Jump to content

Συντεταγμένες στο Stellarium


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δοκιμάστε κ το deep sky 2000.Εχω δει τον Κώστα (Carl Sagan) να το δουλεύει κ μου άρεσε πολύ.Δεν έχει φρου φρου κ αρώματα.Είναι απλά ένα εργαλείο με πάρα πολλές δυνατότητες.

Κώστα τα φώτα σου.

 

Είναι εμπορικό προγραμμα και θεωρώ το σοβαρότερο και καλύτερο στον προγραμματισμό για παρατήρηση.

Με διάφορα φιλτρα (αστερισμος, είδος dso, min-max mag, κλπ) που επιλέγει ο χρήστης, εμφανίζεται ένας πινακας των αντικειμένων που προγραμματίζεται να παρατηρηθούν την συγκεκριμένη ώρα-ημ/νια που θελουμε, στον συγκεκριμένο τόπο. Ο πίνακας αυτός που εκτυπώνεται, περιέχει όλες τις πληροφορίες που θέλουμε εκείνη την στιγμή στην παρατήρηση. Δηλαδή, για κάθε dso αναφέρεται ονομασία, ανατολή, μεσουράνηση, δύση, μεγεθος, διαστάσεις, αριθμός χάρτη σε uranometria, sky atlas, millenium atlas κλπ. Μπορεί ο χρήστης να επιλέξει ποιές στήλες με πληροφορίες θα φαίνονται.

Βάσει αυτού του πίνακα εκτυπώνεται χάρτης ( ή χάρτες) με ο,τι μέγεθος προτιμάται (μεχρι 11 mag).

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να εκτυπωθεί finder χάρτης χωρισμένος σε τρια μερη για κάθε αντικείμενο, επιλέγοντας όσες μοίρες πεδίο χρειάζεται ο χρήστης για κάθε ένα.

Πάρα πολλές άλλες δυνατότητες υπάρχουν που δεν γίνεται να περιγραφούν τώρα.

 

Το stellarium είναι ένα προγραμμα για να παίζουμε στο σπίτι μας και να μαθαίνουμε τον ουρανο.

Το χωράφι και η νύχτα έχουν άλλες απαιτήσεις!

 

Φιλικά

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν δουλεύει με τίποτα.

 

Το κάνω εγκατάσταση. εκδοση 0.9.0 και ενώ το κάνει κανονική εγκατάσταση δεν το ανοίγει.

 

Δεν μπαίνει καθόλου μέσα. το 0.8.2 το ανοίγει αλλα θέλω την καινούρια έκδοση γιατί μου λένε ότι έχει πολλα σύν.

 

΄΄εχει κανένας vista να μου προτείνει κάτι.

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Stellarium δεν γράφει σε βίντεο απο μόνο του,χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που γράφει ότι φαίνεται στην οθόνη του υπολογιστή.Κατα τ'αλλα είναι αρκετό ωραίο πρόγραμμα,με πολλές δυνατότητες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Παιδιά, σαν το StarryNight δεν έχω ξαναδεί άλλο. =D> Ενδιαφέρον είναι και το Distant Suns. To Stellarium είναι πολυ όμορφο, (μπορεί να μου πεί κανείς που μπορώ να κατεβάσω την Ελληνική έκδοση;), αλλά η καρδιά μου ανήκει στο Skyglobe ( :lol: ναι το θυμάστε; τρέχει σε DOS, αλλά ήταν και η πρώτη μου επαφή και μέσα από αυτό έμαθα πέντε αρχικά πράγματα)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, σαν το StarryNight δεν έχω ξαναδεί άλλο. =D> Ενδιαφέρον είναι και το Distant Suns. To Stellarium είναι πολυ όμορφο, (μπορεί να μου πεί κανείς που μπορώ να κατεβάσω την Ελληνική έκδοση;), αλλά η καρδιά μου ανήκει στο Skyglobe ( :lol: ναι το θυμάστε; τρέχει σε DOS, αλλά ήταν και η πρώτη μου επαφή και μέσα από αυτό έμαθα πέντε αρχικά πράγματα)

 

Φυσικά και το θυμόμαστε!!! το εχω όμως εγκαταλείψει από τότε που εγκατέλειψα τα windows... Γρήγορο, απλό, και με την πιο τέλεια ΙΜΗΟ απεικόνιση του ουρανιου θόλου στην οθόνη! Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει από linux;

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης