Jump to content

Intelliscope Orion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

 

Τι γνωμη εχετε για το IntelliScope για τα DOB?

 

Το εχει δοκιμαση καποιος?

 

Πιστευω οτι ειναι καλη περιπτωση ενα ORION 10'' για να αρχισω και να

το κρατησω για αρκετο καιρο..!

 

Ευχαριστω..!

SkyQuest™ XT10 IntelliScope™
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ φίλε θα παραγγείλω ένα CELESTRON Dobson 10’ τώρα για τα ΟRION δεν έχω κοιτάξει να σου πω… και δεν ξέρω αν έχουν καλύτερα οπτικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οτι γραφει το site ειναι u.s.made.

 

Πιστευω οτι θα ειναι καποιας ποιοτητας,

στην αρχη ηθελα ενα skywatcher dob 10'',

καταλαβα ομως οτι οσο ψαχνεις ολο και κατι αλλο βρισκεις!

Το καλυτερο για μενα θα ειναι το LX90 8'' αλλα που...2500Euro..!

Ποσο εχει στη χωρα μας το Celestron dob?

SkyQuest™ XT10 IntelliScope™
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το CELESTRON Dobson StarHopper 10’ Έχει 743 ευρο και εγώ ήθελα να πάρω το Celestron SCHMIDT-CASSEGRAIN G-8 203mm/2032mm με 1700ευρο αλλά μου είπαν για αρχή καλύτερα θα ήταν ένα Dobson.. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε MAE,

 

Προσφάτως απέκτησα το Orion Skyquest 8" Intelliscope.

 

Εως σήμερα το έχω δοκιμάσει από τον ουρανό της Αθήνας και όχι υπο σκοτεινό ουρανό.

 

Η κατασκευή του είναι καλή και συμπαγής.

 

Τα οπτικά του πολύ ικανοποιητικά. Ηλθε σχεδόν τέλεια collimated.

Από την Γλυφάδα με 'ολυμπιακή' φωτορύπανση και υγρασία εύκολα διέσπασε το double-double της Λύρας στα 4 συστατικά του, με ένα 9mm Vixen Lanthanum & 2Χ Ultima Barlow, όπως επίσης και το Μ57 φαίνεται καθαρά ως smoke ring. Δύσκολα διακρίνει όμως το Μ4 χαμηλά στον ορίζοντα.

 

Βρίσκω το intelliscope ιδιαιτέρως χρήσιμο υπό τις συνθήκες αθηναϊκής φωτορυπάνσεως όπου το starhopping είναι δύσκολο. Βοηθά επίσης στην διατήρηση του ενδιαφέροντος ενός αρχαρίου με μικρή εμπειρία στο starhopping. Κάτω από σκοτεινό ουρανό θα πρέπει να έχει την ίδια χρησιμότητα με τα setting circles ενός equatorial or fork mount. Θα πρέπει να χρησιμοποιείται όμως με μέτρο διαφορετικά αστρονομία δεν μαθαίνεις.

Προυποθέτει πολυ καλή συναρμολόγηση και ευθυγράμμιση.

 

Μόνα μειονεκτήματα η δυνατότης μεταφοράς και η τιμή.

Είναι 20 κιλά συναρμολογημένο. Χρειάζεται προσοχή, γυμνασμένους κοιλιακούς και μέση για να ανέβει μονοκόμματο δύο ορόφους!!

Τιμή διπλασία από την τιμή καταλόγου στις ΗΠΑ, αρκετά ανταγωνιστική όμως για την ελληνική αγορά.

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Σέργιε,

 

Το intelliscope είναι μία συσκευή push-to.

 

Καθορίζεις στην οθόνη το επιθυμητό αντικείμενο και κινείς το τηλεσκόπιο κατά altitude & azimuth κατεύθυνση έως ότου μηδενισθούν οι ενδείξεις στην οθόνη.

 

Θεωρητικώς, το αντικείμενο θα βρίσκεται στο πεδίο του τηλεσκοπίου.

 

Σημαντικό ρόλο παίζει η σωστή αρχική τοποθέτησις των digital setting circles ως και η ορθή ευθυγράμμισις (και ασφαλώς η ποιότης των DSC).

 

To intelliscope δεν έχει την δυνατότητα αυτομάτου κινήσεως του τηλεσκοπίου συνεπώς δεν βοηθά στην φωτογράφιση.

 

Πληροφορίες για dobsonian go-to συστήματα μπορείς να βρείς στο ακόλουθο site:

 

http://www.gototelescopes.com/

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε καλησπερα

Εχεις παρατηρησει μηπως μετα απο αρκετη ωρα χρησης του αν αρχιζει να χανει το aligment με αποτελεσμα να μην εχει το αντικειμενο στο προσοφθαλμιο ?

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Antony,

 

Το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο το δούλεψα με το intelliscope, ήταν λιγο περισσότερο από μία ώρα. Δεν παρετήρησα αισθητή απώλεια alignment.

 

Εχω διαβάσει για ορισμένες τέτοιες περιπτώσεις. Πιστεύω ότι είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν το alignment, όπως το warp factor, η επιλογή των αρχικών αστέρων για την ευθυγράμμιση και ειδικώτερα η θέση τους στον ουράνιο θόλο (μεγάλη γωνιακή απόσταση και θέσις σε αντιδιαμετρικά σημεία του ορίζοντος έχει καλύτερα αποτελέσματα).

 

Εν πάσει περιπτώσει, έχει δυνατότητα realignment. Εξ' άλλου δεν είναι δύσκολο να γίνει εξ αρχής alignment.

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΟRION ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ .

 

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
an den exeis kinithei pros agora tou orion tsekare kai ta skywatcher. Exoun poli kalo logo timis/apodosis.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης