Jump to content

Διαγωνισμός Europlanet 2007 - Νέα: Πρώτη θέση πανευρωπαϊκά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιγράφω από το blog της ΕΑΕ:

 

 

Αγαπητές φίλες και φίλοι,

 

ο Κώστας Χριστοδουλόπουλος, μέλος της ΕΑΕ, πήρε μέρος στο διαγωνισμό Europlanet 2007 στην κατηγορία “Φωτογραφία αντικειμένων του Ηλιακού Συστήματος” και απέσπασε το πρώτο βραβείο.

Η εργασία του αυτή, την οποία θα βρείτε στο σύνδεσμο: http://www.astronomia.org.gr/Coppermine/displayimage.php?pos=-432, θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο πανευρωπαϊκό σκέλος του διαγωνισμού. Την ερχόμενη Κυριακή, στην Πεντέλη, θα μας την παρουσιάσει και θα αναφερθεί στις λεπτομέρειες που έχει καταγράψει.

 

Στον ίδιο διαγωνισμό, η συμμετοχή του Αντώνη Αγιομαμίτη απέσπασε ειδική εύφημη μνεία.

 

Τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια.

 

Φιλικά

Στέλιος Κλειδής

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Κώστα! Καλή τύχη και στη συνέχεια!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από λίγες ώρες, στις 19:00 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε η βράβευση των νικητών του διαγωνισμού Europlanet. Χειροκροτήσαμε όλοι τον Κώστα για τη διάκρισή του αυτή και την πολύ ωραία φωτογραφία του και του ευχηθήκαμε καλή επιτυχία και στη συνέχεια του διαγωνισμού. Επίσης συγχαρήκαμε τον κ. Αγιομαμίτη για την επίσης πολύ ωραία φωτογραφία του καθώς και τους υπόλοιπους νικητές. Ακόμη, θαυμάσαμε τα καταπληκτικά έργα που δημιούργησαν τα παιδιά για το πώς αντιλαμβάνονται το ηλιακό σύστημα και παρακολουθήσαμε την πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του κ. Κριμιζή που πραγματικά είναι ένας πολύ σπουδαίος επιστήμονας! Εμένα μου έκανε εντύπωση μια φωτογραφία που έδειξε η οποία είναι τραβηγμένη (αν δεν κάνω λάθος) από το cassini-huygens που δείχνει πως φαίνεται η Γη από τον Κρόνο. Σαν ένα πολύ αχνό σημαδάκι μέσα στο μαύρο διάστημα! Θεωρώ επίσης πολύ σημαντικό το γεγονός ότι ένας τόσο σπουδαίος επιστήμονας κατάφερε να γίνει κατανοητός στο κοινό του και να μην κάνει μια ομιλία για την ομιλία.

 

Προσεχώς, (ακόμα δεν έχουν αποφασίσει το πότε) θα πραγματοποιηθεί και μια έκθεση με τα έργα των συμμετεχόντων όπου θα έχουμε την ευκαιρία να τα απολαύσουμε με την ησυχία μας. Το λέω αυτό, γιατί τα έργα των νικητών που τα παρουσίαζαν με video projector δεν τα προσέξαμε όσο θα θέλαμε μιας και είχαν όλα τα φώτα ανοιχτά.

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες του διαγωνισμού, τους νικητές και ειδικά στον Κώστα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί Χριστίνα, Ανδρέα και Στέφανε,

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και παλι και τα δικα μου συγχαριτηρια στον Κωστα και στον Αντωνη.Ευχομαι στον Κωστα καλη επιτυχια στον διεθνη διαγωνισμο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου,

 

Σας ευχαριστώ!

 

Εύχομαι πολλές επιτυχίες σε όλους μας και πάνω από όλα να συνεχίζουμε να κοιτάζουμε ψηλά!

 

Καθαρούς ουρανούς

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια!!! Κρίμα που δεν βρέθηκα στην τελευταία συνάντηση της ΕΑΕ για να σας θαυμάσω και να σας συγχαρώ από κοντά.

 

Πάντα επιτυχίες!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και πρώτη θέση πανευρωπαϊκά για τον Κώστα!!

 

http://www.europlanet-eu.org/index.php?option=com_content&task=view&id=122&Itemid=37

 

Θερμά συγχαρητήρια!! =D>

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> ΕΥΓΕ ΚΩΣΤΑ!!!!!!=D> =D>

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Κώστα!Εύχομαι αυτή σου η επιτυχία να αποτελέση έμπνευση και για μας τους νεώτερους!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια!!!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

 

Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το Νέο Έτος 2008!

 

Κώστας

 

 

Υ.Σ. Όταν έρθει ο χρόνος θα ανεβάσω κάποιες φώτο από την επίσκεψη μου στο PIC du MIDI http://www.picdumidi.com

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης