Jump to content

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι κανεις που 8α δωσει αυριο μεσα?

ρε ειναι λιγο σπαμ αλλα εχω τρομερο αγχος...

θελω να φωναξω δεν μπορω αλλο...

να φωναξω, να ακουσω ενα τραγουδι και να καταφερω να κοιμηθω...

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ειμαι μεσα.Δεν αξιζει να αγχωνεσαι τοσο,εξαλλου πρωτη χρονια πας,εχεις κι αλλες ευκαιριες;)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi everybody!!Γυρισα πριν απο λιγο,και πηγα πολυ καλα!!!! =D> :cheesy:

Βεβαια το υφος του διαγωνισμου αλλαξε και εβαλαν και μια ασκηση την οποια δεν ελυσα,θα ελεγα την παλεψα λιγο.Καποια στιγμη θα ανεβασω και τα θεματα!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εγω τελειωσα!

ελυσα την ασκηση αλλα οχι το 4ο θεμα το οποιο δεν ηξερα καθολου...

επισης εχω καποιες ασαφιες στην γενικη θεωρια της σχετικοτητας αλλα κατα τ' αλλα εμεινα ευχαριστημενη!

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγώ παιδιά πάλι τα έγραψα όλα η άσκηση με την μεσουράνηση ηταν σχετικά εύκολην απλή αριθμητική ήθελε..Αλλά δεν ξέρω πως τα πήγα!!! :?

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω τα έλυσα όλα τα θέματα σε κάποια σωστά- Λάθος μπορεί να μπερδεύτικα αλλά θα δείξουν τα αποτελέσματα πώς τα πήγα...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπίοσης θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλους όσους έδωσαν και καλά αποτελέσματα!!! :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ! ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑ

\:D/ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΠΗΓΑ.ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ? ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν τα είδα αναλυτικά, απο ότι κατάλαβα τα θέματα ήταν πιο "επιστημονικά" πιο ουσιώδη θα έλεγα εγω!! Ετσι θα έπρεπε να ήταν και τα προηγούμενα χρόνια και να μην υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου:

"Πως αισθάνθηκε και τι σκέφτηκε ο αστρονάυτης κλπ κλπ" ε αυτό δεν ήταν αστρονομία, έκθεση ιδεών ηταν...

 

Πολύ καλό επίσης που περιλάμβανε ασκήσεις. Χαίρομαι που όσο πάει ανεβαίνει το επίπεδο και ο διαγωνισμός γίνεται ολοένα και πιο "επιστημονικός" ..

 

 

Καλα αποτελέσματα σε όλους!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως τα έλυσα όλα(στο 3ο θέμα θυμάται κανείς αποτέλεσμα; )αν και μπορεί να έκανα 1-2 λάθη στο 5ο θέμα.Η μορφή των θεμάτων άλλαξε (η αλλαγή βέβαια ήταν αναγκαία καθώς τα θέματα στην ολυμπιαδα ήταν μόνο ασκήσεις) και πιστεύω ότι η αλλαγή αυτή θα ανεβάσει το επίπεδο του διαγωνισμού.Πρεπει όμως να αλλάξει και ο τρόπος διδασκαλίας της αστρονομίας στο σχολείο γιατι ένας μαθητής διαβάζοντας μόνο το σχολικό βιβλίο δεν θα μπορούσε να γράψει σχεδόν τίποτα.

 

Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!

 

Υ.Γ Στα σχολεία που δίνατε ποσοι μαθητές ήσασταν;Γιατί από την καρδίτσα μόνο εγώ είχα δηλώσει συμμετοχή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΤΟ ΛΥΣΑΤΕ?ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ? ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙ.ΕΓΩ 1Η ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΟΘ ΦΑΝΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΗΜΑΣΤΑΝ 6 ΑΤΟΜΑ(ΑΓΟΡΙΑ). ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε η πρώτη σελίδα των θεματων... Αν και εκανα καποια λαθη ελπιζω ολα να πανε καλα και να περασω......Καλη επιτυχία σε ολους μας :!: :!:

 

.jpg.3014ac976679341aed098d31cd1c5fca.jpg

Με ενα ζουμ θα φανουν τα θεματα

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα τωρα ακολουθουν και τα αλλα γιατι δεν μου παιρνε ολη τη σελιδα.......

.jpg.42e4007474cf43b9d940a7e0d1e53f56.jpg

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον για το Α του τριτου θεματος νομιζω πως πρεπει να προσθεσεις το μισο του χρονου του ημερησιου τοξου και βγαινει το αποτελεσμα καπου 13 ωρες και κατι.....
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Β προσθετεις ολο το χρονο του ημερησιου τοξου και βγαινει 21 και κατι... Για το Γ προσθετεις τα 3/2 του χρονου του ημερησιου τοξου και βγαινει 6 και κατι την επομενη μερα... Πειτε μου αν εχετε διαφορετικη αποψη.....Δεν βαζω και το χέρι μου στη φωτια για τις απαντησεις :D 8)
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον αυτη ειναι η δευτερη σελιδα..πανω εχω σημειωση καποιες απαντησεις μου... θα ηθελα τη γνωμη σας για ολες τις απαντησεις αν γινεται εδω.........

649369349_2.thumb.jpg.7af3dee02f3750359db635eea76c4332.jpg

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο 5.7 τι βαλατε??
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να συμπληρωσω και τη δευτερη σελιδα........ Στο 5.10 παιδια δεν ηξερα πιο απο τα τρια να επιλεξω....τελικα επελεξα το Β.εσεις??

592445245_21.jpg.edbc905a06f7bcf402c212ab8a9c475e.jpg

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα εβαλα το α στο 5.7.... :?
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης