να πετυχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Οταν το κουλουρακι ειναι στην καταλληλη θεση, ασφαλιζω το πρωτ με το να γυρισω τις εξαγωνες βιδες του μεχρις οτου συναντησω αντισταση. (Προσοχη! το υπερβολικο σφιξιμο των εξαγωνων μπορει να μετατοπισει ξανα την κλιση του πρωτ.)

 

Αυτη ειναι η διαδικασια που ακολουθω εγω και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις τελειωσα το colimation μαγκες και θα σας πω τι επαθα.

 

Εκανα λοιπον τις κινησεις μια προς μια με το κλασσικο τροπο με το τρυπιο καπακι.

 

Κεντραρα δευτερευων, ισομηκη κλιπς με το ειδωλο του εστιαστη εκτος, ρυθμιση πρωτευων.

 

Ολα στην ακριβεια λοιπον.

 

Εεε λεω δεν τσεκαρω και το λειζερ τωρα. Το βαζω ρε μαγκες το ανοιγω στο 7 κοιταω μεσα στον σωληνα και τι βλεπω. Κατευθειαν κεντρο. Χωρις να χανει ουτε χιλιοστο.

 

Ρε συ λεω δεν ειναι δυνατον.

 

Κοιταω στον στοχο του λειζερ και μενω. Κατευθειαν κεντρο. Επαθα πλακα γιατι κατηγορησα αδικα το λειζερ μου. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ. Οτι πρεπει για να τσεκαρω πλεον το κλασσικο colimation.

 

 

 

Παντως ο εστιαστης εχει μερικα μποσικα διοτι κινησα το λειζερ και η κουκιδα κουνιοταν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε ... Δες ξανα τις φωτο με το Collimation του Dob μου και πες μου αν ειναι καλα ευθυγραμισμενο..

 

Από τις φωτογραφίες, αν και φαίνονται όλα εντάξει, δεν μπορώ να διακινδυνεύσω ακριβή συμπεράσματα! Μόνο από κοντά μπορεί να καταλάβει το βαθμό ακρίβειας της ευθυγράμμισης και κινώντας το μάτι του από και προς το κέντρο του εστιαστή. Πάντως αφού ήδη το ψάχνεις αρκετά, σύντομα θα γνωρίζεις όσα χρειάζονται για την ευθυγράμμιση των κατόπτρων και θα την εκτελείς επιτυχημένα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω Στεφανε για το σχολιο σου...

 

 

Και γω πιστευω οτι εκανα καλη δουλεια και παραλληλα κατεβασα το Star Tset , το βιβλιο που εχει εκατονταδες τροπους να ελεγξεις το τηλεσκοπιο σου. :wink:

 

Τωρα τελειωνω το The Universe 1,2,3 : Galaxies & the Explanding Universe και παω για το αλλο...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης